dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 140 z 140
Pokaż wyniki od 2.781 do 2.790 z 2790

Domyślnie

Miałbym pytanie dla osób które korzystają z ogrzewania klimatyzacją jaka jest rzeczywista wydajność i przelicznik mocy na m2? Sprawa wygląda tak że do ogrzania mam dom niecałe 200m2. Planowałem jednostkę typu multi split (stary termo modernizowany dom, bez możliwości kanałówki). Myślałem o zamontowaniu dwóch jednostek wewnętrznych na parterze i jednej na pietrze w korytarzach z których wchodzi się do poszczególnych pokoi. Dom aktualnie ogrzewany jest ekogroszkiem. Z racji montażu instalacji fotowoltaicznej aktualnie myślę nad przejściem na ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła wraz z osprzętem jest zbyt droga a do tego nie daje mi chłodzenia latem, a ogrzewanie typowo elektryczne niska sprawność. Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji? Od razu mówię ze zakładam dogrzewanie ekogroszkiem w porach typowo zimowych (mocno ujemne temperatury).

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Kod pocztowy
    05-540
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    122

Domyślnie

Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    Miałbym pytanie dla osób które korzystają z ogrzewania klimatyzacją jaka jest rzeczywista wydajność i przelicznik mocy na m2?
    Dzielisz moc w zadanej temperaturze (nie znamionową) przez powierzchnię jaką ma ogrzać.

Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji?
    To Twoja decyzja i Twoje pieniądze - nikt inny nie odpowie na to pytanie.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar gawel

Domyślnie

Miałbym pytanie dla osób które korzystają z ogrzewania klimatyzacją jaka jest rzeczywista wydajność i przelicznik mocy na m2? Sprawa wygląda tak że do ogrzania mam dom niecałe 200m2. Planowałem jednostkę typu multi split (stary termo modernizowany dom, bez możliwości kanałówki). Myślałem o zamontowaniu dwóch jednostek wewnętrznych na parterze i jednej na pietrze w korytarzach z których wchodzi się do poszczególnych pokoi. Dom aktualnie ogrzewany jest ekogroszkiem. Z racji montażu instalacji fotowoltaicznej aktualnie myślę nad przejściem na ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła wraz z osprzętem jest zbyt droga a do tego nie daje mi chłodzenia latem, a ogrzewanie typowo elektryczne niska sprawność. Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji? Od razu mówię ze zakładam dogrzewanie ekogroszkiem w porach typowo zimowych (mocno ujemne temperatury).
    Super a czy taka inwestycja w kocioł stałopalny zwróci się w 3 lata bo za tyle będzie prawdopodobnie zakaz palenia syfem. ostatnio Poznań wprowadził bez pitolenia z dnia na dzień. Może od razu zbuduj dom nowoczesny i nietrujący innych zamiast stawać kurną chate?
    Dom "kanadyjczyk" z 2003 roku, z poddaszem użytkowym powierzchnia podłóg 130m², prosty, ogrzewanie konwektorami elektrycznymi ATLANIC F-18 sterowane centralnie zegarem w tablicy o łącznej mocy 6kW, podłogówka elektryczna w łazience+ 2 drabinki grzejne (łącznie ok 1 kW), Ocieplenie: Podłoga 10 cm styro; ściany 15 cm wełny + 10 cm styro; poddasze 18 cm wełny. Garaż 25 m2 nie ogrzewany z osobnym wejściem. od 2019 roku Instalacja PV - 4KW Sofar Solar 4.4KTL-X 3-fazowy+Sun Link 280Wp SL220-20P280

Domyślnie

Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Super a czy taka inwestycja w kocioł stałopalny zwróci się w 3 lata bo za tyle będzie prawdopodobnie zakaz palenia syfem. ostatnio Poznań wprowadził bez pitolenia z dnia na dzień. Może od razu zbuduj dom nowoczesny i nietrujący innych zamiast stawać kurną chate?
    Ale ja tego domu nie buduje. To jest stary dom po termomodernizacji ogrzewany ekogroszkiem z podajnika. Teraz z racji montazu instalacji fotowoltaicznej i nadwyżki prądu planuje w większości przejść na ogrzewanie elektryczne. Ale z tego co czytam i kombinuje to ogrzewanie grzałkami istniejącej instalacji wodnej ma słabą sprawność (1:1), typowa pompa ciepła wraz z osprzętem to ok 35 tys i nie daje komfortu chłodzenia latem (instalacja CO tylko na grzejnikach). Stad pomysł multi splita bo daje on komfort chłodzenia latem i grzania w zimie, a i finansowo wydaje się kosztować połowę ceny pompy. Kocioł na ekogroszek i tak by został w przypadku dużych mrozów gdy klima by nie dawała rady. Pytanie tylko ile realnie jest mi wstanie ogrzać taki multi split np GREE o mocy 13,5kW na grzaniu i chłodzeniu i czy 3 jednostki wewnętrzne (np 2x 5kW i 3kW) wystarczą na taką powierzchnie. Zdaje sobie sprawę z tego że drzwi do pokoi muszą być otwarte aby ciepłe powietrze się rozchodziło.
    Ostatnio edytowane przez KUBAS777 ; 10-11-2019 o 12:08

ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Kod pocztowy
    41-200

Domyślnie

j aktualnie myślę nad przejściem na ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła wraz z osprzętem jest zbyt droga a do tego nie daje mi chłodzenia latem, a ogrzewanie typowo elektryczne niska sprawność. Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji? Od razu mówię ze zakładam dogrzewanie ekogroszkiem w porach typowo zimowych (mocno ujemne temperatury).
    Jeśli zamierzasz przejść na ogrzewanie multisplitem, to tak na prawdę nie jest to ogrzewanie elektryczne, tylko pompą ciepła. Na 200 m2 pompa ciepła o mocy ponad 10 kW jest wystarczająco duża, zwłaszcza, że w mrozy masz zamiar dogrzewać kopciuchem.
    Nie wydaje mi się by był problem z ogrzaniem domu przy pomocy PC PP, ale problemem może być z zapewnienie pełnego komfortu cieplnego w "niektórych kątach". Te kąty możesz dogrzewać elektrycznie, farelką (farelkami), lub olejakiem.
    2 inwertery mocy 5 kW podłączone do ZE w 2017 r. Drugie przyłącze (inwerter 3,6 kW) podłączony do ZE w 2018 r. Panele (używane) około 10 kW na dachu 2-spadowym W-Z oraz na ścianie południowej rozdzielone na te przyłącza. Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy po 3,5 kW. PC PW 8,5 kW (Daikin Altherma) w trakcie testowania od 16.07.2019 r.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar gawel

Domyślnie

Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli zamierzasz przejść na ogrzewanie multisplitem, to tak na prawdę nie jest to ogrzewanie elektryczne, tylko pompą ciepła. Na 200 m2 pompa ciepła o mocy ponad 10 kW jest wystarczająco duża, zwłaszcza, że w mrozy masz zamiar dogrzewać kopciuchem.
    Nie wydaje mi się by był problem z ogrzaniem domu przy pomocy PC PP, ale problemem może być z zapewnienie pełnego komfortu cieplnego w "niektórych kątach". Te kąty możesz dogrzewać elektrycznie, farelką (farelkami), lub olejakiem.
    Olejak jest mało wydajny i kiepsko sterowalny i wygląda jak wyglada, farelki odradzam bo po zatrzymaniu silnika może być problem tańsze sa elektryczne konwektory z wymiennikiem niskotemperaturowym nie śmierdzące palonym kurzem.
    Dom "kanadyjczyk" z 2003 roku, z poddaszem użytkowym powierzchnia podłóg 130m², prosty, ogrzewanie konwektorami elektrycznymi ATLANIC F-18 sterowane centralnie zegarem w tablicy o łącznej mocy 6kW, podłogówka elektryczna w łazience+ 2 drabinki grzejne (łącznie ok 1 kW), Ocieplenie: Podłoga 10 cm styro; ściany 15 cm wełny + 10 cm styro; poddasze 18 cm wełny. Garaż 25 m2 nie ogrzewany z osobnym wejściem. od 2019 roku Instalacja PV - 4KW Sofar Solar 4.4KTL-X 3-fazowy+Sun Link 280Wp SL220-20P280

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

Kod pocztowy
    83-307

Domyślnie

Jak wygląda sytuacja ze sterowaniem ogrzewania w klimatyzacji kanałowej dla poszczególnych pomieszczeń? Np. czy mogę mieć w sypialni inna temperature niż w pokoju dziennym ? Korzystając z jednej kanałówki.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rec

Kod pocztowy
    03-406

Domyślnie

Najtaniej i najprościej przez zmianę wydajności nawiewu w danym pomieszczeniu np. https://klimaone.com/produkt/przepus...mann-moro-125/
    lub bardziej zaawansowanymi przepustnicami z napędem sterowanymi temperaturowo.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

Kod pocztowy
    83-307

Domyślnie

Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Najtaniej i najprościej przez zmianę wydajności nawiewu w danym pomieszczeniu np. https://klimaone.com/produkt/przepus...mann-moro-125/
    lub bardziej zaawansowanymi przepustnicami z napędem sterowanymi temperaturowo.
    A jak u Ciebie sprawdza się kanałowe ogrzewanie w domu szkieletowym? Gdzie są kratki nawiewu?

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rec

Kod pocztowy
    03-406

Domyślnie

Trudno mi obiektywnie napisać o tym ogrzewaniu bo sam takie sobie wymyśliłem ale odpowiem tak: jest bardzo komfortowe z tego powodu, że
    stanowi połączenie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji z rekuperacją w jednym systemie co znacznie zmniejsza koszty inwestycyjne i wygodę użytkowania ale jest przeznaczone dla świadomych użytkowników, zwłaszcza domów szkieletowych pozbawionych możliwości akumulacji. Mity o szumach, szmerach, chałasie w instalacji, czy dyskomforcie cieplnym występują w źle zaprojektowanych lub źle wykonanych instalacjach.
    Kratki nawiewne 30x10 cm i zbiorowe wywiewne 30x30 cm tradycyjnie w suficie blisko okien balkonowych.Poniżej wykres zużycia energii za dwa lata
    w tym pierwszy grzewczy sezon bez zysków bytowych.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zużycie roczne porównanie.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	436913
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

Strona 140 z 140

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia