dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wkręty zamiast gwoździ w konstrukcji dachu?

    Pytanie do fachowców od dachów, co użyć do połączenia konstrukcji dachu, gwoździ czy może wkrętów ??? Robię poddasza od 2008roku przerobiłem kilkadziesiąt poddaszy i jeszcze nie spotkałem wkrętów zamiast gwoździ. Co myślicie o takim połączeniu? skręcają tak domy z bali

  2. #2

    Domyślnie

    Pracowałem jakiś czas jako pomocnik dekarza, ale nigdy nie spotkałem się z wkrętami, zawsze używaliśmy gwoździ, ale pytanie ciekawe, sam jestem ciekaw

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    wkręt jest droższy i dłużej go wkręca się niż gwoździa wbija.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Technologia wykonywania robót ciesielskich zmienia sie tak jak wszystko wokół nas
    Dziś nie wyobrażam sobie montażu więźby bez wkrętów. Co nie znaczy że nie da się na gwoździe.
    Kiedys , dawno ,wykonałem więźbe dachową używając piły ręcznej i siekiery , potem był stihl. Dziś bym nie wrócił do ciesielki mając piłę ręczna i siekiere . ręczne strugi i ośniki. Ale można nawet na drewniane kołki łączyc elementy drewniane przecież.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Stosowanie gwoździ do łączenia elementów konstrukcyjnych więźby to już przeżytek. Mając profesjonalne wkrętarki wkręt wkręca się szybciej niż wbija gwóźdź. Podobnie rzecz się ma np. z mocowaniem poszycia czy łat albo montaż gontów bitumicznych to tylko gwoździarki a nie ręczne wbijanie młotkiem. Inna sprawa, że młotek na budowie to nieodzowne narzędzie podobnie jak dłuto. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    A czy nie jest prawdą że wkręty ciesielskie potrafią pękać chociaż na papierze mają większą wytrzymałość na zginanie? Spotkałem się z taką opinią oraz tym że w USA gdzie domy robi się głównie drewniane stosuja gwoździe. Można dla przykładu spróbować zgiąć o 90 st tej samej średnicy wkręt i gwoźdź i wkręt pęknie w miejscu swojego gwintu. Czy ma to jednak odniesienie do rzeczywistości?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Gwoździe i wkręty pracują na ścinanie a nie na zginanie. Do tego specyfika montażu. Gwóźdź wbijamy a wkręt wkręcamy. W USA stosują gwoździe bo powszechnie pracują gwoździarkami. U nas już też. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    A czy to nie jest tak ze wkrety są twardsze bo hartowane i przez to bardziej kruche? Więźba przeciez pracuje a wkręcona wkrętami na sztywno czy nie jest sztywniejsza?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Odpowiednią sztywność więźby uzyskuje się przez montaż sztywnego poszycia lub stężeń. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    A czy udar stosowany we wkrętarkach nie oslabia wkrętów?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    A jak miałby je osłabić? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony