dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tyszek666

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    34

    Domyślnie Przyłącze gazu od zera.

    Witam,
    Jestem na etapie kończenia budowy domu. Do etapu zamkniętego zostało mw jakieś 2 miesiące. Prąd już jest w trakcie, woda też. Pozostaje mi przyłącze gazowe.

    I tutaj mam kilka pytań

    1. Ile mniej więcej może trwać cała procedura przyłączania? W tej chwili brakuje jakieś 2 miesiące jak wspomniałem do SSZ i nie wiem czy nie za wcześnie rozpoczynam z tym przyłączem. Czytałem że musi być SSZ żeby zakładać gaz.

    2. Dowiedziałem się że muszę zrobić projekt i potem instalację wykonuje wykwalifikowany instalator. Jak dobrze doczytałem to ja robię instalację od licznika do domu i w domu. A jak wygląda sprawa z przyłączem od gazociągu do licznika?
    Kto to wykonuje? Kto projektuje? Kto płaci?

    3. Jeśli przyłącze wykonuje gazownia to jakie dokumentu muszę mieć aby złożyć wniosek o to przyłącze?

    Mam warunki techniczne przyłączenia gazu i mapkę do celów projektowych.

    Dzięki z góry wielkie za odpowiedzi!! Czytałem w internecie ale co strona to inne informacje i w sumie już nie wiem gdzie leży prawda

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Co według ciebie oznacza przyłącze.
    Czy jest to odcinek rury doprowadzający gaz do skrzynki gazowej z licznikiem, czy też jest to instalacja doprowadzająca gaz od licznika umieszczonego z reguły na granicy działki do domu.
    Pierwszy typ robi sama gazownia lub najęty przez nich instalator i to prawdopodobnie masz w warunkach przyłączenia do sieci gazowej.
    Tam są ujete jakie musisz spełnić warunki.
    SSZ to nie wszystko bo wewnątrz musi mieć projekt instalacji wewnętrznej i zrobić projekt przyłącza ze skrzynki do domu , musi w domu zaistnieć instalacja wewnętrzna gazowa, musisz nająć uprawnionego instalatora który zrobi to i doprowadzi gaz do domu ze skrzynki gazowej zamontuje piec gazowy i wystawi protokoły pomiaru szczelności.
    Następnie musisz zawołać kominiarza aby wydał opinię na instalacje wentylacyjną i instalacje gazową do pieca gazowego.
    Z tymi dokumentami iść do gazowni i złożyć dokumenty że instalacja jest gotowa do napełnienia oraz podpisać umowę.
    Następnie gazownia zamontuje licznik i puści gaz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Najpierw gazownia i wniosek o przyłączenie na podstawie WT które masz,reszta opisana powyżej.
    Jeśli w PnB nie masz wew.instalacji gazowej to należy taki projekt wykonać zgłosić roboty założyć dziennik i mieć KB z uprawnieniami do gazu.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    milo222

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-249
    Posty
    130

    Domyślnie

    poszukaj czy gdzieś koło Ciebie lub gdzie przejeżdżasz gazownicy nie robią jakiś prac i zagadaj z nimi - będziesz miał 3 razy szybciej zrobione i bez problemów. Ja tak zrobiłem i niczym się nie martwiłem od A-Z mi chłopaki z gazowni wszystko pomogli załatwić.

    Jak dla mnie to dość późno się zabierasz do tego - przyłącze w Poznaniu w standardowym tempie to min 6 miesięcy

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tyszek666

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Co według ciebie oznacza przyłącze.
    Przyłącze to rura od gazociągu do licznika w płocie.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    SSZ to nie wszystko bo wewnątrz musi mieć projekt instalacji wewnętrznej i zrobić projekt przyłącza ze skrzynki do domu , musi w domu zaistnieć instalacja wewnętrzna gazowa, musisz nająć uprawnionego instalatora który zrobi to i doprowadzi gaz do domu ze skrzynki gazowej zamontuje piec gazowy i wystawi protokoły pomiaru szczelności.
    Następnie musisz zawołać kominiarza aby wydał opinię na instalacje wentylacyjną i instalacje gazową do pieca gazowego.
    Z tymi dokumentami iść do gazowni i złożyć dokumenty że instalacja jest gotowa do napełnienia oraz podpisać umowę.
    Następnie gazownia zamontuje licznik i puści gaz.
    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Najpierw gazownia i wniosek o przyłączenie na podstawie WT które masz,reszta opisana powyżej.
    Jeśli w PnB nie masz wew.instalacji gazowej to należy taki projekt wykonać zgłosić roboty założyć dziennik i mieć KB z uprawnieniami do gazu.
    No i tu są dwa posty i rozbierze wersje
    Czy idąc do gazowni aby zrobili przyłącze muszę mieć wykonaną instalację, czy te prace mogą się odbywać równolegle?

    Bo tak jak napisał milo222 może to trwać dość długo.

    Jeszcze jedno pytanie, czy projekt tej instalacji to jest coś innego niż zdjęcie które załączyłem? (Takie coś jest w projekcie)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160317_125115.jpg
Wyświetleń:	1182
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	350205

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał tyszek666 Zobacz post
    Przyłącze to rura od gazociągu do licznika w płocie.





    No i tu są dwa posty i rozbierze wersje
    Czy idąc do gazowni aby zrobili przyłącze muszę mieć wykonaną instalację, czy te prace mogą się odbywać równolegle?

    Bo tak jak napisał milo222 może to trwać dość długo.

    Jeszcze jedno pytanie, czy projekt tej instalacji to jest coś innego niż zdjęcie które załączyłem? (Takie coś jest w projekcie)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160317_125115.jpg
Wyświetleń:	1182
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	350205
    Do skrzynki robi gazownia teraz najczęściej w granicy jest tam też licznik,jeśli odległość od tego przyłącza jest dł niż ileś tam metrów musi być jescze jeden zawór mam na ścianie zewnętrznej kotłowni w takiej małej skrzynce.

    Możesz równolegle robić, najpierw do gazowni w tym sensie że określa datę wykonania przyłącza i wtedy dopasujesz resztę.

    Ważne abyś od momentu postawienia przyłącza mógł odbierać gaz w określonym terminie podpisując umowę o przyłącze określa się termin rozpoczęcia poboru do dn....


    Nie widzę dokładnie ale powinna być żółta linia z domu do skrzynki.ale projekt wew instalacji gazowej na jednym pozwoleniu wymaga wpisów uprawnionego projektanta od gazu,jego oswiadczenie i kopię uprawnień.A w decyzji o pozwoleniu na budowę winno być udzielam pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego wraz z wewnętrzną instalacją gazu.....

    Ja tak mam i zgłaszając rozpoczęcie budowy chcieli od razu KB z uprawnieniami do gazu.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Tak czy inaczej musi zrobić projekt przyłącza wewnętrznego od skrzynki do domu i uzgodnić go z gazownią i ZUD-em.
    Skontaktuj się z kierownikiem budowy kto jemu podbijał instalacje wewnętrzne podczas adaptacji projektu to ci da namiary na projektanta z uprawnieniami lub sam to wykona.
    Odnośnie chłopaków z pogotowia to chodzi o to że oni najczęściej dorabiają na boku prowadząc instalacje gazowe wraz z papierkami potrzebnymi potem do zagazowania więc nie szukaj zbytnio instalatora tylko idź do pani z obsługi klienta i porozmawiaj aby ci dała telefon lub skontaktowała ze swoim kolegą od brudnej roboty.
    Przyłącze po stronie gazowni trwa raptem jedno popołudnie razem ze skrzynką więc tym się nie martw tylko zadbaj abyś był gotowy ze swoimi wewnętrznymi instalacjami.
    Jeśli już przyjdzie czas a pojawią się jakieś kłopoty terminowe po stronie gazowni wtedy także udeż do chłopców z pogotowia gazowego i za małą opłatą zrobią co trzeba kompleksowo i u ciebie i po swojej stronie.

    Zdjęcie załączone to nie jest projekt instalacji tylko rzut parteru domu.
    Projekt robi się na mapce projektowej którą masz od geodety wraz z opisem wszystkich szczegółów.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 17-03-2016 o 12:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Wg mnie projekt wewnętrznej instalacji gazowej nie wymaga uzgodnienia z ZUD ja nie robiłam a gaz już mam.

    Co do przyłączenia przez gazownię główną skrzynkę, nie wszystko da się przyspieszyć bo gazownia ogłasza przetarg na jego wykonanie przez zewnętrzną firmę.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Wszystko zależy jak daleko jest rura średniego ciśnienia. Jeśli w drodze obok działki to rejon gazowniczy czasem sam świadczy takie usługi, natomiast większe roboty uzbrojenia nowych działek przeznaczonych pod zabudowę idą już z przetargu.

    Odnośnie uzgodnień to faktycznie uzgodnieniom ZUD nie podlegają projekty sieci uzbrojenia terenu usytuowanych w granicach działki budowlanej,

    Swoją drogą kol. tyszek666 doprowadza właśnie prąd i wodę więc projekty według mnie powinien zrobić kompleksowo wszystkiego co potrzebne..... czyżby te właśnie realizowane zrobił bez ?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Gaz w drodze nowa nitka sąsiad z boku wyżej, podłączony do tej samej rury wpinali nas przetarg był.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tyszek666

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witam ponownie,

    Właśnie czytam projekt i w miejscu gdzie jest opis techniczny instalacji jest takie coś:
    " Opracowanie nieniniejsze obejmuje projekt instalacji gazowe od kurka głównego do urządzeń gazowych zamontowanych w budynku. W projekcie przewiduje się umieszczenie kurka głównego i gazomierza w skrzynce naściennej zamontowanej w linii ogrodzenia oraz zaworu na ścianie budynku. Projektuje się doprowadzenie gazu ziemnego GZ-50 do kotła gazowego i do kuchenki gazowej czteropalnikowej".

    Na rysunku którego zdjęcie wstawiłem jest narysowana linia gazu, kurka, i podłączenia pieca i kuchenki.

    Że tak powiem, zgłupiałem ;/

    Co do projektowania innych instalacji to woda i kanalizacja się tworzy plan, a co do energetyki to na razie elektrownia jest na etapie projektowania przyłącza. O wewnętrznej instalacji elektrycznej jeszcze nic nie wiem Ale akurat elektryka to najmniejszy problem.
    Ostatnio edytowane przez tyszek666 ; 17-03-2016 o 14:08

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Sprawdź w PnB tam musi pisać.
    Planujesz kuchenkę gazową w kuchni?
    Zanim podłączysz gaz potrzeba prądu i wody

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tyszek666

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    34

    Domyślnie

    No właśnie w PnB nie ma nic o gazie ;/
    Może jutro Pani z gazowni oddzwoni to się dowiem od źródła.

    Dlaczego potrzeba prądu i wody??

    Co do kuchenki to nie planuję na chwilę obecną ale się zastanawiam czy nie zrobić podłączenia na kiedyś tam, na wszelki wypadek jak to się mówi.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał tyszek666 Zobacz post
    No właśnie w PnB nie ma nic o gazie ;/
    Może jutro Pani z gazowni oddzwoni to się dowiem od źródła.

    Dlaczego potrzeba prądu i wody??

    Co do kuchenki to nie planuję na chwilę obecną ale się zastanawiam czy nie zrobić podłączenia na kiedyś tam, na wszelki wypadek jak to się mówi.
    No do samego gazu nie potrzeba ale do pieca już tak do podłogówki woda a do pieca prąd.

    Jeśli nie ma w PNB to nie ma w gazowni mają wiedzieć coś o wew instalacji gazowej?

    Zadzwoń do Twojego kierownika budowy, lub projektanta który robił projekt lub adaptację...

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał tyszek666 Zobacz post
    No właśnie w PnB nie ma nic o gazie ;/
    Może jutro Pani z gazowni oddzwoni to się dowiem od źródła.

    Dlaczego potrzeba prądu i wody??.
    Jeśli jest żółta linia i opis to znaczy że przeglądana dokumentacja zawiera projekt instalacji gazowej.
    Żółta linia na rysunku który załączyłeś oznaczała by raczej instalację w domu, natomiast ja bym szukał żółtej lini na mapkach do celów projektowych i to tam widać drogę przyłącza od skrzynki gazowej do domu.
    Pozwolenie na budowę raczej nie zawiera nic o gazie bo takie informacje to raczej w Projekcie budowlanym gdzie są instalacje wewnętrzne i warunkach zabudowy oraz warunkach przyłączenia do sieci gazowej
    Oprócz opisu który przytoczyłeś projekt powinien zawierać opis wykonawczy wraz z wykazem materiałów użytych np. rury gazowe PE HD SDR, podejścia do budynku z przejściem na PE/Stal itp pierdoły, no ale to wszystko zależy od metod projektanta.
    Prąd i woda potrzebna jest do podłączenia pieca.
    Przecież czymś go musisz go zasilać a do napełnienia obiegu wody w centralnym ogrzewaniu też nie będziesz nosił wiadrem od sąsiada.
    Piszesz że kończysz budowę i do etapu zamkniętego pozostały ci 2 miesiące......O jakim etapie zamknięty mówisz bo mam nadzieję że nie jest to stan surowy zamknięty.
    Jeśli jest to faktycznie SSZ to najpierw wykonaj instalację CO, CWU, KAN wewnątrz domu a następnie zamartwiaj się gazownią.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 17-03-2016 o 18:59
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    W pozwoleniu jest to w samym tytule,nawet wniosek musiałam uzupełniać właśnie o inst.gaz i szambo.

    U mnie jest min tak udzielam pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z wewnętrzną instalacją gazu oraz bezodpływowym zbiornikiem na nieczystości ciekłe.

    Na mapce do celów projektowych jest narysowana linia przebiegu z zaznaczeniem przekrojów od granicy do domu.Jest opracowanie i papiery projektanta od gazu,pieczątki odpis uprawnień-zgłoszony KB od gazu dodatkowy bo mój nie ma takich uprawnień.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tyszek666

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    34

    Domyślnie

    To co podałem wcześniej jest pkt 4.1 ale jest tez pkt4.2
    A w nim m.in przyłącze wykonac z rur poli... PEHD SDR-11 DN32
    instalację wewnętrzną PN-80/H-74219

    Obliczenia zużycia gazu, opisane spadki w kierunku urządzeń gazowych, i inne na całą stronę A4.

    Tak coś czuję że ten projekt by się nadał tylko pewnie coś ala adaptacja by była potrzebna.

    Odnośnie pozwoleń to szukałem w necie i teraz o ile dobrze widziałem nie trzeba pozwoleń na budowę przyłączy o ile je zrobi ktoś kto ma uprawnienia i będą uwzględnione na mapie.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał tyszek666 Zobacz post
    To co podałem wcześniej jest pkt 4.1 ale jest tez pkt4.2
    A w nim m.in przyłącze wykonac z rur poli... PEHD SDR-11 DN32
    instalację wewnętrzną PN-80/H-74219
    Obliczenia zużycia gazu, opisane spadki w kierunku urządzeń gazowych, i inne na całą stronę A4.
    Tak coś czuję że ten projekt by się nadał tylko pewnie coś ala adaptacja by była potrzebna.
    Odnośnie pozwoleń to szukałem w necie i teraz o ile dobrze widziałem nie trzeba pozwoleń na budowę przyłączy o ile je zrobi ktoś kto ma uprawnienia i będą uwzględnione na mapie.
    tyszek666
    Wszystko się zgadza ale ty to czytasz z osobnego dokumentu, teczki pod tytułem Projekty przyłączy i tak jak mówię jest tam mapka do celów projektowych 1/500 którą zamówiłeś u geodety czy też czytasz to z Projektu budowlanego domu w którym są także nadmienione projekty instalacji wewnętrznych.

    Pozwoleń na budowę instalacji i przyłączy nie potrzeba bo już je masz w pozwoleniu na budowę.
    Tam jak nadmienił kol. Bajero jest jasno napisane iż dom wraz z instalacjami wewnętrznymi.
    Ponadto nowe prawo budowlane zniosło konieczność pozwoleń na budowę instalacji wewnętrznych.

    W projekcie przyłącza gazu od skrzynki do domu ma być opisana aktualna sytuacja na twojej działce budowlanej tak więc gdzie jest skrzynka, którędy idą przyłącza, jaką rurą, jeśli są dłuższe niż to dodatkowo stosuje się zawór na budynku, poza tym ma być mapka do celów projektowych z zaznaczeniem linią żółtą którędy idzie po działce rura od skrzynki do domu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 18-03-2016 o 07:27
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Może coś pomoże o nowych zasadach.

    https://poradnikprojektanta.pl/insta...na-zgloszenie/

    Jeśli nie pozwolenie to zgłoszenie ale do niego odpowiednie papierki potrzebne.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tyszek666

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    34

    Domyślnie

    To wszystko jest w projekcie domu. Nie mam teczki z podpisem projekty przyłączy.

    I chyba znalazłem odpowiedź na to muszę zrobić: http://forum.muratordom.pl/showthrea...j-inst-gazowej

    I teraz pewnie czeka mnie szukanie odpowiedniego speca który to adoptuje za mniejsze pieniądze albo tworzenie nowego projektu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony