dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 303
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 6047
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Tymczasem załączam przykład rozdzielacza i kanałówki z takim własnie rozdzielaczem i rozprowadzeniem.

    Załącznik 345565Załącznik 345566

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Odkąd mam kanałówkę grzeję 2 razy taniej niż samym gazem. Dla mnie prosta weryfikacja sprawności i kosztów eksploatacji.
    Może podasz dane?
    Czym grzejesz, powierzchnia domu, ocieplenie, kanały nawiewne i wywiewne, ich przekroje, decybele itd?
    Na razie, to bardzo ogólnie.
    O tym, że klimą można efektywnie grzać, trąbią tu na forum od przeszło 2 lat.

    Jak zrobić, by było komfortowo?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 03-02-2016 o 01:40 Powód: literówka
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #22

    Domyślnie

    Tyle że ...

    Kanałówką musisz rozprowadzać ciepło o dużo wyższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania podłogowego , wiec już na dzień dobry sprawność jest sporo niższa niż w ogrzewaniu podłogowym wodnym i pompą ciepłą niskotemperaturową.
    Po drugie - straty ciepła wynikające z przesyłu i izolacji rur.
    Po trzecie - hałas. Wątpie aby instalacja ogrzewania kanalowego była bezgłośna ...

    Ja u siebie słyszę działąjącą pompę obiegową na wyższym biegu , mimo że kotłownia jest na drugim końcu domu

    Po czwarte - to tylko samo CO , nie ma tworzenia ciepłej wody. Wiec potrzeba albo bojlera i grzania wody czystym prądem lub pompy ciepła dla wody.
    Po piąte. Grzejemy od góry , czyli zupełni inny rozkład temperatury niż w przypadku ogrzewania podłogowego ...

    Kanałówki są znane od wielu lat. Jednak zainteresowanie nimi minimalne ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 03-02-2016 o 08:29
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Odkąd mam kanałówkę grzeję 2 razy taniej niż samym gazem. Dla mnie prosta weryfikacja sprawności i kosztów eksploatacji.
    Tylko, ze ten gaz ciągle masz - pisałeś, że dogrzewasz nim jak temperatura zewn. spadnie.

    Jakbym był inwestorem, króry rozważa grzanie takim sprzętem, to chciałbym wiedzieć do jakiej temperatury kanalowka zapewni mi 100% ogrzewania i z jakim COP, od jakiej będe musiał dofrzewać kablami, czy matami, jaki procent energii w sezonie będe musiał wyprodukować z COP = 1
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #24

    Domyślnie

    Grzanie moze i tanie kanalowka ale inwestycja juz nie. Split ekonomicznie ma mocny sens jako cos co opedzi 80% sezonu ale kanalowka chyba juz nie bardzo.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Dobrą kanałówkę o mocy 7 kW kupisz za 5-6 tys zł więc niewiele drożej niż splita.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tyle że ...

    Kanałówką musisz rozprowadzać ciepło o dużo wyższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania podłogowego , wiec już na dzień dobry sprawność jest sporo niższa niż w ogrzewaniu podłogowym wodnym i pompą ciepłą niskotemperaturową.
    Po drugie - straty ciepła wynikające z przesyłu i izolacji rur.
    Po trzecie - hałas. Wątpie aby instalacja ogrzewania kanalowego była bezgłośna ...

    Ja u siebie słyszę działąjącą pompę obiegową na wyższym biegu , mimo że kotłownia jest na drugim końcu domu

    Po czwarte - to tylko samo CO , nie ma tworzenia ciepłej wody. Wiec potrzeba albo bojlera i grzania wody czystym prądem lub pompy ciepła dla wody.
    Po piąte. Grzejemy od góry , czyli zupełni inny rozkład temperatury niż w przypadku ogrzewania podłogowego ...

    Kanałówki są znane od wielu lat. Jednak zainteresowanie nimi minimalne ...
    To jest inwerter i dostosowuje temperaturę nawiewu do zapotrzbowania. Teraz u mnie leci lekka bryza o temp. 28-30'C. Po drugie straty ciepła w rurach to są i to pewnie większe w wodnej podłogówce... tu rury i tu rury. Hałas...da się zrobić że jest naprawdę znośnie. Tylko trzeba to zrobić z głową. Od góry grzać nie musimy możemy od dołu byleby nie od podłogi. Co do cwu to dobieram do potrzeb/zużycia. Kanałówki są "znane" mało znane bo zdarza mi się poprawiać instalacje gdzie schodzę z poborem nawet i o 700W poprawiając przy tym wydajność. Niestety nawet osoby szkolące mają blade pojęcie o tym jak rozprowadzić dobrze tego typu instalacje. Kanałówki są słabo znane przez branżę w Polsce, sprawa inaczej ma się za oceanem np.

    I jeszcze raz podkreślam, nie uważam że jest to super rozwiązanie dla wszystkich ale w wielu przypadkach może okazać się świetnym sposobem na ograniczenie wydatków na ogrzewanie czy chłodzenie. Może też znacznie poprawić komfort. W nowych domach też ludzie montują.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    Grzanie moze i tanie kanalowka ale inwestycja juz nie. Split ekonomicznie ma mocny sens jako cos co opedzi 80% sezonu ale kanalowka chyba juz nie bardzo.
    Kanałówkę można mieć za 4,5 tys zł. Kanały, rodzielacze, nawiewniki 2 tys zł. Oczywiście zależy od budynku...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    To jest inwerter i dostosowuje temperaturę nawiewu do zapotrzbowania. Teraz u mnie leci lekka bryza o temp. 28-30'C. Po drugie straty ciepła w rurach to są i to pewnie większe w wodnej podłogówce... tu rury i tu rury. Hałas...da się zrobić że jest naprawdę znośnie. Tylko trzeba to zrobić z głową. Od góry grzać nie musimy możemy od dołu byleby nie od podłogi. Co do cwu to dobieram do potrzeb/zużycia. Kanałówki są "znane" mało znane bo zdarza mi się poprawiać instalacje gdzie schodzę z poborem nawet i o 700W poprawiając przy tym wydajność. Niestety nawet osoby szkolące mają blade pojęcie o tym jak rozprowadzić dobrze tego typu instalacje. Kanałówki są słabo znane przez branżę w Polsce, sprawa inaczej ma się za oceanem np.

    I jeszcze raz podkreślam, nie uważam że jest to super rozwiązanie dla wszystkich ale w wielu przypadkach może okazać się świetnym sposobem na ograniczenie wydatków na ogrzewanie czy chłodzenie. Może też znacznie poprawić komfort. W nowych domach też ludzie montują.
    W podłógówce mamy rury fi16 które sa zatopione w wylewce i te ciepło jest oddawane do pomieszczeń mieszkalnych. W ogrzewaniu nadmuchowym rury są zapewne fi100 -fi160 , więc już na sam przekrój jest duuuuuuż większy .
    Druga rzecz ocieplenie. Standardowy te rury mają z 2-3 ocieplenia , co jest delikatnie mówiąc wartością symboliczną. Jak takie rury położy na poddaszu nieużytowym nie ogrzewanym to straty będą gigantyczne ,bo te ocieplenie jest symboliczne ...
    Druga rzecz kondensacja pary wodnej i duża szansa na lejącą sie wodę z nawiewów w lato ...

    Nastepnie hałas.

    W jakieś hali przemysłowej lub w markecie hałas nie ma znaczenia , bo tam w założeniu jest głośno.
    W domu jeśli nie da się czegoś zrobić co jest bezgłośne i nie słyszalne to po prostu nie nadaje się do domu , bo nie wyobrażam sobie hałasu 24 godzinę na dobę i to dość mało przyjemnego ...
    Następne rozkład temperatury ...

    Jak dla mnie największą zaletą jest to że mamy tanio klimę i grzanie i to jedyne zalety ...

    Jak dla mnie za dużo jest wad aby to montować w domu i nikt dlatego nie montuje ...

    Po prostu nie zawsze warto "oszczedzać" ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W podłógówce mamy rury fi16 które sa zatopione w wylewce i te ciepło jest oddawane do pomieszczeń mieszkalnych. W ogrzewaniu nadmuchowym rury są zapewne fi100 -fi160 , więc już na sam przekrój jest duuuuuuż większy .
    Druga rzecz ocieplenie. Standardowy te rury mają z 2-3 ocieplenia , co jest delikatnie mówiąc wartością symboliczną. Jak takie rury położy na poddaszu nieużytowym nie ogrzewanym to straty będą gigantyczne ,bo te ocieplenie jest symboliczne ...
    Druga rzecz kondensacja pary wodnej i duża szansa na lejącą sie wodę z nawiewów w lato ...

    Nastepnie hałas.

    W jakieś hali przemysłowej lub w markecie hałas nie ma znaczenia , bo tam w założeniu jest głośno.
    W domu jeśli nie da się czegoś zrobić co jest bezgłośne i nie słyszalne to po prostu nie nadaje się do domu , bo nie wyobrażam sobie hałasu 24 godzinę na dobę i to dość mało przyjemnego ...
    Następne rozkład temperatury ...

    Jak dla mnie największą zaletą jest to że mamy tanio klimę i grzanie i to jedyne zalety ...

    Jak dla mnie za dużo jest wad aby to montować w domu i nikt dlatego nie montuje ...

    Po prostu nie zawsze warto "oszczedzać" ...
    Nie zgodzę się w kilku kwestiach:

    O jakiej kondensacji mowa?
    Od kiedy to na ciepłych powierzchniach skrapla się woda z chłodnego powietrza?
    To bzdura jakaś jest.

    Hałas?
    Sroko w domu jednorodzinnym da się wykonać cichą wentylacje o wydajności 300 m3/h, to dlaczego nie można tego zrobić z klimatyzatorem kanałowym o wydajności 1000 m3/h?
    To tylko kwestia skali. A nie próg po przekroczeniu którego wszystko staje się z automatu głośne.
    Przykładowo mając 10 pomieszczeń do ogrzania, wychodzi po 100 m3/h.
    Aby zachować ciszę (2-5m/s) pojedyncza rura rozprowadzająca musi mieś przekrój 90 - 125 mm.
    Nic nie stoi na przeszkodzie by użyć kanału PE 2x75 i schować go w posadzce.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie zgodzę się w kilku kwestiach:

    Hałas?
    Sroko w domu jednorodzinnym da się wykonać cichą wentylacje o wydajności 300 m3/h, to dlaczego nie można tego zrobić z klimatyzatorem kanałowym o wydajności 1000 m3/h?
    To tylko kwestia skali. A nie próg po przekroczeniu którego wszystko staje się z automatu głośne.
    Przykładowo mając 10 pomieszczeń do ogrzania, wychodzi po 100 m3/h.
    Aby zachować ciszę (2-5m/s) pojedyncza rura rozprowadzająca musi mieś przekrój 90 - 125 mm.
    Nic nie stoi na przeszkodzie by użyć kanału PE 2x75 i schować go w posadzce.
    Możesz podać skąd te 1000m3/h?
    Nie szukałem zbyt długo. Znalazłem tylko dla chłodzenia:
    Przepływ powietrza, chłodzenie, tryb wysoki (m³/min) 40
    Pewnie dla grzania będzie podobnie.
    A to zmienia postać rzeczy.
    Podaj dane, przeliczę sobie m3 w kanałach dla wartości przepływu dla sugerowanych 75mm przekrojów dla 2-5m/s
    Powyższy nadmuch (2400m3/h), to dla dla klimy LG PRESTIGE 3,5kW.

    EDIT.

    Dla rur fi 75mm, wew. 63mm, zakładając 1000m3/h, potrzebnych jest 18 szt wylotowych dla samego nawiewu, przy 5m/s przepływu (górna wartość) dla jednej rury.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 04-02-2016 o 00:31
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Możesz podać skąd te 1000m3/h?
    Nie szukałem zbyt długo. Znalazłem tylko dla chłodzenia:
    Przepływ powietrza, chłodzenie, tryb wysoki (m³/min) 40
    Pewnie dla grzania będzie podobnie.
    A to zmienia postać rzeczy.
    Podaj dane, przeliczę sobie m3 w kanałach dla wartości przepływu dla sugerowanych 75mm przekrojów dla 2-5m/s
    Powyższy nadmuch (2400m3/h), to dla dla klimy LG PRESTIGE 3,5kW.

    EDIT.

    Dla rur fi 75mm, wew. 63mm, zakładając 1000m3/h, potrzebnych jest 18 szt wylotowych dla samego nawiewu, przy 5m/s przepływu (górna wartość) dla jednej rury.
    na szybko znalazlem LG Prestige Inverter H12AK, split, max wydatek przy chlodzeniu 930 m3/, przy grzaniu 990m3/h

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Możesz podać skąd te 1000m3/h?
    Nie szukałem zbyt długo. Znalazłem tylko dla chłodzenia:
    Przepływ powietrza, chłodzenie, tryb wysoki (m³/min) 40
    Pewnie dla grzania będzie podobnie.
    A to zmienia postać rzeczy.
    Podaj dane, przeliczę sobie m3 w kanałach dla wartości przepływu dla sugerowanych 75mm przekrojów dla 2-5m/s
    Powyższy nadmuch (2400m3/h), to dla dla klimy LG PRESTIGE 3,5kW.

    EDIT.

    Dla rur fi 75mm, wew. 63mm, zakładając 1000m3/h, potrzebnych jest 18 szt wylotowych dla samego nawiewu, przy 5m/s przepływu (górna wartość) dla jednej rury.
    na szybko znalazlem LG Prestige Inverter H12AK, split, max wydatek przy chlodzeniu 930 m3/, przy grzaniu 990m3/h
    grzanie 4kW, chlodzenie 3,5kW

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Możesz podać skąd te 1000m3/h?
    Nie szukałem zbyt długo. Znalazłem tylko dla chłodzenia:
    Przepływ powietrza, chłodzenie, tryb wysoki (m³/min) 40
    Pewnie dla grzania będzie podobnie.
    A to zmienia postać rzeczy.
    Podaj dane, przeliczę sobie m3 w kanałach dla wartości przepływu dla sugerowanych 75mm przekrojów dla 2-5m/s
    Powyższy nadmuch (2400m3/h), to dla dla klimy LG PRESTIGE 3,5kW.

    EDIT.

    Dla rur fi 75mm, wew. 63mm, zakładając 1000m3/h, potrzebnych jest 18 szt wylotowych dla samego nawiewu, przy 5m/s przepływu (górna wartość) dla jednej rury.
    1000 m3 i spręż 100 - 120 Pa to są standardowe przepływy dla klimatyzatora kanałowego 5 - 7 kW.
    Wywiewu nie robi się z każdego pokoju osobno, tylko centralnie w holu.
    Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o klimatyzatorze inverterowym, z automatyczną regulacją prędkości wentylatora jednostki wewnętrznej.

    System powietrzny musi pracować cały czas - 2 taryfy nie wchodzą w grę.
    Wentylator jednostki wewnętrznej praktycznie nigdy nie pracuje na obrotach maksymalnych.
    Bo takich systemów nie projektuje się na maksymalne obciążenie, które występuje kilka dni w roku.
    Zamiast dokładać kilka tys. złotych do jednostki o 4-5 kw mocniejszej, lepiej za połowę tę kwoty wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe.
    Zdecydowana większość sezonu grzewczego, to temperatury w przedziale -5 - 5 st. C, a to oznacza zapotrzebowanie 1 - 4 kW.
    Kanałówkę trzeba dobrać w taki sposób by jak najefektywniej pokryła to zapotrzebowanie.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    1000 m3 i spręż 100 - 120 Pa to są standardowe przepływy dla klimatyzatora kanałowego 5 - 7 kW.
    Wywiewu nie robi się z każdego pokoju osobno, tylko centralnie w holu.
    Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o klimatyzatorze inverterowym, z automatyczną regulacją prędkości wentylatora jednostki wewnętrznej.
    Wiesz moze jaki sprez moze miec maly split(3,5kW) ?

  15. #35
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    w Kanadzie i USA w większości tak grzeją i nie narzekają ale Polak zawsze lepiej wszystko wie dlatego nie bo nie

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    1000 m3 i spręż 100 - 120 Pa to są standardowe przepływy dla klimatyzatora kanałowego 5 - 7 kW.
    Wywiewu nie robi się z każdego pokoju osobno, tylko centralnie w holu.
    Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o klimatyzatorze inverterowym, z automatyczną regulacją prędkości wentylatora jednostki wewnętrznej.

    System powietrzny musi pracować cały czas - 2 taryfy nie wchodzą w grę.
    Wentylator jednostki wewnętrznej praktycznie nigdy nie pracuje na obrotach maksymalnych.
    Bo takich systemów nie projektuje się na maksymalne obciążenie, które występuje kilka dni w roku.
    Zamiast dokładać kilka tys. złotych do jednostki o 4-5 kw mocniejszej, lepiej za połowę tę kwoty wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe.
    Zdecydowana większość sezonu grzewczego, to temperatury w przedziale -5 - 5 st. C, a to oznacza zapotrzebowanie 1 - 4 kW.
    Kanałówkę trzeba dobrać w taki sposób by jak najefektywniej pokryła to zapotrzebowanie.
    Niestety nie wiele osób potrafi to zrozumieć. Ale widać że jednak jest pewna grupa myśląca logicznie.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    w Kanadzie i USA w większości tak grzeją i nie narzekają
    inna filozofia budowania.

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Polak zawsze lepiej wszystko wie dlatego nie bo nie
    widizales jakie tam maja potezne przekroje kanalow?

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Niestety nie wiele osób potrafi to zrozumieć. Ale widać że jednak jest pewna grupa myśląca logicznie.
    to moze pokazesz jakies swoje realizacje i napiszesz konkrety poparte liczbami, bo narazie to takie bicie piany nie bez zbytniej wartosci dodanej

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    to moze pokazesz jakies swoje realizacje i napiszesz konkrety poparte liczbami, bo narazie to takie bicie piany nie bez zbytniej wartosci dodanej
    Jakie liczby? Rzucilem fotke z jednego rozprowadzania. Nie wiem też o jakie bicie piany ci chodzi... Dla mnie instalacja kanalowki pod kątem testów dała grzanie 2razy tańsze niż gazem. To też tak odnośnie liczb. Niczego nikomu nie wpycham opisuje że w wielu przypadkach może być to świetnym rozwiązaniem przedstawiając wady i zalety.

  20. #40

    Domyślnie

    W jaki sposób pogodzić wentylację mechaniczną z takim systemem ogrzewania?
    W wentylacji mechanicznej bazujemy na transferze powietrza: pokoje->kuchnia, łazienki.

    W jakich miejscach umieszczać nawiewy by nie zakłócić pracy wentylacji?
    Co z wywiewem "czerpnią klimatyzatora" - ile ich musi być i gdzie je lokować?

Strona 2 z 303

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony