dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 214 z 304
Pokaż wyniki od 4.261 do 4.280 z 6061
  1. #4261
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    No i skończyło się tanie ogrzewanie klimą. Przeliczyłem sobie jak by to wyglądało po nowemu w przyszłym roku i jak zwykle ten je..ny PIS polepszył sytuację wszystkich.
    Normalnie zmieszczę się raczej spokojnie w tych 2000 kWh (zużywam jakieś 1700-1800 rocznie). Ale już z ogrzewaniem klimą wychodzi mi ok 4500 kWh. I rachunek za prąd w takim przypadku, jeśli nie wprowadzą wyższych limitów dla grzejących prądem, będzie oscylował w granicach 5000-5500 zł.

    Nie wiadomo do końca co z cenami gazu, ale jeśli utrzymają się na poziomie obecnym, kwota wyjdzie ok 2000 niższa.

    Ludzie pobrali kredyty na pompy ciepła żeby oszczędzać, a te barany dają dodatki do opalania wszystkim, tylko nie źródłami ekologicznymi. Niedługo wszyscy będą palili oponami i śmieciami, jeździli starymi dieselami itd.
    Chciałeś być eko, zainwestowałeś w pompę ciepła, samochód elektryczny itd więc cię dojadą jak żadną inną grupę społeczną. A niedługo z ich rządami będziemy pewnie mieli kur.a dodatki do jogurtów i jajek

  2. #4262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalm81 Zobacz post
    jeśli nie wprowadzą wyższych limitów dla grzejących prądem, będzie oscylował w granicach 5000-5500 zł.
    Wprowadzili dopłatę. Ale też nie popadaj w panikę - nie wierzę, w 2zł w taniej strefie. Trzeba poczekać na zatwierdzenie nowych taryf.
    A może będzie i tak

  3. #4263
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wprowadzili dopłatę. Ale też nie popadaj w panikę - nie wierzę, w 2zł w taniej strefie. Trzeba poczekać na zatwierdzenie nowych taryf.
    A może będzie i tak
    Akurat ja jestem zawsze z tych bardzo spokojnych i nie reagujących w ogóle na panikę Ale im nie wierzę za grosz i wiem że czego się nie dotkną to spier..lą
    Dopłata ma być chyba 1000 jeśli się nie mylę, więc nadal wzrost kosztów będzie prawie 2-krotny. Liczyłem średnią u siebie na poziomie 0,57gr obecnej ceny oraz nadwyżkę juz z Vatem 1,60 zł

    A o tej deklaracji PGE nie słyszałem. Ale niełatwo w to uwierzyć. Oczywiście - pożyjemy, zobaczymy.. Może nie będzie tak źle.

  4. #4264
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Kiedyś mi ktoś powiedział, że dla elektrowni taryfa dla klienta indywidualnego nie ma znaczenia, bo elektrownia i tak otrzymuje właściwe wynagrodzenie, to że taryfa dla klienta indywidualnego jest niższa, to państwo dopłaca różnicę dla energetyki. To nie wiem po jest ten cyrk z taryfami. PGE mogło by ogłosić, że daje prąd za darmo, i tak rząd zapłaciłby dla energetyki wszystko. Widać że teraz się rozgrywa na ile Kowalskiego da się oskubać.
    Idąc myślą dalej, skoro z moich podatków opłacam: policję wojsko, służbę zdrowia,... to dlaczego by nie i energetykę?
    Ostatnio edytowane przez Nie ma końca ; 03-10-2022 o 15:01

  5. #4265
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Kiedyś mi ktoś powiedział, że dla elektrowni taryfa dla klienta indywidualnego nie ma znaczenia, bo elektrownia i tak otrzymuje właściwe wynagrodzenie, to że taryfa dla klienta indywidualnego jest niższa, to państwo dopłaca różnicę dla energetyki. To nie wiem po jest ten cyrk z taryfami.
    No tak jest. Po to mamy URE, żeby zatwierdzał taryfy dla klienta indywidualnego. Przedsiębiorcy płacą stawki rynkowe, które są wyższe. Tam nie ma regulacji URE.
    Gdyby nie było taryf zatwierdzanych przez URE, byłoby olbrzymie wykluczenie energetyczne i masa osób siedziałaby przy świeczkach. W ten sposób społeczeństwo jest zabezpieczone energetycznie.

    PGE mogło by ogłosić, że daje prąd za darmo, i tak rząd zapłaciłby dla energetyki wszystko.
    Naprawdę uważasz, że Państwo byłoby w stanie płacić za wszystko i wszystkich? W takim razie niech kupuje i płaci jeszcze za gaz, wodę, śmieci itp. Może jeszcze za internet i kablówkę? W sumie czemu nie za paliwo?
    Tak się nie da. Nawet społeczeństwa bardzo bogate finansowo i energetycznie płacą za wszystkie media. To są tak ogromne kwoty, że musielibyśmy zrezygnować z wydatków fiskalnych (np. tj. emerytury, służba zdrowia czy armia), albo podnieść podatki do nieakceptowalnego poziomu.

    Ja rozumiem że Twoja teoria jest fantastyczna, ale niestety niemożliwa do zrealizowania.

    Idąc myślą dalej, skoro z moich podatków opłacam: policję wojsko, służbę zdrowia,... to dlaczego by nie i energetykę?
    Opłacamy w podatkach to wszystko, co w teorii nie służy zarabianiu pieniędzy tylko świadczy usługi na rzecz obywateli. Energię trzeba wydobyć i przerobić lub kupić od firmy i trzeba jej zapłacić. Robią to po to, żeby zarabiać i inwestować w rozwój oraz nowe technologie. Służby które wymieniłeś nie zarabiają (no może poza policją, która jest finansowana z budżetu ale tam również wkłada uzyskane pieniądze)

    Wizja którą rysujesz to utopia. Wszyscy musieli by pracować i całość oddawać państwu. W zamian otrzymywaliby wszystko od niego. Tyle że wtedy nie byłoby motywacji do tej pracy i koło się zamyka. Wyobrażasz sobie człowieka, który poświęca swój czas, talent i zaangażowanie w coś, z czego nie ma odpowiedniej korzyści i jest społecznie na równi z tym, który ma wszystko w dupie i nie robi nic poza np. piciem, ćpaniem i trzeźwieniem? No mi by się nie chciało

  6. #4266
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalm81 Zobacz post
    Akurat ja jestem zawsze z tych bardzo spokojnych i nie reagujących w ogóle na panikę Ale im nie wierzę za grosz i wiem że czego się nie dotkną to spier..lą
    Dopłata ma być chyba 1000 jeśli się nie mylę, więc nadal wzrost kosztów będzie prawie 2-krotny. Liczyłem średnią u siebie na poziomie 0,57gr obecnej ceny oraz nadwyżkę juz z Vatem 1,60 zł

    A o tej deklaracji PGE nie słyszałem. Ale niełatwo w to uwierzyć. Oczywiście - pożyjemy, zobaczymy.. Może nie będzie tak źle.
    1000zł dostaną grzejący prądem przy zużyciu do 5MWh, a powyżej 5MWw dostaną 1500zł ale...tylko gdy nie maja fotowoltaiki. Tak wynika z przegłosowanej Ustawy kilka dni temu.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 03-10-2022 o 16:51
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  7. #4267
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    W takim razie ja otrzymałbym 1000. Fotowoltaiki nie mam. A i tak wyjdzie dużo drożej niż gazem, chyba że jego ceny też poszybują bez kontroli

  8. #4268
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalm81 Zobacz post
    W takim razie ja otrzymałbym 1000. Fotowoltaiki nie mam. A i tak wyjdzie dużo drożej niż gazem, chyba że jego ceny też poszybują bez kontroli
    Jeśli podniosą cenę gazu o 100%, to gaz/pompa ze SCOP=4 wyjdzie na to samo.

    Swoją drogą, ciekawe co myślą osoby, które przy projektowaniu zdecydowały się na PC zamiast kotła gazowego. Obecnie taki wybór nigdy się nie zwróci/czysta strata (jeśli ktoś traktował to jako inwestycję).
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #4269
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Jeśli pójdą w górę o 100% to zgadza się, wyjdzie dokładnie to samo.

    Swoją drogą, ciekawe co myślą osoby, które przy projektowaniu zdecydowały się na PC zamiast kotła gazowego. Obecnie taki wybór nigdy się nie zwróci/czysta strata (jeśli ktoś traktował to jako inwestycję).
    Co myślą? Są wkur...ione i czują się oszukane
    Ale taka sytuacja nie potrwa wiecznie. Rynek nie lubi pustki i jestem święcie przekonany że wszyscy wyjdziemy na tym dobrze. Tyle że musi to potrwać. Zmieni się podejście do energii odnawialnej, co jednocześnie uniezależni i obniży koszty energii. Tyle że do tego potrzebny jest długofalowy plan inwestycyjny, który będzie ustalony przez ekspertów i żaden kolejny rząd nie będzie chciał wrzucać do niego swoich niepotrzebnych/szkodliwych pomysłów. Tym właśnie skończy się obecny kryzys energetyczny.

  10. #4270

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie który wybrać klimatyzator będzie służył jako alternatywne źródło ciepła, obecnie ekogroszek. Dom 220m dobrze docieplony, ogrzewane około 180, parter i poddasze. Na celowniku są dwie jednostki rotenso mirai i gree amber prestige 3,5 kw. Jedna zawiśnie w salonie druga na otwartej klatce schodowej. Instalator twierdzi że rotenso lepiej wykonane. Przeczytałem ostatnie kilkanaście stron i wypowiedzi o gree że ma kiepski algorytm grzania, wygląda że popyt na ten sprzęt jest bo brakuje w hurtowniach a mirai jest dostępny od ręki. Jednostkę zewnętrzna wieszać czy stawiać na gruncie? Czy koniecznie zachować minimalna długość rurociągu 3m? Mam PV 9.9kw i nadmiar prądu więc szukam alternatywnego źródła by zredukować koszty ekogroszku. Mirai czy Amber prestige, a może coś innego polecicie. Pozdrawiam.

  11. #4271
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    U mnie będzie Fuji model kmcdn Nordic 2,5kW. Pewnie będzie trochę droższy od gree czy rotenso ale klasa urządzenia zupełnie inna.

  12. #4272
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    U mnie będzie Fuji model kmcdn Nordic 2,5kW. Pewnie będzie trochę droższy od gree czy rotenso ale klasa urządzenia zupełnie inna.

  13. #4273
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Przeczytałem ostatnie kilkanaście stron i wypowiedzi o gree że ma kiepski algorytm grzania
    To pewnie przeczytałeś moje wypociny Ale muszę zdementować. Walczyłem długo i bezskutecznie, do momentu przejścia z czujnika pilota na czujnik jednostki. Klima nie stygnie u mnie w zasadzie w ogóle. Z końcem czerwca skończyłem grzać, a gdzieś od połowy maja już chłodziłem. Pod koniec sierpnia skończyłem chłodzić i od 11 września znowu grzanie.
    Generalnie nie narzekam, klima spokojnie dawała radę przy -15 i -20* jako jedyne źródło ogrzewania. Przy czym na pewno dużo, dużo taniej niż gazem. Nie znamy cen gazu w tym sezonie, ale zapowiada się na to, że klima nie będzie już opłacalna. No chyba że gaz skoczy co najmniej 100% w górę.

    Jeżeli chodzi o Gree, jestem z niej zadowolony, z czasem mogę powiedzieć że nawet bardzo. Tak więc polecam jeśli się wahasz. Rotenso Mirai to bezpośrednia konkurencja Gree Amber Prestige o praktycznie takich samych parametrach, ale na jej temat nic nie mogę powiedzieć bo nie znam i nie spotkałem u nikogo.

    Acha, co do miejsca montażu. Ja powiesiłem bo nie miałem innej możliwości. Tragedii nie ma, jedynie w nocy jak jest cisza, czasami minimalnie dochodzi jakiś rezonans. Ale gdybym mógł, na pewno stawiałbym jednostkę zewnętrzną na gruncie
    Ostatnio edytowane przez rafalm81 ; 09-10-2022 o 18:25

  14. #4274

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, też myślałem o gruncie ale trochę mnie zniechęcili tekstem ma Pan małe dzieci jak włoży palca.... Do ogrzania około 180m, parter 85, poddasze 95 instalator proponuję dwie jednostki 5kw (7 600 zł) i 7 kw(8 100 zł?) z podstawowym montażem. Jaką masz u siebie kolego jednostkę i jaki metraż?

  15. #4275
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Jeden poziom 85m2, 3,5kW. I jak mówiłem, nie ma problemu z utrzymanie temperatury. Ważne żeby nie dopuścić do wychłodzenia murów, bo długo później dochodzi. W końcu to nadmuch.
    Chciałem 5kW, ale mój instalator stwierdził, że ta jednostka 3,5kW jest mocna jak 5-tka (i faktycznie, porównaj sobie dane ze standardowymi 5kW)
    Na youtube jest gość, który już kilka lat grzeje dom 160m2 Amber Prestige 7kW. I daje radę!! Poszukaj sobie, nie pamiętam już jak on tam się zwał. Jakoś tam 'Dream' czy coś takiego. Sporo filmów ma. To najlepiej świadczy o tym, co te klimy potrafią.
    Nie wiem co to za budynek posiadasz - ze swojego doświadczenia, tego gościa z Youtuba itd można stwierdzić że 3,5 i 5 kW powinno Ci wystarczyć, ewentualnie dwie 5kW, ale nie sugeruj się tym, wróżką nie jestem

  16. #4276

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalm81 Zobacz post
    Z końcem czerwca skończyłem grzać
    O, widzę że ktoś tu lubi pieczyste

  17. #4277

    Domyślnie








    Rozkład pomieszczeń jest taki jak na planie tylko wymiary są większe.

  18. #4278

    Domyślnie

    Nr1 oraz nr2 to miejsca ewentualnych jednostek zewnętrznych.

  19. #4279
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    O, widzę że ktoś tu lubi pieczyste

    kwietnia

  20. #4280
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafalm81

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    220

    Domyślnie

    Z parterem nie powinieneś mieć problemu, ale co do piętra miałbym pewne wątpliwości.
    Po pierwsze musisz mieć świadomość, że wszystkie sypialnie musiałbyś mieć cały czas otwarte. Po drugie, zastanowiłbym się, jak będzie działała jednostka na klatce schodowej. To nie jest otwarta przestrzeń, będzie się pewnie szybko nagrzewała i klima może niepotrzebnie taktować. Wydaje mi się, że w tym miejscu może nie zdać egzaminu. Cyrkulacja przez drzwi może nie nadążyć z odbieraniem ciepłego powietrza. Musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto ma tak rozwiązane i jak to się sprawdza. Ja to raczej cienko widzę, ale może...

Strona 214 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony