dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 113
  1. #61

    Domyślnie

    Nie no oprócz tego ficzeru, że nie możesz zmieniać temp. CWU to całkiem OK.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    colorfun

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Czarnków
    Kod pocztowy
    64-700
    Posty
    24

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze,
    Mam obecnie taki oto układ:
    -piec tradycyjny wpięty do bufora 1500l
    -bufor ma w sobie jako alternatywne źródło ciepła grzałki elektryczne
    -bufor ma w sobie wężownice cwu
    -bufor ma tez sobie obecnie nie wykorzystywaną wężownice (pierwotnie miała być do kolektorów słonecznych), mniej więcej w 1/3 wysokości od góry.
    -odbiornikami ciepła z bufora są dwa układy podłogówki: parter oraz poddasze. Grzejników brak.
    -układ jest zamknięty

    I tutaj pytanie.
    Rozważam pompę ciepła powietrze woda.
    Pomyślałem, żeby wykorzystać obecnie wolna wężownice (która miała być do solarow) i tam wpiąć PC.

    Czy taki układ będzie funkcjonował poprawnie?
    Moim celem jest utrzymywanie w buforze temp. 50 stopni i używanie PC w drugiej taryfie.

    Obecnie na grzanie domu i cwu (10 osób) zuzywam max 3 tony Dobrego węgla orzech oraz 3 metry buku.
    Głównym celem PC byłaby nie tyle oszczędność eksploatacji (choc jeśli będzie to super) ale wygoda i bezobslugowosc.
    Dodam ze używanie wbudowanych grzałek w buforze wychodziło zbyt drogo. Tylko w taniej taryfie Ok. 5000 zł na sezon.

    Pozdrawiam
    Szymon

  3. #63

    Domyślnie

    Musisz sie dowiedziec jak duza jest ta wezownica jak nie znajdziesz danych to zalej ja woda do pelna i zobaczysz ile wody wejdzie.
    Chcesz te 50 st utzrzymywac w okresie letnim? Bo rozumiem ze zima palisz w piecu i on wystarcza na ogrzanie domu i cwu .

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał colorfun Zobacz post
    Szanowni forumowicze,
    Mam obecnie taki oto układ:
    -piec tradycyjny wpięty do bufora 1500l
    -bufor ma w sobie jako alternatywne źródło ciepła grzałki elektryczne
    -bufor ma w sobie wężownice cwu
    -bufor ma tez sobie obecnie nie wykorzystywaną wężownice (pierwotnie miała być do kolektorów słonecznych), mniej więcej w 1/3 wysokości od góry.
    -odbiornikami ciepła z bufora są dwa układy podłogówki: parter oraz poddasze. Grzejników brak.
    -układ jest zamknięty

    I tutaj pytanie.
    Rozważam pompę ciepła powietrze woda.
    Pomyślałem, żeby wykorzystać obecnie wolna wężownice (która miała być do solarow) i tam wpiąć PC.

    Czy taki układ będzie funkcjonował poprawnie?
    Moim celem jest utrzymywanie w buforze temp. 50 stopni i używanie PC w drugiej taryfie.

    Obecnie na grzanie domu i cwu (10 osób) zuzywam max 3 tony Dobrego węgla orzech oraz 3 metry buku.
    Głównym celem PC byłaby nie tyle oszczędność eksploatacji (choc jeśli będzie to super) ale wygoda i bezobslugowosc.
    Dodam ze używanie wbudowanych grzałek w buforze wychodziło zbyt drogo. Tylko w taniej taryfie Ok. 5000 zł na sezon.

    Pozdrawiam
    Szymon
    Mam dokładnie tak samo. Bufori 1500 l i tak samo wężownice.
    Po dolna weżownice bałem sie podłaczać pc bo tam ciśnienia dochodzą do 45 atmosfer.
    Założyłem wymiennik ciepła sweep - cena około 1 tys. i grzeje z powodzeniem buforek od 3 lat. Zapomniałem co to kocioł .
    Pierwotnie grzałem bufor cały czas do 45 stopni aby mieć cwu, ale cop był slaby. Teraz dołozyłem zbiornik cwu nierdzewka viesmann 500l za 1800 zł i tab raz na dobe brzeje cwu do 44 stopni i buforek grzeję nizej jak potrzeba i cop bardzo dobry.
    Polecam pc - zapomnisz o weglu i syfie
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  5. #65

    Domyślnie

    Gdzie ty masz cisnienie 45 atmosfer??
    W buforze?
    Czy ty rozważales podpiecie pod wezownice bufora oboegu czynnika??
    Szok

  6. #66
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    colorfun

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Czarnków
    Kod pocztowy
    64-700
    Posty
    24

    Domyślnie

    Chciałbym zminimalizować znaczenie pieca najlepiej do zera albo sporadycznie.
    Czyli te 50 stopni w buforze zarówno w lecie jak i zima. 50 stopni jest Ok dla CWU która idzie przez wężownice, ale tez jest Ok dla podłogówek które maja zawór mieszający termostatyczny honeywell tm200 a podłogę zasilam temp między 28-35 stopni.
    Moc wężownicy sprawdzę
    Dzięki, Sz.

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Gdzie ty masz cisnienie 45 atmosfer??
    W buforze?
    Czy ty rozważales podpiecie pod wezownice bufora oboegu czynnika??
    Szok
    colorfun proponuje z wężownicy dolnej zrobić skraplacz.
    Przy r410a przy temperaturze czynnika chłodniczego około 70 stopni cisnienie wynoci około 45 atm - tak jest dlatego dałem wymiennik płytowy.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  8. #68

    Domyślnie

    To nie jest dobry pomysl jak Ci przyjdzie zima grzac 1500l do 50st pompą sprawnosc fatalna wiec koszty spore(nawet taryfa nie pomoże)
    Lepiej pompą grzej ten bufor do 35st a do cwu kup osobny baniak z 500l i jego w taniej taryfie do 46st.

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    colorfun proponuje z wężownicy dolnej zrobić skraplacz.
    Przy r410a przy temperaturze czynnika chłodniczego około 70 stopni cisnienie wynoci około 45 atm - tak jest dlatego dałem wymiennik płytowy.
    No to dobrze ze dales ten wymiennik bo ta wezownice by roz... A druga sprawa ile by czynnika tam weszlo

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    colorfun

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Czarnków
    Kod pocztowy
    64-700
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    To nie jest dobry pomysl jak Ci przyjdzie zima grzac 1500l do 50st pompą sprawnosc fatalna wiec koszty spore(nawet taryfa nie pomoże)
    Lepiej pompą grzej ten bufor do 35st a do cwu kup osobny baniak z 500l i jego w taniej taryfie do 46st.
    Ta wężownica nie jest na dole buforu, tylko 1/3 wysokości od góry. Szacuje, ze grzalaby Ok 500 L wody, która jest nad nią. Wiec nie 1500 L.
    Zda to egzamin?
    Czynnikiem pomiędzy PC a buforem byłaby woda 1atm.

  11. #71

    Domyślnie

    No ale to chodzi zebys nagrzał maks.500l do 46 i mial ta wode tylko na cwu a tak podlogówka Ci to wyciagnie i znowu bedziesz musial znowu grzac do 50st i tak w kolo wiec de facto grzejesz i na cwu i na c.o do 50st wiec sprawnosc szczególnie zima fatalna.
    Pomijajac jakies mieszanie sie wody w tym buforze musial bys zrobic wyjscie wody na ta podlogowke ponizej tej wezownicy solarnej a pompe podlaczyc z zaworem 3d pod obydwie wezownice i grzac na cwu do 50st a na c.o do 35st
    Albo pompa bezposrednio grzac podlogówke do 35 st pomijajac bufor a bufor zostawic tylko na cwu

  12. #72

    Domyślnie

    Słuchaj codix - dobfrze gada. Ja to przerabiałem na własnej skórze. Teraz bufor do co i zbiornik osobny do cwu.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Słuchaj codix - dobfrze gada.
    Teraz bufor do co i zbiornik osobny do cwu.
    Zbiornik na CWU 300 l, bo przecież nie wszyscy myją się jednocześnie o tej samej godzinie.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #74

    Domyślnie

    A ja z takim pytaniem:
    PCPW Panasonic seria H 7 kW, dom
    115 m2, parter, tylko OP, ilość rur ok 700 metrów, wychodzi mi ok 77 litrów wody i wg tego co tu wyczytałem bufor można próbować pominąć. Jako że wszystko robi deweloper to jego instalator pompy każe wkładać bufor 200 litrów i na pewno go włożą.
    Widzi ktoś opcję żeby dac gdzieś jakieś zawory, które odetną bufor i pompa będzie chodzić bez bufora i gdyby wszystko było ok to bym do zdemontował.

  15. #75

    Domyślnie

    Raczej niema mozliwosci chyba ze dolozyc jakies obejscie bufora taki bypass . Jeszce zależy jak to zaloza czy tylko na powrót jako zwiekszenie zladu wody czy jako sprzeglo a za buforem druga pompka obiegowa

  16. #76

    Domyślnie

    Buforek zawsze lepszy przy plusowych emperaturach
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  17. #77

    Domyślnie Panasonic 7kW

    witam,

    właśnie przymierzam się do upgrade-u mojego systemu CO+CWU i doposażenie go w Panasa 7kW. Instalator zaproponował sprzęgło w postaci buforka 50l + dodatkowa pompka. na początku myślałem że to zbędne, CO to podłogówka z 700mb (10 pętli), brak termostatów, więc zawsze obwody są otwarte. Problem jaki widzę to przepływ nominalny. Teraz na kospelu 8kW mam 15 l/min, pompka przestawiona na 3 bieg (max), więcej nie da się wycisnąć. Pytanie czy w takim przypadku jednak to sprzęgło nie będzie potrzebne aby PC pracowała z mocą maksymalną. Jeśli pompka w PC ma podobną wydajność co ta w kospelu to wynika że musiałaby schodzić z mocą do ok 5,5 kW aby utrzymać dT = 5C. co wy na to?
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekss Zobacz post
    Problem jaki widzę to przepływ nominalny.
    Teraz na kospelu 8 kW mam 15 l/min, pompka przestawiona na 3 bieg (max), więcej nie da się wycisnąć.
    Panas 7 kW w prawidłowo ułożonej podłogówce uzyskuje ;
    1254 l/h = ok; 21 l/min
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekss Zobacz post
    witam,

    właśnie przymierzam się do upgrade-u mojego systemu CO+CWU i doposażenie go w Panasa 7kW. Instalator zaproponował sprzęgło w postaci buforka 50l + dodatkowa pompka. na początku myślałem że to zbędne, CO to podłogówka z 700mb (10 pętli), brak termostatów, więc zawsze obwody są otwarte. Problem jaki widzę to przepływ nominalny. Teraz na kospelu 8kW mam 15 l/min, pompka przestawiona na 3 bieg (max), więcej nie da się wycisnąć. Pytanie czy w takim przypadku jednak to sprzęgło nie będzie potrzebne aby PC pracowała z mocą maksymalną. Jeśli pompka w PC ma podobną wydajność co ta w kospelu to wynika że musiałaby schodzić z mocą do ok 5,5 kW aby utrzymać dT = 5C. co wy na to?
    Nie komplikuj sobie systemu raczej napewno da radę a mocy maksymalnej to bedziesz potrzebowal 3razy do roku.
    Zawsze możesz w dowolnym momencie dołożyć sobie bufor czy sprzęgło.
    U mnie mam instalacje mieszana grzejniki i podlogowke góra dół i 95% instalatorów chciala mi wcisnac to bufor to sprzeglo to na powrocie to na zasilaniu.
    Tylko jeden podszedl do tematu uczciwie powiedzial zrobie Panu bez bo wg mojego doswiadczenia powinno byc ok a jak cos to przyjade i dolożę.
    I wyszlo jak gadal wszystko chula jak talala
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #80

    Domyślnie

    podłogówka raczej zrobiona ok, pętle najdłuższe ok 70-80mb (chyba 1 czy 2 takie są), niestety pompka w kospelu raczej słaba, na CO daje 15 l/min a na grzanie CWU gdzie dojście jest krótkie więc i opory małe, daje ok 1 l/min więcej ...
    ok spróbuje ponegocjować wywalenie tego ustrojstwa, ciekawe o ile z ceny zejdą
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony