dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.141
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Oczyszczalnia a prawo .

    Witam,
    Pytanie to już zadawałem jakiś czas temu na forum ale niestety ciągle pozostaje bez odpowiedzi. Może ktoś w redakcji Muratora będzie znał odpowiedź lub będzie wiedział gdzie taką odpowiedź uzyskać.
    Jestem na etapie SSZ + część instalacji wewnątrz.
    W WZ wydanych przez Urząd w Poznaniu miałem zapis o szambie (ogólnie to była przeprawa z naszym urzędem i jest to oddzielny i bardzo obszerny temat).
    W związku z tym zapisem odwołaliśmy się od tej decyzji a ja między czasie wyjechałem na jakiś czas. (Znowu po wielu bojach i przeprawach) dostałem wiadomość od żony, że mamy pozwolenie na POŚ, uff , kamień spadł mi z serca.
    Już prawie zacząłem budowę POŚ i coś mnie tknęło aby sprawdzić WZ i znowu się zdenerwowałem zapisem naszego urzędu, który brzmi;
    4. Odprowadzenie ścieków sanitarnych.
    Zgodnie z wnioskiem inwestora- do przydomowych oczyszczalni ścieków (na okres tymczasowy do czasu realizacji kanalizacji sanitarnej);
    Poradźcie mi proszę co w takiej sytuacji robić? Wiem, że mając oczyszczalnie (przydomową ) nie mam obowiązku podłączać się do kanalizacji ale jak sprawa wygląda mając taki zapis w warunkach?
    1. Inwestować grube tysiące w PoŚ i nie wiadomo kiedy podłączyć się do kanalizacji?
    2. Zrobić szambo?
    3. Zrobić oczyszczalnie i nie podłączać się do sieci?
    Pozdrawiam i mam nadzieje , że znajdzie się ktoś znający przepisy i podpowie czy zapis w WZ wydany przez UM w Poznaniu czy zapis w dzienniku ustaw jest tutaj ważniejszy i wiążący.
    PS.
    Dodam, że urząd kilkakrotnie wydawał już dość "dziwne" zapisy z którymi musieliśmy się dość mocno zmagać z pomocą znajomych oraz sądów odwoławczych (SKO) aby uzyskać PnB które trwało ponad 2 lata.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	37,0 KB
ID:	340238

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    43.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    I szambo i oczyszczalnia są elementami tymczasowymi do momentu zbudowania systemu kanalizacji, gdzie podłączenie będzie obligatoryjne.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.141
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Dzięki Elfir ,ale niewiele mi wyjaśniłaś.
    Wydam ponad 20 tyś na oczyszczalnie a za (powiedzmy 2 lata) będę musiał podłączyć do kanalizy miejskiej lub odwrotnie. Kupię najtańszą drenażową i w związku z zapisem w dzienniku ustaw, nie będę musiał się podłączać do kanalizacji miejskiej ale za to będę się męczył z tym gó....m do końca życia na swoim gliniastym podłożu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    43.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sam się uparłeś na oczyszczalnię i się odwoływałeś, więc dla świętego spokoju zmienili ci zapis. Urzędnik poszedł na rękę upartemu inwestorowi a ten znów niezadowolony.
    Pierwotnie miało być szambo, bo osoba tworząca MPZP wiedziała, że potem będzie prowadzona kanaliza i domy się podłączy do kanalizy obligatoryjnie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.141
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Rozdział 3
    ...
    Art.5
    2)
    przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
    Chodzi o ten zapis właśnie no i moją kasę.

  6. #6

    Domyślnie

    W naszym kraju największą bolączką jest brak pewności i stabilności prawa, także nie możesz być pewny,że pewnego dnia urzędnik przyśle Ci informację, że zmieniły się warunki zabudowy i każdy musi być podłączony do kanalizy. Z drugiej strony, natomiast mając POŚ podlegasz pod Rozporządzenie Ministra Środowiska z 18.11.2014 i musisz spełniać określone w nim parametry dla odprowadzanych ścieków, co wiąże się z wykonywaniem badań tychże ścieków raz lub dwa razy w roku za ok. 250zł, aby w razie kontroli nie zapłacić horrendalnych kar.
    Ja tylko patrzę i zastanawiam się kiedy zaczną ludzi trzepać z wykonania tego obowiązku, bo wszyscy rzucili się na POŚ, ale nikt już im tego nie powiedział, jakie obowiązki prawne wynikają z posiadania takowych. Pewnie jak rządowi zacznie brakować pieniędzy, to pochylą się nad tematem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony