dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Taśma LED RGB 5050 20 metrów

    Witam, chciałbym zamontować 20 metrów taśmy led. Są to diody RGB 5050, ich parametry to: prąd/metr: 1.2A, moc: 72W /5 metrów. Czyli wychodzi na to, że zasilacz powinien mieć około 300W.
    Według mnie schemat powinien wyglądać tak:



    1. Czy to jest poprawne podłączenie?
    2. Czy sterownik też musi być na 300W? Czyli jeżeli bym chciał zasilić sterownik i wzmacniacz to muszę mieć zasilacz 600W?
    3. Jaki byście dobrali wzmacniacz RGB i sterownik do tej konfiguracji?

    Z góry dzięki za odpowiedzi i wskazówki.

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Jeszcze tylko jedno, czy sterownik musi być na 300W czy obojętnie jaki?

  4. #4

    Domyślnie

    Możesz zrobić jeszcze inaczej. Jeżeli Twój sterownik ma moc min. (10m taśmy x14,4W) 144W wtedy w/g mojego rysunku, prosto ze sterownika zasilasz jedną część taśmy oraz wprowadzasz sygnał na wejście wzmacniacza, ze wzmacniacza drugie 10m taśmy. Reasumując potrzebujesz wtedy dwa zasilacze min 160W każdy tu jeszcze masz rysunki:
    o takim wzmacniaczu myślałem:
    https://www.google.pl/search?q=wzmac...FC16L8QrIYM%3A

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pppp.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	19,1 KB
ID:	349231

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A zasilałeś taką taśmę LED 10 m z jednej strony i dawała radę???

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A zasilałeś taką taśmę LED 10 m z jednej strony i dawała radę???
    Rysunek jak zasilić taśmy znajduje się w poście 2-gim - minimum 3 przewody dla każdego z 10metrowych odcinków od wzmacniaczy.
    Rysunek z postu 4-tego to poglądowy sposób podłączenia całości przy wykorzystaniu jednego wzmacniacza - kolego themati91, przy drugim schemacie nadal obowiązują Cię min. 3 przewody od sterownika do 1-szego odcinka 10m taśmy, oraz od wzmacniacza do 2-giego odcinka 10m taśmy.
    Kolego themati91, ważne są też spadki napięć - czyli musisz dopasować właściwy przekrój poprzeczny przewodów.

  7. #7

    Domyślnie

    No właśnie tak myślałem o tych przewodach i dla odcinków 2x 10m będzie chyba trzeba dać 2,5mm. Natomiast jakbym chciał 20m w jednym kawałku to bym musiał 4mm dać ale to już gruby przewód, więc chyba lepiej zrobić 2x 10m i cieńsze przewody.

  8. #8

    Domyślnie

    Musisz poprowadzić min. 3 przewody, tak jak już pisałem, bardzo dużo zależy od jakości taśmy - miałem sytuację, 5m taśmy zasilany z dwóch stron, w połowie już widoczny spadek jasności. 10m taśmy x 14,4W= 144W/12V=12A/3(przewody) = 4A na jedną żyłę(wspólną) przy pełnym białym świetle na 10 metrach przy przewodzie 2,5^2 spadek jest 0,3V - dlatego poprowadź 4x2,5mm2, będzie to pewne połączenie. Przed samą taśmą przylutuj 0,5mm2, bo inaczej nie podłączysz się pod taśmę.
    Sama końcówka przewodu musi byc elastyczna - w sensie, najlepiej, jeżeli masz możliwość wyciągnięcia/cofnięcia przewodu pod płytę k-g

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony