dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wypełnianie bruzd z instalacją wodną/grzewczą

    Witam wszystkich.

    Nabyłem niedawno dom, w stanie powiedzmy deweloperskim.
    Pierwsze co zrobiłem to zatrudniłem ekipę do montażu pieca, podłączenia podłogówki itd.
    Po wykonaniu prac związanych z ogrzewaniem, pozostały mi odkryte rury PEX w ścianach w łazience, ponieważ
    podłączenie pieca gazowego wiązało się z lekką przeróbką instalacji wodnej/grzewczej.

    Korzystając z Waszej wiedzy i doświadczenia (jako że jestem trochę zielony jeśli chodzi o sprawy budowlane), chciałem zapytać
    w jaki sposób mogę teraz zakryć w/w bruzdy.
    Myślałem o wypełnieniu przestrzeni między rurami, oraz między rurami i ścianą za pomocą pianki, tak aby odizolować przy okazji rury od ściany, następnie przyciąć piankę aby chowała się pod powierzchnią ściany, po czym ułożyć siatkę wzmacniająca i całość pokryć klejem gipsowym.
    Na wierzch będą układane płytki dlatego chciałem zapytać czy powyższa metoda się sprawdzi i będzie stanowiła stabilne podłoże pod płytki ?

  2. #2

    Domyślnie

    Rury w ścianach powinny byc poizolowane specjalną otuliną, są?
    Jeżeli np. w łazience będzie grzejnik drabinka to powinien być ustawiony odpowiedni rozstaw i dopiero zapianowane.
    Dobrze myślisz, trzeba to opianować po bokach, odciąć nadmiar piany i czymś zarzucić, mozę być gips choć teoretycznie w łazienkach sie go nie daje, gips generalnie ciagnie wode a lazienki to zwykle tynki cementowe, ale ja bym gipsem zarzucil tez jakbym go mial u siebie w nadmiarze, jezeli beda plytki na to to siatka nie jest konieczna, jezeli nie bedzie to daj ta siatke bo potem wlasnie tam lubi pękac.

    Swoją drogą ekipa która to robiła powinna zapianować te rury a nie Ty, Ty co najwyżej odciąć piane i reszte zrobić.

  3. #3

    Domyślnie

    Rury nie są izolowane żadną otuliną, jedynie pianką, tzn. w pozostałej części która nie została naruszona.
    Co do gipsu to nie mam go wogóle, także i tak mnie czeka zakup i tak.Na ściany przyjdzie jeszcze folia w płynie, dlatego pomyślałem o gipsie.
    W łązience jest drabinka ale wszystkie grzejniki itd nie były ruszane tylko podłączone do instalacji.
    Przeróbka instalacji polegała tylko na zmianie prowadzenia przewodów zasilających wodę do pieca.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem dokładnie o co Ci chodzi z tym remontem ale mniejsza z tym.

    Na rurach powinna być otulina, wpisz sobie w google otulina na rury, czerwona lub szara zazwyczaj, czerwona w kregach, jest tez niebieska, jezeli lutowali rury to w miejscach lutow mogli nie dac bo by sie stopily ale po fakcie powinni dołożyc, to samo pex, powinny byc poizolowane, chcesz, możesz to zapianowac, tez bedzie, ale otulina jest po to, bo miedz czy pex ma cienkie scianki wiec i straty ciepla duze. Jezeli grzenijk wisi to ok, myslalem, ze masz wystawione kikuty i beda podpinac po polozeniu plytek w lazience. Poizoluj i zapianuj, lub zapianuj i tyle. Jeżeli by to była kotłownia i minimalna częśc w lazience i to pod plytkami to bym poszedl po taniosci, kle jgipsowy chyba bedzie najtanszy,

  5. #5

    Domyślnie

    Generalnie wygląda jak na załączonych zdjęciu.
    Na tą ścianę mają przyjść płytki jeszcze. Bruzdy są dość głębokie, więc pod rury napakowałem pianki i teraz zastanawiam się w jaki sposób to wykończyć
    z wierzchu, aby w przyszłości nie odpadły mi płytki z tych miejsc.
    Myślałem, żeby na wierzch dać gips budowlany ale z tego co wiem to cholerstwo strasznie szybko schnie więc zapewne mocno upierdliwe by to było.
    Tam gdzie są rury kanalizacyjne i przestrzenie do wypełnienia są znaczne myślałem wkleić na zaprawę docięte kawałki betonu komórkowego.
    Co o tym sądzicie ?
    Ostatnio edytowane przez r.a.f ; 15-06-2020 o 10:50

  6. #6

    Domyślnie

    Dziury są spore, po co aż takie robili? Plany byly inne i się zmieniły czy OT tak sobie takie dziury wybili pod rurke 32jke ta biała kanalizacyjną? Te rury białe PEX w ścianie BEZWZGLEDNIE powinny byc w otulinie, takie rury sie daje pod wylewke - podlogowke sie z nich robi bo dobrze oddaja cieplo, Ty je masz w scianie, czyli zamiast ciepla bedziesz mial straty ciepla bo nie sa w otulinie, piwinni nalozyc otuline i dopiero te rury upychac i spinac. Na te dziury szkoda piany, szkoda tez gipsu, trzeba albo stare scinki regipa powklejac, na klej gipsowy, albo kupic pustaka ytonga jednego malego i z niego, chyba ze masz jakies inne, chodzi o to, ze tak jak pisalem, szkoda samego kleju na to, trzeba cos dodac, na koncu wygladz klej i zrob takie iksy X X X X pojezdzic po prostu kielnia zeby sie klej do plytek tego zlapal, jakbys to mial szpachlowac to siatka szeroko obowiazkowo, na sile to i pod te plytki mozesz dac. Jak mozesz to wrzuc jeszcze zdjecie z bliska z boku tego trojnika szarego jak on tam wchodzi i zdjecie jak rurki sa do pieca wpiete + nad piecem komin. Tak z ciekawosci jakby Ci sie chcialo. Pytaj jak czegos nie wiesz, postaram sie pomoc w miare tego co wiem.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki Krzysiek za odpowiedź.
    Przed zakupem cała instalacja była robiona pod inny piec i teraz musieli zmienić prowadzenie rur z góry przełożyć na dół
    i dlatego powstały takie "japy". Co do rurki 32, to cholera wie co miał autor na myśli, wygląda jakby dynamitem próbowali bruzdy robić.
    Fakt, że rury nie są w otulinie świadczy jedynie o fuszerce wykonawcy, który zapewne nie zakładał
    że ściany będą ryte, są tylko opiankowane.
    Trójnik pionowy będzie wyrzucony bo geniusze wyprowadzili rurę pod WC tuż pod piecem. Na zdjęciu widać przedłużony fragment.
    Mam kilka bloczków betonu komórkowego więc podocinam z nich kawałki i powklejam. Pod płyki nie ma sensu szpachlować.
    Jakiś konkretny klej gipsowy polecasz ?
    W myśl, że biednego nie stać na oszczędności wolę zastosować materiały lepszej jakości.
    Załącznik 349683Załącznik 349684
    Ostatnio edytowane przez r.a.f ; 15-06-2020 o 10:51

  8. #8

    Domyślnie

    Ja bym to klejem gipsowym pokleił, oczywiście najpierw zagruntuj, może Ci dość szybko wiązać bo ytong solidnie pije wode, klej bądź jaki dolina nidy na przyklad, w marketach pewnie maja jakies cuda i po 10zł, ale to powinienes od razu zauwazyc ze cos nie tak cena bedzie : )

    Ten piec masz nowy? Serwisant go bedzie jeszcze odbieral czy jakis stary przekladany?

  9. #9

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    hehe piec który będzie robił za odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar _unnamed
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Kąty Węgierskie
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    hehe piec który będzie robił za odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego
    Wydaje mi się, że ten piec ma wewnętrzny syfon na odprowadzeniu kondensatu.

    Z tego co widać na obrazkach, to poprzednia instalacja z PEXów poszła na goło pod tynk. Ci co instalowali piec przynajmniej założyli peszle na PEXy.
    Te poprzednio zatynkowane rurki bez żadnej otuliny czy peszla - jeśli są na ciepłą wodę / ogrzewanie - to mogą w przyszłości sprawić problemy. I nie chodzi tu tylko o to, że będą pełniły funkcję ogrzewania ściennego, ale o rozszerzalność temperaturową. Takie długie odcinki powinny być położone w kształcie Z lub L umożliwiając samokompensację.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,
    czy można zamurować rury pert-al-pert w otulinie zaprawą murarską wymieszaną z kawałkami cegieł? To samo pytanie dotyczy rury kanalizacyjnej fi 50 PP będącej odpływem od pralki? Nie chcę używać tynku ponieważ potrzebuję czegoś co będzie miało większą wytrzymałość na ściskanie, bruzdy znajdują się w ścianach nośnych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony