dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie Czym to grzać - wątpliwości juz przy projektowaniu.

    Witam
    Zamierzam w tym roku zacząć budować dom. Jak z żoną ustaliliśmy ma to być koniecznie parterówka 110-120m użytkowej + garaż na 1 lub 2 samochody + pom gosp. (mamy juz pare projektów upatrzonych).
    Po własnych doświadczeniach z domu moich rodziców i lekturze forum zdecydowany jestem na 100% podłogówki.
    Gazu w drodze nie ma wiec są 2 wyjscia
    1. Ekogroszek i budowa komina a nawet dwóch
    2. PC pow - woda + reku

    Strop planuje drewniany - a reku mysle ze sam zrobie - przy parterze z nieużytkowym poddaszem chyba nie bedzie cieżko.

    W przypadku PC - bedzie to zasilanie niskotemperaturowe około 37 stopni - czy w takim przypadku moge zawiesić po drabince (fajna sprawa do suszenia ręczników) w 2 łazienkach - czy takie drabinki bedą grzały na tak niskiej temp.?
    Co z garażem - bedzie włączony do budynku (dach koperta) - montować jakieś awaryjne źródło ciepła w przypadku niesamowitych mrozów czy raczej takiego czegoś sie nie robi?

    Namyślam sie nad tymi dwoma rozwiązaniami. Wiem ze wstyd ładować wegiel do nowego domu i nie chce tym wątkiem wywoływać kolejnej kłótni zwolenników PC kontra zwolenników Wegla.
    Chciałbym tylko wiedzieć co w przypadku podpiecia pod instalacje z PC drabinek - czy całkowicie z tego zrezygnować?
    W przypadku instalacji CO+CWU czy mój zaprzyjazniony hydraulik wykonuje mi normalnie instalacje a później firma sprzedająca pompe montuje PC?
    Ostatnio edytowane przez marcuso86 ; 07-03-2016 o 19:27

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Inka57
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Ostroleka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    15
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Ja wybralam ogrzewanie elektryczne ! Oczywiscie dom musi byc odpowiednio zbudowany !
    Zycze naj *

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Drabinka prze 33C u mnie działa przyjemnie i skutecznie, jeśli chodzi o suszenie ręczników.
    Mam też grzałkę w drabince - używana poza sezonem grzewczym.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Praktycznie taki sam dom pobudował mój brat .
    Grzeje go kominkiem z płaszczem wodnym , daje to możliwość uzyskania co.o +c.w.u. , jeśli decydujesz się na podłogówkę to na 100% musi być ona zasilana z bufora .
    Darek B

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Praktycznie taki sam dom pobudował mój brat .
    Grzeje go kominkiem z płaszczem wodnym , daje to możliwość uzyskania co.o +c.w.u. , jeśli decydujesz się na podłogówkę to na 100% musi być ona zasilana z bufora .
    proponujesz kotłownię w salonie? ja wolałbym ekogroszek niż takie pomysły. a z dwóch opcji przedstawionych przez autora to pompa ciepła
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Tak, ja ze względu na ekologię i efektywność energetyczną wybrałbym oczywiście pompę ciepła, ale nie dla idei, tylko dlatego, że coraz więcej inwestorów przekonuje się do takich rozwiązań.

    Ale plus za to, że myślisz o tym już na etapie projektowania - dzięki temu Twoja instalacja będzie przemyślana, i oby odpowiednio zaprojektowana.
    Jeśli będziesz miał problem z doborem urządzeń, lub ewentualnie będziesz się wahał między wyborem odpowiedniego producenta - pytaj
    Postaram sie doradzić, lub naprowadzić na rzetelne źródła no czy też skierować do odpowiednich osób.

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli garaż całkowicie cieplnie odizolowany od reszty domu to zostaw go bez ogrzewania. Pod warunkiem dostatecznej izolacji ścian, stropu i drzwi garażowych. Natomiast bez izolacji cieplnej od gruntu. Wspólny z domem wieniec, fundamenty i ściany, pewnie spowodują mostki termiczne do garażu. Jak zdecydujesz o ogrzewaniu garażu to kaloryfery z termostatem przeciw-zamarzaniu i termoizolacja podłogi.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Wiem ze wstyd ładować wegiel do nowego domu i nie chce tym wątkiem wywoływać kolejnej kłótni zwolenników PC kontra zwolenników Wegla.
    Chciałbym tylko wiedzieć co w przypadku podpiecia pod instalacje z PC drabinek - czy całkowicie z tego zrezygnować?
    W przypadku instalacji CO+CWU czy mój zaprzyjazniony hydraulik wykonuje mi normalnie instalacje a później firma sprzedająca pompe montuje PC?
    Decydując się na PC i WM z reku możesz spokojnie darować sobie drabinki w łazienkach. Dzięki wymuszonemu przepływowi powietrza wszystko schnie bez podgrzewania. Ew. dać później elektryczne drabinki z "tajmerem" na noc, jeśli stwierdzisz że ręczniki/gatki nie schną -- ale schną. Albo zwyczajnie wystawić drabinki na podłogówce, też trochę wspomogą proces schnięcia.

    Jeśli chodzi o "zabezpieczenie", to moja żona niewierna trzęsie się o ten element (jak każdy kto nie rozumie systemu grzewczego opartego na PC) i mam w planach zainstalować "w razie czego" malutki piecyk gazowy, przeznaczony do CWU (modulacja 4-7kW) zasilany z butli PB. Nie spodziewam się aby był kiedykolwiek użyty, no ale zdrowie psychiczne żony jest bezcenne.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 07-03-2016 o 19:01
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie

    Garaż w bryle budynku wiec nie bedzie odizolowany cieplnie od powierzchni użytkowej. Oczywiscie posadzka w garazu ocieplona strop i sciany tak jak w czesci użytkowej - zostawić go bez niczego, a jak z pomieszczeniem gospodarczym - chyba także bez niczego - bedzie tam zbiornik na CWU i PC?
    Kominek z płaszczem wodnym - to chyba bym brał pod uwage na ostatnim miejscu. Chce wywalić z domu syfiatą kotłownie a nie przenosić ją do salony w którym bede spędzał wiekszość czasu w domu.
    Choć przyznam że boje sie tej pompy ciepła i mam obawy co do kosztów jej eksploatacji a przedewszystkim że nie da rady w mocne mrozy typu -20. Wiem że takich dni jest pare w całym sezonie ale mimo to jakiś strach pozostaje czy to nie zamarznie i odmówi posłuszeństwa.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Garaż w bryle budynku wiec nie bedzie odizolowany cieplnie od powierzchni użytkowej. (...)
    Choć przyznam że boje sie tej pompy ciepła i mam obawy co do kosztów jej eksploatacji a przedewszystkim że nie da rady w mocne mrozy typu -20. Wiem że takich dni jest pare w całym sezonie ale mimo to jakiś strach pozostaje czy to nie zamarznie i odmówi posłuszeństwa.
    1. No to będziesz sobie dom wychładzał od garażu i więcej bulił za ogrzewanie. Nie wiem po co?
    2. W dobrze ocieplonym domu sama pompa powietrzna da radę przy 20-stopniowych mrozach. Spytaj forumowej Pusi.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    .
    Choć przyznam że boje sie tej pompy ciepła i mam obawy co do kosztów jej eksploatacji a przedewszystkim że nie da rady w mocne mrozy typu -20. Wiem że takich dni jest pare w całym sezonie ale mimo to jakiś strach pozostaje czy to nie zamarznie i odmówi posłuszeństwa.
    Dokup grzałki, większość producentów daje taką opcję do PC i po problemie. Grzanie grzałkami przez kilkadziesiąt godzin rocznie w taniej taryfie (0,3 zł/kWh) Cię nie zrujnuje.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Garaż w bryle budynku wiec nie bedzie odizolowany cieplnie od powierzchni użytkowej. Oczywiscie posadzka w garazu ocieplona strop i sciany tak jak w czesci użytkowej - zostawić go bez niczego, a jak z pomieszczeniem gospodarczym - chyba także bez niczego - bedzie tam zbiornik na CWU i PC?
    Pomieszczenie gospodarcze gdzie stoi CWU i PC musi być choć troszkę dogrzewane. Jeśli będzie po całości izolowane z domem to nie będzie tam dużych strat. Czy garaż izolować od domu, to już kwestia czy chcesz tam mieć temp. powyżej zera, czy zwisa Ci jak będzie powiedzmy -5sC w największe mrozy. Ja mam podobnie wpisany garaż i z wyliczeń wyszło, że roczne straty na rzecz braku izolacji pomiędzy domem a garażem (garaż 40m2 dwustanowiskowy) to 1MWh -- czyli w przypadku grzania PC to 200-300 zł rok. Jak dla mnie akceptowalne koszty aby w garażu nie było lodówki i chyba zostawię bez izolacji. Aha, ja nie izoluję garażu od gleby skoro nie będzie ogrzewany a jedynie będzie łapać ciepło ze ściany.

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Kominek z płaszczem wodnym - to chyba bym brał pod uwage na ostatnim miejscu. Chce wywalić z domu syfiatą kotłownie a nie przenosić ją do salony w którym bede spędzał wiekszość czasu w domu.
    Tak trzymać.

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Choć przyznam że boje sie tej pompy ciepła i mam obawy co do kosztów jej eksploatacji a przedewszystkim że nie da rady w mocne mrozy typu -20. Wiem że takich dni jest pare w całym sezonie ale mimo to jakiś strach pozostaje czy to nie zamarznie i odmówi posłuszeństwa.
    Zrób koniecznie OZC, dobierz odpowiednio jednostkę. Przy okazji poznasz ile dom "zje" energii. Pomijam już, że większość daje grzałki jakby pompie brakowało ciepła w powietrzu w te nieliczne skrajnie chłodne dni. Jak się bardzo boisz, to zakup alkohol z biokominkiem -- to potrafi dawać z 3-4kW. Ja zresztą też będę mieć taką grzałkę na "wódkę".

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    1. No to będziesz sobie dom wychładzał od garażu i więcej bulił za ogrzewanie. Nie wiem po co?
    Na przykład aby słoiki nie popękały. Takie pasywne grzanie jest o tyle wygodne, że nie inwestuje się w samo ogrzewanie garażu, a jednak jest cieplej niż w zupełnie nieogrzewanym.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 07-03-2016 o 19:58
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    (...)wybrałbym oczywiście pompę ciepła, ale nie dla idei, tylko dlatego, że coraz więcej inwestorów przekonuje się do takich rozwiązań.
    Słaby powód....
    Mnie g..zik obchodzi zdanie większości. A co jeśli "coraz więcej inwestorów" montowałoby gaz z butli?
    Zupełnie bezsensowna argumentacja.

    Ja wybrałem pompę ciepła z trzech powodów:
    -bezobsługowość!!!
    -najniższe koszty ogrzewania
    -chłodzenie pasywne za GROSZE.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    (...) jeśli decydujesz się na podłogówkę to na 100% musi być ona zasilana z bufora .
    A to dlaczego???

    Poza tym, kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie to ...hmm, bardzo specyficzne uwarunkowania muszą zaistnieć żeby zafundować sobie coś takiego. Zdecydowanie odradzam.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A to dlaczego???

    Poza tym, kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie to ...hmm, bardzo specyficzne uwarunkowania muszą zaistnieć żeby zafundować sobie coś takiego.
    Z zaznaczeniem, że kominek z płaszczem nie może być podstawowym źródłem ogrzewania w domu. No, chyba że jest w kotłowni

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie

    Nie no panowie żadnego kominka. Nawet takiego żeby przepalić 2 razy do roku do klimatu - co sie mojej żonie marzy. Ja nie bede robił syfu w salonie a wiem ile z tego jest. Pozatym jeśli ide w PC i WM to oszczedzam na kominie. A jeśli chciałbym kominek to musze chociaz jeden wybudować.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Słaby powód....
    Mnie g..zik obchodzi zdanie większości. A co jeśli "coraz więcej inwestorów" montowałoby gaz z butli?
    Zupełnie bezsensowna argumentacja.

    Ja wybrałem pompę ciepła z trzech powodów:
    -bezobsługowość!!!
    -najniższe koszty ogrzewania
    -chłodzenie pasywne za GROSZE.
    Oczywiście, za pompą ciepła jest bardzo dużo argumentów.
    Jak inwestor będzie chciał konkretne informacje - chętnie udzielę informacji.

    Co do popularności pomp ciepła - łatwiej jest się zdecydować na taką inwestycję jak można na własne oczy zobaczyć, czy i jak to działa i że ktoś kto to ma chwali sobie takie rozwiązanie

    Dobrze, że wymieniłeś kwestię chłodzenia
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Garaż w bryle budynku wiec nie bedzie odizolowany cieplnie od powierzchni użytkowej. Oczywiscie posadzka w garazu ocieplona strop i sciany tak jak w czesci użytkowej - zostawić go bez niczego, a jak z pomieszczeniem gospodarczym - chyba także bez niczego - bedzie tam zbiornik na CWU i PC?
    Kominek z płaszczem wodnym - to chyba bym brał pod uwage na ostatnim miejscu. Chce wywalić z domu syfiatą kotłownie a nie przenosić ją do salony w którym bede spędzał wiekszość czasu w domu.
    Choć przyznam że boje sie tej pompy ciepła i mam obawy co do kosztów jej eksploatacji a przedewszystkim że nie da rady w mocne mrozy typu -20. Wiem że takich dni jest pare w całym sezonie ale mimo to jakiś strach pozostaje czy to nie zamarznie i odmówi posłuszeństwa.
    Ja mam garaż i kotłownię (30m2) nieodizolowane od domu, ogrzewane dwoma grzejnikami 120cm i 80cm i zasilane z pompy ciepła, więc temp rzędu max 35st. Najniższa temp w garażu, przy -20st to +15st, a w kotłowni +18st (kotłownia ma lepszą izolację). Nie wiem na ile rujnuje to mój budżet, ale całkowite koszty ogrzewania masz na dole w mojej stopce. Pompę ciepła powietrzną mam trzeci sezon, temperatury na zewnątrz były już w granicach -20st i nic złego się nie dzieje - wręcz przeciwnie wszystko pracuje elegancko i jestem bardzo zadowolony. W domu utrzymuję +23st i niczego się nie dotykam Wcześniej przez 3 lata miałem ekogroszek w tym domu, wiec porównanie mam i nigdy więcej żadnego innego niż pompa źródła bym nie wybrał. Także nie masz się czego bać, technologia jest sprawdzona i działa
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Witam
    1. Ekogroszek i budowa komina a nawet dwóch
    2. PC pow - woda + reku
    Z powyższych wypierdziel pierwszą pozycję nawet z głowy bo jest najdroższa i w żaden sposób nie zasadna ekonomicznie,za to dołóż ogrzewanie prądem jako najtańsze inwestycyjnie.
    Następnie wykonaj sobie OZC i na podstawie zużycia energii jakie dostaniesz z wyliczeń i na podstawie kosztów inwestycji i eksploatacji decyduj czy pompa czy prąd.

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    W przypadku PC - bedzie to zasilanie niskotemperaturowe około 37 stopni - czy w takim przypadku moge zawiesić po drabince (fajna sprawa do suszenia ręczników) w 2 łazienkach - czy takie drabinki bedą grzały na tak niskiej temp.?
    Nie mam drabinek w łazience ale gdybym miał dałbym je z grzałką.
    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Co z garażem - bedzie włączony do budynku (dach koperta) - montować jakieś awaryjne źródło ciepła w przypadku niesamowitych mrozów czy raczej takiego czegoś sie nie robi?
    Mam garaż w bryle,odizolowany od domu,w przypadku niesamowitych mrozów było tam zimno,tylko tyle.
    Nie ma sensu ogrzewać garażu bo ani tam nie mieszkasz ani nie pracujesz.

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Wiem ze wstyd ładować wegiel do nowego domu i nie chce tym wątkiem wywoływać kolejnej kłótni zwolenników PC kontra zwolenników Wegla.
    Czy wstyd ? Tak bym tego nie nazwał,po prostu węgiel nie kalkuluje się w nowych domach,zwłaszcza w takim małych.
    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    W przypadku instalacji CO+CWU czy mój zaprzyjazniony hydraulik wykonuje mi normalnie instalacje a później firma sprzedająca pompe montuje PC?
    Dokładnie tak.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 08-03-2016 o 17:48

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    (...)Dobrze, że wymieniłeś kwestię chłodzenia
    Dobrze, że nie w VIESSMANNOWEJ CENIE
    Sam to ogarnę SKUTECZNIEJ I TANIEJ
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony