dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 180 z 304
Pokaż wyniki od 3.581 do 3.600 z 6061
  1. #3581

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTOL48 Zobacz post
    Witam.
    Będę budował dom w układzie jak poniżej. W którym miejscu najlepiej by umieścić klimę? Funkcja do dogrzania w okresie przejściowym i chłodzenie latem. Myślałem o jakimś splicie 3.5kw. Będzie też reku więc myślę, że to powietrze dodatkowo będzie krążyć po całym domu.

    Załącznik 449663

    Nie dogrzejesz splitem dokładnie całego domu do jednakowej temperatury. Będzie sporo różnica temperatur.
    WM trochę polepszy przepływ , ale cudów się nie spodziewaj.

    Jak chcesz aby temepratura była jednakowa w całym domu i całość nagrzana , bez "zimnych dziur" to tylko klima kanałowa.

    Mam dom z WM , próbowałem grzać dom 118m2 klimą 3,5KW i zrezygnowałem.
    Jak dla mnie beznadziejny rozkład temperatur i zbyt duże zróżnicowanie temperatur.

    Jak chcesz grzać dom klimą to montuj kanałową ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #3582
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTOL48 Zobacz post
    Jaki zorientowany wzgledem stron świata?

  3. #3583

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak chcesz grzać dom klimą to montuj kanałową ...
    Raczej nie chce grzać klimą bo podmuchy gorącego wydają mi się niezbyt komfortowe i do tego możliwy hałas. Raczej chodzi o dogrzanie w okresach przejściowych. Kanałówka też nie jest dobrze sterowalna bo daje jedną temperaturę.
    Jeśli będzie gaz w drodze to myślę żeby założyć gaz do podłogówki a wspomóc się klimą.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki zorientowany wzgledem stron świata?
    Taras od południa.

  4. #3584
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTOL48 Zobacz post
    Taras od południa.
    To dałbym w rogu, nad narożnikiem tak, żeby chłodząc dmuchała wzdłuż przeszklenia na taras. Do grzania przestawiłbym nadmuch maksymalnie w prawo.

  5. #3585
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dałbym w rogu, nad narożnikiem tak, żeby chłodząc dmuchała wzdłuż przeszklenia na taras. Do grzania przestawiłbym nadmuch maksymalnie w prawo.
    Zgadzam się, ale mam pytanie. Od południa znajdują się także dwa pokoje, chyba dziecięce. Domyślam się, że dzieci czasem wolą sobie siedzieć w swoich pokojach niż w salonie ze starymi. Wtedy w lato klima im nie pomoże... Co wtedy? Czy BARTOL48 powinien zamontować drugiego splita, który wisiałby gdzieś w okolicach wejścia do pokoju? (np na ścianie z pralnia / schodami) ?

    Pytam bo u mnie jest dokładnie taka sama sytuacja - też nie wiem gdzie / ile rozmieścić

  6. #3586
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Pytam bo u mnie jest dokładnie taka sama sytuacja - też nie wiem gdzie / ile rozmieścić
    Coś się rozejdzie przy rekuperacji z tej klimy w salonie. Ale jak w innych pokojach są okna od południa, to będzie na 99% za mało - jest cień szans, że wystarczy, jak przez większość dnia będą zasłonięte roletami.

  7. #3587
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    . Ale jak w innych pokojach są okna od południa, to będzie na 99% za mało - jest cień szans, że wystarczy, jak przez większość dnia będą zasłonięte roletami.
    No ok, ale wilgotność sporo powinna zejść, a to już połowa sukcesu.

    Poza tym mowa o roletach zewnętrznych czy wewnętrznych? Bo przecież okno z porządnymi roletami zewnętrznymi zamkniętymi w 100%, może się zachować podobnie do muru bez otworu. Żadne światło nie wpadnie, szyba też się bardzo nie nagrzeje.

    Czyli podsumowując - czy druga klima PRZED pokojami ( w tym przypadku np. na ścianie z pralnią ) miałaby sens?

  8. #3588
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTOL48 Zobacz post
    Raczej nie chce grzać klimą bo podmuchy gorącego wydają mi się niezbyt komfortowe i do tego możliwy hałas. Raczej chodzi o dogrzanie w okresach przejściowych. Kanałówka też nie jest dobrze sterowalna bo daje jedną temperaturę.
    Jeśli będzie gaz w drodze to myślę żeby założyć gaz do podłogówki a wspomóc się klimą.


    Taras od południa.
    Pytasz gdzie umieścić splita? Dodajesz ze będzie rekuperacja która pomoże w rozwiewaniu ciepłego lub chłodnego powietrza a później piszesz ze kanalowka jest nie „ten teges” bo daje jedna temperaturę. Wiec ja nie wiem czego oczekujesz od tego urządzenia

  9. #3589
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Przeczytałem ten wątek i mam pytanie - czy ktoś może polecić klimatyzator kanałowy który będzie pracował w trybie ciągłym maksymalnie długo?
    Dom szkieletowy więc pojemność cieplna praktycznie zerowa.

    Chodzi mi o następujący scenariusz
    w temperaturze -20 wymagana moc cieplna to 4kW
    w temperaturze -10 wymagana moc cieplna to 3kW
    w temperaturze 0 wymagana moc cieplna to 2kW
    w temperaturze 10 wymagana moc cieplna to 1kW

    Idealny klimatyzator to taki który miałby moc maksymalną 4kW przy -20 i minimalną 1kW przy +10 - oczywiście pewnie takich nie ma.
    Niestety do takich danych trudno się dokopać, ale może ktoś analizował pod tym kątem jakieś różne modele i coś będzie w stanie podpowiedzieć.

    Zastanawiam się czy nie iść w kierunku jednostek multisplit, ale z możliwością podłączenia jednego kanału - mam wrażenie że multisplity są lepiej przystosowane do pracy w dużym zakresie mocy?
    Taki Daikin RZAG25-35A ma moc grzewczą 1,4 do 5kW
    a np.
    Gree GWHD(14)NK6LO ma moc grzewczą 2,49 do 5,42kW

    Nie wiem czy zrozumiale zadałem pytanie, ale mam nadzieję że wiadomo o co mi chodzi

    pozdrawiam,
    Łukasz

  10. #3590
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Idealny klimatyzator to taki który miałby moc maksymalną 4kW przy -20 i minimalną 1kW przy +10 - oczywiście pewnie takich nie ma.
    Zapominasz o zyskach. W domu stale masz co najmniej kilkaset W zysków - grzeje zasobnik, lodówka, alarm, router, ludzie i zwierzęta.
    Obciążenie cieplne jest czysto teoretyczną liczbą i określa moc potrzebną w ekstremalnych, teoretycznych warunkach. W nocy, przy wystudzonym zasobniku, wyłączonym głównym wyłączniku prądu, pod nieobecność domowników... Tylko po co utrzymywać te 23* jak nikogo nie ma w domu?
    Wiec wyjdzie słoneczko - i klima staje. Odpalisz czajnik, piekarnik, kuchenkę - staje. itd.

    Dla przykładu mój dom w styczniu potrzebuje ok. 600kWh - czyli ŚREDNIO 806W.

  11. #3591
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zapominasz o zyskach. [...].
    Masz rację że zapotrzebowanie nie będzie tak proporcjonalne jak opisałem, bo zyski etc.
    Bardziej mi chodzi czy są takie klimatyzatory które mają duży zakres modulacji mocy.

    Sam mi pokazywałeś na przykładzie że nawet w takim Zubadanie który jest uznawany za wyższą półkę, zakres modulacji, jeżeli weźmiemy pod uwagę zmianę temperatury zewnętrznej, jest daleki od zakresu choćby 50-100%.

    Właściwie jest to dla mnie duże zaskoczenie, na marginesie bardzo dziękuję za uświadomienie.

    Nie ukrywam że żyłem w przekonaniu że skoro np. LG reklamuje że ich sprężarka dual inverter pracuje w zakresie częstotliwości 10 do 150Hz to klimatyzacja będzie modulowała moc w zakresie powiedzmy 8 - 100%, a tutaj wygląda że osiągnięcie zakresu 50-100% w większym zakresie temperatury zewnętrznej może być trudne, jeśli nie niemożliwe?

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  12. #3592

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie wiem o czym ty piszesz jeżeli mówisz o podmuchach i hałasie, nie kupuj starych używanych klimatyzatorów ze złomu tylko nowy one nie posiadają cech które przedstawiasz jako rzekome wady.

    Zakładanie gazu przy innym ogrzewaniu to głupota i co najmniej 1000 zł wyrzucone w błoto co roku abonament+przeglądy kominiarskie x2 w roku + serwis pieca co.

    Mam pytanie czy mieszkałeś samodzielnie w domu jednorodzinnym i go utrzymywałeś? Bo mam dziwne wrażenie wynikające z twoich wpisów, że mieszkasz w czworaku=bloku
    Nie kupuje ze złomu to raz. Jakie zakładanie gazu przy innym ogrzewaniu? To właśnie gaz ma być ogrzewaniem. Rozumiem, że przy klimatyzacji nie ma żadnych przeglądów, czyszczenia itp.? Przez 30 lat mieszkałem w domu a teraz w bloku i jakie to ma znaczenie? Budując nowy dom chcę osiągnąć bezobsługowość i tanie ogrzewanie na ile to możliwe.

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Pytasz gdzie umieścić splita? Dodajesz ze będzie rekuperacja która pomoże w rozwiewaniu ciepłego lub chłodnego powietrza a później piszesz ze kanalowka jest nie „ten teges” bo daje jedna temperaturę. Wiec ja nie wiem czego oczekujesz od tego urządzenia
    Ponieważ daje jedną temperaturę czego nie rozumiesz? Ogrzewaniem podłogowym mogę sobie sterować w każdym pomieszczeniu osobno, ot co. Nie muszę też grzać całego domu jeśli nie ma takiej potrzeby.

  13. #3593

    Domyślnie

    PV było by najlepszym wyjściem przy zachowaniu obecnych zasad rozliczeń. Niestety już zaczynają się problemy i głupie pomysły rządzących nad zmianą systemu rozliczania. Przewymiarowane instalacje w domach bazujących na odbiorze nadprodukcji w innym terminie mogą się okazać nieopłacalne bo albo dowalą podatek albo nadprodukcję będzie się sprzedawać po cenach hurtowych (czyt. 'gorsze') a potem i tak będzie trzeba zakupić już w normalnej cenie.
    Nie mówię, że tylko podłogowym można sterować ale kanałówką raczej nie można bo ustawiasz jedną temp i dmucha na wszystkie kanały.
    Po to piszę post żeby zapytać i jak masz coś sensownego do zaproponowania to powiedz co można zastosować i w jaki sposób.

  14. #3594

    Domyślnie

    Gaweł ty masz klapki na oczach i dla ciebie istnieje tylko ogrzewanie nadmuchowe ...

    A ogrzewanie nadmuchowe ma wiele wad znanych od lat. Czyli FATALNY rozkład temperatur , całkowicie niekomfortowy dla człowieka , wyczuwalny przepływ powietrza , hałas pracującej jednostki , zimna podłoga.
    Nawet amerykanie w wielu domach instalują już ogrzewanie podłogowe elektryczne.

    Ogrzewanie nadmuchowe zostało stworzone do szybkiego i taniego ogrzewania dużych powierzchni (np. hal) i nie ma NIC wspólnego z komfortem.

    Jedyną zaletą ogrzewania nadmuchowego są jego niskie koszty montażu i szybkość ogrzewania i niskie koszty eksploatacji i na tym kończą się zalety.

    Wielu nie zależy aby zrobić jak najtaniej , wielu zależy na komforcie a najwyższy komfort daje ogrzewanie podłogowe , nie wazne czy elektryczne czy wodne.

    Pisz sobie co chcesz ale prawie wszyscy montują albo ogrzewanie podłogowe wodne i później mają do wyboru czym grzeją (pompa PW , pompa gruntowa , kocioł elektryczny , gaz) albo montują kable grzewcze i maja pełen komfort.

    Ja chwilę (kilka dni) grzałem nowoczesną nową klimą Gree na czynniku R32 i szybko włączyłem podłogówkę + pompę ciepła PW.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #3595
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post

    Pomyśl czy tylko ogrzewaniem podłogowym można sterować temperaturą w pomieszczeniu?

    Wynajdujesz najbardziej durne argumenty na uzasadnienie swojego nienajmądrzejszego wyboru.

    Wybieraj co chcesz bo to twoje pieniadze i będziesz ponosił konsekwencje tego wyboru. Nie zmienia to faktu że nie masz żadnych argumentów za wybieraniem czegoś co jest drogie, awaryjne i nieekologiczne oraz skazane na zakaz w ciągu kilku lat. Tych pieniedzy nigdy nie odzyskasz ale może to chodzi o jakąs ekstrawagancję czy coś nie rozumiem tego.

    Oczywiście, że można sterować temperaturą pomieszczeń przy podlogòwce. Ja w jednym mam 19C, w innym 21, w jeszcze innym 22.5C

    Gazu zakażą za "parę lat" ?
    Ha, ha ha...
    Za parę lat, to jeszcze spokojnie węglem można będzie w wièkszości miejsc w Polsce palić
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 30-10-2020 o 09:16
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #3596

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Masz rację dlatego nie ma co przesadzać z wielkością PV.
    Bez przewymiarowania PV raczej nie będzie możliwe grzanie prądem w rozsądnych pieniądzach. Jedynie pompa ciepła PW może grzać taniej ale jej koszt, serwis i możliwa awaryjność nie wyjdzie zbyt ekonomicznie.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Gazu zakażą za "parę lat" ?
    Ha, ha ha...
    Za parę lat, to jeszcze spokojnie węglem można będzie w wièkszości miejsc w Polsce palić
    Już były takie komentarze z Unii, że gaz też jest paliwem podobnym do węgla. Jeśli będzie dłużej niż węgiel to pewnie dołożą jakieś podatki za korzystanie z tego paliwa ale raczej perspektywa nastu lat albo więcej.

  17. #3597
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    . Co do zakazów to niestety się stanie szybko i to nie przez zakazy ale dowalenie wszelkiego rodzaju dopłat do zakazanych paliw i uprzykrzenia życia palącym w tego typu instalacjach. Sami zrezygnują,
    A na co się przerzucą ?
    Na prąd, w starych chałupach ?

    Prędzej SE ograniczą magazynowanie energii z roku do trzech miesięcy. Czuję, że to spółki energetyczne bedą bardziej uprzykrzać życie posiadaczom PV, niż PGNiG ogrzewającym gazem
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #3598

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Grzałem prądem przez 17 lat bez PV przez większość tego okresu taryfą g12w i nie jest to drogo pomimo że mam PGE które jest najdroższe, ogrzewanie kosztowało mnie ostatnio około 2 tys zł/rok ale w 2015 roku tylko 500 zł wystarczyło poszukać taniego sprzedawcę prądu. Jakie masz doświadczenie w ogrzewaniu prądem cop=1 że uważasz że nie jest to możliwe? Jestem przeciwnikiem PC bo kosztują zbyt drogo, dla osób które modernizują układy wodne pozbywaj się kopciuchów polecam PC zrobione z klimy to wychodzi około 5-7 tys a nie 20-30 a to jest róznica..
    Grzałeś bezpośrednio czy jakiś bufor? Doświadczenia nie mam ale prąd co raz droższy a kable w podłodze liczą ok 90W/m2 to wyjdzie sporo energii.
    Klime wpinają zamiast PC? Czy trzeba przerabiać coś i jak sie sprawdza?

  19. #3599
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTOL48 Zobacz post
    Grzałeś bezpośrednio czy jakiś bufor? Doświadczenia nie mam ale prąd co raz droższy a kable w podłodze liczą ok 90W/m2 to wyjdzie sporo energii.
    Moc źródła ciepła nie świadczy o tym, ile kWh ciepła wyprodukuje w sezonie grzewczym.

  20. #3600

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTOL48 Zobacz post
    Grzałeś bezpośrednio czy jakiś bufor? Doświadczenia nie mam ale prąd co raz droższy a kable w podłodze liczą ok 90W/m2 to wyjdzie sporo energii.
    Klime wpinają zamiast PC? Czy trzeba przerabiać coś i jak sie sprawdza?
    Etam ...

    Co najwyżej jak duża część co grzeje kablami i czystym prądem polubisz jak wielu z nich kominek albo klimatyzator którym później grzeją aby pochwalić się jakie to tanie ogrzewanie elektryczne ...
    Albo dowiesz się że lubią mieć zimno w domu bo to najzdrowsze ...

    Więc należy niektóre wypowiedzi traktować z przymrużeniem oka
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 180 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony