dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojro27

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-597
    Posty
    3

    Domyślnie Krzywa grzewcza czy wpływ temperatury wewnętrznej!

    Dzień dobry. Mam prośbę do Państwa o radę i wyjaśnienie pewnej kwestii.

    Od niedawna jestem użytkownikiem kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego Saunier duval Thelia Condens. Współpracuje on z regulatorem pokojowym Exacontrol E7c. Ogrzewany dom ma powierzchnie ok 115 m2. Na dole zamontowane jest ogrzewanie podłogowe a na górze w pokojach są grzejniki. W przedpokoju oraz w łazience na górze jest również podłogówka. W tym momencie na regulatorze ustawiony jest brak wpływu temperatury wewnętrznej. Tylko automatyka pogodowa i krzywa grzewcza 0,3. Takie ustawienie skutkuje ciągłą pracą kotła na niskiej temperaturze (25 C- 37C) zasilania i temperaturą w domu ok 20 C.
    Gdy ustawiony jest wpływ temperatury wewnętrznej skutkuje to okresowymi przerwami w pracy kotła i spadkiem temperatury w pokojach na górze, ponieważ regulator jest umiejscowiony na dole w salonie gdzie jest podłogówka i wolniej traci ciepło.
    W związku z powyższym mam pytanie, które rozwiązanie jest lepsze dla pieca i czy dużo więcej gazu zużywa się podczas pracy ciągłej kotła z niską temperaturą zasilania.

    Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź!

    pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Zasilanie niskotemperaturowe (niska krzywa) nie nadaje się przecież do kaloryferów. W instalacji mieszanej potrzebny jest np. mieszacz, gorąca woda np 50 C płynie w jednym obiegu grzewczym do kaloryferów, a z mieszacza woda o temp 30 C, drugim obiegiem, płynie na podłogówkę. Ze względu na dużą bezwładność podłogówki stosuje się właśnie sterowanie pogodowe.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojro27 Zobacz post
    W związku z powyższym mam pytanie, które rozwiązanie jest lepsze dla pieca i czy dużo więcej gazu zużywa się podczas pracy ciągłej kotła z niską temperaturą zasilania.

    Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź!

    pozdrawiam
    Z punktu widzenia zużycia gazu to nie ma różnicy. Kocioł zużyje tyle gazu, ile potrzeba na zrównoważenie ubytku energii wynikającego z delty temperatur wewnętrzne/zewnętrznej i ustawionej temp. w domu.

    Przy sterowaniu jakościowym (pogodówka) będzie większy komfort niż przy sterowaniu ilościowym (termostat pomieszczenia). Tyle, że będzie minimalnie większe zużycie energii elektrycznej (pompa w kotle będzie pracowała cały czas).

    Wybór należy do Ciebie.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Zasilanie niskotemperaturowe (niska krzywa) nie nadaje się przecież do kaloryferów.
    Niekoniecznie. Są grzejniki, które pracują nawet na bardzo niskim parametrze czynnika.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojro27

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-597
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Zasilanie niskotemperaturowe (niska krzywa) nie nadaje się przecież do kaloryferów. W instalacji mieszanej potrzebny jest np. mieszacz, gorąca woda np 50 C płynie w jednym obiegu grzewczym do kaloryferów, a z mieszacza woda o temp 30 C, drugim obiegiem, płynie na podłogówkę. Ze względu na dużą bezwładność podłogówki stosuje się właśnie sterowanie pogodowe.


    Dziękuję za odpowiedź,

    I tak dokładnie mam to rozwiązane. Jest mieszacz, który puszcza wodę na podłogę. Niska temperatura zasilania na grzejniki w zupełności jednak w moim przypadku również wystarcza do osiągnięcia w domu przyjemnej temperatury. Dlatego zdecydowałem się ustawić niską krzywą grzania bo nie ma potrzeby zasilania instalacji gorącą wodą skoro do podłogówki i tak będzie obniżona do ok. 30 C.

    Pytanie moje dotyczy bardziej kwestii ekonomicznej. Czy takie grzanie niską temperaturą całą dobę jest lepsze dla pieca i bardziej ekonomiczne czy lepiej ustawić wpływ temp. wewnętrznej w regulatorze co będzie skutkowało okresowym wyłączaniem się pieca...

    Z góry dziękuję za wskazówkę.

    pozdrawiam

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojro27

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-597
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za pomoc. Już chyba wszystko wiem.

    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony