dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 101
  1. #21

    Domyślnie

    Tak podejrzewałem, że tanio nie będzie. Spróbuję najpierw ocieplić może trochę pomoże, chociaż cudów się nie spodziewam.

  2. #22

    Domyślnie

    Witaj.
    Posiadam też piec klimosz duopellet 15kW, powierzchni użytkowej mam około 142m^2 po podłogach 175m^2, ale w bryle budynku mam jeszcze duży garaż i kotłownie, palę pelletem 2 sezeon i najmniej pelletu co spaliłem to przełom pażdziernika i listopada 2017r to około 18kg/24h. moje ustawienia wtedy to 40sek przerwy/5sek podawania i wentylator 28%, przy obecnej temp piec spala 25-30kg na dobę i nie mogę go ustawic na mniejsze spalanie(choć serwisant powiedział ze u niego piec spala 9-12kg (i tu paradoks gość nie posiada pieca klimosza!!)przy podobnym metrażu). Dom mam ocieplony 20cm styro(grafit z frezem, klejony na ramkę), ściany mam z ytonga 24cm, na lanym stropie 30cm wełny(10cm pod krokwiami i 20cm między), w podłodze 20cm styropianu 3warstwy na zmianę, okna 3 szybowe, więc powinno być jak w piekarniku a nie jest.w ogrzewanie podłogowe na parterze puszczam 28st i temp. w pomieszczeniach osiąga max. 22-23stopni. Na poddaszu mam tylko grzejniki i tam w sumie prawie nie moge dogrzać powietrza, temp do 22stopni przy 0na zewnątrz dochodzi albo nie, prawie przez cały dzień, aż boje sie pomyślec co będzie gdy temp. spadnie poniżej 0 stopni na dworze.W tamtym roku jak dogrzewałem dom (choć nie mieszkałem w nim jeszcze) to piec potrafił przy -15stopniach spalać ponad 60kg/ dobe a w domu temp była max 17stopni.Instalację mam niestety zrobioną przez"fachowaca" na rurach 1", zawór 4drogowy wspomagany jest przez pompkę C.W.U. Piec jak dojedzie do temp zadanej np 65stopni(w zależności od temp na zewnątrz ponieważ mam czujnik pogodowy i tryb palenia PID) wyłącza sie dosłownie na 20-30 min i w tym czasie temp. maleje o ponad 10stopni(wydaje mi się ze mega szybko)a do temp. zadanej dochodzi piec ponad godzinę.Raz gdy wyłączyłem wszystkie pompki piec bardzo długo utrzymywał swoją temperaturę(sprawdzałem bo myślałem ze mam za duży ciąg w kominie i przez to tez mi wychładza piec)temperatura czopucha to 60-70 stopni
    Ostatnio edytowane przez michal30flash ; 09-01-2018 o 13:38

  3. #23

    Domyślnie

    Kocioł na palnik Skiepki (sądząc po fotografiach w necie). Czy mógłbyś zważyć na wadze kuchennej, ile podajnik przesypuje na minutę pracy ? Przy wyłączonym kotle zdejmij rurę podajnika i załącz podajnik na sterowaniu ręcznym.
    pzdr

  4. #24

    Domyślnie

    Mój piec podaje 3,8g na sek. próba robiona przez 10 min.pellet Blue fi8mm
    Ostatnio edytowane przez michal30flash ; 09-01-2018 o 07:14

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal30flash Zobacz post
    Mój piec podaje 3,8g na sek. próba robiona przez 10 min.pellet Blue fi8mm
    Przy takim strumieniu przepływu paliwa, twoje ustawienia: 40 sek przerwy i 5 sek podawania to ok. 6 kW mocy na palniku kotła. Nic dziwnego, że kocioł pyrkoli i spala tyle paliwa. Przy 15 sekundowym okresie pracy palnika, aby uzyskać 15 kW powinieneś mieć: 3,3 sek podawania i 11,7 sek przerwy.

    Wyłącz całkiem pogodówkę. Otwórz zawór 4 drogowy na pełne otwarcie (jeżeni nie masz siłownika). Mieszacz zostaw tylko na podłogówkę. I koniecznie korzystaj z termostatu pokojowego.
    Powinno być lepiej.

    pzdr
    Ostatnio edytowane przez Pello ; 09-01-2018 o 09:03

  6. #26

    Domyślnie

    dziękuje za podpowiedz. podsyłam tez screen z instrukcji mojego pieca i ustawienia jakie zaleca producent i tak mam ustawiony teraz piec jak zaleca producent, tamte parametry(40sek/5sek) to w październiku miałem, bo nie potrzebowałem az takiej mocy pieca.spróbuje zastosowac Twoje ustawienia i zobaczymy co sie będzie działo. mieszacz na grzejniki mam z siłownikiem a na podłogówkę mam głowice termostatyczną ustawioną na 28stopni
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klimosz.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	9,8 KB
ID:	404630

  7. #27

    Domyślnie

    a jak ustawiać wiatr w jakich wartościach %, ewentualnie jak ma wyglądać płomień, duży i taki mocny, czy może duży i łagodny język.u mnie robią sie tez spieki,ale takie które jak się lekko dotknie to rozpadaja sie na popiółKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	spieki1.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	404644Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	spieki.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	404645Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zużycie paliwa.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	404646

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal30flash Zobacz post
    a jak ustawiać wiatr w jakich wartościach %, ewentualnie jak ma wyglądać płomień, duży i taki mocny, czy może duży i łagodny język.u mnie robią sie tez spieki,ale takie które jak się lekko dotknie to rozpadaja sie na popiółKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	spieki1.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	404644Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	spieki.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	404645Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zużycie paliwa.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	404646
    Dziwna tabela: 5 sek podawania i 33 sek postoju, to przy strumieniu przepływu przez podajnik 3,8 g/s to ok. 9 - 10 kW, nie 15 kW. Jeżeli to i ograniczyłeś to słabo działa palnik.
    Staraj się ustawić wentylator przy pracy maks. tak nisko, aby płomień był duży i łagodny - tak żeby nie było dymu w komorze spalania kotła i nad kominem.

    Czy te 3,8 g/s to sam zważyłeś i wpisałeś do sterownika, czy to jakiś rezultat innych nastaw, obliczony przez sterownik ?

    pzdr

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Dziwna tabela: 5 sek podawania i 33 sek postoju, to przy strumieniu przepływu przez podajnik 3,8 g/s to ok. 9 - 10 kW, nie 15 kW. Jeżeli to i ograniczyłeś to słabo działa palnik.
    Staraj się ustawić wentylator przy pracy maks. tak nisko, aby płomień był duży i łagodny - tak żeby nie było dymu w komorze spalania kotła i nad kominem.

    Czy te 3,8 g/s to sam zważyłeś i wpisałeś do sterownika, czy to jakiś rezultat innych nastaw, obliczony przez sterownik ?

    pzdr
    Ustawienia 3,8g/s wprowadzal mi serwisant, bo go o to prosiłem(wazylismy pellet,ktory podajnik non stop przez 10min podawal, wyszlo tego o ile dobrze pamietam ponad 2kg,)po przeliczeniu na gramy i sekundy 3,8.to sie mniej wiecej sprawdza z tym co zasypuje i piec spala.Co do tabeli jest ona dostepna na stronach klimosza.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal30flash Zobacz post
    Ustawienia 3,8g/s wprowadzal mi serwisant, bo go o to prosiłem(wazylismy pellet,ktory podajnik non stop przez 10min podawal, wyszlo tego o ile dobrze pamietam ponad 2kg,)po przeliczeniu na gramy i sekundy 3,8.to sie mniej wiecej sprawdza z tym co zasypuje i piec spala.Co do tabeli jest ona dostepna na stronach klimosza.
    A serwisant nie policzył nastaw czasów pracy i postoju w stosunku do wprowadzonego pomiaru ? Pewnie już nie - od czego tabela Klimosza......

  11. #31

    Domyślnie

    policzyć nie policzył....ale po moich małych sugestiach, ze pali tak kiepsko zadzwonił do swojego znajomego który podobno więcej odbiera pieców firmy klimosz i dostał informację żeby zwiększyć ewentualnie nastawy na 7sek podawania,17sek przerwy.Przy takich ustawieniach czopuch był już bardzo gorący(więc większe straty ciepła ) co do wiatru to metoda prób i błędów(czyli obserwacji). Mam jeszcze takie pytanko czy po wygaszeniu pieca, 20 min do ponownego załączenia to normalna sprawa przy temperaturach rzędu 5-6stopni na plusie na zewnątrz budynku i temperaturach w domu na poziomie 22-23stopnie?. a jaki sterownik pokojowy byś polecał?bo muszę chyba taki kupić.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal30flash Zobacz post
    policzyć nie policzył....ale po moich małych sugestiach, ze pali tak kiepsko zadzwonił do swojego znajomego który podobno więcej odbiera pieców firmy klimosz i dostał informację żeby zwiększyć ewentualnie nastawy na 7sek podawania,17sek przerwy.Przy takich ustawieniach czopuch był już bardzo gorący(więc większe straty ciepła ) co do wiatru to metoda prób i błędów(czyli obserwacji). Mam jeszcze takie pytanko czy po wygaszeniu pieca, 20 min do ponownego załączenia to normalna sprawa przy temperaturach rzędu 5-6stopni na plusie na zewnątrz budynku i temperaturach w domu na poziomie 22-23stopnie?. a jaki sterownik pokojowy byś polecał?bo muszę chyba taki kupić.
    7/17 to znów za dużo - do da ok. 20 kW. Dla 15 kW przy przerwie 17 sek, praca powinna być 5 sek.

    Zostaw ten czopuch. Ma być taki gorący, jak musi przy kotle takiej konstrukcji. Przed podłączeniem termostatu pokojowego nie martw się częstotliwością uruchomień kotła. Termostat jakikolwiek dwustanowy - przewodowy, lub bezprzewodowy. Polecam Techa bo są bardzo dobre i niedrogie.

    pzdr

  13. #33

    Domyślnie

    Ustawiłem palnika na 20sek przerwy 5 sek podawanie, wentylator mniej więcej po Twoich sugestiach na 10% mocy. przy temperaturach na dworze -3 do -9st. piec spala 30-33kg na dobę i wyłącza się max 5 razy.na palniku nadal pozostaje popiół w takiej jakiejś dziwnej formie(zdjęcie).
    mam tez pytanie czy jest tak na prawdę sens montować sterownik pokojowy jeżeli mam na grzejnikach założone głowice termostatyczne? bo tam gdzie posiadam ogrzewanie podłogowe nie będę montował sterownika ponieważ w tej instalacji nie mam na razie siłownika do sterowania temperaturą tylko jest założony termostat i nim ręcznie steruje temp.
    Powoli dochodzę do wniosku ze piec który zakupiłem po namowach do mojego budynku ma za małą moc, ewentualnie pellet jest do kitu....albo jedno i drugie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	palnik.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	405086
    Ostatnio edytowane przez michal30flash ; 16-01-2018 o 08:37

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal30flash Zobacz post
    Ustawiłem palnika na 20sek przerwy 5 sek podawanie, wentylator mniej więcej po Twoich sugestiach na 10% mocy. przy temperaturach na dworze -3 do -9st. piec spala 30-33kg na dobę i wyłącza się max 5 razy.na palniku nadal pozostaje popiół w takiej jakiejś dziwnej formie(zdjęcie).
    mam tez pytanie czy jest tak na prawdę sens montować sterownik pokojowy jeżeli mam na grzejnikach założone głowice termostatyczne? bo tam gdzie posiadam ogrzewanie podłogowe nie będę montował sterownika ponieważ w tej instalacji nie mam na razie siłownika do sterowania temperaturą tylko jest założony termostat i nim ręcznie steruje temp.
    Powoli dochodzę do wniosku ze piec który zakupiłem po namowach do mojego budynku ma za małą moc, ewentualnie pellet jest do kitu....albo jedno i drugie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	palnik.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	405086
    Nie możesz mieć kotła o zbyt małej mocy, skoro spala 30-33 kg na dobę. To znaczy że kocioł pracuje większość czasu na mocy minimalnej i długo dochodzi do zadanej temperatury. Po czy się wygasza, temperatura w instalacji szybko spada, schładza równie szybko temperaturę w kotle i kocioł znowu startuje.
    Zawory termostatyczne będą ograniczać temperaturę w pomieszczeniach w których są zainstalowane. Po wyłączeniu kotła spadek temperatury wody w instalacji będzie dużo szybszy niż w temperatury w pomieszczeniach. Montaż termostatu pokojowego pozwoli sterować kotłem (załączać i wyłączać) w zależności od temperatury pomieszczeń, a nie wody w instalacji. Można uznać, że ciepło zgromadzone w pomieszczeniach będzie swego rodzaju "buforem powietrznym" i z niego należy korzystać.

    Pisałeś wcześniej, że masz zawór 4D sterowany siłownikiem. Co steruje tym siłownikiem ? Jeżeli sterownik kotła, to jaki parametr decyduje o jego zamykaniu ?

    A tak w ogóle - zużycie pelletu ok. 30 kg/dobę przy minusowych temperaturach na zewnątrz nie jest niczym dziwnym. Ja u siebie w domu też miałem takie zużycie (a mam cały czas termostat pokojowy)

  15. #35

    Domyślnie

    ja mam z kotła 3 wyjścia na instalacje. Jedno wyjscie to na CWU sterowany tylko i wyłącznie pompką do CWU. drugie środkowe(chyba główne) wyjscie jest na grzejniki i ono sterowane jest 4drogowym zaworem z siłownikiem(nim steruje charakterystyka pogodowa i temperatura powrotu) , a 3 wyjscie jest na ogrzewanie podłogowe i sterowane termostatem. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	front.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	61,7 KB
ID:	405104Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bok.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	77,6 KB
ID:	405105

    Kocioł sporą część czasu pracuje raczej na mocy NOMINALNEJ 90-100% jak ogranicza on swoje parametry zgodnie ze sterowaniem PID, to temp na kotle przeważnie spada i znowu kocioł pracuje na 100%.Widząc co sie dzieje przy takich zimowych temperaturach to aż się boje pomyśleć co będzie gdy temperatura spadnie do -15-20stopni to musiałbym chyba piec ustawić na 10sek przerwy i 5 sekund podawania
    Ostatnio edytowane przez michal30flash ; 16-01-2018 o 11:16

  16. #36

    Domyślnie

    Nie możesz dowolnie ustawiać palnika. Jeżeli ustawisz 5/10 to ustawisz moc palnika na ponad 20 kW. Jeżeli palnik jest skonstruowany do mocy 15 kW to zacznie przesypywać nie spalony pellet. Przy 15 sekundowym okresie pracy palnika 15 kW nastawy to 3,5/15,5 sek. (dla strumienia 3,8 g/s)
    Wyłącz pogodówkę. Ustaw ten mieszacz jako ochronę powrotu, tak aby pracował na pełnym otwarciu.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Wyłącz pogodówkę. Ustaw ten mieszacz jako ochronę powrotu, tak aby pracował na pełnym otwarciu.
    Może mi kolega wyoślić co napisał?
    Raz ochrona powrotu a zaraz pełne otwarcie?
    Jeśli chronimy powrót zaworem 4D ustawiamy tak przegrody że przymykamy przepływ z kotła w instalację a zaś przy pełnym otwarciu wszystko z kotła idzie bezpośrednio w rury ( jakby zaworu nie było ).
    Bo coś mi się to kłóci ze sobą to co kolega napisał?
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Może mi kolega wyoślić co napisał?
    Raz ochrona powrotu a zaraz pełne otwarcie?
    Jeśli chronimy powrót zaworem 4D ustawiamy tak przegrody że przymykamy przepływ z kotła w instalację a zaś przy pełnym otwarciu wszystko z kotła idzie bezpośrednio w rury ( jakby zaworu nie było ).
    Bo coś mi się to kłóci ze sobą to co kolega napisał?
    Dokładnie o to mi chodziło. Za pogmatwanie przepraszam.
    Miało być: Ustaw ten mieszacz jako ochronę powrotu, tak aby pracował na pełnym otwarciu, gdy temperatura ochrony zostanie przekroczona.
    pzdr
    Ostatnio edytowane przez Pello ; 16-01-2018 o 16:31

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stivek20

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-022
    Posty
    15

    Domyślnie

    Witam.

    Mam piec Wally 22 i do tego dokupiłem Zestaw Palnika Peletowego 15 kw ( wszystko klimosza) . Ogrzewanie dół podłogówka i góra grzejniki. Sterowanie oddzielne na podłogówkę ( sterownik na kablu w salonie ) i kaloryfery ( sterownik bezprzewodowy). Dom 125 m. Nowy dobrze docieplony. Problem w tym że duże jest spalanie nawet 40 kg/ 24 h . I piec nie chce osiągnąć tem. zadanej 70 stopni. Prawie cały czas jest w pracy. Ustawienia to : 22 sek przerwy, 6 sek podawanie, wentylator 26% mocy. Co można jeszcze ustawić.

  20. #40

    Domyślnie

    czym sterują sterowniki podłogówki i kaloryferów ? Sygnał idzie na sterownik kotła, czy bezpośrednio na siłowniki zaworów mieszających ?

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony