dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 90 z 304
Pokaż wyniki od 1.781 do 1.800 z 6070
  1. #1781
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Był dziś u mnie "gość" z firmy montującej klimatyzacje. Zaproponował mi cooper&hunter taki: http://ac-parts.pl/klimatyzator-coop...cji-p-457.html

    Może jakieś opinie?

  2. #1782
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Mam kolejne pytanie. Czy grzałki tacy i sprężarki są ważne/potrzebne w klimatyzacji SPLIT, którą chcę grzać/ dogrzewać w zimie?

  3. #1783

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Mam kolejne pytanie. Czy grzałki tacy i sprężarki są ważne/potrzebne w klimatyzacji SPLIT, którą chcę grzać/ dogrzewać w zimie?
    Jak ma grzać to grzałkę tacy warto dać. Grzałka karteru tylko wtedy gdy będziemy wyłączać urządzenie poniżej -15'c a potem będziemy chcieli włączyć. U mnie urządzenie zimą działa cały czas.

  4. #1784
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Mam kolejne pytanie. Czy grzałki tacy i sprężarki są ważne/potrzebne w klimatyzacji SPLIT, którą chcę grzać/ dogrzewać w zimie?
    grzałka tacy nie jest konieczna w lepszych urządzeniach

  5. #1785

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    grzałka tacy nie jest konieczna w lepszych urządzeniach
    Oj nie zgodzę się...

  6. #1786
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawska1

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Kod pocztowy
    87-300
    Posty
    15

    Domyślnie Wydajność a zużycie prądu

    Witam,
    jak to jest grzejąc klimatyzatorem, chodzi mi o taką zależność, czy gdy jest większa różnica temperatur na zewnątrz i w domu to wzrasta zużycie prądu czy maleje wydajność?

    Chodzi mi o to, czy mając klimatyzator o mocy nominalnej 3,5 kW to zawsze będzie działał z taką mocą, gdy temperatura na zewnątrz będzie spadała?

  7. #1787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawska1 Zobacz post
    Witam,
    jak to jest grzejąc klimatyzatorem, chodzi mi o taką zależność, czy gdy jest większa różnica temperatur na zewnątrz i w domu to wzrasta zużycie prądu czy maleje wydajność?

    Chodzi mi o to, czy mając klimatyzator o mocy nominalnej 3,5 kW to zawsze będzie działał z taką mocą, gdy temperatura na zewnątrz będzie spadała?
    Wydajność spada. A jak to zależy od urządzenia.

  8. #1788
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawska1 Zobacz post
    Witam,
    jak to jest grzejąc klimatyzatorem, chodzi mi o taką zależność, czy gdy jest większa różnica temperatur na zewnątrz i w domu to wzrasta zużycie prądu czy maleje wydajność?

    Chodzi mi o to, czy mając klimatyzator o mocy nominalnej 3,5 kW to zawsze będzie działał z taką mocą, gdy temperatura na zewnątrz będzie spadała?
    Na górze tej strony masz wykresy dla kilku urządzeń.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  9. #1789
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alvaro77

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-146
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam wszystkich serdecznie!

    Porównuje koszty grzania C.O. i C.W.U. gazem i prądem i do tej pory zastanawiam się nad wyborem.

    Do ogrzania są mieszkania jednopokojowe 25m2. i 32m2, wysokość sufitu 3.3m w starej kamienicy, grubość murów z cegły co najmniej 53cm. nieizolowane. małopolska. Na piętrze jest podpięty gaz. Mieszkania w ciagu roku akademickiego będzie wynajmowane studentom/ludziom młodym a w wakacje prawdopodobnie turystom.

    Przy rozwiązaniu elektrycznym:

    W szczególności interesuje mnie grzanie klimatyzatorami z dwoma jednostkami: zewnętrzną i wewnętrzną.

    Czy ogrzewanie klimatyzatorami w tej sytuacji będzie opłacalne tj. wydajne - utrzymanie temperatury >20C w ciągu roku - jak i ekonomiczne ?

    Z tego co już wiem wystarczyła by jednostka o mocy 2,5-3,5 KW z inwerterem. Taki klimatyzator (przykład w linku) zużywa do grzania średnio 0,8 kW. Pytanie jak długo w ciągu doby musi pracować - czy bez przerwy czy określoną liczbę godzin by utrzymać temperaturę? Przy koszcie 0,53 zł kWh i pracy cała dobę wychodzi 10,18 zł/doba i 305,28 zł/mc znowu producent podaje roczne zużycie na poziomie 715 kWh/a co kosztowało by w teorii tylko 379 zł . ... i komu/czemu tu wierzyć?

    czy istnieją klimatyzatory zużywające zdecydowanie mniej prądu? na forum widziałem różne sugestię, że tak, ale wydaje mi się, że tylko przy grzaniu "kanałówką"

    Czy grzanie klimatyzacją sprawdzi się jako jedyny system grzewczy ? (pomijam sytuację kiedy temperatura spada poniżej -20 C i w tedy w ruch na idzie dodatkowy grzejnik elektryczny na te parę dni w ciągu roku.

    Przy rozwiązaniu gazowym:

    1. Rozważam zastosowanie kotłów dwufunkcyjnych przepływowo ogrzewającego wodę lub
    2. takiego samego ale z wbudowanym małym zasobnikiem rzędu 46l - w celu zapewniania komfortu c.w.u. potrzebna spora ilość do napełnienia wanny

    Jednak przy kotle gazowym dwu funkcyjnym przepływowo ogrzewającym wodę obawiam się, że piec będzie miał za dużą moc i tym samym dojdzie do wielokrotnego wyłączania i załączania tj. taktowania pieca przy grzaniu mieszkania, ze względu na małą powierzchnię mieszkania + małą ilość grzejników (1-2 w pokoju i 1 w łazience/ewentualnie ogrzewanie podłogowe w łazience) , a klimatyzatory i tak będę montowane do chłodzenia latem. Z tego co wiem taktowanie nie służy ani oszczędności ani żywotności urządzenia.

    Plus dochodzą koszty rozprowadzenia instalacji, poprowadzenia kominów etc.

    Może ktoś już rozwiązywał podobną sytuację. Do tej pory moje rozmowy z instalatorem kończyły się na tym, że łapałem go na braku rozeznania w rozwiązaniach jakie obecnie funkcjonują na rynku np. widełek mocy kotła gazowego tj. zakresu modulacji mocy. Jestem ciekaw sugestii.
    Ostatnio edytowane przez Alvaro77 ; 23-04-2018 o 14:12

  10. #1790
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alvaro77 Zobacz post

    Z tego co już wiem wystarczyła by jednostka o mocy 2,5-3,5 KW z inwerterem. Taki klimatyzator (przykład w linku) zużywa do grzania średnio 0,8 kW. Pytanie jak długo w ciągu doby musi pracować - czy bez przerwy czy określoną liczbę godzin by utrzymać temperaturę? Przy koszcie 0,53 zł kWh i pracy cała dobę wychodzi 10,18 zł/doba i 305,28 zł/mc ...
    To ile będzie pracował i ile zużyje energii zależy od zapotrzebowania mieszkania. Bez znajomości zapotrzebowania na energię nic się nie da powiedzieć.
    Orientacyjnie możesz policzyć tu: http://cieplowlasciwie.pl/start

  11. #1791
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawska1 Zobacz post
    Witam,
    jak to jest grzejąc klimatyzatorem, chodzi mi o taką zależność, czy gdy jest większa różnica temperatur na zewnątrz i w domu to wzrasta zużycie prądu czy maleje wydajność?
    Chodzi mi o to, czy mając klimatyzator o mocy nominalnej 3,5 kW to zawsze będzie działał z taką mocą, gdy temperatura na zewnątrz będzie spadała?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	COP.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	411662

  12. #1792
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alvaro77

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-146
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzięki!

    Wyszło dla mieszkania 25m2:

    "Ile ciepła potrzebuje twój dom

    Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 22,0°C.
    4,4kW – maksymalna moc grzewcza

    Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C.
    Oznacza to, że na każdą godzinę doby w budynek trzeba "wpompować" średnio co najmniej 4,4kWh, aby temperatura wewnątrz nie spadała.
    2,2kW – przeciętna moc grzewcza

    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,4°C.
    176W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

    Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta.
    8 955kWh = 32GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

    Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.
    358kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

    Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej F
    Ostatnio edytowane przez Alvaro77 ; 23-04-2018 o 15:12

  13. #1793
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawska1 Zobacz post
    Chodzi mi o to, czy mając klimatyzator o mocy nominalnej 3,5 kW to zawsze będzie działał z taką mocą, gdy temperatura na zewnątrz będzie spadała?
    Obecnie nie kupisz już on/off czyli takiej klimy, która ma stałą moc w danych warunkach. Wszystkie to inwertery o zmiennej mocy sprężarki.
    Zasada jest taka, że klima dobiera moc do zadanej temperatury - jak różnica między temperaturą w pomieszczeniu i zadaną jest duża, to daje maksymalną moc jaką jest w stanie w danych warunkach osiągnąć. Potem zwalania. Jak uzyska zadaną temperaturę to stara się chodzić na takim %, żeby uzupełnić straty. Jak moc minimalna jest większa, niż straty, to się wyłącza i czeka aż temperatura spadnie.

    Moc nominalna to tylko etykietka. Moc maksymalna może być znacząco większa w sprzyjających warunkach. Do tego dochodzi COP - czasami producenci nakładają "kaganiec" urządzeniom, żeby na wykresie ładnie pokazać "stała moc do -x *C).

    Moc maksymalna zależy od temperatur in/out, wilgotności i ustawień producenta.

  14. #1794
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alvaro77

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-146
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    To ile będzie pracował i ile zużyje energii zależy od zapotrzebowania mieszkania. Bez znajomości zapotrzebowania na energię nic się nie da powiedzieć.
    Orientacyjnie możesz policzyć tu: http://cieplowlasciwie.pl/start
    Powyżej policzyłem jak wskazałaś zapotrzebowanie energetyczne budynku i największe mrozy - 20C, jeśli chce uzyskać 22C w mieszkaniu (bez zastosowania izolacji wew. a którą rozważą) - to max nieco ponad 4 kW a normalny zimowy dzień nieco ponad 2 kW. I co teraz radzisz?

  15. #1795
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alvaro77 Zobacz post
    Powyżej policzyłem jak wskazałaś zapotrzebowanie energetyczne budynku i największe mrozy - 20C, jeśli chce uzyskać 22C w mieszkaniu (bez zastosowania izolacji wew. a którą rozważą) - to max nieco ponad 4 kW a normalny zimowy dzień nieco ponad 2 kW. I co teraz radzisz?
    Nie jestem specjalistą, ale osobiście przy takim zużyciu energii chyba zrobiłbym ogrzewanie gazowe. Na rok potrzebujesz około 9000kWh x 0,21zł = 1890zł + abonament, jeśli jednak i tak masz gaz to i tak go płacisz tylko mniejszy.
    Grzejąc klimą (nie wiem jaki się COP średnioroczny osiągnie - załóżmy, że 2,5 - może ktoś kto grzeje się wypowie) to 9000 x 0,54 zł / 2.5 = 1944zł
    Musisz teraz się zastanowić jakie są koszty montażu konkretnego ogrzewania, jaki będzie komfort przy danym rozwiązaniu - centralne gazowe jest chyba bardziej komfortowe. Może w przypadku grzania prądem warto byłoby zmienić taryfę na G13 lub G12w - wyjdzie raczej jeszcze taniej.
    Do tego dochodzi CWU i sposób grzania wody.
    Może warto by pomyśleć nad termomodernizacją.

  16. #1796
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawska1

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Kod pocztowy
    87-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Obecnie nie kupisz już on/off czyli takiej klimy, która ma stałą moc w danych warunkach. Wszystkie to inwertery o zmiennej mocy sprężarki.
    Zasada jest taka, że klima dobiera moc do zadanej temperatury - jak różnica między temperaturą w pomieszczeniu i zadaną jest duża, to daje maksymalną moc jaką jest w stanie w danych warunkach osiągnąć. Potem zwalania. Jak uzyska zadaną temperaturę to stara się chodzić na takim %, żeby uzupełnić straty. Jak moc minimalna jest większa, niż straty, to się wyłącza i czeka aż temperatura spadnie.

    Moc nominalna to tylko etykietka. Moc maksymalna może być znacząco większa w sprzyjających warunkach. Do tego dochodzi COP - czasami producenci nakładają "kaganiec" urządzeniom, żeby na wykresie ładnie pokazać "stała moc do -x *C).

    Moc maksymalna zależy od temperatur in/out, wilgotności i ustawień producenta.

    Witam,
    Kaizen, dziękuję za rozjaśnienie tematu .

    Nie sprawdzałam jeszcze jak to zużycie prądu będzie się przedstawiało w praktyce. Ale póki co, codziennie rano i czasami wieczorem włączam sobie klimatyzację na "grzanie" i w momencie mam temperaturę jaką chcę czyli ok. 23-24 stopnie. Więcej to już za ciepło dla mnie. Rano o tej porze roku, zazwyczaj mam temp. w salonie 20 stopni, ale jak dla mnie odczuwalnie troszkę chłodno ... Wieczorem podobnie, używam ok. godziny rano i godziny wieczorem, na razie tylko na parterze (otwarta przestrzeń salon z kuchnią 40 m2 plus korytarz ...,, na poddaszu jest zawsze cieplej więc nie ma potrzeby.

    Więc na takie sytuacje - klimatyzacja zdaje egzamin, zobaczę jak to będzie jesienią ...

    Ale w takich przejściowych okresach nie ma sensu odpalać pieca zasypowego na drewno, bo wtedy wieczorem robi się za gorąco, a rano po wygaśnięciu i tak jest około 20 i te 3 stopnie brakują.

    Jak dla mnie na razie OK.

  17. #1797
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawska1

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Kod pocztowy
    87-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Tomno - bardzo dziękuję , tabelka jest bardzo pomocna.

  18. #1798
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alvaro77

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-146
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Nie jestem specjalistą, ale osobiście przy takim zużyciu energii chyba zrobiłbym ogrzewanie gazowe. Na rok potrzebujesz około 9000kWh x 0,21zł = 1890zł + abonament, jeśli jednak i tak masz gaz to i tak go płacisz tylko mniejszy.
    Grzejąc klimą (nie wiem jaki się COP średnioroczny osiągnie - załóżmy, że 2,5 - może ktoś kto grzeje się wypowie) to 9000 x 0,54 zł / 2.5 = 1944zł
    Musisz teraz się zastanowić jakie są koszty montażu konkretnego ogrzewania, jaki będzie komfort przy danym rozwiązaniu - centralne gazowe jest chyba bardziej komfortowe. Może w przypadku grzania prądem warto byłoby zmienić taryfę na G13 lub G12w - wyjdzie raczej jeszcze taniej.
    Do tego dochodzi CWU i sposób grzania wody.
    Może warto by pomyśleć nad termomodernizacją.
    SCOP dla tego urządzenia wynosi 5.1 a COP 4.0 - wg parametrów technicznych pewnie przy temperaturze zewnętrznej do -7C. To wszystko teoria. Przydałby się ktoś, kto ogrzewa w ten sposób małe mieszkanie w kamienicy by z doświadczenia powiedział jak wysokich rachunków można się spodziewać oraz czy jest to wydajny sposób ogrzewania?

    Zastanawiam się nad niewielkim ociepleniem wewnętrznym. W teorii zapotrzebowanie spadnie 3,2 kW - w mrozy -20C i średnio na zimę 1.6 kWh.

    W takim układzie ogrzewanie klimatyzatorem - c.o. Ogrzewanie C.W.U. odbywało by się kotłem elektrycznym - prawdopodobnie przepływowo - bliskość źródeł czerpalnych.

    W kwestii gazu. Jest on na piętrze. Jednak kotły przepływowe z zasobnikiem z niska mocą minimalną do c.o. sa dosyć kosztowne i z tego co widziałem to tylko jeden albo dwa miały modulacje mocy poniżej 2.0 kW a przy średnim zapotrzebowaniu w zimie na moc 1,6-1,8 kW to będzie dochodziło do taktowania przez większy czas okresu grzewczego. Dodatkowo trzeba poprowadzić instalację i wybudować kominy. Znowu kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem 200l (duża wanna) zajmuje sporo miejsca i tu poza wcześniej wymienionymi kosztami dochodzą jeszcze większe koszty instalacyjne a i cena zestawu nie jest zdecydowanie niższa od pozostałych rozwiązań.

    Dlatego chciałbym porównać całość kosztów (wad i zalet) ogrzewania c.o./c.w.u. gazem jak i prądem.

  19. #1799
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alvaro77 Zobacz post
    SCOP dla tego urządzenia wynosi 5.1 a COP 4.0 - wg parametrów technicznych pewnie przy temperaturze zewnętrznej do -7C. To wszystko teoria. Przydałby się ktoś, kto ogrzewa w ten sposób małe mieszkanie w kamienicy by z doświadczenia powiedział jak wysokich rachunków można się spodziewać oraz czy jest to wydajny sposób ogrzewania?

    SCOP jest zależny od strefy klimatycznej! SCOP zazwyczaj producenci podają*dla klimatu umiarkowanego. W Polsce powinno się brać SCOP dla klimatu zimnego. Zazwyczaj jest on niższy o 1-1,5.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  20. #1800
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alvaro77

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-146
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    SCOP jest zależny od strefy klimatycznej! SCOP zazwyczaj producenci podają*dla klimatu umiarkowanego. W Polsce powinno się brać SCOP dla klimatu zimnego. Zazwyczaj jest on niższy o 1-1,5.
    Dzięki, wiem że tak podają producenci, bo niestety obowiązek taki istnieje tylko dla klimatu umiarkowanego a my funkcjonujemy w zimnym. Podałem tylko to co widnieje w parametrach. Jest to "lepszejszy" klimatyzator do temperatur zew. -24C. Nawet biorąc pod uwagę, że SCOP jest niższe to będzie wynosić 3,5-4 pytanie czy ono jest przyjmowane dla konkretnej minimalnej temperatury np. -7C po którym spada ?

Strona 90 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony