dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 82
  1. #41
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    W PGE aby miec normalnie musisz miec odebrany budynek. W kazdym innym przypadku bedzie taryfa C11 czyli "budowlana"
    Bzdura, u mnie (PGE O/Skarżysko Kam.) też mi pierniczyli na początku o odbiorze, że cała instalacja ma być wykonana i przykryta tynkiem, bla bla bla. Złożyłem wstępnie rozdzielnię, zamontowałem w domu, wziąłem elektryka, sprawdził tylko czy wszystko ok, podłączył mnie w skrzynce przyłączeniowej, dał papier. Papier ten bez żadnego dopytywania i rozmów z pracownikiem PGE przedłożyłem w PGE i podpisałem umowę na 'G'. W tym mamucie komuny najlepiej nic nie mówić tylko pokazać kwit od elektryka i po sprawie. No ewentualnie kłamać w zależności od konieczności.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Bzdura, u mnie (PGE O/Skarżysko Kam.) też mi pierniczyli na początku o odbiorze.
    Widać w PGE co oddział to obyczaj. Ba, nawet rejony tego samego oddziału mają różne procedury.
    Ostatnio PGE/Białystok kasuje bezprawnie prosumentów za energię bierną. Więcej tutaj

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Orientujecie się może ile obecnie płaci się za mb przyłącza od skrzynki do rozdzielnicy w domu - łączny koszt wykopu pod kabel, kabla, zasypania kabla, wpięcia, pomiarów i sporządzenia dokumentacji do przedłożenia w ZE? Orientacyjna długość przyłącza 40 m.
    PC SDC09H3E8

  4. #44

    Domyślnie

    Ja za ok 45m ze wszystkim tym co napisałeś oraz z przedłożeniem tych dokumentów w ZE, zapłaciłem 2k zł. W sumie miałem wszystko, tylko umowę mi zostało podpisać.


  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja za 37 mb miałem oferty od 1600 do 2700 w miedzi. Ostatecznie żona zaprosiła braci i we trzech wykopalismy i zakopalismy kabel w 4h (łatwo sie kopie na działce klasy V). Sama usługa podłączenia i pomiarów i oświadczenie to 700zł. Elektryk na codzień pracuje w RE Pruszków więc jeszcze zaproponował, że jak mu dam pełnomocnictwo to podpisze w naszym imieniu umowę.

  6. #46

    Domyślnie

    no, jak się ma braci to tak można, zawsze to z 500zł w kieszeni
    kabel yky5x10 to średnio 14zł/m. w moim przypadku 45m kabla to 630zł +700zł= 1330zł zostaje na wykopanie i ułożenie 670zł. U mnie ziemia klasy III był
    koniec listopada, zimno, mokro, ogólnie błoto a ziemia gliniasta. No i samemu, bez pomocy innych.


  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    W kieszeni nic nie zostało, bo to co nie poszło na kopaczy, poszło na sukienkę dla żony, ale było warto
    Jasna sprawa, sam bez pomocy też bym się tego kopania nie podejmował. A szwagrowie, górnicy ze Śląska, w boju z lopatami zaprawieni. Jak sami o sobie mówią ryla fizyczną pracą nie zajedziesz. Robota szła jak burza.

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Jeszcze zapytam, Tobie też elektryk doradzil miedź? Bo tutaj na forum w działach elektrycznych Panowie doradzają aluminium, a mi trzech gości z którymi gadalem na żywo mówiło, że robienie w Al to "dziadowanie". Ostatecznie też poszedłem w Cu, tylko że 4x10.
    Pozdrawiam.

  9. #49

    Domyślnie

    Nie, nikt o AL nawet nie wspomniał, zresztą na AL bym się nie zgodził.
    Miało być 5x10 CU i tak jest.

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    przeciez kabel cu kosztuje 11-12zl za metr nie wiem jaki je sens dawac Al, zadna oszczednosc.
    Mnie 25mb, kabel+rura karbowana+docelowa rozdzielnica+bednarka 30m 4x30+ podstawowe zabezpieczenia +2 gniazdka+wykop koparka kosztowalo z robocizna bez papierka 1400zl. Elektryk zasypal 30-40cm pozostale ~60cm zostalo do zasypania dla mnie.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    przeciez kabel cu kosztuje 11-12zl za metr nie wiem jaki je sens dawac Al, zadna oszczednosc.
    Mnie 25mb, kabel+rura karbowana+docelowa rozdzielnica+bednarka 30m 4x30+ podstawowe zabezpieczenia +2 gniazdka+wykop koparka kosztowalo z robocizna bez papierka 1400zl. Elektryk zasypal 30-40cm pozostale ~60cm zostalo do zasypania dla mnie.
    Tu nie chodzi o oszczędność, bo co to jest 300zł przy budowie za powiedzmy pół bańki, bez przesady...
    Po prostu byłem zaskoczony, bo tutaj na forum każdy elektryk doradzał Al, a w realu wszyscy na propozycję Al usmiechali się znacząco.

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Pewnie chodzi o to, ze nie ma sensu wydawac kasy na CU, bo AL tez dobrze spelnia swoja role.
    Moze i nawet forumowi elektrycy maja racje, ja nie trafilem wczesniej na temat z tym zwiazany. Tauron u mnie tez dawal AL wiec..
    Ja sie nad tym nie zastanawialem znaczaco elektryk kazal kupic yky 4x10 i taki kupilem. Teoretycznie jestem 200zl w plecy
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Nie, nikt o AL nawet nie wspomniał, zresztą na AL bym się nie zgodził.
    Miało być 5x10 CU i tak jest.
    Głupich nie sieją. Sami się rodzą.
    Bogatych skubią, a co !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #54

    Domyślnie

    Nie chce zakładać nowego tematu - dlatego spytam tutaj:

    Będę uzbrajać działkę w energię elektryczną. Przy granicy działki postawią mi skrzynkę zakładów elektrycznych (tą z licznikiem), natomiast dostałem informacje, że sam w swoim zakresie muszę wykonać instalacje za-licznikową - czyli obok postawić jeszcze jedną skrzynkę tzw. erbetkę. Moje pytanie brzmi: czy muszę postawić osobną skrzynkę (wówczas jest to dość spory koszt), czy mogę zakupić erbetkę taką na allegro za 100zł i schować ją w skrzynce zakładów elektrycznych? Co zrobić aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów?

  15. #55

    Domyślnie

    Chowanie tzw. "erbetki" w skrzynce licznikowej mija się z celem - raczej się nie zmieści.
    Łatwiej, wygodniej rozdzielkę RB w odpowiednim stopniu IP umieścić na słupku, paliku, pod daszkiem lub tp.
    Wyposażenie RB zgodnie z przepisami dla placu budowy
    (PN-HD 60364-7-704:2010 - wersja polska
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-704: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje na terenie budowy i rozbiórki)
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 21-10-2016 o 16:09
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    raczej się nie zmieści.
    Nawet gdyby się zmieściła, to i tak właściciel złącza nie wyrazi na to zgody.

  17. #57

    Domyślnie

    Czyli pozostaje kupić skrzynkę z fundamentem za 600zł?

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    A nie możesz wkopac w ziemię stempel sosnowy i do niego przebić zwykła skrzynkę? Oczywiście zrób daszek.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Czyli pozostaje kupić skrzynkę z fundamentem za 600zł?
    Widzę, że autor nie czytał odpowiedzi w poście #55.
    Przecież napisałem :
    Łatwiej, wygodniej rozdzielkę RB w odpowiednim stopniu IP umieścić na słupku, paliku, pod daszkiem lub tp.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #60

    Domyślnie

    elpapiotr: obawiam się, że zanim zacznie się budowa to z działki zginie i palik i rozdzielka Może gdy się zrobi skrzynkę z fundamentem to się ostoi.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony