dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 272
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie M72bL - mam ambitny zamiar postawić własnoręcznie

    Witam serdecznie brać forumową!

    Na imię mam Grzesiek. Z wykształcenia elektronik ale ogólnie samorób w wielu dziedzinach. Z budowlanką nie mam za wiele doświadczenia. Jedyne co osiągnąłem to samodzielne urządzenie swojego małego mieszkanka ze stanu deweloperskiego pod klucz. Zdaję sobie sprawę, że budowa domu to znacznie większe wyzwanie... no ale do odważnych świat należy.

    Cel:
    Zielony Ogród wariant II - prosta parterówka. Liczę, że zmieszczę się w cenie dwupokojowego mieszkania we Wrocławiu. Ogrzewanie kominkiem z DGP, rekuperacja plus grzejniki/maty elektryczne. Do tego znacznie lepsza izolacja domu niż w projekcie i dobre okna. Skromnie i funkcjonalnie.

    Prace które raczej zlecę:
    - posadzki
    - więźba
    - wstawienie okien
    - tynki (rozważam też naukę tynkowania lub klejenie płyt GK)

    Na czym stoję:
    Jakiś miesiąc temu kupiłem już działkę na wschód od Wrocławia. Niemal prostokąt o wymiarach około 27x46m. Skrzynka elektryczna stoi przy działce. Woda jest po drugiej stronie drogi. Zleciłem już wykonanie map do celów projektowych, zakupiłem projekt, złożyłem wniosek o wypis i wyrys z mpzp. Czas zacząć się rozglądać a architektem do adaptacji no i za kierownikiem budowy.

    Działka po koszeniu buszu przy pomocy kosy spalinowej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka.jpg
Wyświetleń:	566
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	337334

    Mały wykopek: około 25cm humusu, może bardziej "humusu", bo to brudny piasek
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykopek.jpg
Wyświetleń:	618
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	337335
    Ostatnio edytowane przez e_gregor ; 12-11-2015 o 12:12

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Grześku, życzę powodzenia. Mieszkam w Zielonym ogrodzie szósty rok, po sąsiedzku od wiosny znajomi budują następny "Zielony". To faktycznie prosty wygodny dom.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Twój dom jest dla mnie inspiracją (choć Twój temat znalałem już po zakupieniu projektu). Ja mam niestety znacznie mniejszą działkę, bo jedynie 1200m2 ale ogród też będzie dla mnie (w przyszłości) istotny. Jeszcze niema fundamentów a już widzę bluszcze porastające garaż

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    A gdzie konkretnie na wschod od wrocka? Dgp zarabista sprawa jak palisz, ale jak jest zimno i nie palisz to wieje zimnym z anemostatow. U mnoe przy temp 0 na dworze, w pomieszxzeniu 22 przy anemostacie 15 i czuc jak zimne leci w dol :/ a rury oblozone 15cm welny. Kombinuje zeby jakies przepustnice nad sufitem zalozyc z elektrycznym otwieraniem bo zaczyna mnie to draznic

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    W podpisie mam gdzie Oleśniczka. Myślę nad dużo grubszą izolacją domu tak aby mniej ciepła tracił. Tak ze 30cm styropianu na ściany plus szczelniejsze i trójszybowe okna. Do tego myślę, że sam skonstuuję rekuperator na dwóch wymiennikach, żeby poprawić sprawność. Koszt przy samoróbce niewiele większy bo dochodzi tylko drugi wymiennik i większa obudowa. Myślę, że czerpnię można zrobić na poddaszu (izolowany strop, dach z blachodachówki). Jak słoneczko w blache przygrzeje to powinno na poddaszu zrobić się parę stopni cieplej. W nocy lubię chłodek. Chcę tez okna od południa powiększyć do samej podłogi. No i dodatkowe wspomaganie prądem. Maty grzejne w kuchni i łazience - nad salonem się zastanawiam jak to ugryść bo nie lubię kafli i wolałbym panele. W sypialniach normalne grzejniki elektryczne plus proste regulatory pokojowe z pokrętłem.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ARTUR_EMI
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Niemstów
    Kod pocztowy
    59-322
    Posty
    90
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Powodzenia
    Ja właśnie jestem na etapie wykończeniówki , buduje praktycznie w pojedynkę - czasami żona , syn ,ojciec do więźby .
    Firma wstawiała tylko okna , drzwi zew , bramę garażowa - gwarancja i mniejszy Vat
    Jak masz pytania to pisz , przyjedz masz około 100km .

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Pozwolenie na budowę mam już od prawie 2 miesięcy ale z pewnych względów nic się praktycznie nie działo. Na sobotę umówiłem się z (mam nadzieję przyszłym) kierownikiem budowy. Prąd w RB-tce mam już od dziś. Garaż blaszany na klamoty stoi od tygodnia. Coś się powinno w końcu ruszyć...

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    18.04 zarejestrowałem dziennik budowy i zgłosiłem rozpoczęcie robót (okazuje się, że nie trzeba już czekać 7 dni). Miałem zamiar zdejmować humus ręcznie... ale że jestem inżynierem to policzyłem 12m * 20m * 0.4m = 96m3... czyli jakieś 2000 taczek. Szybko zachęciło mnie to do wykonania telefonu do lokalnego koparkowego. Dogadaliśmy się za robotę a nie za godzinę bo gość uchodzi za niezłego dusigrosza. Jeszcze tego samego dnia wieczorem odwiedziłem swoje włości i z uśmiechem na twarzy zadzwoniłem do kopakowego, że może podjechać po kasę bo robota dobrze zrobiona.



    W sobotę 23.04 o umówionej 9 rano zjawił się geodeta. Dwie godziny później było gotowe i przystąpiłem do kopania. Piach więc szło lekko. Jak bym sie nie obijał to do zrobienia w dwa dni w pojedynkę. Choć glina miejscami nieco dokuczała.



    Po 2,5 dnia wykop gotowy. Z kierownikiem budowy ustaliłem, że celem uniknięcia szalunków (beton będzie lany prosto do wykopu) umieszczę ławy 15cm głębiej i potem "nadrobię" dodatkową warstwą bloczków ściany fundamentowej. Jutro czeka mnie więc pogłębianie...


  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Od wczoraj "bawię" się teraz w zbrojarza. Trochę trudno samemu wnosić powiązane zbrojenia do wykopu. Powyżej kilku metrów to niestety zbyt wiotka konstrukcja. Musiałem do jednej klatki (około 10m długości) poprosić kumpla o pomoc. Z następnymi zbrojeniami wziąłem się na sposób - wiązałem je nad wykopem na deskach. Potem po kolei wysuwałem deski stopniowo opuszczając do wykopu. Działa Da się samemu Gdyby nie spalenie szlifierki (i brak choćby głupiego brzeszczota) na budowie, to bym był dziś bliski skończenia zbrojeń.






  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    W sobotę fundamenty zostały zalane. Z racji tego, że nigdy przy czymś takim nie byłem trochę wymiękłem i poprosiłem tatę o przyjazd i pomoc (też zielony w temacie ale co dwie głowy... i cztery ręce...) Okazało się, że byłoby to do ogarnięcia nawet w pojedynkę ale pomoc taty w równaniu była bardzo cenna. Zostało troszkę betonu więc osadziłem resztę słupków ogrodzeniowych (na trzech krawędziach działki - do czasu położenia więźby nie będę grodził od strony frontu domu/dojazdu)








  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Dziś zacząłem rozwijać siatkę na wcześniej zamontowanych naciągach. Nawet nieźle idzie mi jak na tylko dwie ręce do pracy. Siatka samemu? Czemu nie...





    Za tydzień, może dwa, będę zamawiał bloczki fundamentowe. Sprawdziłem się jako zbrojarz to mam nadzieję że jako murarz też sobie poradzę

  12. #12

    Domyślnie

    Witam się i gratuluję decyzji samorobienia Sam planuję zacząć w wakacje.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Dzięki. Chyba mam coś z głową, bo dopiero ławy fundamentowe wylane a ja już zamówiłem sadzonki ligustra i pęcherznicy na żywopłot od strony drogi powiatowej. W sumie z powodów czasowo-finansowych nie wiem kiedy skończę dom to przynajmniej niech żywopłot rośnie Moja koncepcja tego żywopłotu to możliwie jak najbardziej naturalny i przycinany tak aby wyglądał na dziko rosnące krzaki z przemieszanymi roślinami. Do planu rozmieszczenia roślin, stworzonego przy porannej kawie, użyłem... excela i funkcji RAND() Poniżej kilka wariantów wygenerowanych przez komputer


  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Przypomniałem sobie jak dwa lata temu lałem ławy. Człowiek wtedy taki świeży był...ehh.

    Też myślałem o wcześniejszym posadzeniu jakiś drzew, ale trzeba było nawozić ziemię, no i w sumie do tej pory mam to nierozgarnięte porządnie, a tu żona chce siać ogórki i chyba zamówię koparkę na sobotę bo mnie zje. No a potem ogrodzenie. Ty to robisz we właściwej kolejności.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MeArek
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Posty
    143

    Domyślnie

    He.Jak kupowałem stal do fundamentów to pani u której składałem zamówienie pytała mnie czy działka jest ogrodzona?
    Odpowiedziałem - tak. Pani na to, to dobrze bo wie pan jest takie przysłowie: Człowiek się buduje , grodzi a później odchodzi.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    U nas mamy swoje zabobony i każdemu żyję się lepiej. Na trzy zdrowaśki do pieca jakoś jednak wyszło z mody.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MeArek
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Posty
    143

    Domyślnie

    Ale ja nie twierdzę ,że u Was się żyje gorzej. Ba na pewno lepiej.To po prostu czysty fakt z życia. Rozmowa ze starszą panią ,która wywołała u mnie śmiech.
    A dzisiaj piątek 13 także.....

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Dzięki za opinie na temat grodzenia się. Malutki postęp - przekopałem koło siatki, dowiozłem "ziemi", zasadziłem pęcherznicę. Rośliny celowo posadzone blisko siatki - chciałbym żeby w przyszłości nieco siatkę "pochłonęły". Tam gdzie są przerwy będzie jeszcze dosadzony ligustr (czekam na przesyłkę z sadzonkami). No to powoli należałoby już rozglądać się za bloczkami fundamentowymi...








  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Powolutku zacząłem murowanie ścian fundamentowych. Idzie powoli bo czasu mało - robię wieczorami po pracy. Potem trzeba jeszcze mieć czas na posprzątanie wszystkiego. Robota przyjemna, choć nienajlżejsza. Szkoda tylko, że dzień taki krótki...


    Pierwsze "klocki"


    Pierwsze dwa narożniki


    A tutaj pierwsza ściana - dałem sobie luzu z szykowaniem wszystkich narożników jako pierwszych, żeby szybciej widzieć efekt


    A na deser - mały nicpoń zamieszkujący blaszak na budowie - wykopał sobie też mała norkę pod kartonem po betoniarce

  20. #20

    Domyślnie

    W końcu coś ruszyło do góry

    To jest lis?

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony