dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 82
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    chichot_23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Połaniec
    Posty
    169

    Domyślnie Przyłącze energii elektrycznej do działki

    WITAM!
    Szukam na internecie informacji na temat:
    1. Czy można uzbroić działkę budowlaną w prąd, a pierwsze rachunki płacić w momencie postawienia domu np. po 3 latach? Chodzi mi tylko o doprowadzenie prądu do działki i to wszystko.

    Dobrze by było gdyby ktoś wytłumaczył mi to wszystko od A-Z metodą łopatologiczną

    Z góry dziękuję.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Podpisując umowę o przyłącze masz określony czas do kiedy musisz podpisać umowę dystrybucji i rozpocząć pobór prądu. Tak to wygląda w przypadku mojego ZE - umowę o przyłącze podpisałem w czerwcu 2015, w umowie jest określone że do kwietnia 2017 muszę podpisać docelową umowę dystrybucji.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Nie wiem czy będą chcieli uzbroić ci działkę bez działań budowlanych. Aby postawić skrzynkę na granicy wymagana jest plan zagospodarowania działki budowlanej lub szkic sytuacyjny ale to wiąże się z wyborem projektu budowlanego, wstępnym zaznaczeniem przyłączy a to z kolei nie wiem czy nie wymaga pozwolenia na budowę.
    Wystąp do energetyki o warunki przyłączenia do sieci i wtedy potrzebny jest tylko akt własności działki.
    Jeśli to dostaniesz będziesz wiedział co jest wymagane i jakie są rokowania, gdyż energetyka nie będzie ciągnąć 50mb kabla i stawiać skrzynki tylko i wyłącznie dla ciebie.
    Innym rozwiązaniem jest postawienie na działce skrzynki rozdzielczej budowlanej i pociągnięcie kabla do ich najbliższej skrzynki rozdzielczej którą wskażą ci w warunkach ale takie podłączenie wiąże się niestety z umową i opłatami w taryfie budowlanej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie będę zakładał nowego tematu i zapytam tutaj.
    W połowie 2015r złożyłem wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego do mojej działki. W tamtym tygodniu skontaktował się ze mną projektant przyłącza, uzgodniliśmy lokalizację skrzynki, poznałem termin zakończenia jego pracy (połowa marca 16') oraz poinformował mnie o prawdopodobnym terminie wykonania przyłącza przez ZE (kwiecień 16'). Na tą chwilę działka jest pusta - niezabudowana i przez najbliższy rok lub dwa wciąż taką będzie - do czego zmierzam... Gdy będę miał skrzynkę w granicy działki chcę wykonać swoją skrzynkę odbiorczą, taką zamykaną z gniazdkami, w tym z gniazdem trójfazowym. Domyślam się, że montażem takiej skrzynki musi zająć się uprawniony elektryk, tak? Zapewne gdzieś musi dołożyć jakąś pieczątkę itd? Ile kosztuje taka skrzynka i ile weźmie za taką robotę elektryk? Dodam, że swoją skrzynkę odbiorczą chcę ulokować tuż przy tej wybudowanej przez ZE.
    Uprzedzając pytania, działka będzie użytkowana rekreacyjnie w najbliższym czasie - nic tam nie będę budował - póki co

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Tak... Rozdzielnica tymczasowa tzw. Budowlana musi być wykonana przez uprawnionego elektryka który wypisze odpowiedni schemat i podbije zaświadczenie.Rozdzielnica nie jest zbyt droga i wszystko powinno się zamknąć w granicach 1500 zł wraz z montażem.
    http://www.elektryczny24.pl/pl/p/Roz...4-wersja-A/747
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    darcjusz

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-772
    Posty
    123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    mam działke rolna na której nic nie ma po za barakiem budowlanym ale postanowiłem jakos wykombinować aby miec prąd ... ileż ja musiałem przepisów , internetów, kodeksów przewalić aby podłączyć prąd na działkę ROLNĄ do "NICZEGO" podłączyłem we wniosku do ZE napisałem STUDNIA jako nawadnianie terenów zielonych można ? można? co prawda mam taryfę C ale niedługo buduje domek rekreacji indywidualnej i przenosze taryfe na normalna

    Także powodzenia acha chyba masz miesiącna to aby podłączyć się pod skrzynkę ZE od czasu kiedy taka powstanie w granicy u mnie było trochę więcej zamieszania ale dużo pisania powodzenia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Tak... Rozdzielnica tymczasowa tzw. Budowlana musi być wykonana przez uprawnionego elektryka który wypisze odpowiedni schemat i podbije zaświadczenie.Rozdzielnica nie jest zbyt droga i wszystko powinno się zamknąć w granicach 1500 zł wraz z montażem.
    http://www.elektryczny24.pl/pl/p/Roz...4-wersja-A/747
    Mhm... sądziłem, że będzie to jednak mniejsza kwota, bliższa połowy tej kwoty, no ale cóż...
    Muszę zrobić research u siebie na podwórku i poznać lokalne ceny i koszty robocizny.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Piotrekzzz

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łowicz
    Kod pocztowy
    99-400
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Mhm... sądziłem, że będzie to jednak mniejsza kwota, bliższa połowy tej kwoty, no ale cóż...
    Muszę zrobić research u siebie na podwórku i poznać lokalne ceny i koszty robocizny.
    U mnie za RB-tkę firma robiąca zlecenia dla energetyki zawołała ok 850 zł, przy lokalizacji ok. 2 metrów od szafki energetyki. Z papierami etc. Nie skorzystałem. Natomiast elektryk którego umówiłem na całą budowę policzył jedynie za wykonanie uziemienia które będzie już dla domu, postawił RB-tkę za którą nie płaciłem, przygotował dokumenty. Po podłączeniu domu RB-tkę sobie zabierze.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    darcjusz

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-772
    Posty
    123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    nic z tych rzeczy ja rozdzielnice kupiłem za 200 zł używaną

    http://allegro.pl/erbetka-rozdzielni...014054118.html

    mozna poszukac taniej

    za podłączenie jej i dokumenty zapłaciłem z tego co pamietam 250 zł

    prawie wtopiłem bo w elektrycznym sklepie zaspiewał mi ok tysiąc i to musiałbym ją doposażyć w bezpieczniki - ściemniał bo nie potrzebuje do rozdzielnicy skrzynki może ona być na zewnątrz ale ja znalazłem jakąś skrzynkę metalową na złomie wyszlifowałem pomalowałem i tam umieściłem erbetke całość 500 zł - Uziemienie już było w skrzynce ZE. Sory za składnie zdań ale jest już późno

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Mhm... sądziłem, że będzie to jednak mniejsza kwota, bliższa połowy tej kwoty, no ale cóż...
    Muszę zrobić research u siebie na podwórku i poznać lokalne ceny i koszty robocizny.
    Rozeznaj się u siebie bo w różnych rejonach kraju jest inaczej a poza tym czego innego żądają ENEA, TAURON, itp.
    Można oczywiście kupić używaną i nie liczyć wkładu i pracy własnej włożonej w jej odrestaurowanie, oraz potem szukać elektryka który zgodzi się założyć taki zabytek i jeszcze wystawi do tego odpowiedni dokument.
    Poza tym forumowicz dodał że w najbliższym czasie nic nie będzie budował więc nie sądzę aby umieścił RB-tkę na kołku ciosanym i zmieniał go co roku gdyż ulegnie przegniciu tylko na odpowiednim stelażu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Mhm... sądziłem, że będzie to jednak mniejsza kwota, bliższa połowy tej kwoty, no ale cóż...
    Muszę zrobić research u siebie na podwórku i poznać lokalne ceny i koszty robocizny.
    Przyłącze teoretycznie robi energetyka ale praktycznie w 99% podwykonawca firma zewnętrzna. Tak było w moim przypadku - wiec podczas przyłącza kupiłem od firmy zewnętrznej skrzynkę o której piszesz - oraz docelowy kabel do domu 4x10^2 30m - za całość zapłaciłem 1000zl z skrzynką kablem i robocizną bez żadnych dodatkowych papierków i pozwoleń i odbiorów - wiec wg mnie najlepiej dogadać się z ekipą która robi przyłącze nawet zapłacić trochę więcej ale mieć spokój. Skrzynka była profesjonalnie założona i uziemiona. Na koniec przyjechał jakiś chłopek z energetyki założył licznik i plomby i tyle. Po zakończeniu budowy wyłączyłem bezpiecznik główny odkopałem kabel odpiąłem skrzynkę a kabel podpiąłem pod instalacje w domu i bez żadnych dodatkowych ingerencji energetyki mam właściwe przyłącze do domu. Tylko tylko ze będziesz miał taryfę C - za która płaci się w pip od mocy zamówionej - u mnie za 5kw płace ok 50zl/msc + za wykorzystane kWh.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    To ja też tu zapytam, żeby nie zaczynać nowego tematu.
    Mam mały mętlik w głowie. Chodzi o przyłącze, a dokładnie WLZ od skrzynki licznikowej do mojej domowej rozdzielnicy.
    Mam w warunkach napisane:
    5. Zakres niezbędnych zmian w sieci związanych z przyłączeniem:
    5.1. Dostosowanie stacji transformatorowej (....) do zwiększonego obciążenia: n/d .
    5.2. Powiązaniu stacji według punktu 5.1 z siecią 15 kV: n/d .
    5.3. Wybudowaniu linii nN: n/d .
    5.4. Wykonaniu przyłącza: kablowe YAKXS 4x35 mm2.
    15. Uwagi dodatkowe: projekt zasilania uzgodnić w RE Pruszków

    Co mam zrobić w związku z tym - zlecić wykonanie projektu uprawnionemu elektrykowi na mapie do celów projektowych i z tym iść do PGE?
    Ten kabel YAKXS 4x35 mm2 ma iść od skrzynki z licznikiem do mojego domu? Jak te zapisy rozumieć?
    PC SDC09H3E8

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    To ja też tu zapytam, żeby nie zaczynać nowego tematu.
    Mam mały mętlik w głowie. Chodzi o przyłącze, a dokładnie WLZ od skrzynki licznikowej do mojej domowej rozdzielnicy.
    Mam w warunkach napisane:
    5. Zakres niezbędnych zmian w sieci związanych z przyłączeniem:
    5.1. Dostosowanie stacji transformatorowej (....) do zwiększonego obciążenia: n/d .
    5.2. Powiązaniu stacji według punktu 5.1 z siecią 15 kV: n/d .
    5.3. Wybudowaniu linii nN: n/d .
    5.4. Wykonaniu przyłącza: kablowe YAKXS 4x35 mm2.
    15. Uwagi dodatkowe: projekt zasilania uzgodnić w RE Pruszków

    Co mam zrobić w związku z tym - zlecić wykonanie projektu uprawnionemu elektrykowi na mapie do celów projektowych i z tym iść do PGE?
    Ten kabel YAKXS 4x35 mm2 ma iść od skrzynki z licznikiem do mojego domu? Jak te zapisy rozumieć?
    to co napisałeś, to prace potrzebne do wykonania złącza kablowego przy Twoim ogrodzeniu i wykonuje je ZE na swój koszt. ZE w takich warunkach nie określa, co Ty masz zrobić od tej skrzynki do domu
    WLZ od tego złącza kablowego(zwanego potocznie skrzynka licznikową) robisz w/g projektu który masz w projekcie budowlanym. Jak nie masz, to robi to elektryk.

    Ogólnie daje się YKY 5x10mm2 . reszta należy do elektryka


  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A jak rozumieć zapis "15. Uwagi dodatkowe: projekt zasilania uzgodnić w RE Pruszków"?
    Mam zatwierdzony w Starostwie projekt typowy zawierający WLZ w paru wariantach (wiadomo). Czy ktoś z uprawnieniami musi to adaptować jeszcze i zanieść do PGE? Tego "uzgodnić" nie bardzo rozumiem.
    PC SDC09H3E8

  15. #15

    Domyślnie

    RE Pruszków - współczuję, ale z tego co pamiętam, to elektryk robi schemat zasilania od skrzynki do domu(bez domu) i to uzgadnia z ZE.
    U mnie to wyglądało tak, przyszedł elektryk, zrobił co miał zrobić, wykonał dokumentację powykonawczą i to zaniósł do ZE. Po pewnym czasie dostałem z ZE umowę na dostarczanie energii. Elektryk musi mieć odpowiednie uprawnienia i najlepiej jak współpracuje z RE Pruszków.


  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ok, rozumiem, że dopóki nie ma szafki to nie ma co szaleć. Umowa z PGE jest już podpisana, czekam aż przyjdzie moja kolej na przyłączenie (maks. termin to marzec 2018 ) i jak stanie szafka szukam elektryka, który to podłączy, narysuje, zaniesie do RE i sprawę załatwi. Zmyliły mnie to warunki przyłączenia, bo tak naprawdę bardziej dotyczą PGE i jego podwykonawcy niż mnie. Dzięki za wyjaśnienie, bo w poniedziałek miałem gadać z projektantem.
    A w ogóle to pozdrawiam (przyszłego) sąsiada
    Ostatnio edytowane przez Pablo_11 ; 09-07-2016 o 22:29
    PC SDC09H3E8

  17. #17

    Domyślnie

    Zmyliły mnie to warunki przyłączenia, bo tak naprawdę bardziej dotyczą PGE i jego podwykonawcy niż mnie.
    dokładnie tak
    Ok, rozumiem, że dopóki nie ma szafki to nie ma co szaleć.
    tak, poza tym, jeszcze nie wiesz, gdzie ta skrzynka będzie stała. Jako, ze to jest RE Pruszków, to szafka stanie tam gdzie oni chcą, a nie gdzie Tobie wygodniej. Ja z sąsiadem chciałem, aby szafkę zrobili nam przy granicy pomiędzy Nim a mną, wtedy do domów mielibyśmy po ok 10m kabla do budynku, a oni po swojemu w najdalszych narożnikach i tym sposobem z sąsiadem musieliśmy kłaść po 45m kabla.
    Umowa z PGE jest już podpisana
    ale tylko na przyłącze, czyli ta skrzynkę co będzie stała przy granicy. Jak już to zrobią, to wtedy to co pisałem wcześniej i kolejna umowa na sprzedaż i dystrybucję, jak już to wszystko będziesz miał, to dopiero założą licznik.
    A w ogóle to pozdrawiam (przyszłego) sąsiada
    Również pozdrawiam


  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Wiem gdzie będzie stała, mam to w warunkach i chyba umowie. To tak na marginesie.
    PC SDC09H3E8

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar siutek84
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Toruuń/Chełmża
    Kod pocztowy
    87-140
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Teraz czas na mnie
    Dostałem dzisiaj od energetyki swoją kopię umowy podpisaną przez obie strony. Więc jestem już bliżej niż dalej
    Tylko teraz nie wiem co mam dalej zrobić.

    W piśmie dołączonym do umowy napisali, że proszą o "wykonanie lub dostosowanie instalacji przyłączanej w obiekcie przyłączanym do poboru mocy od miejsca rozgraniczenia własności(...)" - ale co ja mam tam wykonywać, skoro na działce jeszcze nic nie ma? potrzebuję prąd by zacząć budowę (jeszcze nie złożyłem winosku o pozwolenie na budowę - by o to wnioskować musiałem czekać na umowę z energetyką)

    Do pisma dołączyli też formularz "Oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej" - no i jak go wypełnić biorąc pod uwagę powyższe (jaka nazwa obiektu, etc?)

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Stawiasz, a w zasadzie Twój elektryk z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi stawia RB-tkę (rozdzielnicę budowlaną - skrzynkę elektryczną) na działce, podłącza ją do skrzynki postawionej przez ZE w granicy działki, wypełnia i podpisuje formularz "Oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej" i gotowe. Pewnie będą chcieli sprzedawać Ci prąd w taryfie C

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony