dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kupno mieszkania- grzyb i ksylamit oraz utrata zdrowia

    Witam. Ok. 3,5 roku temu zakupiłam (korzystając z biura nieruchomości) mieszkanie spółdzielcze własnościowe w bloku, oddanym do użytku w 1971 roku. Następnego dnia po otrzymaniu kluczy i zamknięciu okien w mieszkaniu wyczuwalny był mocny, bardzo brzydki "dziwny" zapach. Subiektywnie- była to mieszanka zapachu zgnilizny, zapachów jak z kanalizacji, silnie drażniącego nozdrza zapachu chemicznego, smolistego, bardzo ciężkiego. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim zapachem - tak samo znajomi i rodzina. Zarówno w spółdzielni jak i w biurze zasugerowano nam, że jeśli nam się zapach nie podoba to powinniśmy zrobić remont, odświeżyć mieszkanie. Podczas remontu odkryliśmy w kuchni grzyb, który usunęliśmy. Zdarliśmy stare płytki pcv, odświeżyliśmy ściany, w łazience, kuchni i przedpokoju położyliśmy płytki. Remonty zakończyliśmy w zeszłym roku. Zapach jednak pojawiał się i znikał, podczas obecnego sezonu grzewczego nasilił się (mimo już zakończonych remontów) do tego stopnia, że znów w mieszkaniu nie dało się wytrzymać. Po wprowadzeniu się do tego mieszkania zaczęło mi szwankować zdrowie - już miesiąc po wprowadzeniu się miałam zapalenie zatok. Po 5 miesiącach mieszkania usunięto mi jajnik (2 miesiące wcześniej był jeszcze sprawny, zakwalifikowano mnie jednie do usunięcia niewielkiej torbieli). Po operacji czułam się dobrze. Po powrocie ze szpitala do mieszkania dostałam temperatury i ostrego zapalenia zatok. Mój stan zdrowia od wprowadzenia się do mieszkania cały czas się pogarszał. Cały czas czułam się zmęczona, osłabiona, miałam objawy depresji. Co chwilę atakowało mnie zapalenie zatok, krtani, niemal cały czas miałam katar, powiększone węzły chłonne, zaczęłam odczuwać bóle w okolicy płuc. Wszystko normowało się w momencie wyjazdów oraz w okresie letnim, gdy cały czas wietrzyłam mieszkanie. Po niecałych 3 latach od kupna mieszkania stwierdzono u mnie agregację erytrocytów, a niecałe dwa miesiące później walczyłam o życie z nieokreślonym, ostrym zapaleniem płuc i kropidlakiem w płucach. Byłam podłączona pod ECMO, gdyż moje płuca przestały funkcjonować. Wyszłam z tego, zaczęłam powoli wracać do zdrowia, jednak w momencie, kiedy wróciłam do mieszkania ból w plecach powrócił, tak samo powróciły problemy z krtanią i z zatokami. We wrześniu, gdy zrobiło się zimniej i rzadziej było okno otwierane, smród powrócił a wraz z nim zawroty głowy, bóle zatok, katar, bóle gardła, duszności, bóle szyjnych węzłów chłonnych. Od razu zadzwoniłam do spółdzielni z prośbą o interwencję. Jednak znów mnie zbyto stwierdzeniem, że może ktoś tu kiedyś trzymał kulki na mole oraz że poza tym zapachem naftaliny mieszkanie pachnie jak normalne mieszkanie, stwierdzili że to nie jest coś, z czym nie można wytrzymać i że mi nie pomogą - niestety wszystko było ustnie. Po dwutygodniowej nieobecności w mieszkaniu (od razu lepiej się czułam) smród był, mimo rozszczelnionych na czas nieobecności okien, nasilony i oprócz wymienionych objawów doszedł nawet krwotok z nosa. Przestraszona, że moje obawy odnośnie tego, że to mieszkanie mnie truje, są jednak słuszne, poprosiłam o interwencję sanepid. Miałam podejrzenie że trujący w mieszkaniu jest ksylamit pod posadzką. Niestety sanepid nie robi badania na obecność związków występujących w ksylamicie, jednak w dwóch pomieszczeniach, które wskazałam jako najbardziej "śmierdzące" po przeprowadzonych badaniach powietrza na niektóre inne toksyczne związki wykryto przekroczone normy octanu etylu. Sanepid, jako że nie bada obecności ksylamitu, skierował sprawę dalej do nadzoru budowlanego, wysyłając jednocześnie pismo do mnie oraz do spółdzielni o toksyczności badanych pomieszczeń ze względu na stężenie octanu etylu oraz podejrzenie, że oprócz tego w mieszkaniu jak i w całym bloku jest ksylamit. Zarząd spółdzielni nie czekając na dalsze postępowanie w tej sprawie sanepidu i nadzoru budowlanego zaczął w tych dwóch pomieszczeniach kucie posadzek i usuwanie płyt - które faktycznie bardzo mocno śmierdzą chemicznym, lekko naftalinowym, smolistym zapachem. Podczas remontu niestety przebywałam w tym mieszkaniu - nie miałam gdzie się wynieść, spółdzielnia nie przydzieliła mi na ten czas mieszkania zastępczego, nie zwolniła mnie również z opłat na czas remontu z czynszu. Przed skuciem posadzek obiecano mi, że przywrócone zostaną pokoje do stanu przed remontem, a w ramach rekompensaty zostaną położone na podłogach panele (te, które miałam położone miały tylko rok, więc zapewnienie, że pokryte zostaną koszty podłóg z położeniem paneli satysfakcjonowało mnie, nie chciałam po raz drugi w tak krótkim czasie pokrywać kosztów nowych podłóg). Niestety po skuciu posadzek dali mi (nie zgodziłam się na razie na podpisanie) oświadczenie, że wymienią mi posadzki, ale ja (mimo że wcześniej ustnie zapewnili że pokryją koszt paneli i wyłożenia ich, pokoje przywrócą do stanu przed ich interwencją) mam pokryć ponownie (już raz przecież i to całkiem niedawno kupiłam panele i zapłaciłam firmie za ich wyłożenie) położenie paneli w tych dwóch remontowanych pomieszczeniach. Ponadto na tym oświadczeniu jest dla mnie deklaracja, że nie będę zgłaszała więcej żadnych roszczeń odnośnie mieszkania, przede wszystkim odnośnie octanu etylu w mieszkaniu. Oczywiście głównym powodem moich problemów zdrowotnych był i jest ksylamit, który jest silnie trującą, toksyczną substancją, a także śmierdzącą (niestety nie mam na to potwierdzenia pisemnego, ale jego obecność to dla mnie sprawa oczywista, szczególnie gdy zobaczyłam płyty pod betonem i poczułam, jak śmierdzą - jak stare pokłady kolejowe) . Nie wiem, skąd ulatniał się ten octan etylu, czy był zawarty w innym składniku warstw podłogowych, tak samo obecny w obu pokojach był toluen i formaldehyd, jednak w dawkach dopuszczalnych. Nie chcę poprzestać na usuwaniu ksylamitu tylko na dwóch pomieszczeniach, jestem przerażona tym, że taka substancja i to bardzo śmierdząca u mnie w mieszkaniu jest i nie daje mi normalnie funkcjonować, deklaracja, którą dostałam do podpisu wydaje mi się również brzydką zagrywką, bo w całym mieszkaniu jest ta trująca substancja a nie tylko w dwóch pomieszczeniach... Miałam już zrobiony remont całego mieszkania. W spółdzielni cały czas próbowali mi wmówić, że ta substancja nie jest toksyczna, że najwidoczniej ja jestem po prostu na nią uczulona. Nie mam na razie na piśmie tego, że jest w mieszkaniu ksylamit, jedynie przypuszczenie sanepidu oraz ich opis woni, która unosiła się w całym mieszkaniu podczas kontroli - chemiczna, naftalinowa, drażniąca, jest on jednak tak charakterystyczny, że skoro się ulatnia to nie trzeba robić badań, tylko go usunąć. Boję się o moje zdrowie, nikt mi nie zwróci ani jajnika, ani płuc (obecnie oddycham już tylko połową pojemności), nikt mi nie zwróci czasu, kiedy nie mogę pracować ( przez ten czas od wprowadzenia się do tego mieszkania więcej byłam na l4 niż w pracy). Przez to, że kupiliśmy mieszkanie, w którym nie dało się mieszkać, musieliśmy wziąć kredyty na remonty, które nadal z mężem spłacamy, nie stać nas na usuwanie samodzielnie reszty posadzek, nie mówiąc już o ponownym pokrywaniu kosztów paneli czy terakoty.
    Jedyne, czego chciałam to móc w końcu normalnie żyć, jednak cały czas truje mnie mieszkanie, które spłacam - kredyt na mieszkanie, kredyty na remonty... Pomimo próśb skierowanych do spółdzielni o usunięcie toksycznych posadzek i przywrócenie podłóg do stanu przed kuciem nie chcą tego wykonać. Chcą zostawić mi goły beton lub, ewentualnie, pokryć koszt położenia nowych podłóg pod warunkiem że po raz kolejny zapłacę za materiały - płytki, klej, panele, pianka, folia. Zaznaczają, że trujące posadzki to nie jest ich problem i nie powinni mi tego w ogóle usuwać, powinnam to zrobić na własny koszt, bo nie powinni odpowiadać za to, że tak budowano 40 lat temu.
    Dlaczego jednak ja mam za to płacić? Zdrowiem, może życiem i pieniędzmi? Ponadto zastanawiam się kto odpowie za moją utratę zdrowia. PZU wypłaciło mi odszkodowanie jedynie za pobyt w szpitalu, za tracheotomię, uszczerbek na zdrowiu w wyniku choroby (prawie straciłam życie) nie wypłacili nic. Spółdzielnia mimo że to oni kładli toksyczne płyty pod posadzkę również nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, nie chce też usunąć w całości tej trucizny. A ja... Cały czas szukam, pytam, chodzę, codziennie czując się coraz gorzej i gasnąć, bo tak można nazwać mój znów pogarszający się stan. Żeby choć moje mieszkanie zostało doprowadzone do stanu używalności, przestało być toksyczne. Boję się, że nawet jeśli zacznę walczyć o usunięcie tego z mieszkania, ale z przywróceniem mieszkania do stanu używalności a nie zostawieniu gołego betonu, nawet bez sprawy o odszkodowanie, to będzie się to ciągnęło tak długo, że ta substancja zdąży mnie zabić.
    Proszę o podpowiedź, co mam robić.
    1. Czy jest jakiś sposób na to, aby spółdzielnia usunęła mi w szybkim trybie tą substancję ze wszystkich pomieszczeń i przywróciła podłogi do stanu przed usuwaniem? (Nie wiem nawet, czy dobrze to robią, gdyż czytałam, że usuwanie ksylamitu to ok. 6 tygodni do 3 miesięcy roboty, sam zapach powinien wietrzyć się po usunięciu płyt min. tydzień, a oni na drugi dzień po usunięciu płyt wylali wylewkę...
    2. Czy jest jakaś szansa na to, abym pociągnęła do odpowiedzialności za utratę zdrowia spółdzielnię? Odszkodowanie lub chociaż zwrot kosztów za czynsz przez okres trucia mnie tym świństwem? Nie jest to dla mnie może priorytet, najważniejsze żebym w ogóle mogła mieszkać w mieszkaniu które opłacam.
    3. Jak oczyścić, zdezynfekować mieszkanie po takiej substancji? Czy są jakieś sposoby na podratowanie zdrowia po zatruciu tym materiałem?
    Jak mogłabym walczyć o swoje tak, żeby nie ciągnęło się to w nieskończoność i przede wszystkim abym nie miała więcej styczności z tą toksyczną substancją?
    Bardzo proszę o pomoc. Już nie wiem sama, co mam robić, jak dalej funkcjonować, żyć, cały czas się boję i cały czas się źle czuję. W takich warunkach samej nawet ciężko się skupić nad tym, co dalej. Czy machnąć ręką i pozwolić spółdzielni na skucie mi wszystkich podłóg i znów ponieść koszty położenia podłóg w mieszkaniu? Czy upierać się, aby na czas remontu albo zwolnić mnie z czynszu abym mogła wynająć stancję albo dać mi mieszkanie zastępcze oraz upierać się co do przywrócenia mieszkania po wylaniu wylewek do stanu, jaki jest obecnie? Czy spółdzielnia faktycznie po tylu latach nie musi odpowiadać za to, że ukrywa przed nowymi właścicielami oraz przed mieszkańcami w ogóle to, że posadzki są trujące i czy spółdzielnia nie ma obowiązku usunięcia trujących materiałów z których zbudowała blok na razie twierdzą, że idą z tym "remontem" mi bardzo na rękę, tylko ja jakoś nie do końca to odczuwam, może się mylę...) ?
    Bardzo proszę o choć jakąkolwiek podpowiedź, cokolwiek, bo ja już nie wiem, nie mam siły, siedzę w grudniu przy otwartych oknach i czuję mimo wszystko te smrody, ponadto ostatnio zaczęłam czuć również słodkawy zapach tego octanu etylu, który nie mam pojęcia skąd może być i co może oznaczać. Jestem załamana. POMOCY

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Proponuję fakt nagłośnić w TV inaczej spółdzielnia nigdy nie poczuje się do winy.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam. Mam podobną sytuację w tej chwili. Czy mogę się dowiedzieć jak udało się Pani wybrnąć z tej sytuacji. Proszę o odpowiedź.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Napisz na priva.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Napisz na priva.
    Witam.

  6. #6

    Domyślnie

    Kupiłem mieszkanie na początku roku. Parter. Oczywiście remont zdzieranie starych paneli gąbki i folia pod. Był też jakiś klej smierdzący twardy na posadzce dziwny zapach to go mi firma od subitu usunęła. Malowanie nowe panele i w końcu ten zaduch z szczelin przy scianach a podłogą. Zalecenie ZGM ( skuć starą posadzkę i wylać sobie nową). Więc na próbę skuty 1 pokój. Smród ropno smołowo naftowy pomimo usunięcia posadzki papy i płyt pilśniowych pozostał. szlaka i twarde plamy po lepiku lekko różowawe brozowawo czarne zeszlifowane przez firmę od subitu ale
    W pokoju smierdzi jak z głową w kanistrze z ropą (smołą). Jak się tego pozbyć???? Na osiedlu 20 bloków w 2000r jeden z nich wojskowy było usuwane na pewno to samo w całym budynku. Ale dlaczego u mnie jest to pierwszy przypadek z tak wielu innych mieszkańców nikt się nie skarżył. Oczywiście ZGM umywa ręce.
    Podobno komuś kiedyś pękł w tym mieszkaniu wezyk w lazience i woda po podłogach wyciekała w piwnicy.
    Do tej pory naczytałem się trochę w necie na ten temat ale jeżeli chodzi o jakąś firmę w rejonie to każdy od posadzek jest .. .. a później cisza. Tak naprawdę nikt nie wie jak tego się pozbyć żeby nie pozostał smród po impregnacie. Nawet badań sanepiď nie zrobi żeby potwiedzić że to to. Podobno w Kielcach Ostrowcu przychodzą tacy obwąchiwacze z sanepidu i na tej podstawie wydają opinie.
    Wszyscy wiedzą co w tych płytach jest ale każdy gdzieś wody w usta nabiera.
    A problem jest. Ja tam mieszkam , dziecko u babci a żona tak różnie. Żeby była jakaś firma co to zrobi to bym taką wynajął. Jak nie to sam . Tylko jaki jest skuteczny sposób?

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marrria

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-780
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jestem w podobnej sytuacji.
    Wpłaciłam zadatek na mieszkanie. Kilka dni temu, znajomy budowlaniec oznajmił, że podejrzewa, iż w podłodze pod płytka pcv i warstwa cementu znajduje się płyta nasączona ksylamitem. Z różnych artykułów i rozmowy z sanepidem wynika, że opary uwalniające się z ksylamitu to toksyczna mieszanina fenoli mająca niekorzystny wpływ na układ nerwowy, szpik kostny, nerki, mogąca wywoływać raka. Z uwagi na szkodliwość substancja została zabroniona w budownictwie w 1974/78-różne źródła. Chciałam uzyskać informację, odnośnie tego czy mogę się ubiegać w tej sytuacji o zwrot zadatku, czy można traktować toksyczna płytę w podłodze jako wadę ukrytą, czy w razie sprawy sądowej miałabym szanse na wygraną oraz kto powinien za to odpowiadać-właściciel, czy spółdzielnia mieszkaniowa. Jak to było w Państwa przypadku? Czy ktoś z Państwa odczuwał skutki działania ksylamitu? Czy wystarczy wymienić podłogę u siebie w mieszkaniu, czy konieczna jest wymiana odłogi u wszystkich sąsiadów. Będę wdzięczna za każdą radę.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WiktorWektor1

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mam lekko podobny problem. Podobne są skutki zdrowotne, podobnie zrujnowało mi to życie i podobnie problem ciągnie się przez lata. U mnie problem polega raczej na grzybie. Po zdawałoby się usunięciu problemu, jednak sytuacja się nie poprawiła.
    Muszę uszczelniać drzwi od pokoju, jak zostawię choć trochę uchylone, to natychmiast pojawiają się objawy typu ostry i natychmiastowy katar, chrypa, kłócie w płucach, a dalej osłabienie, zmęczenie, wyłączanie się poszczególnych narządów.

    Będę wdzięczny za porady co robić i w jakich firmach szukać pomocy. Badanie co jest w powietrzu, szukanie gdzie pozostało bo nie widać, ale czuć, skąd wypożyczyć profesjonalny ozonator może itp.
    Mam w Toruniu jedną firmę, ale wizyta skończyła się zapłaceniem za powiedzenie dzień dobry i informacją, że samo rozeznanie to grube koszty i ogólnie gość nie pomógł w niczym poza wyłudzeniem pieniędzy więc nie bardzo wiem gdzie szukać pomocy.
    W internecie znalazłem pojedyncze testy za 200-300zł za sztukę.

    Też nie jestem pewien czy to tylko grzyb czy może coś co brat "dołozył" podczas remontu. Nie wiem też jak wyozonować klatkę schodową małym własnej roboty ozonotorem (4 chińskie płytyki "iskrzące" w środku) bo ozon opada na dół. Pomyślałem że oddzielę na pół folią, ale ozon rozwala taśmę przylepną niemal natychmiast. Sporo kosztowało mnie zerwanie tynku, usunięcie grzyba na suficie i położenie nowego tynku i pomalowanie ścian, więc "przybij na gwodzie" wydaje się słabym pomysłem.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W walce z grzybem trzeba przede wszystkim usunąć przyczynę jego powstawania. Bo co z tego, że położysz nowy tynk, jak grzyb będzie zawsze na nim rósł?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony