dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 113
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepla i zwrotnica (sprzeglo hydrauliczne)

    Witam Wszystkich,
    Jestesmy juz kilka lat po budowie domu robiac mala naprawe przy pompie ciepla zainteresowalem sie czyms co po czasie wydalo mi sie zbedne w naszej instalacji.

    Chodzi tu o zwrotnice hydrauliczna - jak wyszukalem jest to model CP70 DN25 odseparowujacy obieg w podlogach (250m2) od pompy ciepla Danfoss DHP-L 16.
    Poczytalem troche i doszedlem do wniosku, ze chyba moglbym usunac ten element z instalacji.
    PC na potrzeby CO produkuje wode o odpowiedniej temperaturze aby dostala sie bezposrednio do podlogowki.
    Z drugiej strony w pompie jest pompka obiegowa (WILO TOP-S25/7.5 TH, ) a w odseparowanym obiegu podlog (Grundfos UPS0-25-65-180)
    Obie pompy roznia sie wydajnoscia ale pompa w PC ma 200W podczas gdy druga ma max. 125W.

    Zakladam, ze usuniecie zwrotnicy poprawi spawnosc calego ukladu i zaoszczedze max. 125W*365*24h = 1095kWh/rok czyli przy G12 bedzie to ok 600zl/rok tylko na energii pompy obiegowej.

    Prosze o Wasze opinie na temat: czy moge bezkarnie usunac zwrotnice z tego ukladu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PompaCieplaUkladZeZwrotnica.jpg
Wyświetleń:	1144
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	340895   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PompaObiegowaGrundfosUPS0-25-65_180.jpg
Wyświetleń:	594
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	340896   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PompaObiegowaPC_Wilo-TOP-S-25_7.jpg
Wyświetleń:	508
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	340897  

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Nie sama dodatkowa pompa obiegowa powoduje straty, większe straty są z powodu podmieszania zasilania do powrotu i to podnosi temperaturę skraplania i obniża efektywność!

    Do 27-03-2013 roku zużył pan 31774kWh od uruchomienia (2011?) Okrutnie dużo.
    Do tego czasu pompa przepracowała 4877 godzin łącznie na CO+CWU
    Na samą CWU przepracowała 1403 godziny.

    Moc pobierana to jak łatwo policzyć ŚREDNIO 6,52kW a więc powyżej wartości maksymalnej podanej przez producenta(5,6kW)
    Jest to dużo za dużo biorąc pod uwagę przewagę pracy na CO na lepszych parametrach. Pewnie oprócz tego nieszczęsnego sprzęgła dołożyły się do tego grzałki...
    Ta pompa na CO powinna pobierać 4,11kW (16,4kW grzewczej, 3,99 COP)

    I tyle ode mnie, czy może o czymś zapomniałem?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Wywal zwrotnicę ,a jak pompka okaże się mała to zamień pompki , A najlepiej zamontuj elektroniczną

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    a nie pomyślałeś że druga pompa obiegowa została dołożona bo ta zamontowana w PC miała za słabe parametry???
    Pompa wbudowana w PC ma wystarczającą wydajność i wysokość podnoszenia. Nie krytykuj dla zasady tylko bądź łaskaw spojrzeć na zdjęcia....
    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    W samochodzie masz hamulce z przodu i z tyłu czyli wg twego rozumowania można jedne zdjąć bo da to oszczędności na klockach i tarczach...
    Wiem że miało być obrazowo, ale wyjątkowo bezsensowne porównanie.
    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    Skoro projektant policzył i wyszło mu że musi być druga to zostaw.
    Jaki projektant? Co ty bredzisz? Instalator się nasłuchał na szkoleniach i zrobił tak jak słyszał. To nic że idea okaleczona. Działa? Działa. I co?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #5

    Domyślnie

    msrciec
    Przed przeróbką warto zmierzyć (np. po ok. 1h grzania podłogówki) temperatury we/wy po obu stronach sprzęgła. Temperatury DZ również możesz podać.
    Na którym biegu pracują obiegówki?
    Przepływ przez podłogówkę ma wartość stałą (wszystkie pętle cały czas otwarte)?

  6. #6

    Domyślnie

    Tak - nie przypominam sobie gdzie moglem publikowac dane z tego okresu ale byc moze gdzies to jest dostepne.
    Poczatkowo dom nie byl w pelni docieplony i uszczelniony a takze nie wylaczylem opcji dogrzewania grzalkami.

    Dopiero od niedawna zaczalem zajmowac sie optymalizacja ukladu i ustawien PC.
    Juz to widac na rachunkach za prad.

    Zaczalem ten watek w zwiazku z kolejnym elementem, ktory wydal mi sie zbedny i jak widze sa podstawy aby sie go pozbyc.
    Podmienie go na bezposrenie polaczenie bez pompki obiegowej.

    r.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    a nie pomyślałeś że druga pompa obiegowa została dołożona bo ta zamontowana w PC miała za słabe parametry??? W samochodzie masz hamulce z przodu i z tyłu czyli wg twego rozumowania można jedne zdjąć bo da to oszczędności na klockach i tarczach... Skoro projektant policzył i wyszło mu że musi być druga to zostaw.
    Tez tak myslalem ale jesli popatrzy sie na parametry obu pompek to ta w PC ma wieksza moc i powinna dac rade.

    r.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    msrciec
    Przed przeróbką warto zmierzyć (np. po ok. 1h grzania podłogówki) temperatury we/wy po obu stronach sprzęgła. Temperatury DZ również możesz podać.
    Na którym biegu pracują obiegówki?
    Przepływ przez podłogówkę ma wartość stałą (wszystkie pętle cały czas otwarte)?
    Dobry plan - musze tylko zdobyc odpowiedni sprzet pomiarowy.

    Obydwie pompki pracuja na III biegu pracuja tez bez przerwy.
    Jest to podyktowane tym, ze PC uzywa temperatury powrotu do oszacowania temp. w pomieszczeniu.
    Nie mamy termostatu wewnetrznego.

    To jest kolejny element, ktory chce dodac.

    r.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Nie sama dodatkowa pompa obiegowa powoduje straty, większe straty są z powodu podmieszania zasilania do powrotu i to podnosi temperaturę skraplania i obniża efektywność!

    D
    Czy mam rozumiec, ze lepiej jak temp. powrotu jest nizsza ? Na jakich biegach powinny pracowac pompki od CO i CWU ? tylko nie krzycz ze sie powtarzam
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danfoss Poland

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał msrciec Zobacz post
    Witam Wszystkich,
    Jestesmy juz kilka lat po budowie domu robiac mala naprawe przy pompie ciepla zainteresowalem sie czyms co po czasie wydalo mi sie zbedne w naszej instalacji.

    Chodzi tu o zwrotnice hydrauliczna - jak wyszukalem jest to model CP70 DN25 odseparowujacy obieg w podlogach (250m2) od pompy ciepla Danfoss DHP-L 16.
    Poczytalem troche i doszedlem do wniosku, ze chyba moglbym usunac ten element z instalacji.
    PC na potrzeby CO produkuje wode o odpowiedniej temperaturze aby dostala sie bezposrednio do podlogowki.
    Z drugiej strony w pompie jest pompka obiegowa (WILO TOP-S25/7.5 TH, ) a w odseparowanym obiegu podlog (Grundfos UPS0-25-65-180)
    Obie pompy roznia sie wydajnoscia ale pompa w PC ma 200W podczas gdy druga ma max. 125W.

    Zakladam, ze usuniecie zwrotnicy poprawi spawnosc calego ukladu i zaoszczedze max. 125W*365*24h = 1095kWh/rok czyli przy G12 bedzie to ok 600zl/rok tylko na energii pompy obiegowej.

    Prosze o Wasze opinie na temat: czy moge bezkarnie usunac zwrotnice z tego ukladu.


    Dzień dobry,

    jeżeli potrzebowałby Pan jeszcze wsparcia, zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego z naszymi ekspertami: [email protected] (785 501 379) lub [email protected] (693 579 881).

    Pozdrawiamy,
    Danfoss Poland

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał msrciec Zobacz post
    Tak - nie przypominam sobie gdzie moglem publikowac dane z tego okresu ale byc moze gdzies to jest dostepne.
    Nie, nigdzie nie jest to dostępne bo nigdzie Pan zapewne nie udostępniał.
    Zanotowałem podczas naprawy tej pompy - pamięta Pan? Soft-start padł, doraźnie naprawiłem montując stycznik.
    O bezsensownym sprzęgle wspominałem, prawda???

    Niestety, za wykonaną usługę ZAPOMNIAŁ PAN SIĘ ROZLICZYĆ...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #12
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Obie pompy roznia sie wydajnoscia ale pompa w PC ma 200W podczas gdy druga ma max. 125W.

    Zakladam, ze usuniecie zwrotnicy poprawi spawnosc calego ukladu i zaoszczedze max. 125W*365*24h = 1095kWh/rok czyli przy G12 bedzie to ok 600zl/rok tylko na energii pompy obiegowej.

    .[/QUOTE]


    Jaki jest teraz całkowity koszt prądu który zużywa pompa ciepła w sezonie grzewczym ?
    Darek B

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Nie, nigdzie nie jest to dostępne bo nigdzie Pan zapewne nie udostępniał.
    Zanotowałem podczas naprawy tej pompy - pamięta Pan? Soft-start padł, doraźnie naprawiłem montując stycznik.
    O bezsensownym sprzęgle wspominałem, prawda???

    Niestety, za wykonaną usługę ZAPOMNIAŁ PAN SIĘ ROZLICZYĆ...
    O czyżby klient oszust wyłudził usługę i nie zaplacił

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Sprzęgło niepotrzebne. Czemu liczysz koszt pracy pompy obiegowej 24h x 365 dni? Chodzi non stop?
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam
    odnośnie sprzęgła hydraulicznego :

    1.jeśli pompa obiegowa PC nie zapewni odpowiedniego przepływu (nominalnego) ,sprawność PC będzie poniżej katalogowej
    2.zastosowanie pompy wtórnej nie koniecznie oznacza większe zużycie sumaryczne dwóch pomp w stosunku do pojedynczej .

    Pompa obiegowa w PC zazwyczaj musi pracować na wyższych biegach w układach bezpośrednio wpiętych w system , podam mój przykład

    PC bez sprzęgła :

    potrzebny przepływ 1500 l/h uzyskuję na biegu 7 -moc pompy obiegowej 120W

    PC ze sprzęgłem :

    przepływ nominalny ok 1500 l/h pomiędzy PC a sprzęgłem uzyskuję na biegu nr 2 -moc pompy 45W +pompa wtórna Wilo o mocy max 22W = razem 67W

    Widać wyraźnie nawet lepszy bilans na układzie ze sprzęgłem (bez sprzęgła na biegu 3 jest podobnie , a wyższe już mają większe zużycie). Dodam , że jeśli pompa wtórna jest z elektroniczną wydajnością ,to kiedy będzie osiągnięty zadany przepływ -wtedy zmniejsza moc (np. do 15W)

    Mogę również na swoim przykładzie podać dodatkowe zalety tego układu :

    -zapewniona nominalna sprawność PC
    -większa bezobsługowość (nie trzeba zmieniać prędkości dla dużych mrozów-częsty problem w takich układach)
    -sprzęgło odmula instalację tj znaczna część zanieczyszczeń osadza się w jego dolnej części
    -sprzęgło może pracować jako separator powietrza -zwalnia przepływy w górnej części i może tam być otwarty zawór automatyczny do odpowietrzania
    -w systemach z grzejnikami 1500 l/h i np. 1000 l/h to duża różnica w hałasie (mierzyłem-kilka dB)

    A teraz koszty :
    -sprzęgło/buforek 35 ltr (pojemność min potrzebna do defrostu , zależnie od modelu PC-ja sobie taką wartość gdzieś doczytałem) ok 800 pln (zrobili mi z kwasiaka)
    -pompa Wilo 1-4 ok 365 pln
    -ocieplenie wełną mineralną+folia grosze (moja robota)
    -armatura (filtr ,zawory itp.) ok 200 pln
    -podłączenie miałem w cenie u mojego instalatora podczas montażu PC

    Zastosowanie w/w układu ma sens , kiedy jesteśmy stratni na sprawności PC (brak odpowiedniego przepływu) -oczywiście ,żeby być pewnym parametrów należy opomiarować system (podlicznik energii ok 100 pln +ciepłomierz najlepiej ultradźwiękowy np. używany ok 400 pln ).Szczególnie większe domy są naturalnie wskazane do takich układów.

    W połowie sezonu wykonałem bypass na sprzęgle i po pomiarach oraz próbach, przeszedłem na system z pompą wtórną (więcej nt na FM aqurera )

    tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Dodam tylko ,że przy sprzęgle jest mały sterowniczek (koszt ok 120 pln) z czujnikiem temp -włącza pompę wtórną , dopiero po osiągnięciu zadanej temp.
    Czyli to sterownie posiada dwie zalety :
    -kiedy PC się wyłączy , nie marnuje energii i nie mieli chłodnej wody
    -kiedy PC zacznie grzać wodę dla CWU , jeszcze jakiś czas oddaje ciepło do systemu CO
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #17

    Domyślnie

    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ???

    Bufor nie zawsze jest potrzebny, ale czasem wręcz wskazany. Zależy od instalacji.
    Jak masz wątpliwości czy montować bufor czy nie to; zamontuj ciepłomierz. Weź do ręki tabelkę z Cop'ami i sprawdź czy odczyty są zbliżone do deklarowanych.

    Forumowicz asaselllo ma opomiarowanego T-Cap'a na 300 m2 bez bufora. Poprawnie wykonana instalacja OP powinna się obronić bez tego zbędnego i kosztownego wynalazku;
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-10st-C/page2

    Bufor - ( niezbędny ) dla instalacji o małej pojemności wodnej ,
    Sprzęgło - ( zalecane ) dla instalacji z więcej niż jednym obiegiem grzewczym,

    I/Pompa Ciepła, To Nie Kocioł , To Układ Chłodniczy;
    a/ który musi się odladzać,
    b/ mieć odpowiedni przepływ,
    c/ pracować na delcie T 5 C ,
    d/ sprężarka powinna pracować stabilnie - jeśli ilość jej startów wynosi nie więcej niż 2 na godzinę. Kluczem więc do optymalnej ilości startów jest objętość wodna instalacji.
    Praktycznie każda podłogówka liczona na niską temperaturę zasilania 30-35 stopni spełnia warunek objętości i akumulacyjności i bufor jest wtedy zbędny.http://forum.muratordom.pl/showthrea...-naprawd%C4%99

    e/ zamontowałem ponad setkę PC i są układy gdzie sprzęgło jest zbędne, ale do większości domów bardzo potrzebne http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page134 ,

    f/ DOBRZE WYKONANA PODŁOGÓWKA - wihajster
    - Nie potrzebuje żadnego bufora ani dla inwertera ani dla on-off !!!
    - Dla korzystania z taniej taryfy też nie potrzeba bufora.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...wd%C4%99/page3

    g/Nieszczęsny bufor do pompy ciepła ;
    http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow...pla/#more-4063

    II/Jeżeli uzyskujesz przepływy nominalne bez bufora, to go nie potrzebujesz,

    III/ Pratchawiec ;142 m2 pow. użytkowej ; całość podłogówka ; pompa T-Cap 9/1-faza ; klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62 ,
    kominek BG SD 442, dotychczas nieużywany. Bez bufora ;COP 3,56 ; OZC 6 kW ; wylewka 9 cm ;całość podłogówka; 70 % w II taryfie, temp wew ;22,2 C -minimum ;Temperatur zasilania 30 C. Przy spadku temp. zewn.do - 5 C podnoszę ją do 31 C. Poniżej -10 C temp. zasilania wynosi 32 C. Raz, przy -17 podniosłem do 33 C.

    W normalnych okresach grzewczych PC chodzi sobie na okrągło i oczywiści "taktuje" bo jest przewymiarowana, co mi zupełnie nie przeszkadza.
    Bufor (sprzęgło) jest zazwyczaj zbędnym dodatkiem zwalniającym instalatora z konieczności wykonania obliczeń hydraulicznych. Z uwagi na starannie wyliczone opory instalacji hydraulicznej nie mam problemu z przepływem nominalnym, pomimo wymiany oryginalnej pompy obiegowej 180 W ) na zaledwie 63 W. Proces odszraniania nigdy nie trwał dłużej niż 5 min. Oczywiście często z udziałem grzałki http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page134
    Defrost wzorcowy ; + 0,0 C ; 0,2 kWh ; 4,5 min ,

    IV/Jak jest za Mały Przepływ w Instalacji , to Sprzęgło ( Bufor ) powinien być,

    V/ Sprzęgło / bufor w większości instalacji jest ;

    a/ przy instalacji podłogówki, bufor o pojemności ok. 200 l, jest de facto
    zbiornikiem wspomagającym proces odszraniania bez użycia grzałki, bo w większości przypadków podłogówka ma dużą pojemność wodną, która służy za bufor do magazynowanie energii w taniej taryfie i mocy PC przewymiarowanej .
    - Bufor służy do zmniejszenie łącznych oporów instalacji, rozdzielenie obiegów wymiennika od instalacji grzewczej , oraz zmniejszenia prędkości przepływów w instalacji grzewczej a tym samym zmniejszenie hałasu ,
    -Sprzęgło czy bufor prowadzi do użycia co najmniej dwóch pomp obiegowych jednak o znacznie mniejszej wydajności. W konsekwencji łączny koszt ich zakupu oraz zużycie energii będą znacznie niższe niż dla jednej obiegówki zdolnej pokonać sumaryczne opory całego układu. http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page41

    - Sterowanie drugą pompą ( po stronie grzejników) przy zastosowaniu sterownika Salus PC 11. Sterownik ten ma czujnik temperatury zamontowany w buforku .W sterowniku mam ustawioną temperaturę załączenia pompy po stronie grzewczej ( wilo pico yanos - z automatyczną regulacją wydajności) na 38 st - chodzi o to, żeby przy wyłączeniu PC z grzania np z termostatu ( mam bezprzewodowy euroster ) pompa wilo zapewniała oddawanie ciepła z tego buforka , a kiedy już odda ciepło, żeby nie mieliła wody i nie
    zużywała prądu. http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page41

    b/Przy tzw. instalacji mieszanej z przewagą grzejników; podłogówka +grzejniki w większości przypadków konieczne jest małe sprzęgło; ( patrz
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...83#post7291983) , patrz Bobrow lub gdy instalator chce mieć święty spokój[/B] oraz nie zna oporów twojej instalacji, jeśli jej nie wykonywał i nie dysponuje przepływomierzem , http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page41

    Jeśli bufor pełni funkcję rozdzielającą instalacje na pierwotną i wtórną, to mieszania w nim wody należy unikać jak ognia. Dążymy do tego by temp zasilająca po stronie pierwotnej, była równa temperaturze wyjścia na stronę wtórną. Trzymać się trzeba tych samych wytycznych, które obowiązują przy sprzęgłach. Mieszanie to nic innego jak:
    - obniżanie temperatury zasilania obiegu wtórnego (zmniejszamy sprawność)
    - podnoszenie temperatury powrotu na obieg pierwotny ( zmniejszamy sprawność )
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-woda/page889

    c/ przy dużej pojemność wodnej układu podłogówki , bufor jest zbyteczny, niekonieczny, przyczynia się do wzrostu kosztów instalacji i eksploatacji ,

    d/ dla instalacji grzejnikowej o małej pojemności cieplnej, mały bufor na powrocie,wpięty szeregowo < 50 l zapewnia minimum tzw. zładu wodnego i nieznacznie defrost poprawia, a przyłącza powinny być tak ulokowane, by w buforze nie występowała stagnacja lub rozwarstwienie temperaturowe;
    Minimalna ilość wody w systemie wodnym dla Panasa wynosi ;
    30 litrów ( dla jednostek 7 kW ~ 9 kW ) oraz
    50 litrów ( dla 12 kW ~ 16 kW oraz 9 kW / T-cap)

    e/ magazyn energii ;
    - naładowanie 200 l bufora energią w taniej taryfie,
    - do wykorzystania przy defroście i w czasie gdy PC nie pracuje,
    - zmniejsza tendencje do taktowania .
    - często do instalacji pompy ciepła chcemy dołożyć kominek z płaszczem wodnym, solar czy też istniejący piec gazowy lub olejowy.

    Bufor pozwala wtedy zmagazynować ciepło z kominka czy z solara (wężownica) i przekazać je do instalacji, podczas gdy pompa ciepła może wtedy nie pracować. Wtedy wielkość bufora dobieramy w zależności od mocy tych dodatkowych źródeł ciepła. http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzew...-pompy-ciepla/[/

    f/ zwiększa trwałości PC on/off poprzez zapobieganie częstym cyklicznym włączeniom i wyłączeniom, obniżającym sprawność systemu .Trzeba robić wszystko, aby odbierać ciepło w taki sposób, aby do takiego stanu nie dochodziło ;
    - odpowiedni dobór mocy pompy do mocy obciążenia cieplnego ,
    - odpowiedni dobór pojemności wodnej układu grzewczego ,
    - odpowiedni dobór sposobu eksploatacji PC ,
    - zastosowanie dobranej PC inverterowej z pompą obiegową inverterową ,

    g/ Czasem duży dom ma małe straty. Pompa o mniejszej mocy jest wystarczająca, ale ma za słabą obiegówkę to daje się sprzęgło i drugi obieg. http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page90


    VI/ Przykłady Instalacji ;

    1/ Kenda2 - dom 170 m2 ; T-cap 9kW / 1-f model 2014, galmet maxi 300 l, bufor ciepła ; poj ,ukladu wodnego ; 200 l bufor + 70 l grzejniki z wpiętym Vitopend 100 – nieużywany, ogrzewanie tylko grzejnikowe , kiepskie ocieplenie , temp, wew ok, 23 C , dla temperatur zewnętrznych poniżej zera, PC musi być włączona 24 h / dobę i udział taryf I/II to ok. 50 % , Sezon 2014/2015 ;COP 3,7 http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page43 ;

    Ja wypośrodkowałem pomiędzy czasem pracy a sprawnością ( jak najmniejsza temperatura zasilania , która daje zadowalający komfort cieplny. ) Uważam , że lepiej jak PC dłużej pracuje ale z mniejszą mocą . Delta T na grzejnikach to około 3,5 C i taka sama delta T wyjście -wejście PC, http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page50. Przy grzejnikach i plusowych temperaturach rzędu 8-15 C , pompa trochę taktuje, dlatego nie warto bardziej obniżać temp zasilania ( najlepiej 35-36 C), http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page44


    2 /Miireek 9KW / 3 f / zwykła ;120 m2 ; 85 % grzejniki + 15 % podłogówka, układ wodny poj, ok. 30 l ; bez bufora , z podbiciem o 3 st. w taniej taryfie pomiędzy godz; 13-15, w lokalu termostat utrzymuje ; 22,0 - 22,5 C , 85 % udziału w taniej taryfie ,
    COP 2,92
    Zużycie energii na defrost ; 0,4 kWh ; czas defrostu; 12 min, na dworze ok. Tz = - 1,0 C http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page39 ;
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...91#post7000091

    3/ Bobrow - T-cap 9kW 3f mod F + ciepłomierz ; grzanej pow; 200 m2, bez reku , grzejniki 90 % + 10 % podłóg , sprzęgło 35 l , pojemność układu wodnego 220 l ; temperatura w lokalu ok; 23 C , SCOP ok. 3,0 ; przy dużych mrozach PC pracuje non stop - średnio z mocą ok 5 - 7 kW , przy średnich temp - przerwy ok 2-4 h - moc ok 4-5 kW, w marcu - moc ok 3- 4 kW z przerwami po ok 4-8 h , zależnie od termostatu

    Defrost ;
    Temp. pow ; + 0,0 C ; czas t = 7,0 min ; 0, 21 kWh - na CWU
    Temp. pow ; - 5,0 C ; czas t = 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

    4/ map 78;190 m2 ; T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l ; ( podłogówka + climaconwectory + garaż i kotłownia - grzejniki ) , bez bufora ; OZC 8,6 kW; COP 3,1; 85 % w II taryfie ;
    temp wew; 22,7- 23,2 C ; temp zasilania ; 33 C do +10 i 37C dla -10

    Zdaję sobie sprawę, że jest wiele typów instalacji gdzie bufor jest niezbędny, ale jeśli jest niepotrzebny to po co go montować ? I inwestować dodatkowe pieniądze i nic na tym nie zyskać
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...56#post7029556
    Jak masz wątpliwości czy montować bufor czy nie, to zamontuj ciepłomierz. Weź do ręki tabelkę z Cop'ami i sprawdź czy odczyty są zbliżone do deklarowanych. Jeżeli już masz bufor, to zrób by-pass na ten bufor.
    U mnie wszystko śmiga na 1 barze i od początku instalacji (2,5 roku ) nie trzeba było ani nic dolewać, ani odpowietrzać.. http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page40 ,

    5/ asaselllo ;300 m2 ; SCOP =>4 Bez bufora-wywalony,OZC 11 kW ; PC/9 kW / TCap/1f ; wylewka 15 cm ; podłogówka całość ; 95 % w II taryfie , temp. zasilania 32 C ; temp. wew; 22-23 C ; zużycie energii ok 5000 - 5300 kWh/rok. SCop od 4 lat waha się 3,97- 4,1. Taktowania nie ma, Ustawione mam widełki czasowe.
    Jeśli podłogówka jest dobrze zaplanowana pod względem przepływów to bufor wnosi straty niepotrzebne. Czyli najkrócej;z buforem instalacja jest droższa oraz później droższe będą za prąd rachunki ,
    Zawsze polecam pompy z większymi parownikami i dwoma wentylatorami.
    Powietrze przechodzi przez nie wolniej i się rzadziej szronią. http://forum.muratordom.pl/showthrea...ciepla+toshiba

    VII/ Moja PC ( Bobrow ) jest w pełni opomiarowana; 90 % grzejniki + podłogówka, 200 m2 , bez reku + małe sprzęgło ) http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page134

    a/ bez sprzęgła przepływ ok.1500 l/h, przy 6/7 biegu (pobór energii ok 100 -130 W ) ,
    b/ ze sprzęgłem ( 35 l ) bieg 2-3 z przepływem 1500 - 1600 l/h, ( pobór energii ; tj. 35W - 45 W + do max. 22 W pompy wtórnej )

    Pompa PC bez sprzęgła musi pracować z pompę obiegowa na wyższym biegu , a i tak przepływ będzie mniejszy niż ze sprzęgłem. Zobacz Pomiary Bobrow ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page110

    Przy podłogówce i niskim zasilaniu oraz za małym przepływie (bez bufora),czas odszraniania będzie dłuższy ,

    c/ po ponad roku eksploatacji mam optymalne dla mnie ustawienia PC dla ogrzewania grzejnikowego : Temperatury średnie w dzień w domu ; 22,5 - 23 st i zużycie w taniej taryfie 50 %
    - zima Vp = 3, CO = 40 ~ 45 C ; CWU = 48 C
    - lato Vp = 4 , CWU = 47 C

    PC pracuje na dT = 5 K ,
    Układ grzewczy na dT = 8 K

    VIII/ COP - trochę gorszy z buforem ale;
    - uzyskujemy cichsza praca na grzejnikach ,
    - pozwala bardziej elastycznie wykorzystywać zasoby grzewcze układu ,
    - zwiększa trwałości pompy ciepła poprzez zapobieganie częstym cyklicznym włączeniom i wyłączeniom, obniżającym sprawność systemu ,[/B]

    a/ Generalnie obwód ;
    - PC/ bufor służy do max. efektywnego wytworzenia ciepła ,
    - a obwód bufor / system do jego dystrybucji ,

    b/ Przy Buforze Równoległym Pompa musi Pracować na Wyższych Temperaturach Zasilania , przez co Sprawność czyli COP Spada. http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page41 - Bobrow

    IX/ Wykonawca powinien najpierw przepływ ;
    - policzyć
    - lub zmierzyć ( jeżeli instalacja już istnieje )
    - a dopiero potem zaproponować rozwiązanie.
    - Zakładanie z góry, że jest potrzebny bufor, jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla instalatora, ale niekoniecznie dla inwestora , [/B]

    a/map 78 Moja instalacja ( podłogówka + climaconwectory ), 190 m2 , działa bez bufora, Istotne jest założenie przepływomierza oraz dodatkowe pompy obiegowe . http://forum.muratordom.pl/showthrea...56#post7029556 .

    Znam dwie instalacje z wpiętą drugą pompą obiegową. Nie ma żadnych negatywnych skutków. U znajomego wmontowano dodatkową pompę 40 watt i wzrósł mu przepływ z 1230 l/h na 1510 l/h. U drugiej osoby 25 watt dało wzrost o + 175 do 1340 l/h ..Wpięte na zasilaniu zaraz za wyjściem z pompy ciepła http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page73 ;
    http://pl.aliexpress.com/w/wholesale...08.2.51.FkGyfo - przepływomierz przenośny

    b/Ustawiłem przepływ ( opt. ok.1500 l/h) - ustawiając prędkość pompy obiegowej (7stopni) i bufora już nie używałem, napisał Mirreek ( 9 KW / 3 f / zwykła;120 m 2; 80 % grzejniki ; 90 % w taniej taryfie, bez bufora,
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...98#post7080598

    Wyszło mi niespełna 1200 pln za sezon grzewczy ( CO + CWU ), jestem bardzo zadowolony , nie będę już nic zmieniał i poprawiał. Pojemność wodna obiegu grzewczego łącznie z naczyniem wzbiorczym ( bez sprzęgła ) spełnia warunek panasonica ( min. chyba 30 l) Układ cały sezon pracował prawidłowo, co sprawdziłem dokupując ciepłomierz ,

    c/ asaselllo - po wywaleniu bufora ;
    - zyskałem 0,35 kW oddawanej mocy do układu,
    - o prądzie do dodatkowej pompki nie wspomnę,
    - instalacja mieszana, z obliczeń wyszedł przepływ na 3 biegu przynajmniej 1,7 m3/h ;
    - 300 m2 podłogówki ; SCOP => 4 http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page41

    d/ Przy instalacji tzw. grzejnikowej w lokalu o małej powierzchni ,czyli o małym tzw. zładzie wodnym instalacji grzewczej, może istnieć potrzeba; montażu bufora na powrocie , nie wymaga on dodatkowego , czujnika temperatury ani dodatkowej pompy obiegowej, pojemność bufora < 50 l . Jego montaż zmniejsza tzw. efekt taktowania PC ;

    1/pompa ciepła pracuje wg . własnego czujnika temperatury na zasilaniu,
    2/zapewnia zachowanie minimalnych czasów pracy sprężarki ,
    3/zbiornik w b.małym stopniu spełnia funkcję magazynu ciepła na czas odmrażania parownika,
    4/ jeżeli brak energii do odmrażania, to włącza się grzałka lub sprężarka ,

    e/ Minimalna ilość wody w systemie wodnym dla P wynosi ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-woda/page888 ;
    30 litrów (dla jednostek 7 kW ~9 kW) oraz
    50 litrów (dla 12 kW ~ 16 kW oraz 9 kW T-cap) ,

    f/ Aby ogrzać 1 l wody o 1 stopień potrzeba około 1,16 Wh.

    1/ Sprzęgło 38 l podgrzane ;
    o 15 C ma pojemność cieplną około 0,66 kWh,
    o 30 C ma pojemność cieplną około 1,32 kWh ,

    2/ Sprzęgło 200 l podgrzane ;
    - o 15 C ma pojemność 3,48 kWh,
    - o 30 C ma pojemność 6,96 kWh,
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...53#post7235353


    X/ Jeżeli Pompa Nie Ma Nominalnego Przepływu , To Nie Osiągnie Nominalnej Mocy,
    sterownik będzie pilnował delty 5 C i tylko tyle " rozkręci " sprężarkę, aby na zasilaniu było o ok.5 C więcej niż na powrocie i wszelkie parametry będą zaniżone ,

    a/W pełni z PC można, korzystając z tzw. dwu-taryfy np.G 12W ;
    - 98 h tygodniowo w II taryfy / taniej ,
    - 70 h tygodniowo w I - napisał plusfoto

    W czasie tzw; "drogich " godzin, z uwagi na wyższą temperaturę zewnętrzną, zużycie energii jest proporcjonalnie znacznie niższe ,

    b/ U mnie Delta T na grzejnikach jest uzależniona od
    - nastawy Tco ,
    - oraz od stanu nagrzania domu, np;
    - jeśli mam T co = 45 st i jest dom nagrzany to Delta T = 6 st,
    - jeśli jest początek grzania , to Delta T = 9-10 st , napisał Bobrow
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...Aquarea/page50

    Delta T = 5,0 C na PC max przy pełnej mocy ,
    Delta T = 2,5 - 3,5 C na PC przy mniejszych mocach ,

    Przy mniejszych mocach dT= 3 –3,5 K. Mniejszy przepływ ewidentnie powoduje wolniejsze nagrzewanie domu. Co do delty 5 K, to rzeczywiście układ dąży do niej, napisał Zigobar ,

    XI/ Proces narastania szronu uzależniony jest ;
    1/ Od wilgotności powietrza zewnętrznego w temp;
    - 3 < 0 < +3 C
    http://instalreporter.pl/ogolna/czy-...osowac-bufory/

    2/ Sposobu eksploatacji instalacji ;

    a/ Odszranianie jednostki zewnętrznej może faktycznie występować co 50 min, ale nie musi. Przy niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego, nawet w mocno ujemnej temperaturze, PC potrafi pracować przez kilka godzin bez objawów narastania szronu,

    b/ Należy dążyć do Ciągłej i Równomiernej Pracy PC, co Powoduje;
    - Równomierną Pracę Sprężarki z Najniższą Możliwą Modulacją,
    - Co z kolei Przekłada Się Na Mniejsze Zużycie Energi ,


    Kiedy przeszedłem na G12W i grzeję 24 H, tylko z delikatnym obniżeniem nocnym wszystko gra , defrosty są rzadsze i nie odczuwam dyskomfortu w domu ( nie ma wychłodzenia ) - napisał Bobrow http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page173

    c/ Im większa powierzchnia parownika + minimalny przepływ powietrzna przez niego, przekłada się na wolniejsze szronienie parownika ,

    d/ Przy podłogówce i niskim zasilaniu oraz za małym przepływie ( bez bufora ) odszraniania będzie trwało dłużej ,
    - z jednostką 1-wiatrakowa częściej się szroni, gdyż ma mniejszy parownik ,
    - nie należy obawiać się wykorzystywania grzałki przy defroście, bo jest to konieczne dla dobra trwałości sprężarki,
    - rozstaw podłogówki ( objętość ) ma wpływ na defrost ,
    - korzystna temperatura powrotu to > 27 C . Im wyższa tym korzystniej dla procesu defrostu ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page134 ,
    - w instalacja dużych, z PC bez sprzęgła, które jest magazynem energii na odmrażanie panasonic wprowadził odmrażanie gorącymi parami w układach dwu wentylatorowych. Ponieważ pompa podpięta bezpośrednio pod podłogówkę nie ma jak się odmrozić.Męczy się z zimą wodą, a gdy temperatura na powrocie spada poniżej 27 C to wchodzi w odmrażanie gorącą parą i takie odmrażanie trwa zamiast 5-7 minut to nawet 30 minut!!!!! a odmrażanie jest co 35 minut i wtedy PC działa 35 minut , odmraża się do 30 minut i znów 35 minut pracuje.

    e/ PC powinna zapewniać tzw. Przepływ Nominalny , co osiąga się przy ;
    - prawidłowo obliczonym oporze instalacji ,
    - przy odpowiedniej ilości wody w układzie np. tzw. instalacja podłogowa,
    - odpowiednio dobranej mocy pompy do mocy cieplnej budynku ,
    - przy prawidłowej eksploatacji instalacji ;

    1/ praca PC odbywa się z Dłuższym Czasem z Niższą Mocą co Skutkuje Rzadszymi Defrostami w Wyniku Wolniejszego Przepływu Powietrza Przez Duży Parownik ,

    2/ jeśli dT jest ok, 5 C i PC uzyskuje przepływ nominalny, to PC będzie pracowała z dużą mocą i najlepszym COP,

    3/ sprzęt PC ma działać wg parametrów katalogowych ,

    f/ Obecnie w instalacjach dużych PC bez sprzęgła , odmrażanie odbywa się gorącymi gazami w układach dwu wentylatorowych ,

    Panasonic sugeruje instalację małego bufora, od czasu " ulepszenia " m. in. procesu odszraniania a generalnie od czasu max. ograniczenia wspomagania niektórych operacji wbudowaną grzałką.. http://forum.muratordom.pl/showthrea...uarea/page166& ,

    g/Czy można coś zrobić aby defrosty były bardziej efektywne.?
    Jak nie dołożysz bufora /sprzęgła to lepiej nie będzie. Ale jak masz układ sprawny i oddaje znamionową moc bo przepływ jest dobry to nie rób nic.
    Jak będziesz miał problemy z ciepłem, mocą lub rozmrażaniem to wtedy można działać.
    Taki tryb pracy to nie usterka przecież. CNC_POMPY_CIEPLA http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page166

    3/ temperatury zasilania - im niższa tym korzystniej ,


    XII/ Tryby rozmrażania są dwa : http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page135
    - Fizyczne parametry PC decydują kiedy nastąpi defrost .
    - Jeśli wymiennik będzie na max zamrożony i pompa już nie będzie mogła pracować ;
    .......- to wtedy wykonuje defrost,
    ..- Jak chcesz wymusić defrost, to puść pompę na chłodzeniu na 5 minut .
    Działanie takie same jak defrost, tylko że dłużej, bo chodzi wentylator. CNC_POMPY_CIEPLA
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...29#post7368429

    ....-Częstość defrostów to nie jakiś wielki problem;
    .........- lepiej żeby się często odszraniała i chodziła z pełną wydajnością,
    .........- niż była cała zalepiona i tłukła kWh,
    .........- gorszym problemem jest długość defrostów, bo jak trwają długo to wtedy jest problem. http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page206

    1/ DEFROST
    A/ Mode 1
    Ciepło jest pobierane z instalacji grzewczej - energii zładu, stad obiegówka pracuje pełna parą,
    ...a/ Przy tym rodzaju defrostu najważniejsze to temperatura wody na powrocie,
    .........powinna wyższa niż 27 C tak dla 1-no jak i 2-wu wentylatorowych,
    MiG25 https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page930
    .. b/ odpowiedni przepływ ,
    ..c/ odpowiednia pojemność wodna instalacji ,
    ..d/ czasami zdarza się, że podczas samego defrostu przy pomocy wymiennika temperatura spada na tyle, że się Mode 1 przerywa i zaczyna Mode 2,
    MiG25 - https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page615
    -Jak podczas samego defrostu ( a nie tego minutowego "przygotowania", obiegówka chodzi, a rurki gazowe lodowate, to Mode 1,
    -Jak obiegówka zatrzymana, a rurki gazowe ciepłe jak podczas normalnej pracy, to Mode 2
    https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page681

    B/ Mode 2
    Gdy temperatura na powrocie jest poniżej 27 C dla 2-wu wentylatorowych;
    - wtedy pompa wyłącza pompę obiegową i przechodzi do odladzania gorącymi parami, za pomocą samej sprężarki,
    - dla wersji H i nowszych, https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page836,
    - W Mode 2 słychać " piłowanie sprężarki" , jak tu: https://youtu.be/0mpvlWWfTlQ
    - Może być tak, że przez pewną chwilę odszrania się w deice mode 1, a jak temperatura wody spadnie poniżej tych 27C, to się zatrzymuje i kontynuuje odszraniańie w deice mode 2 ....

    - Defrost deice mode 2 - potrafił trwać nawet 20min.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ce#post7900483


    C/ Dla starszych i 1-no wentylatorowych;
    - uruchamia się grzałka,

    D/ Opisy fazy I i II na forum ;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7996231

    XIII/ Jak często pojawia się Defrost ? Ile jest takich dni w roku ???

    A/ Czas defrostu liczymy od momentu gdy zaczyna migać HEAT, do momentu jak z powrotem świeci się ciągle . http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page110
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...64#post7126464 - map 78 - wizualizacja defrostu ,

    B/ O cyklu odszraniania decyduje algorytm, w którym rolę odgrywa ;
    .....1/ czas,
    .....2/ temperatura zewnętrzna,
    ......3 /temperatura wymiennika .http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow....XOoPkR12.dpuf

    C/ Proces odszraniania trwa ;
    - około 5 min,
    - więc grzałka zużyje wtedy jakieś 0,25 kWh ,
    - jeżeli tych defrostów będzie 10 na dobę ,
    - to zużyje sumarycznie 2,5 kWh, to mniej więcej tyle ile wynosi
    - dobowa strata postojowa bufora 200 l , tylko,
    - że ta strata jest codziennie,
    - a częste defrosty występują [B] jedynie w specyficznych warunkach,

    - Gdy Brak Ciepłej Wody do Defrostu ;
    POMPA Bez Bufora Odpali Grzałkę lub Sprężarkę .
    - Z tego jasno wynika , że bufor jest w większości przypadków ( w dobrze zestrojonej instalacji ) elementem zbędnym, energochłonnym

    D/ Dłuższy czas defrostu, to oznaka błędów ;
    1/ w instalacji grzewczej ,
    2/ w sposobie eksploatacji ,

    E/ Odnośnie zamykania obiegów zaworami mieszającymi, pamiętaj że zład wody zmniejsza się jeszcze bardziej i ograniczamy ilość energii na rozmrażanie,

    1/Dlatego właśnie jak chcemy mieć sterowane obiegi, to mały bufor / sprzęgło jest konieczny - napisał CNC POMPY CIEPLA http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315 - Panasonic-Aquarea/page134

    2/ Ponad 30 % zaworów termostatycznych ( przy instalacji grzejnikowych o małej pojemności) musi być na stałe otwartych ,

    3/ Defrosty występują przy grzaniu C.O. jak i CWU !! - napisał 27KiD21
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page168

    4/ /Dane defrostu użytkowników;
    a/ defrosty ułomne ;

    thxluk ; -1,0 C ; 14.5 min ; 0,75 kWh ;

    k@mil ; -2,0 C ; 12,0 min ; 0,80 kWh ;
    k@mil ; +0,0 C ; 13,0 min ; 0,35 kWh ;

    miireek ; - 1,0 C ; 12,0 min ; 0,40 kWh ;

    ccool ; -2,0 C ; 07,0 min ; 0,45 kWh ;
    ccool ; +0,0 C ; 07,0 min ; 0,28 kWh ;
    …............................................... .................................................. ..

    b/ defrosty wzorcowe ;

    pratchawiec ; +0,0 C ; 4,5 min ; 0,20 kWh ;

    map 78 ; -1,0 C ; 6,0 min ; 0,20 kWh ;

    bobrow ; 0,0 C ; 7,0 min ; 0,21 kWh - na CWU
    bobrow ; - 5,0 C ; 5,0 min ; 0,16 kWh - na CO

    F/ map78,
    Po wykluczeniu bufora/sprzęgła z instalacji, znacznie spada zarówno zużycie prądu jak i temp zasilania, co jest ze sobą powiązane.http://forum.muratordom.pl/showthrea...4%85du/page428

    G/*clarnet ;
    -Pompa ze zbiornikiem buforowym ma sprawniejsze i mniej energochłonne odszranianie, bo korzysta z ciepła bufora,
    - Strata dobowa bufora ;to 1,3-1,4 kWh/24h dla buforów 300 i 500 l. To daje około 500 kWh rocznie samej straty postojowej, czyli 1/6 mojego zużycia dla CO, a jako, że to wartość uniwersalna to dla instalacji typu malux, czy Arturo będzie to 1/3 ich rocznego zużycia. -
    - Odszranianie tradycyjnym sposobem i to z grzałką w życiu nie wygeneruje takich strat http://forum.muratordom.pl/showthrea...42#post6900742

    H/ Moim zdaniem będzie nie tylko zbędnym wydatkiem, ale i elementem szkodliwym, bo zwiększy koszty eksploatacji ( strata postojowa, dodatkowe obiegówki ) oraz skomplikuje instalacje, a jak wiadomo im prostsze tym dłużej posłuży, http://forum.muratordom.pl/showthrea...21#post6925321

    I/ Gdy Brak Ciepłej Wody do Defrostu, POMPA Bez Bufora Odpali Grzałkę
    lub sprężarkę; http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page184
    Grzałka włączona - to u mnie zapala się kwadracik przy napisie Heater booster - Pratchawiec

    1/Bobrow – instalacja wzorcowa, opomiarowana

    a/ Ja jeszcze nie widziałem Heatera przy defroście;
    Jeśli brakuje ciepłej wody - to wysoka modulacja załatwia temat ( zazwyczaj ostatnie 1-3 min cyklu) .

    b/ W mojej instalacji, kiedy akurat przy rozruchu zabraknie ciepłej wody - PC wchodzi w wysoką modulację, ale że mam znamionowe przepływy - to czas defrostu nie znacznie się wydłuża (1 może 2 min). http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page183

    c/ Kiedy jest zapewniony nominalny przepływ - to nie ma problemu z czasem (tj kilka minut) defrostu w tych modelach (w poprzednich chyba też) http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page183 ,

    d/ Mam grzejniki i moja PC pracuje w temperaturze czynnika grzewczego 40-45 C, pewnie dlatego mam OK defrosty – napisał Bobrow ,

    2/27KiD21
    -Efektywność odszraniania wodą z zasobnika CWU jest zależna od temp. zgromadzonej w nim wody i powierzchni wężownicy.
    -Po kilku defrostach ochłodzimy nasz zasobnik, który później trzeba będzie podgrzać. A jak wiemy grzanie CWU odbywa się na wysokiej modulacji, wiec pytanie czy jest sens kombinowania http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page183


    XIV/ Taktowanie Sprężarki Pompy
    Zależy od ( wg. fachman 19 ) ;
    http://forum.muratordom.pl/showthrea... /> OZC/page6 ;
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...py+ciep%C5%82a

    - pojemności cieplnej górnego źródła. Im większa ,tym tendencja mniejsza,
    - wydajności pompy cyrkulacyjnej - najlepiej inverterowa ,
    - histerezy ,
    - programu grzania dzień/noc - b.dużo zależy od ustawień użytkownika i jego preferencji,
    - mocy pompy, generalnie lepiej mieć PC szytą na miarę ,
    PC nie lubi startów, bo ma problem ze smarowaniem. Z mocą wiąże się ;
    - wysokość progu modulacji sprężarki ( im większa moc tym próg wyższy i tym samym wzrost tendencji )

    1/ Opór hydrauliczny instalacji jest OK, przepływ masz dobry, ale pojemność układu wodnego jest zbyt mała i pompa ma tendencje do taktowania. Dlatego Sprzęgło / Bufor , nawet małe, jest potrzebne, napisał CNC_POMPY_CIEPLA

    Mój buforek /sprzęgło ma 35 l i na znamionowym przepływie nie ma różnicy temperatur z PC i na wtórnej pompie obiegowej ( dobrze ociepliłem ). Przy przełączeniu na CWU, pompa wtórna oddaje jeszcze ciepło do CO, aż schłodzi się w nim woda i mały sterownik ją wyłączy. Dodam jeszcze, że COP katalogowy mam spełnimy, a w niższych temperaturach mam lepsze parametry o ok. 5-10 % od katalogu Mam grzejniki i moja PC pracuje w temperaturze czynnika grzewczego 40-45 C, pewnie dlatego mam OK defrost – napisał Bobrow ,

    2/ Większe bufory (200 l ) spełniają się w PC on/off w procesie odszraniania , ale powodują większe straty cop .Dla PC z inverterem wystarczą sprzęgła małe < 50 l .

    3/ Jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest minimalne i PC zacznie taktować, to w T-capie PC wyłącza sprężarkę i pracuje tylko pompa wodna, aż do spadku temperatury czynnika do poziomu odpowiedniego ,

    4/ Zmodyfikowałem krzywkę pod kątem wyższych temperatur powietrza :

    a/ Podniosłem z 37 C do 40 C na CO od temperatury zewnętrznej > 7 C ,

    b/Zrobiłem tak, ponieważ kiedy jest cieplej ; PC szybciej nagrzewa dom i wyłącza się na Eurosterze na dłuższy czas . Wychodzi mi to korzystniej ( mniejsze zużycie ) od długiego piłowania PC na niskich temperaturach. Ogólnie chodzi o to, żeby przy temperaturach niższych zewnętrznych jak najdłużej były ciepłe grzejniki z jak najniższą temperaturą bez utraty komfortu cieplnego ,

    c/ Zastosowałem parę tzw. okienek w procesie grzania i jest OK ,
    Całe "taktowanie" to ewentualnie wył/wł sprężarki PC wg określonego bezpiecznego algorytmu w sterowaniu. Ja u siebie to wyeliminowałem poprzez specjalny sterownik ( wył PC na ok 40 min jeśli dT = ok 2 K). http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page271

    d/ U mnie pompa grzeje w drogiej, choć w skali roku to i tak wychodzi nie więcej niż 15 % ogólnego zużycia, ale zapewnia duży komfort cieplny.
    O tym czy się PC uruchomi, decyduje wyłącznie termostat wewnętrzny, czyli temperatura w domu. Ustawioną mam temp 22,7C w drogich godzinach i 23,2 C w tanich i w praktyce wygląda to tak, że temp oscyluje cały czas wokół tych 23 C. Nie ma żadnego efektu przegrzewania nocą, itp - napisał map78
    Pompa Pracuje z Mniejszym Obciążeniem, Mniejszą Modulacją i Większym COP , Wynikający z Mniejszej Modulacji Oraz Wykorzystaniem Większego Wymiennika Ciepła Przy Mniejszym Zapotrzebowaniu http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page108

    e/ Na płycie głównej PC / F, znajduje się micro przełącznik do zmiany histereza; 3 K lub 8 K http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page120

    5 / Korzystnie jest , gdy spełnione są warunki jak w punkcie V f ;
    - odpowiedni dobór mocy pompy do mocy obciążenia cieplnego ,
    - odpowiedni dobór pojemności wodnej układu grzewczego ,
    - odpowiedni dobór sposobu eksploatacji PC ,
    - zastosowanie dobranej PC inverterowej z pompą obiegową inverterową ,

    XV/ Warto poczytać też; " Bufor ciepła - jak jest naprawdę " http://forum.muratordom.pl/showthrea...wd%C4%99/page8

    XVI/ Przykład Odszraniania
    https://www.youtube.com/watch?v=Xn1PQdEaf7s


    XVII/ Bufor 50 l Panasonic
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zb.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	21,1 KB
ID:	447837
    Zbiornik Panasonica 50 l jest ze stali nierdzewnej;
    - ma 4-przyłącza 5/4 cala,
    - można go zawiesić na ścianie,
    - ma spust wody

    UWAGI KONSTRUKTYWNE MILE WIDZIANE
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sterownik Panasonika I.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	5,1 KB
ID:	421650  
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 30-09-2023 o 08:35

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Jezus Maria ...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    Jezus Maria ...
    To prawda...
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  20. #20

    Domyślnie

    chapeau bas
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony