dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie ścienne ..

    Witam !

    Takie pytanie bardzo teoretyczne ...

    Chodzi o ogrzewanie ścienne.

    Powiedzmy kwadrat ściany 1m x 1m czyli 1m2 , z ułożonymi rurami alupex fi 16 co 10cm jaką dałby moc ?
    Zasilanie powiedzmy 35 stopnie ..


    Pytam bo kiedyś w dalekiej przyszłości być może bym wywalił grzejniki i wstawił ogrzewanie ścienne , tyle że jest problem z całe ogrzewanie musiało by być tylko na 1 ścianie pokoju i boję się że jednak będzie to za mała moc , bo wiadomo skosy i itd ..
    Chodzi o koszty, Ułożenie ogrzewanie na jednej ścianie w pomieszczeniu + zatynkowanie było by tańsze niż klimakonwektor ...

    Tyle że boję się że jednak jedna ścian i to ze skosami i oknem to będzie stanowczo za mało w pomieszczeniu 25m2 po podłogach ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tyle że boję się że jednak jedna ścian i to ze skosami i oknem to będzie stanowczo za mało w pomieszczeniu 25m2 po podłogach ..
    A to nie jest tak że jak rurki są w podłodze to ciepło "unosi się" do góry i przepływa przez całą kubaturę pomieszczenia ?
    Jak to będzie jedna ściana to wydaje mi się że ciepło będzie tylko w jej pobliżu ? Fizyka nie jest moją mocną stroną.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Kaszpir007 chcesz wymienić całe ogrzewanie,czy tylko 1 pokój?
    Wivaldi,zgadza się,"fizyka nie jest twoją mocną stroną".
    Nie tak nie jest.
    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Takie pytanie bardzo teoretyczne ..
    Można to szybko policzyć, potrzeba tylko różnicę temp we/wy i przepływ. Np zakładając ∆T=2* przepływ na rotametrze 2l/min tj 120l/h to moc takiego grzejnika wyniesie 280W, dla innych danych skorzystaj z kalkulatora z mojej stopki, jest tam "kalkulator ciepła dla bufora wodnego"
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Witam.
    Kaszpir007 chcesz wymienić całe ogrzewanie,czy tylko 1 pokój?
    Wivaldi,zgadza się,"fizyka nie jest twoją mocną stroną".
    Nie tak nie jest.
    Pozdrawiam.
    Na razie to tylko pomysł i nic więcej

    Jak już to tylko w pokojach , bo tylko tak było by to możliwe "konstrukcyjnie" i tylko możliwe na jednej ścianie w każdym pokoju ...
    Pokoje spore , bo około 25m2 po podłogach ...

    Na razie to pomysł , bo albo w przyszłości w tych pokojach pojawi się klimakonwektor albo zrobię mały remont i wtedy moze ogrzewanie ścienne ...

    Ale to na razie gdybanie , bo nie wiadomo czy kiedykolwiek zdecyduję sie na to ...

    Po prostu chce wiedzieć czy było by to możliwe i czy dało by to radę ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Można to szybko policzyć, potrzeba tylko różnicę temp we/wy i przepływ. Np zakładając ∆T=2* przepływ na rotametrze 2l/min tj 120l/h to moc takiego grzejnika wyniesie 280W, dla innych danych skorzystaj z kalkulatora z mojej stopki, jest tam "kalkulator ciepła dla bufora wodnego"
    Czyli powiedzmy z 1m2 można by uzyskać około 280W przy temp zasilania 35 stopni , przy rozstawie rurek co 10cm ?

    Czyli przy 10m2 było by to 2800W mocy przy zasilaniu 35stopni i przy rozstawie co 10cm ?

    Pytam , bo jeśli gdzieś tyle jest to by sądzę takie ogrzewanie dalo by radę ...

    Obecnie w tych pomieszczeniach (po 25m2 po podłogach) jest po jednym grzejniku C22 600x1000 , zasilane do 60 stopni i daje jakos radę ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czyli powiedzmy z 1m2 można by uzyskać około 280W przy temp zasilania 35 stopni , przy rozstawie rurek co 10cm ?

    Czyli przy 10m2 było by to 2800W mocy przy zasilaniu 35stopni i przy rozstawie co 10cm ?
    nie do końca. generalnie 1 m2 powierzchni o dT=1*C w stosunku do otoczenia to 11 W. jak rozgrzejesz ścianę do 30*C a w pomieszczeniu będzie 22 *C, to masz promieniowanie 88 W/m2. jak policzyć temperaturę ściany w zależności od temperatury zasilania i przepływu - nie wiem. generalnie można do sprawdzenia mocy zastosować tablice takie jak http://www.purmo.com/pl/produkty/ogr...e-i-montaz.htm , ale Purmo wypisuje średnią temperaturę wody w rurach. czyli tam gdzie piszą 35*C można założyć temperaturę zasilania 37,5*C. z drugiej tablicy wynika, że w tych warunkach dla rozstawu 10 cm i temperatury powietrza 22*C masz 70 W/m2

    tak z ciekawości - z czego te ściany?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post

    tak z ciekawości - z czego te ściany?
    To ściany szczytowe , czyli gazobeton 24cm + ocieplenie 15cm.

    Czyli wygląda że nic z tego bo na tylko jednej ścianie moc była by mocno symboliczna i na 100% nie starczyła by do ogrzania pokoju 25m2 ...

    To wygląda na to że jednak klimakonwektor to jedyne rozwiązanie ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam. Ja mam zrobione tak 5 ścian. W połączeniu z podłogówką jest super. W sypialni, gdzie nie mam podłogówki tylko 2 ściany grzejne mam temperature około 19 st. Do snu idealna. W ogóle nie mam sterownika. Ogarnia to czujnik w salonie i jest tak jak jest. Na pewno nie ogrzejesz tego tak jak podłogówką lub kaloryferem. Ściany są ciepłe w dotyku, w sumie przy pogodówce bywa tak że są zimne ale nie tak jak ściany nie ogrzewane. Robotę w każdym bądź razie robią ale sypialnie mam około 15 m2. Ocieplenie takie jak Ty, 15 cm 0,33. na stropie 15 . Na ściany nigdy nie dałem temp powyżej 35 stopni ale wydaje mi się że jakby poszło tam tyle ile dopuszczalne to hmm...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Kaszpir007,znaczy ma być tanio=w cenie grzejników i nie robi dla ciebie różnicy czym grzejesz,podłogówką czy grzejnikiem ?
    To po co mam się produkować.
    Pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Witam.
    Kaszpir007,znaczy ma być tanio=w cenie grzejników i nie robi dla ciebie różnicy czym grzejesz,podłogówką czy grzejnikiem ?
    To po co mam się produkować.
    Pozdrawiam.
    Nie rozumiesz ...

    Jeśli kiedyś przejdę na pompę , to będę musiał coś zrobić z grzejnikami na poddaszu.
    Albo wymienić je na klimakonwektory , każdy po minimum 1500zł za sztukę , ale zrobić na ścianie ogrzewanie ścienne.
    Rura pex jest jednak tańsza niż klimakonwektor , ale z wyliczeń wynika że jedna ściana to stanowczo za mało ..

    I pomysł upadł ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał morus666 Zobacz post
    Witam. Ja mam zrobione tak 5 ścian. W połączeniu z podłogówką jest super. W sypialni, gdzie nie mam podłogówki tylko 2 ściany grzejne mam temperature około 19 st. Do snu idealna. W ogóle nie mam sterownika. Ogarnia to czujnik w salonie i jest tak jak jest. Na pewno nie ogrzejesz tego tak jak podłogówką lub kaloryferem. Ściany są ciepłe w dotyku, w sumie przy pogodówce bywa tak że są zimne ale nie tak jak ściany nie ogrzewane. Robotę w każdym bądź razie robią ale sypialnie mam około 15 m2. Ocieplenie takie jak Ty, 15 cm 0,33. na stropie 15 . Na ściany nigdy nie dałem temp powyżej 35 stopni ale wydaje mi się że jakby poszło tam tyle ile dopuszczalne to hmm...
    19 stopni ?

    By mnie żona wywaliła z domu


    U mnie jest 22 stopnie ...
    W sypialnie mam około 21 stopni , bo powyżej rano budziłem się mokry jakbym z sauny wyszedł ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Ogrzewanie ścienne z modułów miedzianych Lago, przy 35/30 i 20stC w pomieszczeniu będzie miało 137W/m^2

    Tu -> http://www.rehau.com/download/152677...gii-mokrej.pdf jest diagram wydajności ogrzewania ściennego na rurze 10.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czyli powiedzmy z 1m2 można by uzyskać około 280W przy temp zasilania 35 stopni , przy rozstawie rurek co 10cm ?

    Czyli przy 10m2 było by to 2800W mocy przy zasilaniu 35stopni i przy rozstawie co 10cm ?.
    Z tą mocą grzejnika to nie tak (jak już inni zauważyli): tylko przykładowo podałem takie dane, ale przepływ można odczytać na rotametrze, różnicę temp we/wy zmierzyć dla jednego obwodu w skrzynce, jednak dopiero wynik podzielony przez powierzchnię grzewczą tej pętli pokaże z jaką mocą na m2 pracuje taki grzejnik. Dodać należy, że również moc takiego grzejnika będzie uzależniona od warunków pracy - tj z dużo większą mocą będzie na starcie rozgrzewał mocno wyziębioną ścianę niż wtedy, kiedy będzie utrzymywał stałą temp w pomieszczeniu - oczywiście decyduje o tym różnica temp we/wy. Dodam, że z grzejnika ściennego można można nawet więcej mocy wyciągnąć, a to dlatego że ogrzewanie ścienne nie jest tak szkodliwe dla zdrowia jak ogrzewanie podłogowe i można go zasilać wyższą temp cieczy grzewczej, nawet taką jak grzejniki tradycyjne - odpowiednio przygotowana ściana wytrzyma.
    Skrajny przykład to stary "fawir" zasilany parą zabudowany szamotem i kaflami będzie również bardzo wydajnym grzejnikiem ściennym o dużej mocy i akumulacji.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 18-01-2016 o 11:56
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie rozumiesz ...

    Jeśli kiedyś przejdę na pompę , to będę musiał coś zrobić z grzejnikami na poddaszu.
    Albo wymienić je na klimakonwektory , każdy po minimum 1500zł za sztukę , ale zrobić na ścianie ogrzewanie ścienne.
    Rura pex jest jednak tańsza niż klimakonwektor , ale z wyliczeń wynika że jedna ściana to stanowczo za mało ..

    I pomysł upadł ...
    Według mnie to trochę przerost formy nad treścią, zaoszczędzisz parę złotych, roboty w c..j a potem małżonka będzie ci głowę suszyła że jej za zimno Ile masz pokoi do przerobienia? Piszesz, że w przyszłości chcesz przejść na pompę wiec wystarczy sukcesywnie po 1 pokoju wymieniać grzejniki na klimakonwektory. Bez roboty, ściągasz grzejnik, zakładasz k-konwektory i śmiga!
    Sam zamierzam zmodernizować swój system grzewczy i wywalić w przyszłości kalafiory zastępując je klimakonwektorami. Fakt, tanie to nie jest ale podobno komfort zarąbisty. Jedynie co mnie niepokoi to szum wentylatora, nie słyszałem go jeszcze " na żywo " więc nie wiem czy by czasem mnie to nie w......ło!
    Ostatnio edytowane przez lesiu681 ; 23-11-2016 o 09:48

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Patrol76

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Witam !

    Takie pytanie bardzo teoretyczne ...

    Chodzi o ogrzewanie ścienne.

    Powiedzmy kwadrat ściany 1m x 1m czyli 1m2 , z ułożonymi rurami alupex fi 16 co 10cm jaką dałby moc ?
    Zasilanie powiedzmy 35 stopnie ..


    Pytam bo kiedyś w dalekiej przyszłości być może bym wywalił grzejniki i wstawił ogrzewanie ścienne , tyle że jest problem z całe ogrzewanie musiało by być tylko na 1 ścianie pokoju i boję się że jednak będzie to za mała moc , bo wiadomo skosy i itd ..
    Chodzi o koszty, Ułożenie ogrzewanie na jednej ścianie w pomieszczeniu + zatynkowanie było by tańsze niż klimakonwektor ...

    Tyle że boję się że jednak jedna ścian i to ze skosami i oknem to będzie stanowczo za mało w pomieszczeniu 25m2 po podłogach ..
    Kaszpir007 myślę, że można byłoby spróbować to policzyć na grzejnikach podtynkowych 3THERMO. Wspominasz o skosach a te grzejniki można tak montować, np. pod płytę GK. Resztę zatynkujesz tak jak chciałeś na ścianie szczytowej ale już nie specjalnym i grubym tynkiem, tylko zwykłym i cienkowarstwowo bo grzejnik ma tylko 8,5mm grubości a nie 16 jak rurka. Jest ażurowy z siatki.

  17. #17

    Domyślnie

    Szczegóły dotyczące ściennego systemu grzewczego w technologii mokrej oraz suchej (panele z gipso-włókniny) znajdziesz na naszej stronie internetowej:
    http://pl.kan-therm.com/kan/upload/p...therm-WALL.pdf

    Cennik dostępny jest tu:
    http://pl.kan-therm.com/kan/upload/o...n-therm-pl.pdf

    Tablice z wydajnością instalacji ściennej, w zależności od średnicy rur, rozstawu i wykończenia ściany znajdziesz tu:
    http://pl.kan-therm.com/kan/upload/p...liczeniowe.pdf
    http://pl.kan-therm.com/

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walas83

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Rączna
    Kod pocztowy
    32-060
    Posty
    5

    Domyślnie

    Czy są jakieś przeciwwskazania by ogrzewanie ścienne zasilać od góry, z rozdzielacza nad ogrzewaną ścianą?
    Odpowietrzanie było by na rozdzielaczu. Czy jest konieczność montowania na dole ogrzewanej ściany spustu wody?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał walas83 Zobacz post
    Czy są jakieś przeciwwskazania by ogrzewanie ścienne zasilać od góry, z rozdzielacza nad ogrzewaną ścianą?
    Odpowietrzanie było by na rozdzielaczu. Czy jest konieczność montowania na dole ogrzewanej ściany spustu wody?
    Spust niepotrzebny, zasilanie może być od góry w takim przypadku.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  20. #20

    Domyślnie

    Przerabiam temat autora wątku. Zmieniam grzejniki tradycyjne na ogrzewanie podtynkowe przy okazji remonciku.

    Czy pentle poziome zasilamy od dołu tak jak na tym obrazku?


    Czy tradycyjnie jak w grzejniku od góry? Co tez ułatwi odpowietrzanie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mroczek193rys1.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	408723  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony