dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 188 z 304
Pokaż wyniki od 3.741 do 3.760 z 6061
  1. #3741
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaja2928 Zobacz post
    Witam
    Proszę o radę, mam zamontowane dwa klimatyzatory GREE LEMO LUXURY 3,5KW ora 5,1 KW. Instalator nie założył dodatkowej izolacji na rurki miedziane wychodzące na zewnątrz budynku argumentując to iż jest to niepotrzebne. W związku z powyższym proszę o radę czy jakoś dodatkowo zaizolować te rurki, czy jest to niepotrzebne a z mojej strony jakaś nadgorliwość. Rurki są położone w korytku Z pcv (około 2,5m). Natomiast z drugiego klimatyzators rurki są zwinięte w okrąg za jednostką zewnętrzną wiszącą na wysokości około 3 metrów.
    Ogólnie rzecz biorąc miałem nadzieję że jednostki wewnętrzne klimatyzacji będą nieco cichsze a szczególnie ta większa (5,1kw)
    Nie sa zaizolowane niczym? Możesz kupić izolacje kauczukowa tylko musisz znać średnice rur. Jest tam pewnie 1/4, 3/8 do tych mniejszych ale nie wiem co idzie do tej większej. Można kupić gotowe otuliny na dane srednice. Jak chcesz się pobawić to możesz rozwnie kupić taśmę kauczukowa i ładnie te rurki z osobna owinąć.

  2. #3742

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Nie sa zaizolowane niczym? Możesz kupić izolacje kauczukowa tylko musisz znać średnice rur. Jest tam pewnie 1/4, 3/8 do tych mniejszych ale nie wiem co idzie do tej większej. Można kupić gotowe otuliny na dane srednice. Jak chcesz się pobawić to możesz rozwnie kupić taśmę kauczukowa i ładnie te rurki z osobna owinąć.
    Mają oryginalną otulinę tę białą, pisząc to miałem na myśli o dodatkowej otulinie aby izolacja była jeszcze lepsza.

  3. #3743
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaja2928 Zobacz post
    W związku z powyższym proszę o radę czy jakoś dodatkowo zaizolować te rurki, czy jest to niepotrzebne a z mojej strony jakaś nadgorliwość.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-FLIRtuj%C4%99

  4. #3744
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jak tam wasze dmuchawki?
    moje dwie wciągnęły 340kWh do tego podłogówka 366.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #3745
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aszypula

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Świdnik
    Kod pocztowy
    21-040
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cześć,
    Mam do Was dużą prośbę, potrzebuję pomocy w doborze mocy i lokalizacji klimatyzatora do nowo budowanego domu. Rzut na dole (lekko zmodyfikowany projekt Kordian Archetonu). Info o budynku:
    1. Max zapotrzebowanie na ciepło (ogrzewanie): ~6kW (cieplowlasciwie.pl)
    2. Salon od strony południowej, południowo-zachodniej (lekka odchyłka na zachód)
    3. Główne ogrzewanie to podłogówka zasilona prądem (tu jeszcze nie wiem, czy pompa ciepła P-W czy kocioł elektryczny (zależy od tego, czy będę miał dofinansowanie na 10kWp paneli na dachu czy też nie).
    4. Klimatyzator pełniłby nie tylko funkcję chłodzenia, ale również (a nawet głównie) grzania (coś ala backup i dopełnienie głównego źródła zasilania, ot taki "substytut kominka"). Czyli np. Kospel 8kW + klimatyzator z funkcją grzania (celuję w taryfę nocną, max dogrzewam klimą).
    5. Duża akumulacja (silikaty + strop monolityczny)
    6. Salon ~30m2, kuchnia ~10m2
    7. Rekuperacja
    8. Jednostkę zewnętrzną chciałbym zamontować od północy "na ziemi", aby nie hałasowała (możliwe, że będzie stała obok jednostki zewnętrznej pompy ciepła, na ścianie przy maszymowni po stronie północno-wschodniej).

    I tu mam pytania:
    1. Gdzie umieścilibyście w salonie jednostkę wewnętrzną? Myślę o ściance przy spiżarni (tam teraz narysowałem klimę), lub na ścianie "łazienkowej" (w tej wnęce przy drzwiach będzie sofa, TV na ścianie po drugiej stronie obok dużego okna). Muszę przygotować kanalizację... .
    2. Czy jest sens montować rolety zewnętrzne (ochrona przed słońcem)? Jak już to rozważam max 3 rolety, okno w salonie 300x170 (południe) i dwa okna 210x150 w sypialniach (zachód).
    3. Jak moc klimatyzatora w tym wypadku byłaby wg Was optymalna? Rozważam 3,5kW (np coś w stylu Rotenso Mirai) lub 5kW. W lecie chciałbym mieć możliwość zmniejszenia temperatury i wilgotności w budynku (głównie salon i kuchnia, reszta przy okazji?), ale jedynie o kilka stopni. W okresie przejściowym i zimie dogrzewałbym nią dom (rekuperacja troszkę ciepło rozrzuci po budynku), jako tańsze źródło ogrzewania (szczególnie w przypadku montażu kotła elektrycznego jako głównego źródła ogrzewania).

    Rzut budynku poniżej:
    Ostatnio edytowane przez aszypula ; 10-01-2021 o 18:25

  6. #3746
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post
    Cześć,
    Mam do Was dużą prośbę, potrzebuję pomocy w doborze mocy i lokalizacji klimatyzatora do nowo budowanego domu. Rzut na dole (lekko zmodyfikowany projekt Kordian Archetonu). Info o budynku:
    1. Max zapotrzebowanie na ciepło (ogrzewanie): ~6kW (cieplowlasciwie.pl)
    2. Salon od strony południowej, południowo-zachodniej (lekka odchyłka na zachód)
    3. Główne ogrzewanie to podłogówka zasilona prądem (tu jeszcze nie wiem, czy pompa ciepła P-W czy kocioł elektryczny (zależy od tego, czy będę miał dofinansowanie na 10kWp paneli na dachu czy też nie).
    4. Klimatyzator pełniłby nie tylko funkcję chłodzenia, ale również (a nawet głównie) grzania (coś ala backup i dopełnienie głównego źródła zasilania, ot taki "substytut kominka"). Czyli np. Kospel 8kW + klimatyzator z funkcją grzania (celuję w taryfę nocną, max dogrzewam klimą).
    5. Duża akumulacja (silikaty + strop monolityczny)
    6. Salon ~30m2, kuchnia ~10m2
    7. Rekuperacja
    8. Jednostkę zewnętrzną chciałbym zamontować od północy "na ziemi", aby nie hałasowała (możliwe, że będzie stała obok jednostki zewnętrznej pompy ciepła, na ścianie przy maszymowni po stronie północno-wschodniej).

    I tu mam pytania:
    1. Gdzie umieścilibyście w salonie jednostkę wewnętrzną? Myślę o ściance przy spiżarni (tam teraz narysowałem klimę), lub na ścianie "łazienkowej" (w tej wnęce przy drzwiach będzie sofa, TV na ścianie po drugiej stronie obok dużego okna). Muszę przygotować kanalizację... .
    2. Czy jest sens montować rolety zewnętrzne (ochrona przed słońcem)? Jak już to rozważam max 3 rolety, okno w salonie 300x170 (południe) i dwa okna 210x150 w sypialniach (zachód).
    3. Jak moc klimatyzatora w tym wypadku byłaby wg Was optymalna? Rozważam 3,5kW (np coś w stylu Rotenso Mirai) lub 5kW. W lecie chciałbym mieć możliwość zmniejszenia temperatury i wilgotności w budynku (głównie salon i kuchnia, reszta przy okazji?), ale jedynie o kilka stopni. W okresie przejściowym i zimie dogrzewałbym nią dom (rekuperacja troszkę ciepło rozrzuci po budynku), jako tańsze źródło ogrzewania (szczególnie w przypadku montażu kotła elektrycznego jako głównego źródła ogrzewania).

    Rzut budynku poniżej:

    Raczej skłaniałby się do kanałówki ale wtedy podłogówka na prąd COP1.
    Jak klima pełniła by głównie funkcje grzania to jednostkę zewnętrzną lepiej od południa
    Rolety mam polecam
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #3747
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aszypula

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Świdnik
    Kod pocztowy
    21-040
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Raczej skłaniałby się do kanałówki ale wtedy podłogówka na prąd COP1.
    Jak klima pełniła by głównie funkcje grzania to jednostkę zewnętrzną lepiej od południa
    Rolety mam polecam
    Co do lokalizacji jednostki zewnętrznej to chcę ją schować za domem, nie będzie nikogo razić w oczy ani hałasować (szczególnie jak może być ich więcej niż jedna, lepiej jak będą obok siebie a nie wokół domu jak bombki na choince ). Co do rolet to chyba rzeczywiście warto je zamontować, mimo montażu klimatyzacji. Co do kanałówki to... chyba miałoby to sens gdyby klima była główym źródłem ciepła (wtedy nie bardzo widzę sens robienia podłogówki), u mnie chciałbym aby była coś ala "kominkiem" i awaryjnym ogrzewaniem/dogrzewaniem. Gdybyś miał montować 1x split w salonie, to gdzie byś go zamontował? Chyba ściana spiżarni to optimum? Moc chłodnicza 3,5k chyba wystarczy (szczególnie jak będzie roleta), moc grzewcza ~4,2kW również? Gdyby było mało, to można by jeszcze jednego małego splita kiedyś wrzucić na korytarzu na ścianie garażu "wycelowanego" w kierunku sypialni, reku może nie dałoby dotrzeć ciepłu do sypialni, ale przynajmniej dogrzała by "całość" i głównie łazienki?

  8. #3748
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Panowie doradźcie. Mam garaż około 45m2 wysoki na 2,7m Stary budynek z ścianami z kamienia grubości 0,5m. Kupiłem do ogrzewania chińskie webasto (niby 8KW Połowa albo więcej ciepła uciekało przez wydech)) kupa hałasu, a ciepła z rury fi 70 trochę mało. Wymyśliłem sobie że założę klimę do grzania. Zależy mi na podniesieniu temperatury do 15-18 stopni. Mam do kupienia używaną klimę beko 3,6KW czy będzie ona wystarczająca czy szukać coś większego?

  9. #3749
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post

    I tu mam pytania:
    1. Gdzie umieścilibyście w salonie jednostkę wewnętrzną? Myślę o ściance przy spiżarni (tam teraz narysowałem klimę), lub na ścianie "łazienkowej" (w tej wnęce przy drzwiach będzie sofa, TV na ścianie po drugiej stronie obok dużego okna). Muszę przygotować kanalizację... .
    1. Klima w salonie - nie ma miejsca by był komfort. Każda zaproponowana lokalizacja sprawia, że miejsce przebywania ludzi będzie w nadmuchu (strumieniu szybko przemieszczającego się powierza) a to wprowadza dyskomfort.
    2. Można rozważyć umiejscowienie klimy w korytarzu nad drzwiami do kotłowni, by dmuchała w kierunku salonu (i blisko do jednostki zewn. )
    3. Rozważ kanałówkę.

  10. #3750
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aszypula

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Świdnik
    Kod pocztowy
    21-040
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    1. Klima w salonie - nie ma miejsca by był komfort. Każda zaproponowana lokalizacja sprawia, że miejsce przebywania ludzi będzie w nadmuchu (strumieniu szybko przemieszczającego się powierza) a to wprowadza dyskomfort.
    No niestety układ tego salonu nie ułatwia zadania, ale pomyślałem, że klima na ścianie spiżarni skierowana w róg salonu może by się sprawdziła? Myślałem też o rogu w salonie, przy drzwiach tarasowych (dmucha zimnem na ścianę z TV), ale... może być głośniejsza z racji ograniczenia 3ma ścianami.
    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    2. Można rozważyć umiejscowienie klimy w korytarzu nad drzwiami do kotłowni, by dmuchała w kierunku salonu (i blisko do jednostki zewn. )
    W tym wypadku dostaniemy centralnie w twarz i plecy (w opcji chłodzenia) przy przemieszczaniu się strefa dzinne <> strefa noca. Dodatkowo chcąc dogrzewać dom takową klimą (i to w taryfie nocnej) to większy chałas w strefie nocnej, tego wolałbym uniknąć.Długość instalacji na pewno na + .
    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    3. Rozważ kanałówkę.
    Ale, że tylko na salon? Czy to już jako ogrzewanie/chłodzenie całego budynku? Jakoś wydaje mi się, że przy założeniu chłodzenia/grzania głównie salonu (z lekkim "podmieszaniem" na całość) to kanałówka nie pasuje. Wolałbym aby to było max proste rozwiązanie.

  11. #3751
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post
    1. Gdzie umieścilibyście w salonie jednostkę wewnętrzną?
    Nie umieszczałbym w salonie. Dałbym nad drzwiami pomieszczenia technicznego, żeby dmuchała korytarzem w stronę salonu.
    W salonie nie ma takiego miejsca, żeby nie dmuchała na kogoś przebywającego w salonie.

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post
    2. Czy jest sens montować rolety zewnętrzne (ochrona przed słońcem)? Jak już to rozważam max 3 rolety, okno w salonie 300x170 (południe) i dwa okna 210x150 w sypialniach (zachód).
    IMO lepiej okap taki, żeby latem słońce nie zaglądało w okolicach południa + rolety wewnętrzne gdyby zimą zbyt natarczywie świeciło.

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post
    3. Jak moc klimatyzatora w tym wypadku byłaby wg Was optymalna?
    Do grzania wystarczy każdy. Natomiast do chłodzenia musisz policzyć zyski słoneczne uwzględniając zacienienie okien i dodać z 0,5kW na zyski przez przenikanie i wentylację. Wygląda mi na to, że tylko przez część okna w kuchni i to okno przy stole znacząco może operować słońce jak nie będzie nawet wcale okapu - to klima 3,5kW mocy chłodniczej powinna wystarczyć. Jak będzie okap to mniejsza.

  12. #3752
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post
    Wolałbym aby to było max proste rozwiązanie.
    To takim prostym rozwiązaniem, gdzie klima spełni oczekiwania grzania i chłodzenia i "będzie Pani zadowolona" jest miejsce wskazane na załączonej przebudowie salonu. Czyli okno salonowe trzeba przesunąć w prawo lub je pomniejszyć. Krzesła od stołu nie mogą stać pod nawiewem klimy, czyli też przesunąć w prawo. Na ścianie od kuchni żadnych mebli, czyli wolna przestrzeń dla klimy na dmuchanie w korytarz. Zauważ, że popularne klimy mają szerokość 130cm, a przy samej ścianie jej nie mocuje się, potrzeba wolnej przestrzenie po 10cm z obu stron, czyli potrzeba szerokości ściany min 150cm (pomiędzy kuchnią a oknem salonowym). Są klimy droższe o szerokości 80cm, wtedy ściana potrzebna to min. 1m.
    Jak będziesz układać rurki do klimy to nie w białej izolacji tylko w czarnym kauczuku 2cm i by ten kauczuk nie był miażdżony żadnymi opaskami. Dlaczego - kamera na podczerwień pokazuje, że na powierzchni kauczuku przy pracującej klimie masz o 1-2 stopnie różnicy w stosunku to temp. otoczenia, a na tej białej izolacji to masakra ze stratami.

    No cóż prawdopodobnie nie będzie miejsca na TV, ale i bez TV ludzie żyją, przynajmniej nie ma obawy o przedawkowanie TVP1
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy2.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	451865  
    Ostatnio edytowane przez Nie ma końca ; 10-01-2021 o 13:26

  13. #3753
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post
    5. Duża akumulacja (silikaty + strop monolityczny)
    Zapoznałem się z książką Erwin Thoma "Na Długi Czas", jest to pozycja mówiąca o budowie domów drewnianych z tzw. drewna księżycowego. Wybudował różne domy z tego drewna, nawet taki bez ogrzewania i nabywcy mają w umowie kupna gwarancję, że nie muszą ich niczym ogrzewać. W Niemczech zrobiono eksperyment laboratoryjny i wybudowano trzy pomieszczenia z różnych materiałów ale ściany miały taki sam współczynnik przenikania. Jeden był betonowy ale docieplony styropianem. Okazało się że mimo że ściany miały taki sam współczynnik przenikania, to by utrzymać stałą temperaturę w środku to było rożne zapotrzebowanie na kWh. Najmniej w drewnianym a najwięcej w betonowym. Drugi aspekt to odczuwalny komfort klimatyczny: we wszystkich pomieszczeniach utrzymywano +21C przy ujemnej temp na zewn (nie pamiętam ile) i zapraszano ludzi do środka, w pomieszczeniu z drewna było komfortowo, w pomieszczeniu betonowym by uzyskać ten sam odbiór komfortu cieplnego co w pomieszczeniu z drewna, trzeba było podnieść temperaturę do +27C. Po przeczytaniu książki spotkałem osobę, która wybudowała dom i położyła maty grzewcze w podłodze + 10kW PV bo to miało się zbilansować energetycznie i za ogrzewanie nic nie płacić. A że budynek ma 2 lata, to zapytałem się jak z bilansowaniem mocy, czy te 10KW z PV jest starcza na grzanie z COP=1, odpowiedziała, że te maty grzewcze dają zimne ciepło, mają w domu +22C ale jest chłodno i dogrzewają się kominkiem. To zapytałem się, czy ściany mają z Silki, dostałem odpowiedź, że tak i wszystko bylo jasne.

  14. #3754
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aszypula

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Świdnik
    Kod pocztowy
    21-040
    Posty
    36

    Domyślnie

    Dzięki Panowie, daliście mi do myślenia, chyba nie ma jednak dobrej opcji "na splita". Lokalizacja nad drzwiami kotłowni niby dobra, ale... ma też sporo wad: problem z lokalizacją czujnika temperatury, wieje mocno na osoby idące korytarzem, hałas w nocy, w korytarzu wygwizd a nie wiadomo jak w salonie. Lokalizacja "zamiast okna", to tak jakbym budował dom dla klimy a nie dla siebie , ciemno na korytarzu, jeszcze dalej do jednostki zewn., TV nie oglądamy, ale... filmy to i owszem . Skoro ściana spiżarni odpada (zakładam, że powodem jest to, że kąt nawiewu w poziomie na takiej odległości jest tak duży, że omiecie siedzących przy stole jak i na sofie?), to może… nad sofą? Przy nawiewie max do góry (bo tak planuję chłodzić) chyba nic sofowiczom nie grozi tj. pierwsza fala chłodu ich ominie? Dodatkowo mogę strumień nawiewny w klimatyzatorze przekierować bardziej na drzwi tarasowe, jak sądziecie (opcja nr 3)?

    Co do klimy w korytarzu to myślałem, że może z czasem zainstaluję drugiego splita do chłodzenia i grzania sypialni i łazienki (klima na ścianie garazu - 4)
    Co do materiału to już postanowiłem, że będzie to bunkier (wcześniej chciałem dom z drewna, ale... mi przeszło).
    Ostatnio edytowane przez aszypula ; 10-01-2021 o 18:32

  15. #3755
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Gdyby dom w ramach adaptacji zrobić wg ostatniego obrazka o szerszy 1,5m w lewo, zyskał by salon 1,5m i sypialnie i z klimą nie było by problemu, ale projekt jaki jest taki jest i tutaj doświadczenia ma @vr5, bo miał 4 klimy w pokojach. Ja mam doświadczenia z grzaniem i chłodzeniem całej chaty jednym splitem, dlatego dałem taką propozycję. O ile przechodzenie w strumieniu nawiewanego powietrza nie jest odczuwalne jako dyskomfort, to siedzenie na krześle po dwóch minutach ma się dosyć.
    Ostatnio edytowane przez Nie ma końca ; 10-01-2021 o 21:37

  16. #3756
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aszypula

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Świdnik
    Kod pocztowy
    21-040
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    Gdyby dom w ramach adaptacji zrobić wg ostatniego obrazka o szerszy 1,5m w lewo, zyskał by salon 1,5m i sypialnie i z klimą nie było by problemu
    No tak, ale na 3 osoby 130m2 użytkowej to i tak jak dla mnie sporo, 2 sypialnie po 15-16m2 (+garderoba) i salon 30m2 to takie chyba optimum.
    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    O ile przechodzenie w strumieniu nawiewanego powietrza nie jest odczuwalne jako dyskomfort, to siedzenie na krześle po dwóch minutach ma się dosyć.
    No dobra, ale w opcji nr 3 skierowanie nawiewu max pod sufit (i jak trzeba dodatkowo w bok) nie rozwiąże problemu? Zimny strumień wymiesza się pod sufitem i doleci do ściany naprzeciw i się częściowo rozproszy, wentylacja mechaniczna przepchnie część schłodzonego powietrza w kierunku kuchni/kotytarza. To nie wystarczy? Zawsze mogę dostosować moc nawiewu aby z tym walczyć w sytuacji, w której to komuś będzie przeszkadzało.
    Ostatnio edytowane przez aszypula ; 10-01-2021 o 23:06

  17. #3757
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał aszypula Zobacz post
    lokalizacją czujnika temperatury, wieje mocno na osoby idące korytarzem, hałas w nocy, w korytarzu wygwizd a nie wiadomo jak w salonie.
    W korytarzu nie przybywa się długo ani często. I nie przesadzaj z wygwizdem - kierujesz strumień pod sufit i nawet jak chodzi na maksa (na starcie) to nie jest to mocny podmuch tam, gdzie strumień opada.
    Z lokalizacją czujnika nie będzie problemu jak wybierzesz klimę z czujnikiem w pilocie. Chłodzić w nocy nie trzeba jak w dzień nie dopuścisz do przegrzania domu. Ale słyszenie klima za zamkniętymi drzwiami źle świadczy o drzwiach.

  18. #3758
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Majstry a powiedzcie mi czy klimatyzator jak chodzi na max to jego temp jest w granicach 30 stopni czy to jego minimalna temp te 30 stopni bo tego nijako nie moge się dowiedzieć nie mając tego a bardzo mnie to interesuje .

  19. #3759
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Majstry a powiedzcie mi czy klimatyzator jak chodzi na max to jego temp jest w granicach 30 stopni czy to jego minimalna temp te 30 stopni bo tego nijako nie moge się dowiedzieć nie mając tego a bardzo mnie to interesuje .
    raczej minimalna
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  20. #3760

    Domyślnie

    Witam
    Latem zamontowałem klimatyzację multisplit 3 jednostki wewnętrzne. Od października wykorzystywałem do dogrzewania w godzinach taniego prądu czyli 13-15. W stanie spoczynku układ klimatyzacji pobierał ok 10W ale gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 0 st C układ zaczyna pobierać ok 120W. Jak się domyślam jest to związane z wyposażeniem jednostki zewnętrznej w grzałki tacki ociekowej oraz sprężarki (karteru sprężarki). Czy jeżeli ustawie włączanie zasilania całego układu godzinę przed włączeniem grzania będzie to wystarczające na to aby grzałki te zdziałały to do czego zostały umieszczone. Są jakieś przeciwskazania aby klimatyzacja była odłączona od zasilania. Dzięki za podpowiedzi

Strona 188 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony