dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Koszt budowy SSO Małopolska

    Witam,

    mam nadzieję, że piszę w dobrym miejscu ...

    Mam pytanie odnosnie kosztu SSO w okolicach Krakowa, jedna firma wyceniła nam koszt robocizny na 60 tys, natomiast druga na ... 120 tys.
    Kwoty są tak diametralnie różne, że nie wiem co o tym sądzić
    Droższa oferta zawiera cenę szalunków oraz koparki, czy stąd może być aż tak duża różnica? Projekt wg którego budujemy to Kendra 2m wraz z piwnicą pod całym domem.

    A znaleźć ekipę, która byłaby w miarę, terminowa oraz rzetelna jest dość trudno...
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    893

    Domyślnie

    Rozbieżności, gdzie droższa oferta jest większa o 100% to norma. Sam wziąłem firmę, gdzie cena była w okolicach +50% od najtańszej oferty, czyli w połowie stawki niejako. Budowa trwa, jest w miarę OK, choć mam swoje zastrzeżenia.

    Podczas castingu na wykonawcę wyrobiłem sobie zdanie, że te tanie firmy to z reguły początki samodzielnej działalności kogoś, kto "urwał" się z czyjejś ekipy i postanowił pójść na swoje. Jeśli chodzi o fachowość, to bywa różnie - ktoś mógł pójść na swoje, bo jest dobrym fachowcem i pracując na kogoś czuł się źle, ale też może to być ktoś, kogo przeganiano z kolejnych ekip za dyletanctwo, pijaństwo itd. i wymyślił sobie, że jak będzie robił na siebie, to już go nikt nie przegoni. Mam znajomych, którzy zdecydowali się na najtańsze firmy. Jeden był bardzo zadowolony, drugi dwie tanie ekipy wyrzucił i w końcu pół roku stał z budową czekając na "droższą" firmę. Niezależnie od fachowości jako takiej wadą takich firm jest to, że mają słabe zaplecze - betoniarka ledwo dyszy, jedna wkrętarka na całą budowę, tarcze do szlifierki niech kupi inwestor, stemple też inwestora, płytę do zagęszczania wypożyczymy tylko na godzinę i ubiją tyle, ile zdążą i tak dalej. Często też składają się z 3-4 ludzi, więc jak jeden ma wolne a drugi zachoruje, to na budowie robota siada.

    Firmy z drugiej strony skali to albo duże firmy przyzwyczajone do wycen pod duże zamówienia - hale, biurowce, budownictwo infrastrukturalne itd., albo firmy, które nie mając mocy przerobowych biorą wycenę od znajomych, dorzucają 15% i liczą, że jak to łykniesz, to mają easy money.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a tak ogólnie koszt robociazny 60 tys zł za dom 190m2 (w tym jest piwnica 70m2) to mało? cena z dachem, bez koparki, z szalunkami inwestora.
    Żebym miała jakiś punkt odniesienia
    Czasem myślę, że żadna ekipa mnie i tak nie traktuje poważnie, bo jestem kobietą
    Ostatnio edytowane przez Liliputek ; 11-11-2015 o 14:31

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Ktoś kto buduje tak drogi dom, w dodatku z piwnicą - nie powinien pytać o takie głupoty jak koszty bo go stać

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Ktoś kto buduje tak drogi dom, w dodatku z piwnicą - nie powinien pytać o takie głupoty jak koszty bo go stać
    czy ja wiem... dom ma pow. uzytkowej ok 120m2, bez piwnicy, dach jest dwuspadowy, widziałam większe i z bardziej skoplikowana bryłą
    nie wiedziałam, że piwnica to luksus chociaż wiem, że podnosi cenę.
    A chyba pytać można zawsze

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    I 50 metrów dla ukochanych samochodzików - będą miały lepiej niż ludzie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    A znaleźć ekipę, która byłaby w miarę, terminowa oraz rzetelna jest dość trudno...
    A może przejedź się po okolicznych budowach (lub świeżo wybudowanych domach) i popytaj właścicieli - może ktoś ci doradzi dobrą ekipę?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    A może przejedź się po okolicznych budowach (lub świeżo wybudowanych domach) i popytaj właścicieli - może ktoś ci doradzi dobrą ekipę?
    chyba tak zrobie jutro dziękuję bardzo

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    ... może warto zlecić kosztorys budynku, aby mieć aktualne kwoty porównawcze w stosunku do ofert na jego realizację ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    zajrzyj też tu: http://forum.muratordom.pl/group.php...=20&do=discuss

    jest także biała i czarna lista wykonawców w Małopolsce - tylko trzeba trafić na posty grupujące wykonawców....

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał marchew Zobacz post
    zajrzyj też tu: http://forum.muratordom.pl/group.php...=20&do=discuss

    jest także biała i czarna lista wykonawców w Małopolsce - tylko trzeba trafić na posty grupujące wykonawców....
    o dziękuję!!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Ktoś kto buduje tak drogi dom, w dodatku z piwnicą - nie powinien pytać o takie głupoty jak koszty bo go stać
    Ty tak na poważnie każdemu głupio odpowiadasz? Niech ta piwnica wyjdzie drożej na całości o 30 tys. Niz fundamenty które trzeba później zasypać piachem. To jest mega koszt? Wiele osób tutaj buduje skomplikowane dachy, za który trzeba później zapłacić 2 razy tyle co za zwykły dwuspadowy lub budynek, który po obrysie jest 20-30% większy tylko po to aby mieć trochę powierzchni na wszystkie inne rzeczy których nie trzyma się w części mieszkalnej.
    Nie wiem co dokladnie jest w tych 60 tys., ale moim zdaniem jest to akceptowalne maksimum ile można na taki zakres wydać za samą robociznę.
    Jezeli ktos sie budował lub buduje w okolicy wystarczy porozmawiać z sąsiadami kto co komu robił.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Pamiętajcie o umowach na piśmie z wykonawcami. Jeżeli płacicie etapami - za każdym razem odnotować na piśmie przekazanie pieniędzy z podpisami. Ważny jest też termin zakończenia pracy i zapis o odsetkach za opóźnienia.

    Z tym doradzaniem też bywa różnie. Kiedyś poleciłem ekipę która u mnie zrobiła świetnie więźbę, a u kogoś wcale się nie pojawili - mimo umówienia się na roboty.
    Sąsiadowi poleciłem kafelkarza, który u mnie wszystko starannie wykonał a u niego (nie mieli umowy na piśmie) przeciągał roboty w nieskończoność - sąsiad do dziś patrzy na mnie krzywo.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 13-11-2015 o 00:24
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarW Zobacz post
    Nie wiem co dokladnie jest w tych 60 tys., ale moim zdaniem jest to akceptowalne maksimum ile można na taki zakres wydać za samą robociznę.
    Jezeli ktos sie budował lub buduje w okolicy wystarczy porozmawiać z sąsiadami kto co komu robił.
    W tych 60 tys jest wykonanie SSO wraz z dachem.
    Dzis byłam i pytałam w okolicy i średni koszt 40-50 tys to jest ok, bo ja też nie chcę nikogo oszukać, by robił mi za półdarmo... jedyne czego chcę to by pracowali, a o to trudniej jak się okazało

    Z kimkolwiek zacznę współpracę to zacznę od umowy, bo ostatnio zgodziłam się, że podpiszemy umowę jak przyjadą i... nie przyjechali :/
    Ale człowiek się uczy na błędach.

    panfotograf moja znajoma też miała kafelkarza od znajomego, u znajomego wykonał super i szybko, u niej... długo i jak mu pękła płytka to taką przykleił mimo, że miał zapas chyba z 50%, bo ciagle kazał dokupywać a w miejscu pęknięcia płytki robił fugę ... do dziś nie wiemy, czemu raz zrobił super, a drugi raz tak na odwal się.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarW Zobacz post
    Ty tak na poważnie każdemu głupio odpowiadasz? Niech ta piwnica wyjdzie drożej na całości o 30 tys. Niz fundamenty które trzeba później zasypać piachem. To jest mega koszt? Wiele osób tutaj buduje skomplikowane dachy, za który trzeba później zapłacić 2 razy tyle co za zwykły dwuspadowy lub budynek, który po obrysie jest 20-30% większy tylko po to aby mieć trochę powierzchni na wszystkie inne rzeczy których nie trzyma się w części mieszkalnej.
    Nie wiem co dokladnie jest w tych 60 tys., ale moim zdaniem jest to akceptowalne maksimum ile można na taki zakres wydać za samą robociznę.
    Jezeli ktos sie budował lub buduje w okolicy wystarczy porozmawiać z sąsiadami kto co komu robił.
    Jeżeli masz ochotę na pyskówki i ubliżanie - załóż sobie wątek w HYDE PARKU

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Jeżeli masz ochotę na pyskówki i ubliżanie - załóż sobie wątek w HYDE PARKU
    Autorka tematu zakładając temat liczyła na odpowiedz na pytanie, które zadała. To proszę nie zaśmiecają tematu głupimi odpowiedziami bo tylko zniechęcasz nowych użytkowników, którzy szukają tutaj pomocy i podpowiedzi.
    Jeżeli te 50 tys. jest razem z ułożeniem dachówki, montażem rynien i okien dachowych to moim zdaniem cena jest uczciwa. Na pewno można znaleźć jeszcze taniej, ale też to nie jest cena gdzie ktoś chce się dorobić z powodu mniejszego obeznania w branży budowlanej.
    Powodzenia

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarW Zobacz post
    Autorka tematu zakładając temat liczyła na odpowiedz na pytanie, które zadała. To proszę nie zaśmiecają tematu głupimi odpowiedziami bo tylko zniechęcasz nowych użytkowników, którzy szukają tutaj pomocy i podpowiedzi.
    dziękuję i popieram, tak mozna zrazić ludzi do udzielania się...

    Cytat Napisał DarW Zobacz post
    Jeżeli te 50 tys. jest razem z ułożeniem dachówki, montażem rynien i okien dachowych to moim zdaniem cena jest uczciwa. Na pewno można znaleźć jeszcze taniej, ale też to nie jest cena gdzie ktoś chce się dorobić z powodu mniejszego obeznania w branży budowlanej.
    Powodzenia
    Własnie otrzymałam wycenę na 50 tys, więc też dla mie ok. Dzis widzę się jeszcze z jedną ekipą, ktora robi dom we wsi obok.
    Czyli jednak te 120 tys od innej ekipy to było zawyżone... znacznie.

  18. #18

    Domyślnie

    Ze 3 lata temu się przymierzałam do budowy i miałam rozpiętość: 70 - 150 tys za robociznę. Więc się zdarza. Trzeba szukać.

    Warto też pojechać i pogadać z inwestorami, gdzie robiła dana ekipa (zwłaszcza jak to wieś obok). Powodzenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony