dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 14
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 272
  1. #21

    Domyślnie

    Witam Samoroba!
    Będę podglądał i życzę powodzenia

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Wszystko stoi z braku czasu. Od Bożego Ciała kiedy wymurowałem wszystkie narożniki udało mi się wymurować tylko jedną ścianę fundamentową szczytową od strony garażu. Zmierzyłem laserem krzyżowym po zmroku różnice wysokości pomiędzy narożnikami - wyszło <5mm. Zmierzyłem też przekątne przy pomocy stalowej taśmy mierniczej - tutaj też różnice małe, mniejsze niż 1cm czyli praktycznie błąd wynikający z siły naciągu taśmy

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    U mnie wyszło 10cm różnicy, więc wybudowalem trapez zamiast kwadratu. Przy dachu ciesle zrobili z tego prostokąt, a całość wylazla na czubku dachu przy pokryciu - jakby się wpatrzyc to najwyzsze gasiory uciekają od prostej i tworzy się piekna łamana. Najgorzej że tylko ja to widzę, bo uroda jej ciekawa.
    Buduj. Zdjecia wrzucaj. Fajnie być samorobem. A już dom samemu wybudować to laurka do konca życia.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    Grzesiek, życzę Ci dużo zawzięcia i czerpania radości z budowania.
    Mnie nic tak nie napędza niż radocha z ukończenia mikro celów.
    Stawiaj ich sobie jak najwięcej a będziesz się chichrał cały czas na budowie

    Pozdrawiam
    Tomasz

  5. #25

    Domyślnie

    Gratuluje, imponujące- chcieć to móc .

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    W końcu coś się rusza. Tydzień urlopu na ściany fundamentowe

    Stan na dziś... ulewa przeszkodziła

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    No cóż... ściany fundamentowe wymurowane.





    Teraz zaczynam już myśleć o ścianach nośnych (chcę zacząć ich stawianie wczesną wiosną), przez co pojawiają się następujące pytania:
    1) W projekcie napisane: pierwszą warstwę wymurować z cokołowych pustaków termoizolacyjnych - czy to ma sens? Te pustaki są strasznie drogie i czy warto wpakować te powiedzmy 5000zł? Dodam, że ściany będą stawiane z gazobetonu 24cm odmiany 600 który też jest nienajgorszym izolatorem...
    2) W projekcie jest notatka aby ostatnie dwie warstwy (pod wieniec) wymurować z pełnej cegły. Ma to sens skoro i tak będzie zbrojony wieniec a dach i strop (zgodnie z projektem) będą drewniane?
    3) W projekcie są przewidziane wieńce na ścianach działowych (z bk 12cm klasy 500) - po co? Czy to konieczne? Co to da?
    Ostatnio edytowane przez e_gregor ; 03-08-2016 o 12:12

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Ad 1) Zależy jak chcesz to ogrzewać. Jeśli będziesz ogrzewał kotłem lub pompą ciepła, to na pewno nie ma sensu dawać tych pustaków. Jeśli jednak planujesz solidną izolację i grzanie czystym prądem, to już nie na pewno, ale też raczej nie. Na pewno jest to dobra rzecz, ale to musi być częścią całego systemu oszczędzania energii, a w dodatku jedną z najmniej ważnych.
    Ad 2) Nie sądzę. Zrób normalnie szalunki, daj zbrojenie i zalej.
    Ad 3) To da sztywność ścian działowych. Normalnie takie ściany klei się pianką do stropu, ale jak stropu nie ma, to można zazbroić i zalać wieniec.

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Dzięki. Za odpowiedzi. Co do ogrzewania to sam nie wiem - prąd cały czas rozważam. Tak myślę jeszcze o pierwszym punkcie - czy zamiast tych pustaków izolacyjnych nie ocieplić fundamentu również od wnętrza domu. Pomiędzy ścianą a fundamentem jest mostek termiczny i jeśli ściana fundamentowa będzie zaizolowana obustronnie to ten mostek będzie miał szerokość bloczka (24cm) i aż 80cm wysokości do ław. Dodatkowy styropian na pewno wyjdzie znacznie taniej niż te pustaki...

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    To trochę nie tak. Ciepło uciekajace z domu ogrzeje pospolke pod chudziakiem, więc zmniejszy sie różnica temperatur, a przez to i straty. Stąd wniosek, że trzeba porządnie fundamenty zaizolowac od zewnątrz.
    Z drugiej strony ten styropian od wewnątrz tez nie zaszkodzi, ale robiłem kiedyś analizy w psiThermie wychodziło, ze jesli trzeba wybierać, to lepiej dac od zewnątrz. Pod domem tworzy się coś w rodzaju bąbla ciepła i należy go pod tym domem utrzymać.

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    W projekcie mam 12cm na zewnątrz - czy gdybym dał 10cm na zewnątrz i 5cm wewnątrz będzie to miało sens? Myślę nad Aquą od Yetico - tylko teraz który wybrać: 120, 150 czy 200? Jest sens płacić więcej za ciut niższą lambdę w przypadku ocieplania fundamentu?

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Jeśli myślisz grzać prądem i ocieplenie masz o grubości 12-15cm, to się lepiej rozmyśl. Żeby to miało sens, to na ścianach powinieneś mieć 25-30cm, a na fundamentach z 3-5 cm mniej, żeby tylko zrobić uskok. Również dopłacanie do lepszej lambdy dużo mniej się kalkuluje niż powiększenie grubości tańszego styropianu.

    Przy prądzie i ociepleniu z zewnątrz powiedzmy 20-25cm, prawdopodobnie korzystnie będzie dodać 5-8cm styropianu po wewnętrznej stronie.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Zagruntowałem dziś ściany dysperbitem rozcieńczonym z wodą 1:1. Fotka z początku prac - kończyłem już prawie po ciemku


  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aagaaz

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    186

    Domyślnie

    Super Ci idzie praca. Będę zaglądać i kibicować. My zaczynamy papierologię i może na wiosnę uda się coś ruszyć.
    Planujemy też taki prosty domek.

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Dziś poszła drug warstwa dysperbitu. Mam teraz dylemat czy kłaść na ściany fundamentowe drogi dobry styropian (Yetico Aqua) czy jakiś tani styrodur (ARBET). Jutro się zastanowię. Na razie walczę z montażem haka holowniczego do mojego auta...

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Daj tani dobry styropian i folię kubełkową.

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Jako, że samorób, praktycznie w 90% w pojedynkę, prace idą bardzo powoli. Skończyłem ocieplanie fundamentów od zewnątrz. Obłożyłem je też folią kubełkową. Zacząłem też ocieplać od środka 5cm styropianiem (zrobione około 25%) - taka moja dodatkowa wydumka. Mam taką nieśmiałą nadzieję przed zimą zasypać częściowo fundamenty od środa i ułożyć kanalizację. Z chudziakiem już się chyba nie uda...

    Zasypywanie od zewnątrz, z wykorzystaniem taczki i łopaty, traktuję jako swoistą rozrywkę, siłownię na świeżym powietrzu, możliwość odpoczynku dla umysłu przez pracę fizyczną. Nawet jak mam czas podjechać na budowę tylko na godzinę-dwie.

    Plan na przyszły rok to raczej wczesną wiosną chudziak i potem zamówienie bloczków na ściany z równoległym rozpoczęciem murowania i załatwiania kredytu na dokończenie. Z kredytu zlecę wykonanie więźby (blachą przy 20 stopniach nachylenia chyba dam radę sam pokryć) i montaż okien a potem własnoręczne dłubanie instalacji.



    Pamiętacie liska z blaszaka? Wieczorami przyłazi. Nie zbliża się na mniej niż 5m ale leżąc sobie bezpieczne 10-15m ode mnie potrafi się spokojnie wyciągać i ziewać.




  18. #38

    Domyślnie

    Wszystkie samoroby widzą co znaczy nieduże postępy. Robi człowiek i robi, a efektów niewiele... Jak to mówią samoroby starsze stażem - ważne, że do przodu

    A lis jest genialny
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_gregor Zobacz post
    Jako, że samorób, praktycznie w 90% w pojedynkę..,
    no a lis??? ładnie tak pomocnika nie liczyć?

    z tej strony zawsze wydaje się powoli - ale trzeba też patrzeć na te nieduże etapy - ja przynajmniej staram się, choć wychodzi różnie.
    Grunt żeby cokolwiek się działo.

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Małymi, oj bardzo małymi, kroczkami na przód. Przyjechały 3 wanny (po 25ton?) pospółki. Plan jest taki aby to rozrzucić, wyrównać, zagęścić, ułożyć kanalizację i domówić pisaku/pospółki, ubić, wylac chudziaka. Terminów na to nie mam. Zależało mi tylko na choc częściowym zasypaniu. Ławy znajdą sie wtedy już na jakiejś niezerowej głebokości więc dostana "kołderkę" na zimę tak aby nie przemarzły jak przyawli mróz (zapewne gdzieś w styczniu, może lutym). Takie kilka pytań z mojej strony:
    1) czy zagęszczarka około 100kg da radę?
    2) czy zagęszczarka około 100kg wejdzie mi do auta na wysokość - Scenic, niecały metr od podłogi do górnej krawędzi otworu bagażnika, wiec nieco lepiej niż w typowym kombi
    3) jak się przelicza posółkę z masy na objętość? 1,5t, 2t na 1m3?


Strona 2 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony