dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 113
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    No grubo..
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  2. #22

    Domyślnie

    ja sie zastanawiam nad instalacja bufora/sprzegla mimo ze mam caly dom w podlogowce (180m2). pompa obiegowa w PC pracuje mi teraz na 7 biegu, przeplyw policzylaem sumryczne daje ok.1900 l/h ale nie zmniejszam na nizszy bieg bo mam petle gdzie przeplyw jest ok.1,2 l/min (ciezko dokladnie doczytac z rotametru). zastanawiam sie ze wzgledu na mozliwosc obnizenia biegu pompy w PC a takze na korzysci wynikajace z szybszego nagrzania zbiornika buforowego do temp. zadanej z krzywej. wszyscy pisza o kosztach a ja tez mysle o komforcie. troche wkurza mnie czas nagrzania temp. w podlogowce np. do 32 st. jezeli podlogowka startuje od 21-22 st. rozumiem ze przy malym buforku PC zagrzeje wode w zbiorniku i dopiero zacznie "puszczac" w obieg podlogowki ?
    dodam ze nie mam problemow z taktowaniem, pompa jak ruszy to pracuje plynnie jedynie deforsty "psuja" jej prace
    Ostatnio edytowane przez flisiu ; 14-11-2016 o 10:58

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    ja sie zastanawiam nad instalacja bufora/sprzegla mimo ze mam caly dom w podlogowce (180m2). pompa obiegowa w PC pracuje mi teraz na 7 biegu, przeplyw policzylaem sumryczne daje ok.1900 l/h ale nie zmniejszam na nizszy bieg bo mam petle gdzie przeplyw jest ok.1,2 l/min (ciezko dokladnie doczytac z rotametru). zastanawiam sie ze wzgledu na mozliwosc obnizenia biegu pompy w PC a takze na korzysci wynikajace z szybszego nagrzania zbiornika buforowego do temp. zadanej z krzywej. wszyscy pisza o kosztach a ja tez mysle o komforcie. troche wkurza mnie czas nagrzania temp. w podlogowce np. do 32 st. jezeli podlogowka startuje od 21-22 st. rozumiem ze przy malym buforku PC zagrzeje wode w zbiorniku i dopiero zacznie "puszczac" w obieg podlogowki ?
    dodam ze nie mam problemow z taktowaniem, pompa jak ruszy to pracuje plynnie jedynie deforsty "psuja" jej prace
    Flisiu,
    z tym buforkiem , to raczej nie wiele wskurasz na czasie zagrzania podłogówki .
    Na czym możesz zyskać :

    -defrost (szybciej i mniej energii)
    -mniejszy bieg pompy w PC np 2 lub 3 , ale za to mocniejsza pompa wtórna (lub dwie mniejsze)
    -może wzrosnąć COP (chyba nie masz ciepłomierza i jeśli PC pracuje na najwyższym biegu , to nie wiadomo jaki jest przepływ-odczyty z rotametru są średnio wiarygodne)

    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Flisiu,
    z tym buforkiem , to raczej nie wiele wskurasz na czasie zagrzania podłogówki .
    Na czym możesz zyskać :

    -defrost (szybciej i mniej energii)
    -mniejszy bieg pompy w PC np 2 lub 3 , ale za to mocniejsza pompa wtórna (lub dwie mniejsze)
    -może wzrosnąć COP (chyba nie masz ciepłomierza i jeśli PC pracuje na najwyższym biegu , to nie wiadomo jaki jest przepływ-odczyty z rotametru są średnio wiarygodne)

    pzdr
    czemu uwazasz ze buforek nie pomoze w szybszym zagrzaniu ? nie jest tak ze on te 50l szybko zagrzeje z krzywej do jakiejs wartosci i zaczyna taka wartosc puszczac w obieg ? CWU szybko jest w stanie zagrzac do 50 st. chodzi o to ze powrot z podlogowki szybko wychlodzi ten buforek i pompa zmniejszy zasilanie ?

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    czemu uwazasz ze buforek nie pomoze w szybszym zagrzaniu ? nie jest tak ze on te 50l szybko zagrzeje z krzywej do jakiejs wartosci i zaczyna taka wartosc puszczac w obieg ? CWU szybko jest w stanie zagrzac do 50 st. chodzi o to ze powrot z podlogowki szybko wychlodzi ten buforek i pompa zmniejszy zasilanie ?
    Widzisz , te 50 ltr jak wpuścisz do systemu to błyskawicznie zostanie odebrane ciepło -u mnie na grzejnikach nawet to widać (a jak wiadomo , mają znacznie mniejszą bezwładność temperaturową od podłogówki).A CWU to raczej inna bajka-od wężownicy woda szybciej się zagrzeje , niż beton
    +ceramika w podłogówce.
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #26

    Domyślnie

    wlasnie zalezy mi na tym aby szybko osiagnac temp. z krzywej, w sumie przede wszystkim o tym mysle pod katem buforka. w przypadku PC wpietej w podlogowke dojscei z zasilania 25 do 30 zajmuje ok.3-4 godzin. nie wiem jak to wyglada w instalacjach ze 100% podlogowki i buforkiem.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    wlasnie zalezy mi na tym aby szybko osiagnac temp. z krzywej, w sumie przede wszystkim o tym mysle pod katem buforka. w przypadku PC wpietej w podlogowke dojscei z zasilania 25 do 30 zajmuje ok.3-4 godzin. nie wiem jak to wyglada w instalacjach ze 100% podlogowki i buforkiem.
    Wg mnie , aby spełnić Twój wymóg komfortu cieplnego (tj szybkie zagrzanie podłogówki) trzeba się upewnić co do przepływów (wtedy będziesz wiedział czy PC osiąga max moc) i pokombinować z termoregulatorem (zakładam ,że sterujesz jakimś Eurosterem czy czymś tam). Założyłem również ,że masz PC sprawną i o odpowiedniej mocy do domu. Bufor z PC to głównie sprzęgło hydrauliczne-a nie magazyn ciepła dla całego domu.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    wlasnie zalezy mi na tym aby szybko osiagnac temp. z krzywej, w sumie przede wszystkim o tym mysle pod katem buforka. w przypadku PC wpietej w podlogowke dojscei z zasilania 25 do 30 zajmuje ok.3-4 godzin. nie wiem jak to wyglada w instalacjach ze 100% podlogowki i buforkiem.
    Generalnie to do takiej właśnie pracy układu grzewczego się dąży, a Tobie się nie podoba W jakim celu chcesz szybko osiągnąć temp z krzywej? Jeżeli odczuwasz dyskomfort to po prostu grzej cały czas. Żaden bufor tu w niczym nie pomoże
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #29

    Domyślnie

    Kolego flisiu , zacznij od uzupełnienia stopki ,oraz podaj dane;
    - defrostu , ile defrostów w ciągu doby u Ciebie?
    - przestudiuj temat powyżej dokładnie,
    - z PC; wg.mnie jest analogicznie jak z jazdą autem;
    a/ najniższe zużycie paliwa masz przy prędkości tzw. optymalnej ,
    b/ przy szybkiej, brawurowej jeździe, na 100 % masz dużo wyższe zużycie paliwa, ale czy zajedziesz szybciej ??
    - Na dystansie 120 km Kraków -Debica ; to ok; 2 - 3 - 5 minut szybciej ,
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-11-2016 o 14:17

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Generalnie to do takiej właśnie pracy układu grzewczego się dąży, a Tobie się nie podoba W jakim celu chcesz szybko osiągnąć temp z krzywej? Jeżeli odczuwasz dyskomfort to po prostu grzej cały czas. Żaden bufor tu w niczym nie pomoże
    hehe no chyba szukam problemu tak powaznie to denerwuje mnie sytuacja ze pompa za nim osiagnie zadana temp. pracuje np. z temp zasilania 28 st. przez godzine-dwie, wydaje mi sie jakby miala 2-3 stopnie wiecej to szybciej by zagrzala dom i tyle, termostat by zatrzymal pompe i wiecej kasy w kieszeni
    tak teraz specjalnie wymuszam w dwugodzinnym okienku w ciagu dnia grzanie aby podbic troche temp w ukladzie, zeby pompa o 21 nie startowala z niskim zasilaniem.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    hehe no chyba szukam problemu tak powaznie to denerwuje mnie sytuacja ze pompa za nim osiagnie zadana temp. pracuje np. z temp zasilania 28 st. przez godzine-dwie, wydaje mi sie jakby miala 2-3 stopnie wiecej to szybciej by zagrzala dom i tyle, termostat by zatrzymal pompe i wiecej kasy w kieszeni
    tak teraz specjalnie wymuszam w dwugodzinnym okienku w ciagu dnia grzanie aby podbic troche temp w ukladzie, zeby pompa o 21 nie startowala z niskim zasilaniem.
    Oszczędności biorą się stąd, by ogrzać dom przy jak najniższej temp podłogówki. Jeżeli temp w domu jest OK to dlaczego chcesz żeby podłoga szybciej się nagrzewała? Przecież przy takich temp podłogówki i tak jej "ciepło" będzie słabo odczuwalne, tzn podłoga ciepła nie będzie. Z tego co piszesz to masz poprawnie działający układ, który próbujesz zepsuć
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #32

    Domyślnie

    No moze troche kombinuje dlatego tez pisalem ze sie zastanawiam a nie robie na pewno defrosty mam w zaleznosci od temp. zewn i wilgotnosci, ale tez zdarza sie szczegolnie na poczatlu grzania po przerwie ze co 38 minut. dlugosc to ok.10-15 min. ale nigdy nie mierzylem tego dokladnie.
    ps. dodalem stopke, zeszly sezon byl moim pierwszym i troche kombinowalem
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    wlasnie zalezy mi na tym aby szybko osiagnac temp. z krzywej, w sumie przede wszystkim o tym mysle pod katem buforka. w przypadku PC wpietej w podlogowke dojscei z zasilania 25 do 30 zajmuje ok.3-4 godzin. nie wiem jak to wyglada w instalacjach ze 100% podlogowki i buforkiem.
    U mnie 30C jest praktycznie od razu ile dokładnie to nie powiem bo tego nie śledzę. Max myślę do godziny...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    U mnie 30C jest praktycznie od razu ile dokładnie to nie powiem bo tego nie śledzę. Max myślę do godziny...
    ale masz 30 st. na zasilaniu bez bufora czy z buforem ? jak bez bufora to jaka masz krzywa ? z jakiej temp. na zasilaniu startujesz jak pompa zaczyna grzac ?
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    ale masz 30 st. na zasilaniu bez bufora czy z buforem ? jak bez bufora to jaka masz krzywa ? z jakiej temp. na zasilaniu startujesz jak pompa zaczyna grzac ?
    Z buforem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  16. #36

    Domyślnie

    no wlasnie o tym myslalem zeby dodac buforek zeby szybciej podac 30 st. na podlogowke. nie oczekuje ze podloga bedzie niewiadomo jak ciepla tylko o szybsze podanie wyzszej temp. w podlogowke.
    ale jak dowiedzialem sie jaki jest koszt dodania to zrezygnowalem
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    no wlasnie o tym myslalem zeby dodac buforek zeby szybciej podac 30 st. na podlogowke. nie oczekuje ze podloga bedzie niewiadomo jak ciepla tylko o szybsze podanie wyzszej temp. w podlogowke.
    ale jak dowiedzialem sie jaki jest koszt dodania to zrezygnowalem
    No cudów nie ma bufor, pompka, sterownik i się robi koło 2 tyś...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  18. #38

    Domyślnie

    Kolego byggmol - ja nie decyduje czy Twój post ma tu być czy nie , ale nikt go tu nie znajdzie, bo temat główny POSTU jest inny .
    Proszę , załóż nowy temat , lub poszukaj temat zbliżony http://forum.muratordom.pl/forumdisp...py-ciep%C5%82a

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    O czyżby klient oszust wyłudził usługę i nie zaplacił
    Dobrze, że to "grosze" w tym przypadku... Jakoś to przeżyłem, na chleb i bez tego mi wystarczy. Niech się inwestor cieszy, na zdrowie!

    Ja się dziwię tylko, że dla tych groszy ludzie tak cwaniakują, ja bym się wstydził z tym tematem publicznie wychodzić
    TYM BARDZIEJ, że to ja zwróciłem uwagę nieświadomemu inwestorowi o bezsensie tego sprzęgła, CO ZA PARADOKS
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  20. #40

    Domyślnie

    Witam,
    właśnie wyłapałem 1 defrost na grzaniu CWU
    opis:
    przy temp powrotu 43, poszło na wymiennik - charakterystyczne syczenie.
    Pompa obiegowa została na 3 predkości , czas nie przekroczył 3 min , zanim odpaliłem papierosa i podbiegłem do wymiennika ruszyły wiatraki- troche pary i koniec.
    TZ - 2st.
    temp grzania 43
    czas 2,5 - 3 min.
    Dodam ze moje defrosty na CO trwaja czasem po 14-15 min(tryp awaryjny)
    Powierzchnia użytkowa 149m2,wszędzie podłogówka 162m2, ściany pustak żużlowy 24cm + 15cm Arbet 0,031
    posadzka 10cm EPS 100 + 3 cm mata,piana OK 25cm,garaż + 2x łazienka - grzejniki(wyłączone)
    Panasonic PW 9KW 3f+ 200l C.W.U

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony