dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 140 z 304
Pokaż wyniki od 2.781 do 2.800 z 6070
  1. #2781

    Domyślnie

    Miałbym pytanie dla osób które korzystają z ogrzewania klimatyzacją jaka jest rzeczywista wydajność i przelicznik mocy na m2? Sprawa wygląda tak że do ogrzania mam dom niecałe 200m2. Planowałem jednostkę typu multi split (stary termo modernizowany dom, bez możliwości kanałówki). Myślałem o zamontowaniu dwóch jednostek wewnętrznych na parterze i jednej na pietrze w korytarzach z których wchodzi się do poszczególnych pokoi. Dom aktualnie ogrzewany jest ekogroszkiem. Z racji montażu instalacji fotowoltaicznej aktualnie myślę nad przejściem na ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła wraz z osprzętem jest zbyt droga a do tego nie daje mi chłodzenia latem, a ogrzewanie typowo elektryczne niska sprawność. Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji? Od razu mówię ze zakładam dogrzewanie ekogroszkiem w porach typowo zimowych (mocno ujemne temperatury).

  2. #2782
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    Miałbym pytanie dla osób które korzystają z ogrzewania klimatyzacją jaka jest rzeczywista wydajność i przelicznik mocy na m2?
    Dzielisz moc w zadanej temperaturze (nie znamionową) przez powierzchnię jaką ma ogrzać.

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji?
    To Twoja decyzja i Twoje pieniądze - nikt inny nie odpowie na to pytanie.

  3. #2783
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    Miałbym pytanie dla osób które korzystają z ogrzewania klimatyzacją jaka jest rzeczywista wydajność i przelicznik mocy na m2? Sprawa wygląda tak że do ogrzania mam dom niecałe 200m2. Planowałem jednostkę typu multi split (stary termo modernizowany dom, bez możliwości kanałówki). Myślałem o zamontowaniu dwóch jednostek wewnętrznych na parterze i jednej na pietrze w korytarzach z których wchodzi się do poszczególnych pokoi. Dom aktualnie ogrzewany jest ekogroszkiem. Z racji montażu instalacji fotowoltaicznej aktualnie myślę nad przejściem na ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła wraz z osprzętem jest zbyt droga a do tego nie daje mi chłodzenia latem, a ogrzewanie typowo elektryczne niska sprawność. Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji? Od razu mówię ze zakładam dogrzewanie ekogroszkiem w porach typowo zimowych (mocno ujemne temperatury).
    Super a czy taka inwestycja w kocioł stałopalny zwróci się w 3 lata bo za tyle będzie prawdopodobnie zakaz palenia syfem. ostatnio Poznań wprowadził bez pitolenia z dnia na dzień. Może od razu zbuduj dom nowoczesny i nietrujący innych zamiast stawać kurną chate?

  4. #2784

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Super a czy taka inwestycja w kocioł stałopalny zwróci się w 3 lata bo za tyle będzie prawdopodobnie zakaz palenia syfem. ostatnio Poznań wprowadził bez pitolenia z dnia na dzień. Może od razu zbuduj dom nowoczesny i nietrujący innych zamiast stawać kurną chate?
    Ale ja tego domu nie buduje. To jest stary dom po termomodernizacji ogrzewany ekogroszkiem z podajnika. Teraz z racji montazu instalacji fotowoltaicznej i nadwyżki prądu planuje w większości przejść na ogrzewanie elektryczne. Ale z tego co czytam i kombinuje to ogrzewanie grzałkami istniejącej instalacji wodnej ma słabą sprawność (1:1), typowa pompa ciepła wraz z osprzętem to ok 35 tys i nie daje komfortu chłodzenia latem (instalacja CO tylko na grzejnikach). Stad pomysł multi splita bo daje on komfort chłodzenia latem i grzania w zimie, a i finansowo wydaje się kosztować połowę ceny pompy. Kocioł na ekogroszek i tak by został w przypadku dużych mrozów gdy klima by nie dawała rady. Pytanie tylko ile realnie jest mi wstanie ogrzać taki multi split np GREE o mocy 13,5kW na grzaniu i chłodzeniu i czy 3 jednostki wewnętrzne (np 2x 5kW i 3kW) wystarczą na taką powierzchnie. Zdaje sobie sprawę z tego że drzwi do pokoi muszą być otwarte aby ciepłe powietrze się rozchodziło.
    Ostatnio edytowane przez KUBAS777 ; 10-11-2019 o 11:08

  5. #2785
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    j aktualnie myślę nad przejściem na ogrzewanie elektryczne. Pompa ciepła wraz z osprzętem jest zbyt droga a do tego nie daje mi chłodzenia latem, a ogrzewanie typowo elektryczne niska sprawność. Czy mój pomysł ogrzewania takiego domu ma szanse realizacji? Od razu mówię ze zakładam dogrzewanie ekogroszkiem w porach typowo zimowych (mocno ujemne temperatury).
    Jeśli zamierzasz przejść na ogrzewanie multisplitem, to tak na prawdę nie jest to ogrzewanie elektryczne, tylko pompą ciepła. Na 200 m2 pompa ciepła o mocy ponad 10 kW jest wystarczająco duża, zwłaszcza, że w mrozy masz zamiar dogrzewać kopciuchem.
    Nie wydaje mi się by był problem z ogrzaniem domu przy pomocy PC PP, ale problemem może być z zapewnienie pełnego komfortu cieplnego w "niektórych kątach". Te kąty możesz dogrzewać elektrycznie, farelką (farelkami), lub olejakiem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #2786
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli zamierzasz przejść na ogrzewanie multisplitem, to tak na prawdę nie jest to ogrzewanie elektryczne, tylko pompą ciepła. Na 200 m2 pompa ciepła o mocy ponad 10 kW jest wystarczająco duża, zwłaszcza, że w mrozy masz zamiar dogrzewać kopciuchem.
    Nie wydaje mi się by był problem z ogrzaniem domu przy pomocy PC PP, ale problemem może być z zapewnienie pełnego komfortu cieplnego w "niektórych kątach". Te kąty możesz dogrzewać elektrycznie, farelką (farelkami), lub olejakiem.
    Olejak jest mało wydajny i kiepsko sterowalny i wygląda jak wyglada, farelki odradzam bo po zatrzymaniu silnika może być problem tańsze sa elektryczne konwektory z wymiennikiem niskotemperaturowym nie śmierdzące palonym kurzem.

  7. #2787
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Jak wygląda sytuacja ze sterowaniem ogrzewania w klimatyzacji kanałowej dla poszczególnych pomieszczeń? Np. czy mogę mieć w sypialni inna temperature niż w pokoju dziennym ? Korzystając z jednej kanałówki.

  8. #2788
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Najtaniej i najprościej przez zmianę wydajności nawiewu w danym pomieszczeniu np. https://klimaone.com/produkt/przepus...mann-moro-125/
    lub bardziej zaawansowanymi przepustnicami z napędem sterowanymi temperaturowo.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  9. #2789
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Najtaniej i najprościej przez zmianę wydajności nawiewu w danym pomieszczeniu np. https://klimaone.com/produkt/przepus...mann-moro-125/
    lub bardziej zaawansowanymi przepustnicami z napędem sterowanymi temperaturowo.
    A jak u Ciebie sprawdza się kanałowe ogrzewanie w domu szkieletowym? Gdzie są kratki nawiewu?

  10. #2790
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Trudno mi obiektywnie napisać o tym ogrzewaniu bo sam takie sobie wymyśliłem ale odpowiem tak: jest bardzo komfortowe z tego powodu, że
    stanowi połączenie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji z rekuperacją w jednym systemie co znacznie zmniejsza koszty inwestycyjne i wygodę użytkowania ale jest przeznaczone dla świadomych użytkowników, zwłaszcza domów szkieletowych pozbawionych możliwości akumulacji. Mity o szumach, szmerach, chałasie w instalacji, czy dyskomforcie cieplnym występują w źle zaprojektowanych lub źle wykonanych instalacjach.
    Kratki nawiewne 30x10 cm i zbiorowe wywiewne 30x30 cm tradycyjnie w suficie blisko okien balkonowych.Poniżej wykres zużycia energii za dwa lata
    w tym pierwszy grzewczy sezon bez zysków bytowych.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zużycie roczne porównanie.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	436913
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  11. #2791
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Całkiem rozsądnie to wygląda. Pamiętasz jaki koszt był Twojej PC ?

  12. #2792
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy ktoś ma doświadczenie i sprawdzone metody jak wymusić by klima pracowała z większą mocą gdy temp na zewnątrz spada? Chodzi mi o to, że jak na klimie mam ustawione +22C na "auto" to w salonie też mam +22C a w reszcie chaty +21C i tak to działa bardzo stabilnie w temperaturach dodatnich na zewn. Gdy temperatura na zew. spada do ok. 0C, w salonie robi się 21,3C i odpowiednio chłodniej w pozostałych pomieszczeniach, klima pobiera ok 500W (moc znamionowa 1,6kW) a powinna więcej by dogrzać całość. Ja rozumiem klimę, pomierzyłem pirometrem temp. pod sufitem przy czerpni było 22,5C, czyli algorytm klimy stwierdza, że za zimno nie jest i nie musi się wysilać. Czy może ktoś już przerabiał temat i ma sprawdzone rozwiązania? Mi nasuwają się pomysły:
    1. klima przy oknie, więc rozszczelnić klamką okno, by chłodne powietrze nawiewane do pomieszczenia zaciągała klima, teoretycznie nawet jakiś dyfuzor można sprawić, by to chłodne powietrze ukierunkować bardziej na czerpnię klimy (nie mam rekuperacji)
    2. rura fi 100/kanał umocowana/y w pionie na ścianie tuż obok klimy, dolny koniec ok 20cm na podłogą, górny koniec zakończony kolankiem przy czerpni klimy. Chodzi o to by klima zaciągała też chłodniejsze powietrze z poziomu podłogi. Rura nie byłaby widoczna, bo byłaby w miejscu, gdzie zwisają z boku okna zasłony.
    Wiem trochę masakra się robi, w salonie umieszczać nowoczesne "rzeźby". I dostrzegam dlaczego kanałówka jest lepsza.
    Jak to mówią, ten i przyszły rok rząd dofinansowuje PV, a za dwa lata zabierają się na dofinasowanie na wymianę kopciuchów, czyli przyjdzie PC PW i po problemie, ale potrzeba pomysłu by przetrwać te nie całe dwa lata.

  13. #2793
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jak ustawisz wentyl na max a nie auto to lepiej rozdmuch po chałupie a jak się robi zimniej to podbij na 23 później 24.

    Wentyla mam cały czas na max a jak się robi chłodniej to na trochę podbijam na 24 (jeszce prawdizych mrozów nie przeżyłem a ni mniejszych długo trwałych)
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #2794
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    U siebie nie wyobrażam pracy klimy z wentylacją na max. Jest po prostu głośno. Może inne klimy

  15. #2795
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    ... pisząc w komóce samo się wysłało.
    Może inne klimy są bardziej wyciszone. Przy wyłączonych urządzeniach generujących hałas mam w domu 18dB, w uszach z ciszy szumi. Sprawdzane decybelomierzem z komórki. Metr od pracującej klimy:
    - na AUTO - 36dB
    - na I biegu - 33dB
    - na II biegu - 38dB
    - na III - biegu - 42dB - i przestaje być komfortowo
    - na IV biegu - 50dB - to już hardcore

  16. #2796
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    na wprost dmuchawy czy pod klimatyzatorem? też musze sprawdzić
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #2797
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Na wprost dmuchawy nie da się sprawdzić dB, bo występuje efekt gwizdu przez obudowę do mikrofonu i wskazania dB są abstrakcyjne. Stałem 1m od klimy i smartfona miałem na wysokości ugiętych łokci.

    Odnośnie dostarczenia do czerpni klimy trochę chłodniejszego powietrza, by wymusić na niej zwiększenie mocy, to sprawdzę takie coś: wentylator ustawię na parapecie okna i skieruję go do góry, tak by chłodniejsze powietrze przy oknie, między firankami i oknem/ścianą było kierowane w kierunku czerpni klimy. Tylko nie mam wentylatora i od kogoś pożyczyć trzeba będzie.

  18. #2798
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Ja tam jestem mega zaskoczony ciszą z Rotenso na najniższym biegu.Miałem porównanie do Mitsu w biurze które było ciut głośniejsze w moim subiektywnym odczuciu .Tymi decybelami to bym się zbytnio nie sugerował bo to zależy w jakim przedziale Hz jest generowany dźwięk.Więc urządzenie które generuje więcej decybeli na urządzeniu pomiarowym może być odbierane przez słuch ludzki jako cichsze i mniej dolegliwe jak urządzenie z mniejszą ilością decybeli.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  19. #2799
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Takie pytanie, klimatyzacja kanałowa w domu szkieletowym. Parter i poddasze po 50 M2. Czy warto zrobić na każdą kondygnacje osobną jednostkę zewnętrzną?

  20. #2800
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Iros91 napisał:
    Czy warto zrobić na każdą kondygnacje osobną jednostkę zewnętrzną?
    A po co osobną jak przy prawidłowym, normalnym ociepleniu szkieletu wystarczy na obie kondygnacje kanałówka o mocy cieplnej 7 kW
    chyba, że masz za dużo pieniędzy do wydania to wydaj je na rekuperację ewentualnie na dodatkowe ocieplenie i dobrą paroizolację.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

Strona 140 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony