dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 303
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 6047
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W jaki sposób pogodzić wentylację mechaniczną z takim systemem ogrzewania?
    W wentylacji mechanicznej bazujemy na transferze powietrza: pokoje->kuchnia, łazienki.

    W jakich miejscach umieszczać nawiewy by nie zakłócić pracy wentylacji?
    Co z wywiewem "czerpnią klimatyzatora" - ile ich musi być i gdzie je lokować?
    Dobre pytanie.
    Są tu na forum ludzie (wiem o jednym z Pszczyny) którzy mają kanałówkę do grzania szkieletora.

    Sam założyciel tematu, dał do zrozumienia, że może przedstawić doświadczenia innych i zamilkł.

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Mając dobry kontakt z instalatorami i użytkownikami z USA, Kanady, Nowej Zelandi, Japoni czy Szwecji postanowiłem te rozwiązania lepiej przetestować również u siebie celem zweryfikowania działania tego typu urządzeń przed proponowaniem tych rozwiązań innym. Szalę decyzyjną przeważyły 2 ostre zimy w Ameryce północnej gdzie kanałówki i splity radziły sobie świetnie. Zakupiłem więc najtańszy z możliwych klimatyzator kanałowy, który przez gości zza atlantyku nazywany jest kanałową pompą ciepła Ducted Heat Pump.

    .
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-02-2016 o 00:08
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Dobre pytanie.
    Są tu na forum ludzie (wiem o jednym z Pszczyny) którzy mają kanałówkę do grzania szkieletora.

    Sam założyciel tematu, dał do zrozumienia, że może przedstawić doświadczenia innych i zamilkł.
    Założyciel tematu pracuje. Odpisze jak znajdzie chwilę. Pozdrawiam z budowy.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W jaki sposób pogodzić wentylację mechaniczną z takim systemem ogrzewania?
    W wentylacji mechanicznej bazujemy na transferze powietrza: pokoje->kuchnia, łazienki.

    W jakich miejscach umieszczać nawiewy by nie zakłócić pracy wentylacji?
    Co z wywiewem "czerpnią klimatyzatora" - ile ich musi być i gdzie je lokować?
    Wentylację mechaniczą robimy normalnie Powietrze z kanałówki nawiewamy najlepiej przy podłodze od 20/30 cm - 70/90 cm w zależności od możliwości, wykończenia (nawiewów) itd. Jak się nie da to dajemy od sufitu (głównie termomodernizacje) ale i nowe domy. Powrót daje się w głównym korytarzu/ach. To ile musi ich być należy wyliczyć zgodnie z tym ile mamy pomieszczeń jaka jest ich kubatura itd. Podstawą w ogrzewaniu powietrza jest bardzo dobra szczelność budynku bo szkoda mielić powietrzem np. z dziurawego poddasza
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #44

    Domyślnie

    Od trzech dób ogrzewam dom inwerterem samsunga 6,8 kW AR24HSFNCWKNEU - split
    Na zewnątrz temperatury dodatnie. klima chodzi na malutkich obrotach i ogrzewa mi praktycznie cały parter (tzn nie grzeje w ogóle gazem). Nie wiem z jaką mocą cieplną pracuje, ale moze około 1500W a moze i 3000W. To jest zagadka. NIe wiem ile prądu pobiera. Ustawiłem grzanie na 22C, wentylator na minimum. Chodzi cicho, w połowie pokoju dużego 24C i tyle samo w okolicy klimatyzatora. Być może z góry łapie zimne powietrze z wentylacji i stąd grzeje tak mocno.
    W każdym razie zamowiłem licznik 1 fazowy i zaczne mierzyć ile to prądu bierze. Gaz grzeje tylko CWU. Klima chodzi non stop. Komfortu nie ma co porównywać do gazu i grzanej podłogi bo z podłogi jest oczywiście większy. Podłoga grzeje cicho, ze stabilną temperaturą. Splita jednak słychać. NIe ulega wątpliwościom że najtaniej jest splitem. Po powiedzmy jak teraz +4C COP będzie 4 albo i więcej czyli około 0,1625PLN za 1kwh ciepła. I całe ciepło rozpływa się w domu. Przy podłogowym ciepło trafia też przez styropian do gruntu i przez ciepłą podłogę przez ścianę i cokół na zewnątrz. cena 1kwh z gazu około 0,18PLN


    SCOP (wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej/ogrzewanie/sezon umiarkowany) 3,8
    Klasa energetyczna/ogrzewanie A
    Zakres temperatur pracy dla jednostki zewnętrznej, ogrzewanie (⁰C)
    Seria produktowa CLASSIC
    Oznaczenie modelu (jedn. wewn. / jedn. zew.) AR24HSFNCWKNEU/X
    Wydajność, chłodzenie, nominalna (kW) 6,8
    Wydajność, chłodzenie, minimalna-maksymalna (kW) 2,2 ~ 8,0
    Wydajność, ogrzewanie, nominalna (kW) 8,0
    Wydajność, ogrzewanie, minimalna-maksymalna (kW) 1,9 ~ 10,0
    Osuszanie (l/h) 2,4
    Wydajność wentylatora, maksymalna (m3/h) 1140
    Moc elektryczna, ogrzewanie (W) 2350

    http://www.energiajutra.com.pl/pl/p/...staw-split/670

    Zakładając ze grzeje mi na 2kW czyli 1/5 mocy nominalnej - to pobiera mi 470W czyli jakieś 12kwh/dobę czyli 7,8PLN czyli kosztowy odpowiednik 4,33m3 gazu.
    No to w sumie przy obecnej pogodzie gdybym grzał sam dół gazem pewnie tez bym go ogrzał 4,33m3

    Zdecydowanie fajniej by było jakby był to "multisplit" a drugim splitem zamiast klasycznego był wymiennik gaz-woda - i spięcie tego do ogrzewania podłogowego. W sezonie z temperaturą powiedzmy do 0C - byłoby to ogrzewanie idealne kosztowo.

    Ten split kosztował mnie 5500z montażem (vat 8%) i gdyby miał wymiennik gaz-ciecz byłby najlepszą i najefektywniejszą pompą ciepła (dosyć zaawansowane są sprężarki w tym samsungu)
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 08-02-2016 o 22:43

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Od trzech dób ogrzewam dom inwerterem samsunga 6,8 kW AR24HSFNCWKNEU
    Na zewnątrz temperatury dodatnie. klima chodzi na malutkich obrotach i ogrzewa mi praktycznie cały parter (tzn nie grzeje w ogóle gazem). Nie wiem z jaką mocą cieplną pracuje, ale moze około 1500W a moze i 3000W. To jest zagadka. NIe wiem ile prądu pobiera. Ustawiłem grzanie na 22C, wentylator na minimum. Chodzi cicho, w połowie pokoju dużego 24C i tyle samo w okolicy klimatyzatora. Być może z góry łapie zimne powietrze z wentylacji i stąd grzeje tak mocno.
    W każdym razie zamowiłem licznik 1 fazowy i zaczne mierzyć ile to prądu bierze. Gaz grzeje tylko CWU. Klima chodzi non stop
    Sprawdź ile zjada. Generalnie im mniej pobiera tym więcej daje. Co do wentylatora to lepiej dać go na auto - im mniejszy przepływ powietrza przez j. wewnętrzną tym więcej bierze a tak to sam sobie będzie dobierał. Pamiętaj o czyszczeniu filtrów to też wpływa na pobór mocy przez urządzenie. Inwerter najlepiej działa jak jest włączony cały czas, chyba że się wychodzi na dłużej to wyłączyć można. U mnie grzanie kanałówką co prawda obniżyło zużycie roczne z 1000-1200m3 gazu na opcję do 300m3 rocznie plus grzanie elektryczne gdy potrzeba. Generalnie teraz wychodzi mi 2 x taniej niż samym gazem.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Generalnie im mniej pobiera tym więcej daje.
    Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Bliższe prawdy byłoby - im cieplej na zewnątrz tym wyższy COP, czyli jak jest ciepło na zewnątrz to przy małym poborze dobrze grzeje, a przy mrozie musi wziąć wiecej prądu aby nagrzać tak samo. Jeśli COP masz 4,5 to z 1kW uzyskasz 4,5kW a z 2 kW 9kW więc jak w sentencji.


    Co do wentylatora to lepiej dać go na auto - im mniejszy przepływ powietrza przez j. wewnętrzną tym więcej bierze a tak to sam sobie będzie dobierał.
    zgodzę się, ale nie chce hałasu ani wiatru w izbie.

    Pamiętaj o czyszczeniu filtrów to też wpływa na pobór mocy przez urządzenie
    za jakiś czas bede myślał, na razie urządzenie nowe.

    Generalnie teraz wychodzi mi 2 x taniej niż samym gazem.
    Coś w rachunkach jest nie tak albo skopane masz ogrzewanie gazowe. Porównywać trzeba koszt 1kwh ciepła a tu za nic nie chce wyjśc różnica 2-krotna

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Bliższe prawdy byłoby - im cieplej na zewnątrz tym wyższy COP, czyli jak jest ciepło na zewnątrz to przy małym poborze dobrze grzeje, a przy mrozie musi wziąć wiecej prądu aby nagrzać tak samo. Jeśli COP masz 4,5 to z 1kW uzyskasz 4,5kW a z 2 kW 9kW więc jak w sentencji.




    zgodzę się, ale nie chce hałasu ani wiatru w izbie.



    za jakiś czas bede myślał, na razie urządzenie nowe.


    Coś w rachunkach jest nie tak albo skopane masz ogrzewanie gazowe. Porównywać trzeba koszt 1kwh ciepła a tu za nic nie chce wyjśc różnica 2-krotna
    Dobrze... zatem odwołam się do danych katalogowych tym razem bo akurat producent podaje dla warunków obliczeniowych minimalny i maksymalny pobór oraz wydajność.Przykład dla kanałówki gree 3,8 kW, którą akurat posiadam:

    Dla grzania może dać (0.90-4.10) kW przy poborze 0.22-1.20 kwh
    Daje nam to na minimum katalogowym COP 4,09 oraz przy maksimum COP 3,41

    Jedźmy dalej... RAS-10G2AVP-E+RAS-10G2KVP-E Toshiba

    Grzanie daje: 0,45 - 5,8 kW
    Pobiera: 0,09 - 0,58 - 1,65 kwh
    Daje nam to COP 5 i COP 3,51

    Generalnie zatem im mniejsze zapotrzebowanie tym mniej bierze ciepło na zewnątrz powoduje oczywiście mniejsze zapotrzebowanie.

    Co do rachunków...cóż tutaj dużo mówić nie da się oszukać teraz mieszcze się w 300m3 gazu a wcześniej nic do 1200m3 dałoby radę zjeść...
    Aha, te kwh z gazu... dużo tutaj zmiennych:

    1. Czy aby na pewno na rurce mam przed domem ponad tych 11 kwh?
    2, Czy na grzejniki/podłógówkę idzie mi te 11 kwh?
    3. Czy kocioł jest w stanie pracować ekonomicznie zgodnie z zapotrzebowaniem...?

    1,2,3 = moje odpowiedzi są na nie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #48

    Domyślnie

    Zamontowałem podlicznik pod klimę. Taki chińczyk do tablicy bezpiecznikowej. W godzinę na najmniejszym grzaniu pobrało 0,56kwh. co daje 13,44kwh/ dobę przy grzaniu non stop co daje ekwiwalent pieniężny 4,77m3 gazu. W stosunku do gazu szału nie robi a już na pewno nie jest 2x taniej. Jeszcze poobserwuje ile pociąga na dobę, bo czasami klima nie chodzi (na noc zwykle wyłączam).

    To już 6 dni odkąd nie uzywam gazu a grzeje wyłącznie klimą
    Na zewnątrz temperatury oscylujące +5 do 0 w nocy
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 12-02-2016 o 01:49

  9. #49

    Domyślnie

    Sprawdziłem na próbce 16 godzin i minimalnie pobiera 514W (tak zarejestrował licznik)

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przy cenie kWh 55gr i COP 3.5 otrzymujemy koszt 15gr, więc tez szału nie ma...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Sprawdziłem na próbce 16 godzin i minimalnie pobiera 514W (tak zarejestrował licznik)
    Moje Gree 3,8 u siebie najniżej obserwowałem 240W (w katalogu ma minumum na 220W). Toshibę kanałową 3,4 jak dobrze pamiętam najniżej 180W brała. Ty masz jednostkę 6,8kW która poniżej tych około 500W raczej nie zejdzie...

    Klima chodziła cały czas? Tzn, sprężarka się nie wyłączała?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #52

    Domyślnie

    KLima chodziła non stop. Czy się wyłączała - nie wiem, raczej nie. Gdy mierzyłem ja w różnych przedziałaczh zcasowych wychodziło po 514W lub 560W. Teraz zmieniłem temperature grzania docelową i zaraz odczytam licznik

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    KLima chodziła non stop. Czy się wyłączała - nie wiem, raczej nie. Gdy mierzyłem ja w różnych przedziałaczh zcasowych wychodziło po 514W lub 560W. Teraz zmieniłem temperature grzania docelową i zaraz odczytam licznik
    Trzeba zobaczyć tak jak pisałeś ile zjadała kwh na dobę. U mnie i nie tylko u mnie działająca na minimum wentylatora j. wewnętrznej zjada nawet i o 50W więcej co na 1 dobie robi nam 1,2Kwh. U mnie dokładnie w tym momencie pobór na poziomie 420W na zewnątrz 1'C. Temperatura zadana to 21'C na sterowniku w pokojach na poddaszu 22,5-23C' na dole 20,5 - 21,5C'. Do teraz od 1 lutego zjadła 85 kwh. Ja tego od początku sezonu oczywiście nie wyłączam...
    Ostatnio edytowane przez oszczednyGrześ ; 12-02-2016 o 21:45
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  14. #54

    Domyślnie

    Mi zjadła w jakieś 21 godzin 12kwh. Chodziła na minimum, a przez 20 min na max. Przy max pobierała jakoś ponad 3kW. Zaraz ją wyłączam i juz włączyłem gaz. Gaz i podłoga daje stabilne ciepło i wygląda na to że wcale nie jest drożej

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przy cenie kWh 55gr i COP 3.5 otrzymujemy koszt 15gr, więc tez szału nie ma...
    nie powala, tym bardziej ze przy temperaturach na zewnatrz pewnie osiaga gorne zakresy sprawnosci.

  16. #56

    Domyślnie

    Dziś nie było zimno, minionej nocy i dziś nad ranem myśle +2. Klima chodziła na minimalnej mocy a rano wymiennik był oblodzony. Byc moze to efekt wilgoci która jest ostatnio bardzo duza. Pewnie się włączał "regeneration" redżenerejszyn - czyli defroster

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Dziś nie było zimno, minionej nocy i dziś nad ranem myśle +2. Klima chodziła na minimalnej mocy a rano wymiennik był oblodzony. Byc moze to efekt wilgoci która jest ostatnio bardzo duza. Pewnie się włączał "regeneration" redżenerejszyn - czyli defroster
    Nie rozumiem, co masz na myśli był oblodzony? Szron na całym wymienniku? Pewnie było przed defrostem. Jak jest uża wilgotność i temperatury oscylujące wokół zera to defrosty mogą być częste. Są też inne dodatkowe czynniki powodujące oblodzenie wymiennika. U mnie ostatnio nawet przy takich temperaturach w zasadzie defrostów brak, no może 1 na dzień się trafi.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przy cenie kWh 55gr i COP 3.5 otrzymujemy koszt 15gr, więc tez szału nie ma...
    Niewiele paliw jest tańszych.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Niewiele paliw jest tańszych.
    Gdy ktoś grzeje samym prądem powiedzmy grzejnikami założenie taniej kanałówki potrafi obniżyć zużycie kwh nawet i o 3-4 razy w zależności od klasy urządzeń, preferencji temperaturowych, instalacji... U mnie w tym roku na poddaszu ani raz nie musiałem włączać grzejników nawet gdy były mrozy pod -20'C. Klima utrzymywała nocą 20'C.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  20. #60

    Domyślnie

    Zgodnie z prośbami nieco więcej informacji na temat instalacji kanałówek. Zacznijmy może od rozdzielaczy i kolektora.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielacz.jpg
Wyświetleń:	472
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	347996Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdz - Copy.jpg
Wyświetleń:	450
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	347997Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160219_173213.jpg
Wyświetleń:	456
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	347998


    rodzielacze odpowiedzialne są za podział powietrza na poszczególne pokoje zaś kolektor za powrót powietrza z recyrkulacji. Rozdzielacze i kolektor mogą być w wersji antybakteryjnej również.
    Ostatnio edytowane przez oszczednyGrześ ; 26-02-2016 o 14:50
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 3 z 303

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony