dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    seboljeiv

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-262
    Posty
    9

    Domyślnie czy mozna usunąć belke usztywniającą słup - zdjęcie?

    Mieszkanie w starej kamienicy w trakcie remontu, zastawiam sie nad usunięciem wskazanej na zdjeciu skośnej belki usztywniającej słup.
    Przy mocnym kopnięciu w nią siedzi sztywno, budowlaniec mówi ze mozna ja usunac ale jakos mu nie ufam....
    słup ten przebiega ponad sufit az do kalenicy,nad sufitem po obu stronach slupa są kleszcze.
    wczesniej jak widac w oznaczonym miejscu na zdjeciu bylo jeszcze poziome usztywnienie kleszczowe od slupa wlasnie do tej skosnej belki ktora chce usunąć, było to połączone srubami przelotowo ale wszystko było luzne wiec bez zastanowienia usunęliśmy tą poziomą belkę

    pytanie co sądzicie o usunęcie tego skosnego usztywnienia i czy sa jakies zagrozenia?

    http://zapodaj.net/8c457af574f85.jpg.html

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    jak ktos ci napisze ze mozna, a pozniej cos sie rozjedzie, bedzie pekac albo inne cuda to do kogo bedziesz mial pretensje? znajac zycie do tego co ci powiedział ze mozna

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    seboljeiv

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-262
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    jak ktos ci napisze ze mozna, a pozniej cos sie rozjedzie, bedzie pekac albo inne cuda to do kogo bedziesz mial pretensje? znajac zycie do tego co ci powiedział ze mozna
    Decyzja i odpowiedzialnosc zostaje tylko na mojej glowie, chcialem dowiedziec sie jaka spelnia role to usztywnienie albo na jakiej podstawie mozna stwierdzic czy jest to do usuniecia?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    To wygląda na dach wieszarowy jak chcesz coś zmieniać tylko po konsultacji z uprawnionym projektantem konstrukcji nie z przypadkowymi "budowlańcami" którzy budownictwa uczą się pod sklepem.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    seboljeiv

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-262
    Posty
    9

    Domyślnie

    tak , dokladnie - jest to wieszarowy dach,dwuwieszakowy, krokwie nie łączą sie standardowo w kształt trójkąta na szczycie tworząc kalenicę, lecz kalenica jest NAD widocznym na zdjeciu slupem i od niej idzie płąski dach pokryty papą do nastepnego wieszaka(oddalonego o 8m) po drugiej stronie budynku gdzie rowniez jest ten zastrzał (ukosna dluga belka wieszak- legar)
    jak pisałem wczesniej jest to kamienica 110lat, projektanta raczej nie znajde juz.
    wiem że ze zdjęcia trudno coś wywnioskować , nie widząc chociazby pozostałej konstrukcji, ale chcialbym chociaz poznac opinie ludzi którzy znają sie na takich konstrukcjach

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    to nie musi byc oryginalna projektant kamienicy
    potrzebujesz kogos, kto przeliczy Ci naprezenia, etc i powie Ci, czy mozna usunac element, czy tez nie

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    seboljeiv

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-262
    Posty
    9

    Domyślnie

    qosek widze ze jestes z Gdańska, znasz kogoś kto zna sie na takich zabiegach, albo sam sie tym zajmujesz? rowniez jestem z Gdańska

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Może lepiej więcej nie majstruj przy tej wieźbie tylko wynajmij fachowca - projektanta z uprawnieniami.

  9. #9

    Domyślnie

    Koncepcja dachu wieszarowego została całkowicie zepsuta.

    Obciążeniem dachu jest tylko tylko papa.
    Wobec tego bez większych obaw:
    Można usunąć bez problemu ten zastrzał, lecz za tym być może powinno iść wzmocnienie belek stropowych, szczególnie jeśli strych w planach ma być użytkowany.

    Projektant uprawniony, który oceni sytuację będąc tam na pewno da bardziej wiarygodną ocenę, bo po jednym zdjęciu można się grubo pomylić ....
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 02-01-2016 o 17:47

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał seboljeiv Zobacz post
    ... na jakiej podstawie można stwierdzić czy jest to do usuniecia?
    - na podstawie obliczeń statycznych wykonywanych przez projektanta konstrukcji. Przeliczy Ci więźbę dachu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo Tobie, ... innym użytkownikom budynku.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post

    Obciążeniem dachu jest tylko tylko papa.
    Dość śmiałe i ryzykowne stwierdzenie. Papa na czymś leży - deski to też obciążenie, deski się czegoś trzymają- krokwie - ciężar własny to też obciążenie, na fotce widać ocieplenie, za moment pewnie dojdzie płyta g-k, na dach może spaść śnieg, na dach działa wiatr.

    Nadal tylko papa ?

  12. #12

    Domyślnie

    Chodziło mi o obciążenie w kontekście dachówki ceramicznej, która prawdopodobnie kiedyś tam była. Śnieg przy stromych dachach i jeszcze w Gdańsku to raczej symboliczne obciążenie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    ...Śnieg przy stromych dachach ... ...to raczej symboliczne obciążenie.
    Oj chyba się grubo milisz. Czy aby nie masz "symbolicznego" doświadczenia w tych kwestiach? Obciążenia zmienne to nawet 60% obciążeń obliczeniowych. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jackuser

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-011
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam wszystkich na początek i od razu zaznaczam ze potrzebuję porady dlatego odświeżam stary temat ale może ktoś mi odpowie na podobne pytanie.
    Remontuję stary dom i po usunięciu ścian które były planuję zrobić w prezentowanym na zdjęciu miejscu łazienkę. Niestety ale w miejscu zastrzału (?) oznaczonego A pasowało by mi dać prysznic. W jaki sposób wzmocnić ewentualnie belkę którą podpiera problematyczny element A aby można go było usunać?
    Drugie pytanie to belka B. Na niej stałą ścianka z cegły "na szóstkę". Czy bierze ona udział w przenoszeniu jakichś naprężeń czy mogę ja usunąć? Jest wsparta na słupach (szczegół C) oraz podparta na ściance działowej niższej kondygnacji.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	belka.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	449453Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1557.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	449452
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	belka.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	449451  
    Ostatnio edytowane przez jackuser ; 21-10-2020 o 20:18

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Dach jest kryty dachówką. Usunięcie miecza może spowodować ugięcie płatwi. Konieczne wzmocnienie elementem stalowym. Usunięcie fragmentu podwaliny praktycznie niemożliwe bez oględzin i decyzji konstruktora. To był strych nieużytkowy. Nie masz krycia wstępnego. Adaptacja tych pomieszczeń na mieszkalne możliwa po remoncie dachu (demontaż dachówki, montaż krycia wstępnego, konrtłat i łat oraz dachówki). Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jackuser

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-011
    Posty
    2

    Domyślnie

    Bardzo Dziękuję za odpowiedź.
    Strych był używany. Robiąc zdjęcie po mojej prawej stronie miałem dwa pokoje a na belce B (podwalina?) była ściana z cegły w której były drzwi na strych.
    Na tej ścianie był zlew ponieważ to była kuchnia. Wszystko było otynkowane, sufit podbity matą z trzciny i otynkowany. Całość była ocieplona od góry polepą na deskowaniu stropu. Chcę w tym miejscu zrobić łazienkę i przeszkadza mi ta pozioma belka (jest za wysoka).
    Natomiast element A (miecz) chciałbym usunąć bo w tym miejscu pasował by mi prysznic i zastanawia mnie jak ma wyglądać to wzmocnienie stalą? Możesz to przybliżyć?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony