dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 194 z 304
Pokaż wyniki od 3.861 do 3.880 z 6061
  1. #3861
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nie myślałem w ogóle o konsolach bo ich ceny powalały. Teraz widzę ze jest model, którego oferuje kilka firm w bardzo dobrej cenie wiec zacząłem się zastanawiać. Jego minusem jest jednak gabaryt. Podobno są jeszcze mniej słyszalne od jednostek ściennych.

  2. #3862
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A nie zamierzasz nim chłodzić? Bo skropliny ciężko będzie z tego odprowadzić grawitacyjnie - a pompki to głównie kłopoty.
    Do tego teoretycznie ciepło lepiej rozprowadzi. Ale w praktyce różnie może z tym być, bo raz, że masz dużo mniej opcji montażu konsoli i odpowiednie skierowania strumienia powietrza, a dwa, często będą po drodze przeszkody, które "podniosą" strumień.

    Symulacja rozchodzenia się strumienia ciepła nie jest taka prosta. Określenie też jaka jest najlepsza nie jest takie proste.
    Przykłady w reklamówce softu do symulacji takich rzeczy:

  3. #3863
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Skropliny to żaden problem. Konsola może stać praktycznie na podłodze a może być trochę uniesiona. Poziom "0" mam nad poziomem gruntu wiec jak na odcinku np 1mb złapie spadek 1,5cm to w zupełności wystarczy. Oczywiście mówię o sytuacji gdy konsola stoi przy lub bardzo blisko ściany zewnętrznej. Ja innej opcji nie brałem pod uwagę.
    Rozchodzenie się strumienia ciepłego powietrza - w tym jest cały pies pogrzebany. O ile wzrasta komfort grzania takim urządzeniem w stosunku do grzania zwykłą jednostką ścienną? Jeśli sporo jestem w stanie poświęcić to miejsce przy ścianie i ograniczone ruchy w aranżacji pokoju, a jeśli ma działać tylko placebo to wolę wyższej klasy jednostkę ścienną.

  4. #3864
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Skropliny to żaden problem. Konsola może stać praktycznie na podłodze a może być trochę uniesiona. Poziom "0" mam nad poziomem gruntu wiec jak na odcinku np 1mb złapie spadek 1,5cm to w zupełności wystarczy.
    W sensie chcesz rurkę na zewnątrz, którą zimą będzie hulał wiatr? Dla mnie oczywiste było podłączenie do kanalizacji przez syfon - mam akurat włożone do syfonu, którym spływa woda z regeneracji zmiękczacza (dzięki temu co najmniej co 2 tygodnie jest napełniany i nie grozi mu wyschnięcie)

  5. #3865
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja nie mam z tym problemu. Wole wyprowadzić to w możliwie prosty sposób niż bawić się ze spadkami itd. Instalacja ma być jak najorostsza poza tym miedzy jednostkami ściennymi a konsolami jest po 50%. Przy jednstakach ściennych rurki będą po elewacja wiec problem z hulający wiatrem praktycznie znika.

  6. #3866
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Przy jednstakach ściennych rurki będą po elewacja wiec problem z hulający wiatrem praktycznie znika.
    Dlaczego znika? Powietrze będzie nią zimą śmigało w zimie w jedną albo drugą stronę - zależy jak wiatr powieje i jak zbilansuje się wentylacja w danym pomieszczeniu. Niezależnie od tego jak tę rurkę poprowadzisz a ewentualny syfon poza sezonem chłodniczym wyschnie.

  7. #3867
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Praktycznie znika a mając wentylację grawitacyjną nie stanowi to większego problemu. Bardziej zależało mi na informacja od użytkowników tego typu jednostek. Temat skroplim zostawię do rozważenia firmie, która będzie to instalowała wiec to nie at na teraz.

  8. #3868

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Chyba jest nie najlepiej zamontowany, lub z jakąś wadą. Mam 3 sztuki Fli umocowane do ściany i jednego Fokusa na daszku ganka. Jeden sezon grzewczy pracowały 24 godziny na dobę i spaliśmy bez zakłóceń.
    Witam,
    przy dużych mrozach głośność jednostki nie pozwalała na normalnie użytkowanie w nocy. Zareklamowałem klimę. Instalator wysłał film z pracy jednostki zewnętrznej do producenta i stwierdzili, że prawdopodobnie wada fabryczna sprężarki. Wczoraj wymienili mi jednostkę zewnętrzną. Teraz jest git, ale może zdarzą się jeszcze jakieś mrozy żeby przetestować lepiej
    Dom 155m2, 35W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc wg. cieplowlasciwie.pl, kocioł na paliwo stałe + Kaisai Fly 5kW.

  9. #3869
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Czy można 2 kaysaymi ogrzać 190m2 w parterze ? A pewno że można a nawet trzeba , Pod warunkiem ze zacznie się myśleć nieszablonowo no i w ogóle że się zacznie myśleć. I zrezygnuje się z idei skansenu w wodnym układem grzejnym, kotłowniami , gazami i innymi artefaktami.


    400zł utrzymanie za co ?raczej niemożliwe dla przeciętnej rodziny. Nawet kulibobom trudno z optymalizowanym PV trudno zejsć do takiego poziomu.

    Co do ogrzewania samą klima to pisałem że to mało komfortowe jak dla mnie. Może być głównym ogrzewaniem ale podłogówka wymagana. Prędzej mozna klime wywalić niż podłoge

    Pazdziernik-marzec 4374kwh na co i cwu

    klimy 1759
    Podłoga cop1 1975
    CWU 632 kwh
    Trudno powiedzieć jak koszt pewnie 70%w taniej gdyby nie to że cześć prądu jest z PV to kosztowałoby to ok 2000-2500zł a tak ok 1200zł
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 01-04-2021 o 07:34
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #3870

    Domyślnie

    Wczoraj rano po 7:00 włączyłem w salonie moją klimę Gree Lomo 3,5KW R32. Ustawiona temperatura 22 stopnie.
    Wyłączyłem pompę ciepła PW LG .

    Klimę odpaliłem o 7.00 i działała nonstop , choć nontop to za dużo powiedziane , bo wieczorem się wyłączyła (przestała grzać) i temperatura zaczęła szybko spadać. Do końca dnia zużycie wyniosło 5,56Kwh.
    W nocy temperatura na zewnątrz u mnie spadła do -5 stopni.
    W oddalonej na końcu sypialni wieczorem było 22,6 stopnia a dziś rano o 7:00 21,6 .
    Dziś klima od 00:00 do 7:00 zużyła 1,53KW , choć nie wiem na co zużyła bo w domu zimno ...

    Podejrzewam że klima ma histerezę pracy 2 stopnie , czyli jak ustawione mam 22 stopnie to kończy grzać jak osiągnie 23 stopnie i czeka aż temperatura w pomieszczeniu spadnie do 21 stopni ..

    Dla mnie tragedia i zero komfortu no chyba że komuś tak olbrzymia histereza nie przeszkadza ...
    Obecnie nawet histereza 1 stopień to już bardzo kiepsko , obecnie nowoczesne termostaty mają możliwość ustawienia histerezy nawet od 0,1 stopnia.

    Osobiście przy pompie ciepła PW używam zewnętrznego termostatu z histerezą 0,4 stopnia.

    Jak dla mnie grzanie klimą to ZERO komfortu , bo tak duża histereza z góry skreśla dla mnie ten sposób ogrzewania ...

    Jak dla mnie grzanie klimą można traktować jako wspomaganie ogrzewania a nie ogrzewanie główne. Trzeba by mieć inne ogrzewanie (np. grzejniki , ogrzewanie podłogowe) z dużo mniejszą histerezą pracy (np. 0,5 stopnia) które będzie pilnowało aby w domu nigdy nie spadła zbyt nisko temperatura ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-04-2021 o 07:07
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #3871

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Dla mnie tragedia i zero komfortu
    Mam ten sam model.
    Ustaw temperaturę 24 stopnie i czujnik temperatury z jednostki wewn., nie z pilota.
    Dla podniesienia komfortu (żeby tak nie wiało) jakiś czas od rozpoczęcia pracy klimy przestawiam nawiew z auto na low.

  12. #3872
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @kaszpir007

    Nie wiem dlaczego tak Ci wieje klima - może coś źle masz ustawione.

    Kilka dni temu rozgrzebałem c.o. gdyż przekładam ciepłomierz w inne miejsce, a właściwie dokładam drugi do c.w.u. Grzeję klimami i jedyne co jest gorzej, to że w łazienkach jest trochę chłodniej.

    Ale ten jeden, czy dwa dni jeszcze da się wytrzymać.
    Kiedyś były sławojki i ludzie jakoś żyli.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #3873

    Domyślnie

    Cytat Napisał zendar Zobacz post
    Mam ten sam model.
    Ustaw temperaturę 24 stopnie i czujnik temperatury z jednostki wewn., nie z pilota.
    Dla podniesienia komfortu (żeby tak nie wiało) jakiś czas od rozpoczęcia pracy klimy przestawiam nawiew z auto na low.
    Mam wyłączoną funkcję IFeel (temp z pilota) , bo patrząc na kąt "widzenia" pilota nie ma to żadnego sensu. Gdyby pilot był "radiowy" to by miało sens ale jak jest na podczerwień z bardzo wąskim kątem widzenia i zasięgiem to nie ma to żadnego sensu.

    Ustawione było grzania + wentylator na Auto.

    Jak dla mnie została osiągnięta zakładana temperatura i po prostu się klima wyłączyła i czeka na schłodzenie pomieszczenia aby ponownie się włączyć. Tyle że ten czas zależy jaka jest histereza a podobno histereza w PP jest zależna od temepratury jaka jest na zewnątrz , czym cieplej tym histereza większa ...
    U mnie kllina się wyłączyła wieczorem i do rana nie włączyła. Efekt wychłodzony dom.

    Kombinować dalej nie kombinowałem , bo mam pompę PW i podłogówkę. Odpaliłem i miałem cieplutko w całym domu .
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #3874

    Domyślnie

    Cytat Napisał zendar Zobacz post
    Mam ten sam model.
    Ustaw temperaturę 24 stopnie i czujnik temperatury z jednostki wewn., nie z pilota.
    Dla podniesienia komfortu (żeby tak nie wiało) jakiś czas od rozpoczęcia pracy klimy przestawiam nawiew z auto na low.
    A czemu 24 stopnie ?

    Ustawiłem 22 stopnie to miałem 23 stopnie w salonie.

    Normalnie grzeję dom pompą ciepła PW LG9KW z podłogówka wodną i mam ustawioną temepraturę 22,4 (histereza 0,4 stopnia , 22,2-22,6).

    Już jak było te 23 stopnie to było mi duszno w domu i nie komfortowo.

    Jak ustawiasz 24 stopnie to ile faktycznie masz w pomieszczeniu i jakie wahania temperatury ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #3875

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @kaszpir007

    Nie wiem dlaczego tak Ci wieje klima - może coś źle masz ustawione..
    Co w takiej klimie można "źle ustawić" ?
    Ustawione grzanie , ustawiona temepratura , nawiew na Auto i kąt padania (ustawiony na max w dół) ale ciepłe powietrze trafiało w dół , aby choć trochę polepszyć rozchodzenie się ciepła).

    Ja grzeję pompą PW LG 9KW (już 4 rok) + podłógówka. Klima kupiona głównie do chłodzenia , do grzania odpalona z ciekawości ..

    Grzanie Splitem było takie jak sądziłem. Najcieplej w salonie (tam gdzie klima) , czym dalej tym chłodniej , ale jeszcze akceptowalnie. Tam gdzie pozamykane drzwi zyski od klimy sporo mniejsze niż w pokojach gdzie drzwi pootwierane.
    Zapewne dużo lepszy efekt byłby przy klimie kanałowej , wtedy zapewne mogły by być pokoje pozamykane i równomiernie nagrzane.

    Niestety po tym jak wieczorem się pompa wyłączyla i nie chciało jej się do rana ponownie właczyć (albo na krótko) a w domu było zimno chęci dalszego testowania już nie miałem ...

    Odpaliłem pompę PW i klima poszła w zapomnienie ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-04-2021 o 14:19
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #3876
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam wyłączoną funkcję IFeel (temp z pilota) , bo patrząc na kąt "widzenia" pilota nie ma to żadnego sensu. Gdyby pilot był "radiowy" to by miało sens ale jak jest na podczerwień z bardzo wąskim kątem widzenia i zasięgiem to nie ma to żadnego sensu.

    Ustawione było grzania + wentylator na Auto.

    Jak dla mnie została osiągnięta zakładana temperatura i po prostu się klima wyłączyła i czeka na schłodzenie pomieszczenia aby ponownie się włączyć. Tyle że ten czas zależy jaka jest histereza a podobno histereza w PP jest zależna od temepratury jaka jest na zewnątrz , czym cieplej tym histereza większa ...
    U mnie kllina się wyłączyła wieczorem i do rana nie włączyła. Efekt wychłodzony dom.

    Kombinować dalej nie kombinowałem , bo mam pompę PW i podłogówkę. Odpaliłem i miałem cieplutko w całym domu .
    JA ma podłogę wyłączoną od 3 tygodni i klima się sprawdza.
    Nastawiona na 24 nawiew na high klapka na maksa na dół . Jedyny problem z limą to jest tot że jak jest zimniej to trzeba dołączyć podłogówkę do układu a jak na stałe temperatura zejdzie koło zera to klimę trzeba podbić na 25.

    Klima na piętrze teraz rzadko chodzi zima w godzinach 4-22 z nastawą 23 lub 24 jak chłodniej.

    Jednak fakt podłogówka usi być z tym że klima dostarcza ok 70-75% energii
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #3877
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Grzanie Splitem było takie jak sądziłem. Najcieplej w salonie (tam gdzie klima) , czym dalej tym chłodniej , ale jeszcze akceptowalnie. Tam gdzie pozamykane drzwi zyski od klimy sporo mniejsze niż w pokojach gdzie drzwi pootwierane.
    Zapewne dużo lepszy efekt byłby przy klimie kanałowej , wtedy zapewne mogły by być pokoje pozamykane i równomiernie nagrzane.

    .
    To wyjaśnia sprawę. Mam 4 klimy i nigdy nie przeszło mi nawet przez myśl, że włączę tylko jedną i będę się cieszył ciepłem w całym domu.

    Gdy jeszcze nie miałem PC to jedna klima wisiała na parterze naprzeciw drzwi łazienki i wtedy w łazience było ciepło jak należy. W ubiegłym roku została przeniesiona do sypialni by chłodzić w lecie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #3878
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Może ktoś mnie wyprowadzi z ewentualnego błędu - zastanawia mnie dobór mocy grzewczej - wydaje mi się że to jest nieistotne przy klimatyzacji.

    W większości źródeł podają (w uproszczeniu) 100W wydajności chłodniczej na m2 - w tych samych miejscach jest też informacja, że jeśli chodzi o wydajność cieplną to wystarcza średnio 50W/m2 (mówimy o względnie nowym budownictwie).
    Dodatkowo dochodzi większość klimatyzatorów ma średnio kilkanaście-kilkadziesiąt % większą wydajność w trybie grzania - pierwszy z brzegu Gree Amber Prestige 5kW chłodzenie / 7,2kW grzanie, Daikin Ururu/Sarara - 5,3kW chłodzenie, 9kW grzanie

    Reasumując - jeżeli klimatyzacja jest wystarczająco wydajna żeby schłodzić pomieszczenie to chyba na 100% będzie wystarczająco wydajna żeby je ogrzać?

    Czy może gdzieś popełniłem błąd we wnioskowaniu?

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  19. #3879
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Moce maksymalne grzewcze dotyczą temp zewnętrznej +7*C [....]
    Podstawą doboru mocy grzewczej klimy jest zapotrzebowanie cieplne danego domu może to być 46w/m2 ale może być i 20 w/m2, uśrednianie jest błędem

    No klimatyzator ururu sarara to świetny przykład tyle że za 9 tys lekko, chyba bym pomyślał jednak o PC,
    Ja to wszystko wiem, tylko pytanie było trochę inne . Poza ururu sarara podałem gree - na drugim biegunie zakresu cenowego, poza tym cena w tym przypadku jest nieistotna.
    Chodzi o fakt że generalnie wydajność cieplna klimatyzatorów jest wyższa niż chłodnicza. Dwa że zapotrzebowanie budynków na chłodzenie jest minimum 100% wyższe niż na ogrzewanie (może być i 200-300% w przypadku domów bardziej energooszczędnych - ale to i tak nieistotne, wystarczy górna granica)
    Wiem że wydajność grzewcza jest podawana dla +7 stopni, tak samo jak wydajność chłodząca dla 27°C (termometr suchy) / 19°C (termometr mokry) oraz temperatury zewnętrznej 35°C (termometr suchy) / 24°C (termometr mokry). Wiem również że maksymalna moc cieplna spada wraz ze spadkiem temperatury.

    Natomiast te wszystkie informację nie bardzo potwierdzają/obalają postawioną tezę że praktycznie każdy klimatyzator który ma wystarczającą wydajność chłodzącą bez problemu będzie miał wystarczającą wydajność grzewczą - przy założeniu że budynek jest względnie nowy (powiedzmy że spełnia aktualne WT), a klimatyzator też jest z bieżącej produkcji.

  20. #3880
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Mam dom z 2003 roku i grzeję 130m2 jednym kaisajem 2,9kW jako podstawowym źródłem ciepła polecam , zwłaszcza niemodne klimatyzatory.
    No to jakby potwierdza tezę że praktycznie jakikolwiek klimatyzator (rewersyjny) wystarczy do ogrzania domu jeżeli ma wystarczającą moc żeby ten dom schłodzić

    pzdr,
    Łukasz

Strona 194 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony