dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie Zaplanowanie kolektora poziomego i GPWC na ciasnej działce

    Witajcie,

    Drodzy Forumowicze, kolejny raz potrzebuję Waszej pomocy!

    Mam dość mocno zabudowaną działkę o powierzchni 1290 m^2 i bardzo chcialbym na niej zmieścić kolektor poziomy w roli DZ gruntowej PC oraz rurowy GWC do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

    Dumam nad tym i trudno jest rozplanować oba te urządzenia na działce... Proszę abyście zapoznali się z moją sytuacją i spróbowali mi doradzić jak to najlepiej zrobić. Jeśli nie uda się zmieścić poziomego kolektora zdecyduję się na PC PW, a wówczas rurowy GWC zmieszczę bez problemu.

    A więc:
    Działka 1290m^2 zabudowana tak jak na załączonych zdjęciach.
    Grunt na działce na głębokości 1,5m to glina, miejscami z piaskiem - zakładam zysk 20W/m^2
    Poziom wód gruntowych to ok. 2m ppt.
    OZC (liczone przez audytora forumowego) wskazuje zapotrzebowanie na ciepło 5,4kW + 1,25kW CWU (5 osób) =~ 7kW
    Planowana powierzchnia kolektora ok: 7kW:20W=350m^2
    Planowana pompa 8-9kW (dom parterowy 190m^2 pow. uż.)

    Nawet jeśli wcisnę kolektor taki jak narysowany na niebiesko w załączniku:
    3 rowy 30x2m a w nich po 150m rury PE32 to daje dopiero powierzchnię 270m^2.
    A gdzie tu jeszcze GWC.... :-/

    czy jest jakieś wyjście w mojej sytuacji? a może obliczenia moje nieprawidłowe?
    Dołączam też pusty rysunek działki, może ktoś znajdzie ochotę na szybki rysunek w Paincie swojej koncepcji


    Pozdrawiam
    robert
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działka_PC_GWC_08122015.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	340128   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działka_PC_GWC_09122015.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	340142  
    Ostatnio edytowane przez -robert- ; 09-12-2015 o 19:34

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Witam
    Zrób normalne dolne źródło do PC a do wentylacji GGWC, wystarczy zrobić odejście na chłodnicę / nagrzewnicę w "kotłowni" ...

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Witaj Jasiek71,

    dzięki za zabranie głosu, dużo czytałem Twoich postów i bardzo sobie cenię Twoje autorskie rozwiązania i Twoje wypowiedzi. Muszę Cię jednak prosić o rozwinięcie Twojej koncepcji, bo ja laik, nie zrozumiałem przesłania ...
    Co rozumiesz przez "Zrób normalne dolne źródło do PC" - czyli taki kolektor jak zaplanowałem?
    i proponujesz wykorzystanie go do wentylacji zamiast osobnego rurowego?
    proszę o więcej szczegółów

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Tak mam u siebie. Róznica jest taka, że przed centralą wentylacyjną montujesz nagrzewnicę/chłodnicę powietrza. Układ napędza dodatkowa pompka cyrkulacyjna i zawór zwrotny.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał -robert- Zobacz post
    Witaj Jasiek71,

    dzięki za zabranie głosu, dużo czytałem Twoich postów i bardzo sobie cenię Twoje autorskie rozwiązania i Twoje wypowiedzi. Muszę Cię jednak prosić o rozwinięcie Twojej koncepcji, bo ja laik, nie zrozumiałem przesłania ...
    Co rozumiesz przez "Zrób normalne dolne źródło do PC" - czyli taki kolektor jak zaplanowałem?
    i proponujesz wykorzystanie go do wentylacji zamiast osobnego rurowego?
    proszę o więcej szczegółów
    Co jest na tej nie zakolorowanej części działki...?
    Ile jest powierzchni działki do okoła budynków, tak na oko to wydaje się wystarczająca powierzchnia...
    Robisz dolne źródło do PC z kolektorem zbiorczym gdzieś przy chałupie, wyprowadzasz z niego zasilanie i powrót w okolicy umiejscowienia PC, na przewodzie zasilającym dajesz trójnik z pompką obiegową chłodnicy na wentylacji, za trójnikem dajesz klapowy zawór zwrotny a następnie kolejny trójnik do którego podpinasz powrót z chłodnicy...
    Samą chłodnicę montujesz na wejściu do rekuperatora...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cześć,

    dzięki za wyjaśnienie, teraz rozumiem i jest to bardzo dobry pomysł w mojej sytuacji

    Ta część działki wyszarzona to teren utwardzony płytami betonowymi, kostką brukową czyli taras, podjazd, chodnik.

    nieco zmodernizowałem mój rysunek i upchnąłem na nim 4 rowy o szerokości 1,5m (założenia takie że oddalone od siebie i od budynków o ok. 2 m). Problem tylko w tym, że są różnej długości: 30, 32, 37 i 37 metrów (da to powierzchnię ok. 340m^2). Rozumiem, że należy w nich rozłożyć taką samą długość rury, zatem jej zagęszczenie zrobię po prostu różne. Pozostaje zdecydować jaką dać długość rur i jej przekrój.
    Opcja 1 -> rura PE32 po 150m i rowy szerokie na 1,5m odstępy między rowami 2m
    Opcja 2 -> rura PE40 po 200m i rowy szerokie na 2m, ale mniejsze odstępy między rowami ok. 1-1,5m więcej się nie zmieści.

    Co da korzystniejszą wartość energetyczną i będzie lepszym rozwiązaniem (pomijam koszt rur i glikolu)?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działka_PC_GWC_10122015.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	340287  

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cztery rowy o szerokości 1,5 m i długości 30~37m są spoko byle odsunąć je od siebie ile się da...
    Do każdego wykopu wkładasz 200mb rury PE_32 w spirali ,wszystkie obwody łączysz rozdzielaczem w jeden zbiorczy na PE_40 i wyprowadzasz w "kotłowni"...

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Dziękuję jasiek71,

    zrobię tak jak proponujesz.
    Będę działał wczesną wiosną, umieszczę na forum fotorelację z przebiegu prac

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Z tym PE40 na pompę to bym się zastanowił. Należało by sprawdzić jakiej średnicy przyłącze DZ wymaga producent pompy ciepła. Przy mocy około 8 kW powinno wystarczyć ale warto było by się rozeznać. Ponadto przy różnych długościach pętli zastosowałbym rotametry chyba, że długości rur będą takie same.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał -robert- Zobacz post
    Dziękuję jasiek71,

    zrobię tak jak proponujesz.
    Będę działał wczesną wiosną, umieszczę na forum fotorelację z przebiegu prac
    Jeśli możesz to lepiej teraz niż na wiosnę kopać rowy do układania rurek. Wiosną mogą wystąpić wysoko wody gruntowe.

    Moje GGWC wkopałem w listopadzie na głębokość 1,8 m, udało się tak głęboko po suchym i upalnym lecie w tym roku. Normalnie to mam wody gruntowe na 1,2 m

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11

    Domyślnie

    a czy istnieją jakiekolwiek obostrzenia co do odległości minimalnie układania kolektora poziomego względem budynków i granicy działki?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cześć,

    AdrianEH -> dzięki za uwagi, jak zdecyduję się na jakiś konkretny model PC to rozeznam temat średnicy przyłącza. U mnie rowy będą różnej długości ale planuję w nich rozciągnąć taką samą długość rury (4x200m), więc różne będzie tylko zagęszczenie rury przypadające na mb rowu.

    Cezary.pl -> faktycznie pogoda w tym roku sprzyja i mógłbym się za to zabrać... podpytam koparkowego, może też ma luźniejszy okres na wykonywanie prac i lepszą cenę Tylko boję się trochę o zbyt dużą sztywność rur (podatność na wyginanie) przy obecnych temperaturach. Czy słusznie?

    elrow23 -> ja z lektury forum czytałem, że warto przyjąć min. 2m odległości od budynku i min. 1m od granicy działki. Czy jednak bezwzględnie musimy się tego trzymać to chyba niekoniecznie... u mnie będą te zasady raczej lekko nagięte, bo mam ciasną działkę. W każdym razie pisze się o tym, że rury leżące w rowie oddziałują na grunt po około 0,5m z każdej strony od granicy spirali w rowie.

    Dzięki Wam za udział w wątku i dyskusję!

    Pozdrawiam
    Robert

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdrianEH Zobacz post
    Z tym PE40 na pompę to bym się zastanowił. Należało by sprawdzić jakiej średnicy przyłącze DZ wymaga producent pompy ciepła. Przy mocy około 8 kW powinno wystarczyć ale warto było by się rozeznać. Ponadto przy różnych długościach pętli zastosowałbym rotametry chyba, że długości rur będą takie same.
    Czy ty widziałeś kiedykolwiek pompę ciepła i jakiej średnicy ma przyłącza...?
    Wiesz jakiego przepływu wymaga pompa o mocy np 11kW...?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony