dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 22
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 439
  1. #1

    Domyślnie red compact - pellet

    Witam, właśnie zostałem użytkownikiem peleciaka red compact i szukam informacji o tym piecu.
    Został podłączony i działa ale lubię wiedzieć co, jak i dlaczego tak działa.
    W związku z tym mam pytania:
    1. jak wygląda praca pieca przy aktywnym programie czasowym i podłączonym termostacie zewnętrznym
    2. czy i w jakim celu należy regulować parametry ilości powietrza i pelletu
    3. co może być przyczyną, że czasami zbiera się delikatny nagar w koszyczku palnika.
    4. czy jest sens montowania buforu? - no poza faktem uzyskania większego komfortu cieplnego w instalacji mieszanej z grzejnikami i podłogówką gdzie termostat jest umieszczony w części z podłogówką
    5. co w podglądzie pracy podajnika oznacza informacja np.: 2.2"
    6. zestaw pompowy wraz zaworem 55'C - czy pompa jest "na powrocie"

    Jeżeli ktoś użytkuje taki piec bądź ma z nim jakiekolwiek doświadczenia chętnie wymienię się spostrzeżeniami bo im dłużej mam ten piecyk tym więcej pytań się rodzi.

    Pozdrawiam
    Orfy

  2. #2

    Domyślnie

    masz termostat - nie korzystasz z timera. Termostat powinien miec wbudowany timer. Timer w kotle jest przeznaczony do współpracy z czujnkiem wbudowanym w kocioł.
    Podawanie i regulacja obrotów dmuchawy służy do optymalizacji procesu spalania - bez analizatora spalin to raczej bardzo trudne do zrobienia - lepiej zostaw na 00.
    świadczy o zanieczyszczeniu peletu - minerałami - piachem. Możesz zwiekszyć odrobinę powietrze +10 powinno wydmuchać.
    Raczej nie kocioł ładnie pracuje ładnie moduluje wiec raczej zbędny - ale to tylko moja prywatna opinia
    Pompa jest na powrocie.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Panteraz

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    Ja też jeszcze w pełni nie doszedłem co i jak z tym piecem, ale na razie zmiany parametrów nic mi nie dadzą. Próbuję pellet z kilku źródeł.. No i pale dopiero niespełna 3 tygodnie. Dom niedogrzany. Bez drzwi wew. i bez wyłazu w garażu to ciepło ma gdzie uciekać. Chociaż i tak nie jest źle, bo od wczoraj od 16.30 do dzisiaj do 9.30 temperatura w domu spadła tylko z 21 na 19 stopni
    Też jestem ciekawy co w podglądzie podajnika oznacza np. 2.5", może to jest ilość załadowanego pelletu, tylko mozemy mieć opcję bez czujnika poziomu paliwa?

    Orfy, jakie masz spalanie na początku i jakie parametry domu?

  4. #4

    Domyślnie

    czas podawania w sek.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Panteraz

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    Czyli on automatycznie zwiększa lub zmniejsza sobie podawanie paliwa w zależności od potrzeb?

  6. #6

    Domyślnie

    no tak. Zasadniczo to jakoś tak jest i to się chyba nazywa modulacja ))
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  7. #7

    Domyślnie

    pulawiak czemu skoro mam termostat zewnetrzny nie korzystam z timera? w takim razie jaka jest kolejnosc dzialania funkcji sleep timer i termostatu zewnetrznego? co jest wazniejsze? nie jest tak ze piec ustawiam sobie w tryb pracy timera a jezeli termostat wczesniej pokaze temperature zadana to wylaczy piec? na pewno jest gdzies dostepna logika dzialania tych 3 funkcji...
    Panteraz ... witam ziomala
    ja ogrzewam ok 160m2 w standardowej wysokosci 2,6m i przy termostacie ustawionym na 21.5'C spala mi od 15 do 30kg na dobe. Duzo wg mnie.

  8. #8

    Domyślnie

    pulawiak czemu skoro mam termostat zewnetrzny nie korzystam z timera? w takim razie jaka jest kolejnosc dzialania funkcji sleep timer i termostatu zewnetrznego? co jest wazniejsze? nie jest tak ze piec ustawiam sobie w tryb pracy timera a jezeli termostat wczesniej pokaze temperature zadana to wylaczy piec? na pewno jest gdzies dostepna logika dzialania tych 3 funkcji...
    Panteraz ... witam ziomala
    ja ogrzewam ok 160m2 w standardowej wysokosci 2,6m i przy termostacie ustawionym na 21.5'C spala mi od 15 do 30kg na dobe. Duzo wg mnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Sleep - timer - termostat. Taka jest kolejność. Ale po co ? Najkorzystniej jest utrzymywać w domu jedną stałą komfortową temperaturę każde wychłodzenie budynku trzeba dogrzać ( uzupełnić) i w większości przypadków okazuje się że mniej peletu zużywa się utrzymując stałą temperaturę.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  10. #10

    Domyślnie

    Tu się zgadzam, że utrzymywanie stałej temperatury jest ekonomiczniejsze ale w przypadku prostej instalacji z grzejnikami w jednej czesci domu a podlogowka ktora staje sie buforem i temperatura dlugo utrzymuje sie na zadowalajacym poziomie w drugiej czesci domu, moze okazac sie ze bez modernizacji sterowania przydatne jest sterowanie timerem.
    Załóżmy, ze termostat jest umieszczony w pomieszczeniu gdzie przebywa sie najwiecej i jest tam podlogowka. Termostat wylaczy piec i w pomieszczeniach gdzie zamontowane sa kaloryfery duzo szybciej temperatura spadnie ponizej komfortowej, Jezeli roznica miedzy podlogowka a kaloryferami siegnie 3'c to juz robi sie malo fajnie - zwlaszcza w domu, w ktorym sie jest w godzinach wieczornych i spi. Stad moje pytanie odnosnie zaleznosci miedzy sleep timer i termostat. Czyz nie jest fajnie gdy rano wstajesz a w lazienkach grzeje podloga i drabinka? W przypadku sterowania samym termostatem ktory jest w salonie moze sie okazac ze jest za zimno...
    Rozumiem ze w sterowaniu przy pomocy timera termostat jest w stanie tylko wylaczyc piec przed uplywem czasu wynikajacego z timera i nie zalaczy wczesniej pieca mimo spadku temperatury przed kolejnym okresem grzania wynikajacym z nastaw timera? Co jezeli wczesniej bedzie zapotrzebowanie na ciepla wode? Czy piec zagrzeje wode w zbiorniku cwu mimo ze wg. harmonogramu nie powinien sie wlaczyc?
    Gdyby w calym domu bylo ogrzewanie podlogowe w zasadzie rozwazania te nie bylyby potrzebne - oddawanie ciepla przez podloge byloby mniejwiecej takie same we wszystkich pomieszczeniach.

    Wiesz moze jakiej mocy i wydajnosci sa pompy montowane w zestawach hydraulicznych? i jak sa ustawione?

  11. #11

    Domyślnie

    pompa 25-60. Timer zablokuje kocioł i nie bedzie on reagował ani na czujnik cwu ani na termostat.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  12. #12

    Domyślnie

    czyli jak juz to termostat pokojowy z programowaniem dla uzyskania wiekszego komfortu...?

    to zapytam o te pompe.. nie znam sie i nie wiem co oznacza 25-60? znalazlem w sieci informacjie ze w redach jest otsl 15/5-3c i ma 3 biegi. Red ustrawia ja fabrycznie na ktorym biegu? Zastanawiam sie bo mam szumy w kaloryferach i mozze to przez zbyt duzy bieg pompy?
    Mam jeszcze pompe ale nie wiem jaka na ogrzewaniu podlogowym - tak sie zastanawiam na jakim biegu powinna byc ustawiona? lepiej zeby byla nizej czy wyzej niz ta w redzie?

  13. #13

    Domyślnie

    Fabrycznie nie jest ustawiana fabrycznie może być na 1 a może na 2 lub 3 biegu to do ustawienia przez instalatora lub ew przez użytkownika na podstawie obserwacji.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Panteraz

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    Wiem co to jest modulacja. Chodzi mi o to, że np.: na najniższym poziomie pracy, czasem pokazuje 1.6" a czasem 2.0".

  15. #15

    Domyślnie

    Modulacja w kotle jest 15 stopniowa - na każdy "schodek" (stopień mocy) który masz pokazany na wyświetlaczu przypadają 3 stopnie (ukryte) więc 1 stopień faktycznie ma 3 stopnie.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #16

    Domyślnie

    czyli de facto piec nie ma plynnej modulacji tylko stopniowa - jak zmieniam moc na 4 to tylko ograniczam aby nie korzystal z ostatnich 3?
    czy w przypadku grzania cwu ograniczenie mocy jest aktywne czy grzeje z maksymalna moca? jezeli grzeje z maksymalna to czy mozna to ograniczyc?

  17. #17

    Domyślnie

    no ma stopniową zawsze miał gdzie było napisane że modulacja jest płynna ? Nawet schodków masz 5 wiec modulacja stopniowa. Tak ograniczasz zeby nie korzystał z mocy max czyli 5 ( 3 ostatnie stopnie) - takie ograniczanie mocy to bezsens. Ograniczasz też moc na cwu. I masz zamiast kotła 17 kW kocioł powiedzmy 14,5 kW - generalnie spali tyle samo tyle tylko że będzie dłużej pracował dochodząc do swojej zadanej temperatury.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  18. #18

    Domyślnie

    nie mowilem ze bylo napisane ze ma plynna modulacje tak jak nigdzie nie jest napisane ze ma skokowa
    jezeli bedzie spalal tyle samo przy ograniczonej mocy to moga byc przypadki ze jest to korzystne..

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał orfy Zobacz post
    jezeli bedzie spalal tyle samo przy ograniczonej mocy to moga byc przypadki ze jest to korzystne..
    Czyli ........ ?
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  20. #20

    Domyślnie

    mniejsza moc - dluzej - pracuje - komin sie lepiej wygrzewa
    w trybie lato moze nie bedzie tak mocno przebijal cwu?
    dla samego pieca nie ma to znaczenia czy grzeje cwu w 15 min i sie wygasza czy grzeje 30 min nie rozgrzewajac sie gwaltownie?

Strona 1 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony