dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 193 z 304
Pokaż wyniki od 3.841 do 3.860 z 6061
  1. #3841

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Skoro zrywanie podłogi, to zrobić podłogówkę?
    Wtedy pc pw
    Masz tam jakieś ocieplenie ścian? Pv planujecie?
    Ocieplenie najprawdopodobniej 8cm na tym tynk i farba, nad pv też myślimy, o pc myślałam na początku,ale facet który się zajmuje pc i klimatyzatorami,powiedział że lepiej zamontować klimę, bo raz że w razie awarii mniejsze koszty,niż wymiana standardowej pc no i mniej miejsca zajmuje. W sobotę ma być u nas znajomy insp. nadzoru budowlanego zobaczymy co powie o ewentualnej budowie kotłowni, sama już nie wiem w którą stronę iść,przy samych klimatyzatorach bez ogrzewania podłogowego obawiam się że będzie zimno od podłogi.

  2. #3842
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    A jak było grzane piecami kaflowymi, to było ciepło od podłogi?

    Proponuję założyć klimę, czyli pompę ciepła do grzania i chłodzenia najpierw w pokoju dziennym/salonie i sprawdzić, zaakceptować poziom hałasu w czasie jej pracy.

    Dopiero później decydować o montażu następnych klimatyzatorów.
    A najlepiej, przy okazji remontu wykonać instalację ogrzewania podłogowego pod przyszłą PC z izolacją podłogi z min. 20cm styropianu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3843

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    A jak było grzane piecami kaflowymi, to było ciepło od podłogi?
    Proponuję założyć klimę, czyli pompę ciepła do grzania i chłodzenia najpierw w pokoju dziennym/salonie i sprawdzić, zaakceptować poziom hałasu w czasie jej pracy.

    Dopiero później decydować o montażu następnych klimatyzatorów.
    A najlepiej, przy okazji remontu wykonać instalację ogrzewania podłogowego pod przyszłą PC z izolacją podłogi z min. 20cm styropianu.
    Nie mam pojęcia jak było wcześniej,dom kupiliśmy niecałe 2tyg temu,byli właściciele mieszkają w innym mieście i do tego domu przyjeżdżali tylko w okresie letnim. Właśnie chodzi o to,że pan który nam zaproponował grzanie klimatyzatorami powiedział żeby nie robić podłogowki , ewentualnie dla komfortu założyć elektryczną matę w łazience. Rozumiem ,że wg Pana najlepiej zrobić jednak podłogowkę i do tego PC i oprócz tego klimatyzatory?

  4. #3844

    Domyślnie

    A co radzicie w kwestii podgrzewania wody łazienka i kuchnia? Podgrzewacze elektryczne (bojler ,terma) czy mała PC...

  5. #3845

    Domyślnie

    Na chwilę obecną jeszcze tylko małe potwierdzenie,czyli najlepsze rozwiązanie to montaż klimatyzatorów 3.5kw w kazdym pomieszczeniu, do tego Pc na ciepłą wodę w łazience i mata elektryczna na podłogę i Pv na dach mocy koło 7.5kwp. czy może jednak PV i Pc plus podlogowka ,ale to już koszty znacząco wzrosną. A dałoby np radę ,żeby ta mała Pc zamontowana w łazience ogrzała też podłogę?żeby nie trzeba było instalować zwykłej maty elektrycznej na podłodze. Przepraszam , zadaję może głupie pytania ale jestem w tej kwestii zielona.

  6. #3846

    Domyślnie

    Jeszcze poproszę o opinię odnośnie klimatyzatorów sinclair,bo taką propozycję dostalismy.

  7. #3847
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domino.. Zobacz post
    Witam, niedawno zostałam posiadaczką domu z lat 50`.
    Zacznij od OZC i obciążenia cieplnego każdego pomieszczenia w różnych wersjach ocieplenia. Oglądać to sobie można filmy albo obrazy - nie można na podstawie oględzin zalecić optymalnego źródła ciepła. To trzeba policzyć. I jest wielce prawdopodobne, że po uwzględnieniu ilości kWh a tym samym złotówek możliwych do zaoszczędzenia i dopłat do termomodernizacji zmienicie zakres remontu.

    Klimy szumią i dmuchają - więc zupełnie odpadają w łazienkach, a w sypialniach są komfortowe dla niektórych. Do tego przy wentylacji grawitacyjnej ogrzewanie podłogowe jest znacznie oszczędniejsze, bo pod sufitem, skąd jest wyrzucane powietrze kominami wentylacyjnymi, jest najchłodniej (przy wszelkim innym ogrzewaniu tam jest najcieplej, więc nie tylko wentylacja wyrzuca najcieplejsze powietrze, to jeszcze przez strop straty są największe).
    Na pewno nie 3,5kW w każdym pomieszczeniu - moc trzeba dobrać do obciążenia. I trzeba patrzeć nie na moc z nazwy urządzenia, a na realną moc przy tych -15 czy -20*.

  8. #3848
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie ma nigdy jednego idealnego rozwiązania, i zawsze któreś ma wady i zalety, oczywiście możesz założyć pompę np all in one 3kW na CWU i do ogrzania podłogówki w łazience (ale pewno sama łazienka to będzie za mało)
    Napisz skąd jesteś, jak coś chcętnie pogadam i przedstawię wady i zalety każdego rozwiązania
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  9. #3849
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pszczelarzyk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    36

    Domyślnie

    Większość nowych domów to duże pokoje dzienne , otwarta kuchnia i klatka schodowa więc klima ogarnie przynajmniej połowę domu bez problemu.W starych domach tego raczej nie ma i się to raczej nie sprawdzi. Klimy nawet te najcichsze szumią a tu ma być 3 czy 4.Wyobraź sobie tę chałupę obstawioną jednostkami zewnętrznymi i hałasem od nich podczas mrozów i odszraniania. Koszt 4 nawet tanich klim z montażem to będzie minimum 10tysięcy. Może lepszym rozwiązaniem byłaby jednak powietrzna pompa ciepła plus wodna podłogówka.
    Domek Z7 82m2. Ocieplenie 15/15/45, wentylacja grawitacyjna.Kable grzejne w wylewce 1200/900/600.Klima Gree 3,2kw, koza Thorma Landschut,oczyszczalnia Delfin MMBR, fotovoltaika 7,23kw.

  10. #3850
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pszczelarzyk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    36

    Domyślnie

    Tego nie wiemy. Większośc tych starszych domów ma w środku ściany nośne i niewiele da się zrobić .Pozwoliłem sobie wypowiedzieć się w temacie dlatego że instalowanie 3,5 kw w każdym pomieszczeniu pewnie gdzieś około 20m2 (tak zalecił instalator) wydaje mi się przesadne. To jest bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie ale tylko dla kieszeni tego instalatora.
    Domek Z7 82m2. Ocieplenie 15/15/45, wentylacja grawitacyjna.Kable grzejne w wylewce 1200/900/600.Klima Gree 3,2kw, koza Thorma Landschut,oczyszczalnia Delfin MMBR, fotovoltaika 7,23kw.

  11. #3851
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Nie no...ja tu zauważam ukryty sens w obwieszeniu domu wokoło klimatyzatorami. Zawsze można je skierować poziomo i odlecieć na urlop czy z wizytą do rodziców. Oczywiście klim się nie serwisuje, nawet tych na gwarancji, agregaty zewnętrzne nie zamarzają i nie obrastają lodem, z dofinansowaniem na takie źródło a raczej kilka zapewne też nie będzie problemów, no i listonosz zimą podczas mgły czy zadymki zawsze trafi, na słuch. Kominka w domu też nie potrzeba, bo klimy doskonale kumulują ciepło więc nie potrzebują awaryjnych grzałek i w razie braku prądu w domku będzie ekstra ciepło.
    No i zawsze można powiedzieć z szyderą do sąsiada - co ty gościu wiesz o ogrzewaniu, mając zaledwie jeden piecyk/PC?


    Przy takim remoncie, rwaniu podłóg, lepiej wydać parę stówek na projekt podłogówki (jak się samemu nie chce tematu rozgryzać) pooglądać filmiki i zrobić samemu z mężem, żoną czy kto tam kogo ma. A do tego można podłączyć sobie co tam sobie kto wymyśli, bez dodatkowych zezwoleń na kotłownie w przypadku PC...nie wiem jak z buforem ale chyba też.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 04-03-2021 o 09:37
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #3852

    Domyślnie

    Dom z lat 50' z kamienia, środek cegła. Parter mniej więcej w kwadracie 8x8,łazienka dobudowana 4,4x2,6. Poddasze 8x8 do ocieplenia,zrobienia podłogi i wstawienia 2,3 okien dachowych ( w tej chwili jest 1 dachowe i 1 szczytowe),poddasze do przekształcenia na użytkowe).Wysokość pomieszczeń na dole w tej chwili 2,7-2,8m,podłoga będzie cała zrywana .
    Chciałam dodać zdjęcie planu domu,który zrobiłam na szybko ale niestety się nie wczytuje.
    Klimatzatory nie wiem jaki model,to było tylko wstępne oglądanie domu,więc konkretnych modeli nie podał, koszt jednego z montażem koło 4tys.Na sypialnię i pokój obok zaproponował jedną jednostkę zewnętrzną i w środku po klimie ,w pozostałych pomieszczeniach pojedyncze.
    Ostatnio edytowane przez Domino.. ; 04-03-2021 o 09:31
    Dom z lat 50' z kamienia, środek cegła. Parter mniej więcej w kwadracie 8x8,łazienka dobudowana 4,4x2,6. Poddasze 8x8 do ocieplenia,zrobienia podłogi i wstawienia 2,3 okien dachowych ( w tej chwili jest 1 dachowe i 1 szczytowe),poddasze do przekształcenia na użytkowe).Wysokość pomieszczeń na dole w tej chwili 2,7-2,8m,podłoga będzie cała zrywana .

  13. #3853
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pszczelarzyk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    36

    Domyślnie

    Przy okazji tego remontu rozważ też przeniesienie łazienki w bryłę domu. Te dobudówki są zazwyczaj dużo zimniejsze niż reszta domu (mieszkałem długo w podobnym domku). W łazience ma być cieplej niż w pokojach więc sporo Cię będzie kosztowało grzanie takiej łazienki a przecież zamierzasz grzać prądem który będzie drożał. Dobudówka może być pomieszczeniem technicznym/gospodarczym a takie też będzie Wam potrzebne.
    Domek Z7 82m2. Ocieplenie 15/15/45, wentylacja grawitacyjna.Kable grzejne w wylewce 1200/900/600.Klima Gree 3,2kw, koza Thorma Landschut,oczyszczalnia Delfin MMBR, fotovoltaika 7,23kw.

  14. #3854
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ... Moim zdaniem OZC to pieniądze wydanie bez efektu i nijak sie to nie ma do realiów i tak po 2 sezonie grzewczym wyjdzie prawda .....
    .....j.
    Skąd wiesz ze nijak sie ma to do realiów. Masz jakies dane dane statystyczne i porownawcze odnosnie dokładnosci obliczen ozc w zakresie zapotrzebowania na ciepło. Jezeli tak to chetnie sie z nimi zapoznam. Jakby było jeszcze rozroznienie na profesjonalne obliczenia i obliczenia CW przez inwestorów to te statystyki były by pelniejsze.
    Po co czekac az dwa sezony aby zorientowac sie co do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, skoro inwestor teraz chce podjac decyzje co do sysyemu grzewczego. Niby czym ma grzac przez te dwa sezony? Jezeli klimą to jak ma oszacowac rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło, jaki SCOP ma przyjac?

  15. #3855
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Można powiedzieć że tak jednego z twoich klientów który żałuje bo wyrzucił pieniądze za okno a wyniki są tendencyjne i oderwane od rzeczywistości.
    Sprawdzone na ilu sezonach grzewczych??, jakie były róznice w poszczegolnych sezonach?. Najlepiej jakby tak konkretnie i tylko tych którzy maja kilka sezonów grzewczych za sobą. Masz takie dane? .

  16. #3856

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domino.. Zobacz post
    Dom z lat 50' z kamienia, środek cegła. Parter mniej więcej w kwadracie 8x8,łazienka dobudowana 4,4x2,6. Poddasze 8x8 do ocieplenia,zrobienia podłogi i wstawienia 2,3 okien dachowych ( w tej chwili jest 1 dachowe i 1 szczytowe),poddasze do przekształcenia na użytkowe).Wysokość pomieszczeń na dole w tej chwili 2,7-2,8m,podłoga będzie cała zrywana .
    Chciałam dodać zdjęcie planu domu,który zrobiłam na szybko ale niestety się nie wczytuje.
    Klimatzatory nie wiem jaki model,to było tylko wstępne oglądanie domu,więc konkretnych modeli nie podał, koszt jednego z montażem koło 4tys.Na sypialnię i pokój obok zaproponował jedną jednostkę zewnętrzną i w środku po klimie ,w pozostałych pomieszczeniach pojedyncze.
    Budynek powinien zobaczyć jakiś konstruktor.
    Nie wiadomo jak tam więźba dachowa. Dawniej to robiło się nawet z sosny o przekroju stempla budowlanego.
    Ponadto wytrzymałość stropu. Czy na poddaszu nie ma jakiej ulepy (nie pamiętam prawidłowej nazwy).
    Chodzi o zrobienie nowej wylewki, czy wytrzyma.
    Wracając do ocieplenia w dach dałbym z 40cm izolacji. Wełna jest stosunkowo tania.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #3857

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Budynek powinien zobaczyć jakiś konstruktor.
    Nie wiadomo jak tam więźba dachowa. Dawniej to robiło się nawet z sosny o przekroju stempla budowlanego.
    Ponadto wytrzymałość stropu. Czy na poddaszu nie ma jakiej ulepy (nie pamiętam prawidłowej nazwy).
    Chodzi o zrobienie nowej wylewki, czy wytrzyma.
    Wracając do ocieplenia w dach dałbym z 40cm izolacji. Wełna jest stosunkowo tania.
    Dach był wymieniony ,więźba ok.Spojrzałam dziś na ocieplenie zewnętrzne i niestety z tego co zauważyłam to jest tylko 5cm,już się załamałam jak pomyślę o tych wszystkich kosztach,chyba będę kleiła na to jeszcze 10cm styropianu.Polepa jest ale my na poddaszu nie będziemy robić wylewki tylko ocieplenie wełną i płyty osb,na to panele. Muszę znaleźć chyba kogoś kto mi to ogarnie,zaczęłam czytac o dofinansowaniu na termomodernizację i program czyste powietrze.
    Dom z lat 50' z kamienia, środek cegła. Parter mniej więcej w kwadracie 8x8,łazienka dobudowana 4,4x2,6. Poddasze 8x8 do ocieplenia,zrobienia podłogi i wstawienia 2,3 okien dachowych ( w tej chwili jest 1 dachowe i 1 szczytowe),poddasze do przekształcenia na użytkowe).Wysokość pomieszczeń na dole w tej chwili 2,7-2,8m,podłoga będzie cała zrywana .

  18. #3858

    Domyślnie

    Z polepą, to lipa.
    U sąsiada mają strop żelbetowy.
    Zalatwili sobie lokatora, a ten sprowadził konstruktora.
    Okazało się, że strop tak lipny, że przebijali się przez ściany i kładli strop drewniany tak, by nie obciążał dotychczasowego.
    Stąd moje wpisy.
    Skoro poddasze nie jest zabudowane, można wykonać ogrzewanie ścienne w przyszłych ścianach.
    Jeśli chcesz grzać całą dobę, to rurki w podłodze wystarczą.
    Jest wiele możliwości.
    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 04-03-2021 o 19:21
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #3859
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Panowie mam pytanie odnośnie klimatyzatorów tzw konsolek. Czy one rzeczywiście lepiej sprawdzają się przy grzaniu? Warto poświecić te 0,15m2 pod oknem dla lepszego komfortu? No i oczywiście trochę więcej złotówek.

  20. #3860
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Grzeją lepiej gdyż ciepło idzie od dołu do góry, przy zwykłym splicie jest gorszy rozkład temperatur, czyli podłoga najzimniejsza, a pod sufitem najcieplej, także do grzania lepsze konsolki, a do chłodzenia splity
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

Strona 193 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony