dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 136 z 304
Pokaż wyniki od 2.701 do 2.720 z 6061
  1. #2701
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post

    Jako ciekawostka instalator mówił że byłem pierwszym klientem w tym roku co brał 2,6kW. I nie miał takiego coby to jeszcze to wszystko przeliczał jak co za ile COPy itp. Też mi chciał wcisnąć 3,5kW i miałbym jeszcze większe problemy z taktowaniem.Ale to wszyscy chcieli mi 3,5 wcisnąć i twierdzili że na tyle metrów to mi się "w dupie porzewracało"
    Te klimy 2,6 i 3,5 kW różnią się bardzo mało.
    Zwróć uwagę na parametry minimalne - dla obu moc pobierana od 100 W. W jednostce 3,5 jest wydajniejszy wymiennik. Sprężarki takie same.

    Ja za Fli 3,5 kW płaciłem 1700 zł z montażem więc wziąłem 3 sztuki. Do tego za osprzęt parę groszy.

    W pokoju 25 m2 przy temperaturach nieco powyżej zera w ciągu 24 godzin zużywa 6 do 8 kWh (w pokoju ok.23 st.C.).
    Teraz testuję PC, więc jedna klima była włączona 2 razy i to na krótko.

    Co do klimy - potwierdzam jej zalety i wady w stosunku do PC za Kolegą @kaszpir007. (post wyżej).

    Teraz używam PC, bo ją zaczynam testować. U mnie tak wyszło, że najpierw założyłem PV, potem klimy, gaz a na końcu trafiła się sprawna PC po cenie złomu.

    Tak się złożyło - gdy montowałem PV nie przypuszczałem, że następne będą klimy (na dodatek cztery).

    Pod PV kupiłem klimy, by nie tracić energii oddanej do sieci. Ni z tego, ni z owego nadarzyła się okazja to i mam gaz.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 10-10-2019 o 09:19
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #2702
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Zmierzyłeś kiedyś tw 100W. Mi przy 200 wywala bo zamałe zapotrzebowanie

    Moc minimlana 2,6KW 800W a tej 3,5kW 1100W dlatego wybrałem 2,6.Przy -20 mają praktycznie tą samą moc. Przy chłodzeniu jest różnica ale na tym mi nie zależało.
    Tylko ja nie zakładam klimy jako główne ogrzewanie. Teraz sprawdza się ok. Teoretycznie ma być na okresy przejściowe i do obniżania kosztów w szczycie sezonu. Pewnie wyjdzie 50% klima 50% COP1. Jak narazie w najzimniejszy dzień wzięła 7kWh na około 125-130m2 ale czekam na zimniejsze dni z w miare stabilną temperaturą.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #2703
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @kulibob

    W drugim pokoju ok. 23 m2 utrzymywałem temperaturę w granicach 19 st.C. gdyż tylko przez kilka godzin grzałem do 23 st.C. jak oglądałem telewizję. W czasie doby zużycie prądu 3-3,5 kWh w zależności od tego kiedy podkręcałem temperaturę. Więc moc pobierana chyba spadała w skrajnym przypadku w pobliże 100 W. Tak na prawdę, jeśli w sąsiednim pokoju jest temperatura 23 st.C. to nie potrzeba dużo ciepła by utrzymać 18-19 st.C.

    W wielu przypadkach przydała by się pewnie kanałówka. Niestety klimatyzacja kanałowa jest stosunkowo droga - takie 3,5 kW swobodnie nagrzało by całe piętro łącznie z łazienką.

    Zgadzam się z Tobą - klima nie za bardzo nadaje się jako główne źródło ogrzewania w domu jednorodzinnym. Ale - ale jak z prowadzonej tu dyskusji wynika to w blokowisku powinna się sprawdzić, zwłaszcza, gdzie jest możliwość dania kanałowej.

    Dodam jeszcze, że w sezonie grzewczym 2017/2018 głównie w styczniu testowałem piec c.o. Kospel (cop=1). Wyszło na to, że w moim domu przy temperaturach do nieco poniżej zera wystarczy źródło ciepła około 4 kW do zapewnienia komfortu cieplnego. Oczywiście przy stałym grzaniu (bez akumulatora ładującego ciepło np. w taniej taryfie). Taki test jest chyba lepszy od OZC, zwłaszcza dla starego domu.

    Mój syn tak ma, że korzysta z pozostałego po kopciuchu bufora 1000 l. do grzania w taniej taryfie, by rozprowadzać do kaloryferów później. Zmontował sobie PC inwerter (samoróbka) o mocy ponad 10 kW by nagrzewała gdy jest tani prąd. W projekcie ma uzupełnić PC o kanałówkę, ale nie wyrobił się w tym sezonie grzewczym.

    Wracając do klimy - to duża zaleta, że jest w stanie szybko nagrzać pomieszczenie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #2704
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cóż od klimy nie oczekuję szybkiego grzania lecz pracyciągłej i modulacji mocy.
    Praca ciągła nie udaje się w wysokich temperaturach ponieważ taktuje a modulacja mocy jest średnia ponieważ jak temperatury były koło zera to chodziła na minimum i wyczuwalny był spadek temperatury i trzeba było ją ustawić z 23*C na 24* aby się podkręciła i było ok. Natomiast rozchodzenie się ciepła pozytywnie mnie zaskoczyło. Hałas słychać ale jest ok. Klima w salonie więc albo chodzi TV albo nikogo niema
    Już dawno tak nie czekałem na mrozy
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #2705
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Czytam z zainteresowaniem ten wątek i spotkałem się z opinią "ciemna strona branży klimatyzacji"
    To tak dla zwrócenia uwagi, gdy inwestujemy w nowy klimatyzator, na co zwrócić uwagę:

    https://www.otech.pl/ciemna-strona-branzy-klimatyzacji/

  6. #2706
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Tylko jak klima pochodź 3 lata bez przeglądów to jest na nowe urządzenie a przy okazji zaoszczędzi na CO. Po 10 latach to już może zdechnąć i można zamienić na nowy model.Nawet byłbym szczęśliwy jakby 10 lat pociągnęła.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #2707
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Mam piec na ekogroszek i chciało się mieć trochę wygody, zainwestowałem w PV i klimatyzator. Chodziło mi, by ta klima dogrzewała w okresach przejściowych. Lokalizacja klimy to salon (40m2) na ścianie naprzeciwko wejścia do salonu, czyli klima dmucha powietrze pod kątem 45 stopni w dół przez salon 6m i dalej te powietrze wpada do korytarza. Problem był tego typu, że na tej ścianie gdzie miał być klimatyzator było mało miejsca, problem to okno i ściana narożna i mogła wejść tylko klima o szerokości 1m a instalator powiedział mi, że klima nie może przylegać do ściany narożnej, czyli klima musi być bardziej wąska. No i wszystkie tanie odpadają bo mają szerokość pow. 1m. Zawisła klima Mitsubishi AP50. Wg specyfikacji:
    Moc na ogrzewaniu 5,8kW
    Moc pobierana przy ogrzewaniu 1,6kW
    Deklarują, że ma dawać 4,2kW ciepła przy -10C i 4,7kW przy -15C – nie wiem czy nie pomylili się bo podali że im chłodniej tym większa moc
    Roczne zużycie energii w okresie klimatyzacji 543kWh, i w okresie grzania 1.250kWh, czyli razem rocznie 1.793kWh – nie wiem jak oni to liczą, ale tak to podali w deklaracji energetycznej.
    I tyle szczegółów w papierach. A w realu z podłączonym miernikiem energii elektrycznej to jak było na zewnątrz -3C i rozpoczął się defrost, to na kilka sekund poziom mocy wskoczył na 1.560W. A tak na co dzień to jak spoglądam na ten miernik, to przeważnie ok.200W się wyświetla. Najniżej inwerter zszedł do 158W, czyli wychodzi, że dynamika inwertera jest krotnością od 1 do -10 mocy max.

    Efekty w ogrzewaniu klimatyzatorem przeszły moje jakiekolwiek wyobrażenia. Na klimatyzatorze jest ustawione +22C, w salonie jest od +21,7 do +22,2C, w pozostałych pomieszczeniach na parterze od +20,7 do +21C. Poddasze użytkowe, gdy nie było ogrzewane miało +18C nad ranem, teraz ma +21,2C, powierzchnia domu 180m2, ja osobiście jestem w szoku. Osobnymi pomieszczeniami, gdzie klima nie ma dostępu, bo są pozamykane drzwi to ganek (wstawiony olejak 500W z termostatem) i łazienka na parterze (wstawiony grzejnik promiennikowy).

    Podłączony miernik energii elektrycznej do klimy ma taką funkcję, że przelicza na średnią tygodniową zużycia energii i ten parametr wychodzi 39,48kWh/7dni. Sąsiad ma 120m2 i grzeje ekogroszkiem (cwu na gaz LPG) i mu wychodzi obecnie woreczek 25kg węgla na 5dni.

    Ogrzewanie cwu, to niestety ekogroszek, ale są solary i bufor 1000l, czyli 1x na cztery dni odpalać trzeba piec. No i… rozglądam się za PC, a komunikat w TV był taki, że w ramach projektu czyste powietrze wymieniono 50.000 starych pieców, a w kolejce czeka 3mln pieców i program zbyt wolno idzie. No to znaczy się, czekać trzeba na nowe bardziej atrakcyjne propozycje, np. w stylu dopłata 10kzł do każdej PC podobnie jak w przypadku PV (5kzł)

    Nie wiem do jakiej temp. na zewnątrz klima da radę, jak nie da rady to uruchomię ekogroszek.

    Drugim czynnikiem decydującym na umiejscowienie klimy w tym a nie w innym miejscu, było wykorzystanie samego wentylatora to wygonienia ciepłego powietrza spod sufitu jak pali się w kominku, a wisiało pod sufitem nawet i +30C. Kominek ma rozprowadzenie ale bez mechanicznego nadmuchu. Obecnie w kominku odechciało się palić.

    Głośność – w salonie słuchać delikatny szum, ale jak włączy się TV, to nie słychać klimy. Sypialnia na parterze, wejście pod kątem 90 stopni od kierunku nadmuchu klimy, klimy nie słychać, ale jak lodówka w kuchni się załączy to lodówkę w sypialni słychać. Nie wiem jak w mrozy to będzie (o ile mrozy będą), czy wentylator nie podejdzie obrotami w górę i jak to przełoży się na dB. Też nie wiadomym jest jak będzie się rozkładać temperatura w pomieszczeniach przy grzaniu samą klimą, gdy na zewnątrz będą temperatury ujemne.
    Ostatnio edytowane przez Nie ma końca ; 21-10-2019 o 09:42

  8. #2708
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Spostrzeżenia z umiejscowienia klimy w salonie:
    1. Klima dmucha przy ścianie, wzdłuż krótszego boku salonu, czyli w ciągu komunikacyjnym wejścia do salonu i przejścia do kuchni (na tej wymienionej krótszej ścianie salonu jest wejście do kuchni - nie jedyne) a nie dmucha w miejscu pobytu osób. W miejscu pobytu osób (kanapa fotele) dmuch klimy na grzaniu tam nie dociera. Spróbowałem usiąść na krześle w miejscu gdzie klima dmucha, 4 metry od klimy, po chyba 2 minutach odczułem dyskomfort i niewyobrażam sobie by można było funkcjonować w strumieniu nawiewanego powietrza. Rozumiem teraz tych którym klima przeszkadza i niewyobrażają sobie nią grzać, najprawdopodobniej lokalizacja klimy była taka, że jak pracowała to dmuchała na miejsce pobytu człowieka, a to do komfortu nie należy i też bym tak nie mógł funkcjonować. W moim przypadku dmuch klimy odczuwalny jest tylko na trasie komunikacyjnej korytarz - salon tylko w czasie przechodzenia pomiędzy pomieszczeniami i ma się wtedy neutralne odczucie. Każdy mój domownik jest obecnie zadowolony i nikt nie zgłasza uwag do tego typu grzania.
    2. Szum klimy praktycznie słyszalny jest tylko w salonie, w pozostałych pokojach jest cicho i ciepło. Jak w kuchni włączy się okap BOSCH na najniższym biegu to jest wielokrotnie głośniejszy od klimy. Zastanawiałem się nad akustyczną charakterystyką widmową szumu klimy, bo nikomu w domu on nie przeszkadza i to mnie zastanowiło. Mamy różne szumy, mamy szum morza, mamy szum biały stosowany do relaksacji i czy inżynierowie projektujący klimę nie ingerowali tak by charakterystyka widmowa dzwięków tego co wychodzi z fabrycznej klimy nie była zbliżona do tzw. białego szumu? bo coś to za dobrze brzmi. Znam hałas (szum) z wentylacji z rury fi 100,
    on jest drażniący, ma inną barwę, inną charakterystykę widmową dzwięków. I czy ktoś może potwierdzić moje spostrzeżenia - np czy miał do czynienia z klimą z górnej półki i tanią klimą, gdzie obie na papierach mają takie same poziomy głośności pracy, ale jakość dzwiękowa szumu jest inna?

  9. #2709
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Puściłem ją na całą no od 21do 6 rano (9h) pobrała 2,1kWh ustawiona na 22*C. Na zewnątrz 8-9*C ładnie trzymała na parterze 23,5 na piętrze 22,8-23. Jednak na ustawieniach wentylatora Auto dość mocno taktuje 10 startów sprężarki w 9h.To normalne ?.
    Będzie chłodniej od niedzieli to pewnie problem ustąpi.Z drugiej strony stara lodówka zanim ją sprzedałem chodziła ponad 10lat a tych startów stopów miał od kija.
    Przy ustawieniach wentylatora na pełną moc problem znacząco maleje jednak to jedyny bieg na którym wentylator jest ciągle akceptowalny ale już dokuczliwy.


    W sumie fajnie łącznie klima pobrała 45kWh 12 droga i 33tania (17zł). No ale w tym trochę testów z chłodzeniem, osuszaniem itp.
    A ekogroch odpalony i się marnuje co drugi dzień CWU ja k z kolektora zabraknie i z początku jak było chłodniej to łązienka kilka godzinna dobę szła.

    W październiku raz paliłem w kozie i klima pomaga rozdmuchać ciepło po całej chałupie.

    Poza taktowaniem jest super teraz bym szukał czegoś co ma mniej niż 800W mocy minimalnej.
    Cena fajna 2592zł(-ulga termomodernizacyjna)i jeśli się nie zepsuje przez kilka lat to jedne z lepiej wydanych pieniędzy.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 26-10-2019 o 05:57
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #2710
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Nie ma końca Napisz jaka firma z Gorzowa Cię uszczęśliwiła tą klimą 5kW na 40m abym tych gamoni omijał szerokim łukiem.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  11. #2711
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Planuję montaż klimy nad oknem. Do dyspozycji będę miał ok 28cm od góry okna do sufitu. Pytanie:
    Czy 28cm wystarczy na montaż jdn. wewnętrznej klimy ok 3,5 - 4kW?
    Czy nie ma problemu montażu jdn. zewnętrznej na ścianie ocieplonej 20cm styro?
    Czy montażysta da radę przewiercić się przez betonowy wieniec by przeprowadzić przewody/rury (to ta przestrzeń nad oknem)?

  12. #2712
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Trochę za mało te 28cm sama kaseta potrafi tyle mierzyć a nad klimą powinna być wolna przestrzeń 8-10cm.Może klima kanałowa? Z montażem agregatu na tego typu ścianie nie powinno być problemu.Najlepiej zaproś kogoś od montażu na oględziny doradzi bezpłatnie jakieś rozwiązanie.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  13. #2713
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Planuję montaż klimy nad oknem. Do dyspozycji będę miał ok 28cm od góry okna do sufitu. Pytanie:
    Czy 28cm wystarczy na montaż jdn. wewnętrznej klimy ok 3,5 - 4kW?
    Tyle, to ma sama jednostka wewnętrzna. A musisz nad nią zostawić miejsce, bo zasysa powietrze od góry. Weź DTRkę wybranej klimy i sprawdź wymiary i wymaganą odległość od sufitu. Ale przy 28cm nie ma szans.

  14. #2714
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Nie ma końca Napisz jaka firma z Gorzowa Cię uszczęśliwiła tą klimą 5kW na 40m abym tych gamoni omijał szerokim łukiem.
    Sam wybrałem tą jednostkę i to była moja decyzja, bo zależało mi na ogrzewaniu, dom nie młody, wg projektu ma zapotrzebowanie 13,6kW przy -20°C. I te 4,2kW miało zaspokajać potrzeby w okresie przejściowym.

    Ktoś wypowiadał się że miał rury od klimy poprowadzone na zewnątrz i jak je ocieplił to klima z mocą zeszła. U mnie za zewn jest tylko 40cm, ale biała izolacja kończy się za styku osłony jednostki zewn. Po odkręceniu tej jednostki w środku rurki czysta miedź, a zawory czysty mosiądz. W tym stanie klima pobierała 200-220W. To zabrałem się dzisiaj za ocieplenie. Z centymetrowej grubości termaflexu wyciałem prostokąt tak by plastikowa przykrywa zaworów mogła go przykryć i go przykleiłem do jednostki zewn. Wcześcnej w tym termaflexie wyciąłem otwory pod zawory. Potem wyciąłem kolejny prostokąt, powycinałem wzorki dla zaworów i rur by mógł się przykleić do wcześniejszego wafla termaflexu i tak dalej i powstała wielowarstwowa kanapka, która została przykryta ostatnim pełnym bez wycinanek prostokątem termaflexu. Dodatkowo dociepliłem rury. Na pobór mocy ma wiele czynników i nie wiem na ile to docieplenie przyczyniło się do poprawy, ale obecnie to klima pracuje ok. 8min z mocą164W potem wskakuje na ok. 10sek na 190W by znowu zejść na 164W. Po ociepleniu nie zauważyłem by pobór mocy dzisiaj nawet chwilowo przekroczył 200W.

  15. #2715
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    Sam wybrałem tą jednostkę i to była moja decyzja, bo zależało mi na ogrzewaniu, dom nie młody, wg projektu ma zapotrzebowanie 13,6kW przy -20°C. I te 4,2kW miało zaspokajać potrzeby w okresie przejściowym.

    Ktoś wypowiadał się że miał rury od klimy poprowadzone na zewnątrz i jak je ocieplił to klima z mocą zeszła. U mnie za zewn jest tylko 40cm, ale biała izolacja kończy się za styku osłony jednostki zewn. Po odkręceniu tej jednostki w środku rurki czysta miedź, a zawory czysty mosiądz. W tym stanie klima pobierała 200-220W. To zabrałem się dzisiaj za ocieplenie. Z centymetrowej grubości termaflexu wyciałem prostokąt tak by plastikowa przykrywa zaworów mogła go przykryć i go przykleiłem do jednostki zewn. Wcześcnej w tym termaflexie wyciąłem otwory pod zawory. Potem wyciąłem kolejny prostokąt, powycinałem wzorki dla zaworów i rur by mógł się przykleić do wcześniejszego wafla termaflexu i tak dalej i powstała wielowarstwowa kanapka, która została przykryta ostatnim pełnym bez wycinanek prostokątem termaflexu. Dodatkowo dociepliłem rury. Na pobór mocy ma wiele czynników i nie wiem na ile to docieplenie przyczyniło się do poprawy, ale obecnie to klima pracuje ok. 8min z mocą164W potem wskakuje na ok. 10sek na 190W by znowu zejść na 164W. Po ociepleniu nie zauważyłem by pobór mocy dzisiaj nawet chwilowo przekroczył 200W.

    Poruszyłeś ciekawy temat - wszystkie klimatyzatory i pompy ciepła jakie widziałem zawsze miały te zawory i końce rurek niczym nie osłonięte... Z nudów ja również ociepliłem to miejsce wykorzystując ścinki izolacji po montażu, w końcu to trochę niekonsekwentne że walczymy o jak najlepsze copy - a tu grzejemy atmosferę...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #2716
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Barliniak, Kaizen..dzięki, choć zaburzyło mi to spokojny sen
    Muszę teraz pogłówkować jak to zmieścić w miejscu które zaplanowałem, bo to jedyne sensowne. Centymetrów mam trochę więcej, bo zapomniałem, że wieniec mam na nadprożu i może znajdę maszynę która się zmieści. Znalazłem np Samsunga 267mm który ma nieco trójkątną budowę jdn. wewnętrznej.
    https://allegro.pl/oferta/klimatyzac...-kw-8609289527
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 27-10-2019 o 08:52

  17. #2717
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Muszę teraz pogłówkować jak to zmieścić w miejscu które zaplanowałem
    Dla robudzenia wyobraźni dwie robocze propozycje:
    1. Przykręcasz blachę do nadproża, tak by wystawała 10cm poniżej, czyli przysłaniała 10cm okno i do tej blachy przykręcasz klimę. Okna nie otworzysz, ale jak jest stałe przeszklenie? Problem jak zamaskować dochodzące rury.
    2. Na nadprożu montujesz kliny np z pochyleniem 30°, do klinów blachę i do blachy klimę. Klima będzie pochylona o np 30° w dół. Zyskujesz przestrzeń nad sufitem, ale pojawia się ograniczony zasięg kierownic pionowych, przy chłodzeniu może być to niekomfortowe.

  18. #2718
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    Dla robudzenia wyobraźni dwie robocze propozycje:
    1. Przykręcasz blachę do nadproża, tak by wystawała 10cm poniżej, czyli przysłaniała 10cm okno i do tej blachy przykręcasz klimę. Okna nie otworzysz, ale jak jest stałe przeszklenie? Problem jak zamaskować dochodzące rury.
    Blachę masz w zestawie.

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    2. Na nadprożu montujesz kliny np z pochyleniem 30°, do klinów blachę i do blachy klimę. Klima będzie pochylona o np 30° w dół. Zyskujesz przestrzeń nad sufitem, ale pojawia się ograniczony zasięg kierownic pionowych, przy chłodzeniu może być to niekomfortowe.
    I woda leje się tam, co normalnie powietrze jest wywiewane zamiast z tyłu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-10-2019 o 15:17

  19. #2719
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Coraz pozytywniej nastawiam się do kilimy. Zmieniłem odczyt na temperaturę z pilota. Mniej taktuje dłużej grzeje i dłużej stoi. Dzisiaj w nocy zatrzymała się tylko dwa razy. Cały czas pobiera około 250-280W(takie jej minimum) w dzień wentyle na Auto w nocy na full. Denerwująca cecha to że jak już się do grzeje to wentyl ciągle pracuje i pobiera 25W.
    Pobór za ostatnie 24h w drogiej (od 5 do 10*C) 2,41kWh w taniej (2do5*C) 2,19kWh czyli jakieś 2,22zł.
    Pobór jak narazie za cały miesiąc 55kWh 74% tania
    Żeby tak pięknie nie było to od czasu ochłodzenia górny kibelek ma ustawioną podłogę na 4h a cały parter na 0,5h. W sumie ogarnia w takich warunkach ok 130m2 powierzchni ogrzewanej bez dwóch kibelków i wiatrołapu.. Na klimie ustawione 23 na parterze trzyma 23,5-23,1 na pietrze 22,7-22,2. Jak przyjdą większe mrozy to piętro pewnie się wysypie.

    Tak to mniej więcej wygląda
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	436460
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 29-10-2019 o 07:32
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #2720

    Domyślnie

    Witam
    mam pytanie, czy można zamontować klimatyzację kanałową, jednostkę wewnętrzną, na zewnątrz budynku np na nieogrzewanym poddaszu? Czy minusowych temperatur raczej nie może być ?
    Chodzi tylko o odpływ skroplin ?
    Mam pociągnięte rury fi 200 na poddaszu i wprowadzone do każdego pokoju przez sufit( anemostaty), tak że do tej pory zwykłym klimatyzatorem przenośnym 4 kw( chłodniczej) z dobra dmuchawa, w lecie schładzałem te 3 pomieszczenia w upaly z 32 C schłodziłem do 24, metraż ok 45 m kw. Rura główna była wyciągnięta na balkon i tam stał klimatyzator.
    Na bazie tej samej instalacji chciałem zamontować kanałową , z tym ze musiałbym doprowadzić powrót powietrza, bo do tej pory w tym przenośnym brało powietrze z zewnątrz , przez co było tez mniej efektywne.
    Teraz montuje PV i aż się prosi żeby wykorzystać kanałówkę do grzania, rury sa , kwestia tylko umiejscowienia jednostki wewnętrznej …
    Celuję w klimatyzator LG LG CL12R, o nominalnej mocy chłodniczej 3,5 kW, przy doprowadzeniu powietrza z wewnątrz, powinien działać podobnie.

Strona 136 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony