dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 141 z 304
Pokaż wyniki od 2.801 do 2.820 z 6061
  1. #2801

    Domyślnie

    Cześć Inverterowcy!

    Piszę do Was, bo widzę, że wątek się rozrósł, a ja nie wiem jak wstępnie oceniać moją instalację.

    Mam parterowkę użytkową typu stodoła. 13cm granulatu pod wylewkami, 15cm grafitu na ścianach, 50 cm celulozy nad stropem. WM na Thessla Green, obecnie wyłączona. Na cieplowlasciwie.pl wyliczyłem zapotrzebowanie na moc przy średniej dobowej 1 st C na 1.5kW.

    Mam 6 splitów Gree Amber Standard najniższej mocy, z dobrym SCOP, ok 4.6. System odpaliłem 10 dni temu, dając tryb grzania, najniższy wentylator i 19 st. Przez pierwsze dni zużycie było spore: 20-24 kWh na dobę. Po tygodniu, gdy jak sądzę wszystko się nagrzało, zużycie spadło do ok 600W/h przy temperaturach 5st noc/10st dzień.

    Co o tym sądzicie, bo ja uważam, że trochę dużo ciągną, jak na taki budynek i taką temperaturę zadaną przy ciepłej w sumie pogodzie.

    Myślicie, że mogę coś zmienić w ustawieniach, żeby było ekonomiczniej?

  2. #2802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pipit Zobacz post
    Co o tym sądzicie, bo ja uważam, że trochę dużo ciągną, jak na taki budynek i taką temperaturę zadaną przy ciepłej w sumie pogodzie.

    Myślicie, że mogę coś zmienić w ustawieniach, żeby było ekonomiczniej?
    Ile ciągnie każda w stand-by (gdy sprężarka i wentylatory odpoczywają, bo osiągnięta została zadana temperatura)? Sprawdź w różnych temperaturach - bo poniżej pewnej jest spora szansa, że każda ciągnie kilkadziesiąt W grzałką nie pracując.

    Nie ma najmniejszego sensu liczenie obciążenia dla średniej temperatury.

    Ustaw pracę czasową i sprawdź wtedy, ile kWh zużyją. Jak masz możliwość - to ze 3x na dobę po godzinie. Jak nie, to np. w dziennym okienku taniej strefy albo 22-24.

    BTW. Gdzie znalazłeś SCOP Gree dla klimatu chłodnego? Chyba w ogóle nie chwalą się SCOPem obliczonym zgodnie z PN-EN 14825 ani nawet PN-EN 255 (a przynajmniej znaleźć nie mogę).

  3. #2803
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Iros91 napisał:


    A po co osobną jak przy prawidłowym, normalnym ociepleniu szkieletu wystarczy na obie kondygnacje kanałówka o mocy cieplnej 7 kW
    chyba, że masz za dużo pieniędzy do wydania to wydaj je na rekuperację ewentualnie na dodatkowe ocieplenie i dobrą paroizolację.
    Pieniędzy nigdy za wiele. Wiadomo, że wolę je lepiej zainwestować. Czyli najlepiej będzie taka opcja : jedna jednostka zewnętrzna, dwie wewnętrzne klimatyzację kanałowe? Piętro będzie strefą nocną, parter dzienna. Chciałbym mieć różne temperatury na kondygnacjach.
    Czerpanie powietrza można założyć w korytarzu i pomieszczeniu gospodarczym?

  4. #2804
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    ile to m2? i 6splitów po co aż tyle ja jadę na jednym
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #2805
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    ile to m2? i 6splitów po co aż tyle ja jadę na jednym
    Chodzi o komfort cieplny.
    6 małych splitów, do tego w budynku parterowym, to szansa, że w każdy kąt nadmucha. Kupując taki "pakiet" przed 2018 r. można się było zamknąć w kwocie poniżej 10 000 zł.
    Do tego mała PC do grzania wody i być może wcale nie potrzebna PC PW za 30 000 złotych, albo i więcej.

    Jeśli zestaw "połknie" na dobę 20 kWh to da mu tyle ciepła, że będzie mógł chodzić po domu tylko w bieliźnie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #2806
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    No ale klimy będą taktować jak głupie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #2807
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    6 małych splitów, do tego w budynku parterowym, to szansa, że w każdy kąt nadmucha. Kupując taki "pakiet" przed 2018 r. można się było zamknąć w kwocie poniżej 10 000 zł.
    Nie mógł kupić takiego pakietu, bo to model z tego roku.
    Te 6 klim będą produkowały ciepło sprężarką pewnie średnio z godzinę na dobę na minimum w sezonie grzewczym, a średnio przez kilkanaście godzin będzie zasuwała grzałka karteru. I realny COP wyjdzie mniej niż 1.

  8. #2808
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mógł kupić takiego pakietu, bo to model z tego roku.
    Te 6 klim będą produkowały ciepło sprężarką pewnie średnio z godzinę na dobę na minimum w sezonie grzewczym, a średnio przez kilkanaście godzin będzie zasuwała grzałka karteru. I realny COP wyjdzie mniej niż 1.
    A to jest możliwy cop mniejszy niz jeden? Pytam poważnie

  9. #2809
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Iros91 napisał:
    ...jedna jednostka zewnętrzna, dwie wewnętrzne klimatyzację kanałowe? Piętro będzie strefą nocną, parter dzienna. Chciałbym mieć różne temperatury na kondygnacjach.
    Nie wymyślaj "swoich" rozwiązań. Prawdopodobnie mylisz kanałówkę z multisplitem. Nie stosuje się w zwykłych domach takich rozwiązań z dwoma jednostkami kanałowymi wewnętrznymi. Średni przepływ jednej jedn. wewnętrznej kanałowej 7kW to >1000m3/h więc na Twoją kubaturę budynku przy 100 m2 powierzchni przypada ok. 4 wymian na godzinę a to już mały huragan w domu przy niewłaściwie dobranych przekrojach.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  10. #2810
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A to jest możliwy cop mniejszy niz jeden? Pytam poważnie
    Niewiem ale jak klima nie pracuje to też pobiera moja 10-20W bo itak mieli tym wentylatorem aby temperaturę mierzyć
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #2811
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Iros91 napisał:

    Nie wymyślaj "swoich" rozwiązań. Prawdopodobnie mylisz kanałówkę z multisplitem. Nie stosuje się w zwykłych domach takich rozwiązań z dwoma jednostkami kanałowymi wewnętrznymi. Średni przepływ jednej jedn. wewnętrznej kanałowej 7kW to >1000m3/h więc na Twoją kubaturę budynku przy 100 m2 powierzchni przypada ok. 4 wymian na godzinę a to już mały huragan w domu przy niewłaściwie dobranych przekrojach.
    Nie pomyliłem multisplita z kanałówką.
    https://sklep.klimman.com.pl/gree-kl...ewnetrzna.html
    Taka jednostka wewnętrzna, wybrałem pierwszy przykład z wyszukiwarki ( żadna reklama ).
    Czyli zastosowanie np. dwóch jednostek po 3,5 kw ( jedna parter, druga piętro) - mija się z celem ?

  12. #2812
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Niewiem ale jak klima nie pracuje to też pobiera moja 10-20W bo itak mieli tym wentylatorem aby temperaturę mierzyć
    Nie chodzi o wentylatory. Chodzi o to:
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A moja klima Split Gree 3,5KW w "czuwaniu" pobiera 50W ...
    Ci z tego że klima na R32 , najnowsza generacja jak żre tak dużo prądu w podtrzymaniu i to nie przy jakiś mrozach bo nawet w lato ...

    Obstawiam grzałkę karteru. Grzałka tacy też conieco weźmie. Przy 6 klimach x6. I jak kilkanaście godzin będą brały po te 50+W żeby przez godzinę brać 200W i nawet z COPem=5 wyprodukować 1kWh ciepła, to zużyją na to 50W*18h+200W*1h=1,1kWh - czyli COP wyjdzie 1kWh/1,1kWh<1

  13. #2813
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    @ kaizen nie mam ani jednaeg ani drugiego no ale odstaienie się klimie w mrozy nie grozi prędzej będzie problem z tacką. Mi chodziło oto że jak klima się odstaw too nie zamyka się klapka i nie przechodzi w 0,5W standby tylko mieli i mierzy temperaturę toteż strata. Ale grzałki eż nie chodzą ciągle.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #2814

    Domyślnie

    Splitów mam 6, tak ba prawdę 7, bo jakoś muszę ogrzać/chłodzić wszystkie pomieszczenia. Te 140 m² to nie jest jedna otwarta przestrzeń. To lokal użytkowy, a nie dom prywatny.

    Też obstawiałem wyraźny pobór mocy w standby. Jutro postaram się sprawdzić ile one pobierają w tym trybie.

    Niestety sprawdzałem timer i ma on opcję tylko jednokrotnego załączenia/wyłączenia. Trzeba będzie sterować ręcznie lub poprzez Wi-Fi.

    Kaizen - masz rację z normami, Gree z sobie tylko znanych przyczyn nie podaje kWh na cały sezon, gdzie np LG i Daikin nie ma z tym problemu. Tym niemniej ma A++ w grzaniu i A+++ w chłodzeniu więc zły nie jest. No i grzeje do -22, a to dla mnie ma znaczenie, bo to jedyne źródło ciepła.

  15. #2815
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Spotkałem się z grzałką na sprężarce. To była jednostka zewnętrzna on-off pracująca na czynniku r407c.
    Właściciel tej klimy przerobionej na PC PW mówił, że działa to tak, że jak ma się włączyć przy ujemnych temperaturach, to w pierwszej kolejności włącza się grzałka, a dopiero gdy osiągnie zadaną temperaturę sprężarka. Grzałka się wyłącza. Przy dodatnich temperaturach grzałka nie działa.

    To był Haier, a więc nie jakiś sprzęt z "górnej półki".

    Od wiosny PC została zastąpiona inwerterową (z klimatyzacji). Właściciel przeniósł sprężarkę do kotłowni, gdzie stale jest temperatura dodatnia. Od razu wyjaśniam - tylko sprężarkę i chyba elektronikę. Całe pudło z rurkami i wentylatorem jest na zewnątrz.

    @kulibob


    U Ciebie w Twojej klimie nie ma żadnych grzałek.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #2816
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @kulibob[/B]

    U Ciebie w Twojej klimie nie ma żadnych grzałek.
    No niema tacy niema karteru najprawdopodobniej też nie.

    Tylko karter niepotrzebny bo niema szansy się odstawić w szczycie sezonu nawet przy +10 się nie odstawia chyba że słońce przywali
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #2817
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Najtaniej i najprościej przez zmianę wydajności nawiewu w danym pomieszczeniu np. https://klimaone.com/produkt/przepus...mann-moro-125/
    lub bardziej zaawansowanymi przepustnicami z napędem sterowanymi temperaturowo.
    To nie jest takie "najprościej". Mam kanałówkę z nawiewami w pokojach i wyciągiem na środku korytarza. Samo zamknięcie drzwi powoduje, że zmienia się temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu. Do tego aktualnie mamy tak, że 2 pokoje na poddaszu mają zamykane drzwi na noc (pokoje dzieci), a nasza sypialnia ma otwarte drzwi (mamy koty, które strasznie wędrują i drapią w drzwi w nocy). Ostatnio w sypialni zrobiło mi się 24,7 stopinia, przy 23 stopniach w pozostałcyh pomieszczeniach i około 22-22,5 na parterze. Klima nawiewa powietrze o temperaturze około 35 stopni (niższej nie widziałem podczas pracy). Stąd tam gdzie jest większy przemiał powietrza (otwarte drzwi), tam robi się cieplej.
    Mam przepustnice regulowane (ręcznie) i planuję nimi trochę się pobawić, bo powoli zaczyna mi przeszkadzać ten nierówny rozkład temperatur.
    Latem przy chłodzeniu nie było takich trudności. Wszędzie była mniej więcej taka sama temperatura (maks. 0,5 stopnia różnicy między ekstremalnymi wartościami).

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Jak wygląda sytuacja ze sterowaniem ogrzewania w klimatyzacji kanałowej dla poszczególnych pomieszczeń? Np. czy mogę mieć w sypialni inna temperature niż w pokoju dziennym ? Korzystając z jednej kanałówki.
    Jeśli chcesz mieć możliwość "ustawiania" temperatur, to zostają tylko przepustnice elektryczne sterowane jakimś termostatem. A i tak nie zagwarantuje Ci to zadanej temperatury, bo klima może przestać grzać, gdy powietrze na powrocie (lub koło sterownika klimy) osiągnie zadaną wartość. Przy ogrzewaniu kanałówką trzeba się raczej nastawić na mniej więcej taką samą temperaturę w całym domu - choc i z tym różnie bywa.

  18. #2818
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Najbardziej zależeć mi będzie na zmianę temperatury w sypialniach, które będą na piętrze.
    Jakie rury polecacie do rozprowadzenia powietrza ? Dom będzie dopiero budowany, szkieletowy.
    Średnice dopiero jak będę znał zapotrzebowanie na ciepło.

  19. #2819
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Najbardziej zależeć mi będzie na zmianę temperatury w sypialniach, które będą na piętrze.
    Jakie rury polecacie do rozprowadzenia powietrza ? Dom będzie dopiero budowany, szkieletowy.
    Średnice dopiero jak będę znał zapotrzebowanie na ciepło.
    W domu szkieletowym daj sobie spokój z rurami na gorę bo powietrze bez rur tez się uniesie za darmo. "Najbardziej zależeć mi będzie na zmianę temperatury w sypialniach" tego zdania nie rozumiem Najprościej zmienić otwierając okno.

    Na poddaszu mam 3 grzejniki o łącznej mocy 2 kW i to w zupełności wystarcza koszt niewielki ok 600 zł moc 500 w i 1000 w w sumie można nawet nie robić obwodów wydzielonych bo nie przeciążą sieci.

  20. #2820
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W domu szkieletowym daj sobie spokój z rurami na gorę bo powietrze bez rur tez się uniesie za darmo. "Najbardziej zależeć mi będzie na zmianę temperatury w sypialniach" tego zdania nie rozumiem Najprościej zmienić otwierając okno.

    Na poddaszu mam 3 grzejniki o łącznej mocy 2 kW i to w zupełności wystarcza koszt niewielki ok 600 zł moc 500 w i 1000 w w sumie można nawet nie robić obwodów wydzielonych bo nie przeciążą sieci.

    Teraz jak czytam to zdanie to nie ma sensu. Przepraszam, źle napisałem. W sypialniach na piętrze chciałbym mieć chłodniej niż na parterze.
    Grzejniki też będę miał awaryjnie.
    Jakie rury polecacie?

Strona 141 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony