dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 181 z 304
Pokaż wyniki od 3.601 do 3.620 z 6064
  1. #3601
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    iwona z

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-454
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam
    To jest mój pierwszy post i ogromna prośba o radę.

    Mam parterówkę bez użytkowego poddasza,zbudowaną 20 lat temu.
    Nie będę się rozpisywała o jej ociepleniu,bo fakty mówią same za siebie.
    Powierzchnia użytkowa to 120 m kw, Roczne zużycie prądu tylko na ogrzewanie w taryfie G11 to 6 kW za kwotę obecnie 3600 zł. Pozostałe urządzenia pobierają rocznie 2kW .to są wyniki z ostatnich 2 lat i ciepłych zim. Kiedyś prawie 9 kW szło na ogrzewanie.
    Ciepła woda .piecyk przepływowy 1700 W.
    Na tych 120m znajduje się 70 m pomieszczenie otwarte , w nim grzejnik konwektorowy 3 tys W i podłogówka 20 m z kabli,której mocy już nie pamiętam.
    Sa też 2 sypialnie sąsiadujące z tym dużym pomieszczeniem w których zawsze są otwarte drzwi ze względu na szwędajace się zwierzaki. W każdej z nich grzejnik o mocy 700 W,
    Jeden mały pokój trochę oddalony z grzejnikiem 500W.
    Łazienka z ogrzewaniem podłogowym -Kabel grzewczy.

    Czytając wszystkie tu wypowiedzi,chciałabym zastąpić grzejnik 3000 W w pomieszczeniu otwartym i 2 grzejniki w sypialniach po 700 W.klimatyzatorem.
    Jakiej mocy powinien on być,biorąc pod uwagę ,że zimą będzie chodzić ogrzewanie podłogowe na powierzchni ok 20 m kw.
    Czy przy temperaturach ok -10 do -15,jest opłacalność klimatyzatora,w stosunku do grzejników ? czy tylko w okresie przejściowym ?

    I jeszcze jedno
    Nigdy nie miałam prądu II taryfowego.Zawsze G11.
    Czy warto zmieniać jeżeli 80 % prądu tzw domowego w tym ciepła woda mogę pobierać w taniej taryfie ( 2 kW rocznie) natomiast ogrzewanie odwrotnie ,w dzień ciepło ,w nocy niekoniecznie.
    U nas jest tylko Enea i nie ma tanich godzin w ciągu dnia ,tylko noc i weekendy.

  2. #3602
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A mógłbyś uzasadnić? Bo też stoję przed podobnym wyborem. Ale jednak skłaniam się ku najtańszemu zasobnikowi 200l za 1000-1500zł. Skoro ktoś grzeje prądem w II taryfie to tak samo można grzać wodę, żeby o 6 rano miała np. 65 stopni, a potem w ciągu dnia podgrzewać do tych ~50. 3 tys taniej na samym urządzeniu, czyli przy prądzie za np 30gr to 10mwh. Trochę litrów można za to podgrzać. No i dodatkowo przy takiej PC chyba trzeba ogarnąć jakoś czerpnie i wyrzutnię?

  3. #3603
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    No więc tak nie czekając do jutra spisałem licznik , wpisałem dane do mojego excelika i wyszło że jak na razie to klima rządzi , klimatyzator+podłogówka włączone non stop zużyły razem 178kwh co daje dzienne zużycie 6 kwh, pomimo marnej pogody struktura zużycia wyszła super 28%-I 72%-II , jest zdecydowanie cieplej niż miałem na grzejnikach, tak ze teorie złym rozkładzie temperatur można sobie śmiało olać. Gdybym miał zapłacić za to ogrzewanie to wyszłoby dokładnie 87 złotych czyli 2,90 dziennie.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 30-10-2020 o 15:13

  4. #3604
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwona z Zobacz post
    Roczne zużycie prądu tylko na ogrzewanie w taryfie G11 to 6 kW za kwotę obecnie 3600 zł. Pozostałe urządzenia pobierają rocznie 2kW
    kW czy kWh? 6/2 czy 6000/2000?

    Cytat Napisał iwona z Zobacz post
    piecyk przepływowy 1700 W.
    To da radę ogrzać jakieś 0,7l/min. To nawet ręce ciężko umyć. Nie 17kW?

    Cytat Napisał iwona z Zobacz post
    Czy warto zmieniać jeżeli 80 % prądu tzw domowego w tym ciepła woda mogę pobierać w taniej taryfie ( 2 kW rocznie) natomiast ogrzewanie odwrotnie ,w dzień ciepło ,w nocy niekoniecznie.
    Tak.

  5. #3605
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    iwona z

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-454
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Widziałam Twój opis w stopce i tylko mogę zazdrościć.

    Masz rację ,żeby jak najszybciej zamontować klimatyzator.
    Zaraz po święcie napiszę zapytanie do okolicznych firm o cenę tego Kaisai.
    Miałam już mieć montowaną PV w listopadzie ,ale musiałam zrezygnować ,bo dotacje się kończą
    Może po założeniu klimatyzatora ,okaże się ,że potrzebuję mniej paneli ,bo i zużycie prądu się zmniejszy.

    Nie wiem,czy dobrze rozumuję?
    Jeżeli klimatyzator będzie pobierał przykładowo 2 kW ( średni koszt klimatyzatora 2 kw to 2 tys zł ) a bedzie zmniejszał zuzycie o chociażby o 1 kW,to będę potrzebowała PV mniejszą o te 1 kW czyli o 4 tys mniej,??

    Twoje wyliczenie z II taryfą muszę przemyśleć i dokładnie przeliczyć ,bo na tą chwilę nie dociera do mnie jej opłacalność.
    W najbliższym czasie zrobię eksperyment i zobaczę jak długo będzie się utrzymywała akceptowalna temperatura po wyłaczeniu ogrzewania podłogowego.
    Teraz tylko na nim jadę.

    Nawet nie wiedziałam,że istnieją takie ustrojstwa ,jakie są w linkach.
    Jak tylko nawali mi mój Siemens przepływowy ,to zastanowię się nad nimi,
    Jednak szkoda zastępować go jeszcze teraz.

  6. #3606
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    iwona z

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-454
    Posty
    8

    Domyślnie

    Kaizen,dzięki za zwrócenie mi uwagi ,że mylę kW z kWh.
    Chyba się domyślasz ,jaki mam kolor włosów.

    Oczywiście ,że 6/2.
    Piecyk ma faktycznie 17 kW,bo woda leci wystarczajacym strumieniem w łazience.

  7. #3607
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jako uzasadnienie mogę podać własne doświadczenia mając bojler 100 l grzany tylko w II (g12w) strefie w tygodniu trzeba było oszczędzać wodę o wannie zapomnieć. Zużycie prądu roczne 3000 kwh, natomiast mając pc 300l zasobnik rocznie zużycie wychodzi na poziomie 670 kwh i wody się nie oszczędza jak w bloku.

    Nie wiem co ma na celu grzanie ukropu i do czego woda o temperaturze 50 st , po co ci taki ukrop??? Ustawione mam 45,5 to pod prysznicem ciężko wytrzymac bez domieszki zimnej. w 3 lata pc ci się zwróci. Moja pobiera powietrze z garazu wywiewa na zewnatrz zakres pracy -7 do +35 silnik inwerter o mocy 440 W


    Ogarniecie czerpni to wycięcie 2 dziur w ścianie Chyba że wstawisz pc do piwnicy lub garażu to nie musisz nic robić będziesz miał po prostu wysuszone do bólu powietrze w gratisie
    Nie chcę podważać Twojej wypowiedzi - ale chyba nie do końca mi się chce wierzyć w te dane? 3mwh za samą wodę?
    ok policzmy

    podgrzanie 1litra o 1 stopień to około 1.16Wh

    Grzejesz do 45 stopni, powiedzmy, że zimna woda ma 15 stopni, więc delta to 30 stopni
    Czyli = 3 * 10^6 / (1.16 * 30) = 86k litrów wody na rok = 236 litrów gorącej wody na dobę... WOW! strasznie dużo. I to liczę, że te litry były grzane od "zera", a nie "mieszane"

    Przesadziłem z tymi 65 stopniami faktycznie. Miałem na myśli, żeby podgrzewać przed końciem II taryfy (czyli o 6 rano) do temperatury, gdzie ginie legionella, a resztę dnia podtrzymywać temperaturę np. to 45 stopni.

    Ok, jeśli masz garaż/piwnicę to da radę zrobić dwie dziury. Ja po to planuję dom z kablami grzejnymi, żeby także oszczędzić trochę kasy i nie mieć kotłowni (kilka mkw "taniej"). Więc wtedy zrobienie czerpni i wyrzutni jest trochę bardziej kłopotliwe. A nie chcę 'zasysać' z domu, bo rekuperacja by oszalała.

  8. #3608
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    iwona z

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-454
    Posty
    8

    Domyślnie

    Zacznę od klimatyzatora,potem poczekam ,jakie i czy będą nowe dotację do PV .
    Szkoda,ze nie mogę podłączyć piecyka ciepłej wody do miernika ,bo nie ma wtyczki i nie wiem ile mi pożera prądu.
    Szkoda,że latem nie spisałam licznika ,jak chodził.
    CHociaż teraz też mogę wyłączyć wszystko i sprawdzić.

  9. #3609
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwona z Zobacz post
    Witam
    To jest mój pierwszy post i ogromna prośba o radę.

    Mam parterówkę bez użytkowego poddasza,zbudowaną 20 lat temu.
    Nie będę się rozpisywała o jej ociepleniu,bo fakty mówią same za siebie.
    Powierzchnia użytkowa to 120 m kw, Roczne zużycie prądu tylko na ogrzewanie w taryfie G11 to 6 kW za kwotę obecnie 3600 zł. Pozostałe urządzenia pobierają rocznie 2kW .to są wyniki z ostatnich 2 lat i ciepłych zim. Kiedyś prawie 9 kW szło na ogrzewanie.
    Ciepła woda .piecyk przepływowy 1700 W.
    Na tych 120m znajduje się 70 m pomieszczenie otwarte , w nim grzejnik konwektorowy 3 tys W i podłogówka 20 m z kabli,której mocy już nie pamiętam.
    Sa też 2 sypialnie sąsiadujące z tym dużym pomieszczeniem w których zawsze są otwarte drzwi ze względu na szwędajace się zwierzaki. W każdej z nich grzejnik o mocy 700 W,
    Jeden mały pokój trochę oddalony z grzejnikiem 500W.
    Łazienka z ogrzewaniem podłogowym -Kabel grzewczy.

    Czytając wszystkie tu wypowiedzi,chciałabym zastąpić grzejnik 3000 W w pomieszczeniu otwartym i 2 grzejniki w sypialniach po 700 W.klimatyzatorem.
    Jakiej mocy powinien on być,biorąc pod uwagę ,że zimą będzie chodzić ogrzewanie podłogowe na powierzchni ok 20 m kw.
    Czy przy temperaturach ok -10 do -15,jest opłacalność klimatyzatora,w stosunku do grzejników ? czy tylko w okresie przejściowym ?

    I jeszcze jedno
    Nigdy nie miałam prądu II taryfowego.Zawsze G11.
    Czy warto zmieniać jeżeli 80 % prądu tzw domowego w tym ciepła woda mogę pobierać w taniej taryfie ( 2 kW rocznie) natomiast ogrzewanie odwrotnie ,w dzień ciepło ,w nocy niekoniecznie.
    U nas jest tylko Enea i nie ma tanich godzin w ciągu dnia ,tylko noc i weekendy.
    Kajsaj 2,6-3,5kW przy -20 ma ok 2kW mocy powinien dać rade zastąpić ten grzejnik 3Kw. W pozostałych pomieszczeniach pozostaw grzejniki warezie W.

    Jak coś nisko budżetowego to kajsaj/gree jak dobra średnia półka to midea mison extrem.

    W zeszłym roku klima spokojnie grzała przy -7 więcej niebyło okazji do do testów Wiee jest tu opini że w duże mrozy również grzeje ok.,

    Jednak jesli to parterówka z niezużywanym poddaszem to najlepiej najniejsza klima kanałowa i farelka wrazie W


    Zmień taryfę na g12 lub g12W. Też mam enen g12 to okienko dzienne i 22do6
    A g12W 21-6 i wekendy, święta.
    Wybież co bardziej pasuję niemal zaawze się opłaca
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 30-10-2020 o 17:01
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #3610
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    iwona z

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-454
    Posty
    8

    Domyślnie

    "Jednak jesli to parterówka z niezużywanym poddaszem to najlepiej najniejsza klima kanałowa i farelka wrazie W"

    Poddasze jest nie tylko nie używane ,ale też bezużyteczne ,bo jest wypełnione wełną ,nie ma podłogi tylko z dołu sufit podwieszany.
    Kanałówka odpada.
    I tak dzięki temu forum ,zaczynam być oświecona.
    Grzejniki zostawiam w razie W.

  11. #3611
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwona z Zobacz post
    "Jednak jesli to parterówka z niezużywanym poddaszem to najlepiej najniejsza klima kanałowa i farelka wrazie W"

    Poddasze jest nie tylko nie używane ,ale też bezużyteczne ,bo jest wypełnione wełną ,nie ma podłogi tylko z dołu sufit podwieszany.
    Kanałówka odpada.
    I tak dzięki temu forum ,zaczynam być oświecona.
    Grzejniki zostawiam w razie W.
    To daj kajsaja fly 2,6 kW za 2,5 k się zmieści

    Jak budżet większy to gree luxury

    A jak wypas dla biedoty to mide mison extrem jak dobrze poszukasz to ok4 z montażem
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #3612
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a co masz do kausaja ?
    Nic

    Przedstawiłem trzy typy. Wybrałem kajsaja bo był tani i wdawał się najlepszym wyborem . Czas pokaże

    Teraz pewnie jedną wziołbym mide ze względu na COP i nastawy chyba 0,5*(chyba). Ale wziołbym jedną tam gdzie więcej trzeba potrzeba
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #3613
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Gdybyś kupiła PC cwu za 2500-4500

    A masz jakiś przykład takiej PC ale z kroćcami na wyrzutnię i czerpnię? W sumie tak myślę, że mógłbym wpiąć PC do CWU do tej samej czerpni co rekuperator (instalacja byłaby ZA rekuperatorem, czyli najpierw od ściany zewnętrznej trójnik a potem PC albo reku) - więc instalacyjnie da radę? Ale nie chcę, żeby PC chodziła na powietrzu "domowym". A takie PC chyba są droższe niż 2500-4500zł?

  14. #3614
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @iwona z

    Zacznij od zmiany taryfy z G11 na G12 lub pochodną np G12W bo to tylko zmiana umowy z dostawcą prądu praktycznie bez dodatkowych kosztów (może ciut wyższe opłaty stałe) i na spokojnie poszukaj firmy, co montuje klimy. Jeśli Kaisai Fli to może trochę większy, czyli 3,5 kW. Jest niewiele droższy od 2,5 kW.

    Co do oszczędności przy grzaniu klimą - są znaczne (zależy jaka zima - ale lekko licząc 1/3 tego co grzejnikami). Jak przyjdą letnie upały to pewnie włączysz chłodzenie.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 30-10-2020 o 21:42
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #3615
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    atlantic ma ud góry 2 dziury 150
    Sorry, ale nie kumam o jaki model chodzi.

    Atlantic Egeo? On raczej nie ma kroćców - działa na powietrzu wewnętrznym
    https://www.elektrotermia24.pl/userd.../1510/EGEO.jpg

    Twoja PC to zapewne kosmos cenowy (pewnie sporo, sporo droższa niż 4500 )
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 30-10-2020 o 21:46

  16. #3616
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Okazja na gminnym przetargu - wolę nie pytać o szczegóły

    No tak, czyli podsumowując : najtańsza PC na powietrzu zewnętrznym to albo jakiś gotowiec GALMET za 6k

    albo jakiś "składak" za 4k + zbiornik płaszczyznowy... wyjdzie podobnie

    Dzięki za pomoc. Przemyślę.

    Wcześniej nie brałem pod uwagę ze względu na kłopot z instalacją. Ale skoro podłączyłbym to do tej samej czerpni co reku to jest to do zrobienia.

  17. #3617
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No możliwosci jest dużo
    Niby tak, ale u mnie jest trochę nietypowo bo rekuperator i zasobnik chcę umieścić w małym pomieszczeniu gospodarczym. Ale skoro będzie tam rekuperator, z dostępem do czerpni i wyrzutni to w sumie dwa trójniki i bez problemu tą PC podepnę. W sumie nawet łatwiej upchnąć takiego składaka, żeby się dobrze wpiąć do kanałów, a zasobnik osobno gdzieś postawić w rogu.
    Niestety nie mam poddasza Dom parterowy z płaskim dachem.

  18. #3618
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Akurat to że sucho to chyba średnio dobrze do przechowywania jakiś warzyw... Ale po twoim poście zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej jest zrobić tych kanałów na jakiś kanałach flex, wtedy można by je odczepiać na lato i mieć dodatkową klimę. Cudów by nie było, ale może zawsze trochę rekuperator by rozniósł.

  19. #3619

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No więc tak nie czekając do jutra spisałem licznik , wpisałem dane do mojego excelika i wyszło że jak na razie to klima rządzi , klimatyzator+podłogówka włączone non stop zużyły razem 178kwh co daje dzienne zużycie 6 kwh, pomimo marnej pogody struktura zużycia wyszła super 28%-I 72%-II , jest zdecydowanie cieplej niż miałem na grzejnikach, tak ze teorie złym rozkładzie temperatur można sobie śmiało olać. Gdybym miał zapłacić za to ogrzewanie to wyszłoby dokładnie 87 złotych czyli 2,90 dziennie.
    A u mnie dom 118m2 , ale w części domu wysokie sufity katedralne (5m) i duże przeszklenia (ponad 40m2) , cały dom w 100% grzany do 23 stopni , w zużyciu jest wliczone ogrzanie zbiornika 300L wody (rodzina 4 osobowa) i widzę że zużycie łączne za miesiąc październik to 126 kWh.
    Do kwoty trzeba dodać co zużyła jeszcze klima gdzie testowałem grzanie klimą (niecałe 10kWh).

    W październiku u mnie kilka dni z temperaturą bliską 0 stopnia , i 2 dni z temperaturą minusową.

    Grzałem klimą i wcale wyniki nie zachwycały.
    Rozkład temperatur przy grzaniu klimą dla mnie jest fatalny , wolę rozkład oferowany przez ogrzewanie podłogowe.

    Tutaj masz podgląd na moją pompę ...

    https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10883#/pc0

    Patrząc jednak na niższe koszty inwestycyjne (u Ciebie) na pewno grzanie klimą jest ekonomiczne , tyle że już inwestor musi sam zdecydować czy najważniejsza jest dla niego ekonomia czy woli więcej dopłacić i mieć komfortowe ogrzewanie (podłogowe).
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 30-10-2020 o 23:03
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #3620
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @iwona z

    Zacznij od zmiany taryfy z G11 na G12 lub pochodną np G12W bo to tylko zmiana umowy z dostawcą prądu praktycznie bez dodatkowych kosztów (może ciut wyższe opłaty stałe) i na spokojnie poszukaj firmy, co montuje klimy. Jeśli Kaisai Fli to może trochę większy, czyli 3,5 kW. Jest niewiele droższy od 2,5 kW.

    Co do oszczędności przy grzaniu klimą - są znaczne (zależy jaka zima - ale lekko licząc 1/3 tego co grzejnikami). Jak przyjdą letnie upały to pewnie włączysz chłodzenie.
    2,5 i3,5 ich moc maksymalna zrównuje się przy +2 ii wynosi 2,96/2,99 kW .więc niema raczej sensu.

    3,5 ma przewagę w mocy w temperaturach mocno dodatnich a wtedy raczej tyle nie potrzeba
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 181 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony