dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jedno dolne źródło na dwie pompy / jedna pompa na dwa domy

    tak się zastanawiam czy jest to praktykowane

    sytuacja 1:

    dwie działki położone obok siebie, na każdej dom jednorodzinny ogrzewany PC gruntową. I teraz wkładamy PC tyko do jednego z domów ( przewymiarowaną) a ta pompa zapewnia ciepło w obu domach. Za pompą trójnik z zaworem automatycznym , sygnał z domu nr 2 , dalej rura w grubej izolacji wkopana w grunt podłączona z rozdzielaczem domu nr 2. Wszystko wydaje się wykonalne.... ( wiem , wiem że można dać dwie powietrzne ale nie o to pytam)

    sytuacja 2:

    te same dwie działki, na każdej z nich dom. W każdym domu PC gruntowa ale DZ jedno wspólne działające w układzie z zaworem i siłownikiem automatycznym który pilnuje żeby tylko jedna pompa na raz używała DZ. Wiem że ma to minusy w postaci bardzo dużej eksploatacji DZ ale może ktoś słyszał o takim wykonaniu i mógłby się podzielić spostrzeżeniami.

    Dodatkowe pytanie dla obeznanych :
    - co myślicie o zrobieniu DZ poziomego pod domem z pełnym podpiwniczeniem ? - wykop i tak trzeba zrobić na około 2 metry, wystarczy wykopać nieco niżej, położyć pętle później zagęścić pod ławy lub ewentualnie dosypać mieszanki optymalnej lub suchego betonu i zagęścić. Odpada koszt koparki, nie martwimy się że zabraknie działki na DZ poziome.... minus taki że grunt pod domem będzie zimny ale podłogę i tak grubo izolujemy i nie ma tam dużych strat ( dodatkowo dużo się ostatnio mówi o bąblu cieplnym pod domem - pętla w tym miejscu wydaje się super pomysłem)

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    DZ pod budynkiem odpada, wyziębisz grunt dosyć szybko, brak możliwości regeneracji gruntu. Piszesz o jednej pompie na dwa budynki. Według mnie to nie wyjdzie, nie wiem jak ogromne musiało by być DZ by obskoczyć dwa domy. W takim przypadku DZ eksplatować bedziesz non stop. Nawet jeśli by wyszło to zarżniesz pompę na amen- bo w okresie zimowym będzie działać non stop. A gdzie komfort domowników, o tachinkach już nie wspomnę- jak je podzielisz.
    Na samym początku tych dywagacji powinieneś zająć się obciążeniem ciplnym każdego z budynku, następnie projektem geologiczny, dopiero po wszystkim pomyśleć o dwóch pompach PW W ogólnym rozrzachunku po 5-8 latch wyjdzie taniej.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 17-03-2016 o 14:57
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    jedna pompa na dwa domy okej - oczywiście o odpowiedniej mocy, pewnie w okolicach 20kW trzeba by szukać. gorzej z jednym dz, bo tutaj trzeba by jednak powiercić znacznie więcej.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    jedna pompa na dwa domy okej - oczywiście o odpowiedniej mocy, pewnie w okolicach 20kW trzeba by szukać. gorzej z jednym dz, bo tutaj trzeba by jednak powiercić znacznie więcej.
    A co z trwałością takiej pompy eksploatowaną przez dwa budynki, jaki będzie jej koszt? Ile będzie droższy od jednej 10 KW dla każdego domu?
    Jak dla mnie ta nadmierna oszczędność, może się nie sprawdzić i odbić czkawką.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5

    Domyślnie

    Odkopię temat, żeby nie zakładać nowego.

    Ja mam pytanie o sytuację taką:

    2 działki z zabudową bliźniaczą, na działce nr 1 stoi dom jednorodzinny 190m2 do ogrzania, planowana PC 8-9kW, wykonane DZ 4 odwierty (100+80+50+50 m.) ze studzienką zbiorczą, wprowadzone do budynku (wiem, że trochę za dużo, ale można powiedzieć, że część tych odwiertów była bezkosztowa, stąd też to pytanie). Na działce nr 2 analogiczny dom (przyklejony do tego pierwszego), ale podzielony na dwa osobne lokale - jeden (na dole) już ma gruntową PC z odwiertami na tej właśnie małej działce, drugi (na górze 85m2), nie ma jeszcze ogrzewania i brak możliwości wykonania kolejnych odwiertów (za ciasno). W obu przypadkach rekuperacja i bardzo dobra termoizolacja, ale zapotrzebowania na ciepło jeszcze nie znam.

    Opcja 1 - powietrzna PC ale.... skoro obok jest tak przewymiarowane DZ, to czy możliwa jest:
    Opcja 2 - to wykonane już DZ (280 m.) zasila dwie PC (CO+CWU) w dwóch budynkach.

    Jest to wykonalne i ma prawo działać?
    Ostatnio edytowane przez Ryba4 ; 29-05-2019 o 00:23

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    . Według mnie to nie wyjdzie, nie wiem jak ogromne musiało by być DZ by obskoczyć dwa domy. W takim przypadku DZ eksplatować bedziesz non stop. Nawet jeśli by wyszło to zarżniesz pompę na amen- bo w okresie zimowym będzie działać non stop. A gdzie komfort domowników, o tachinkach już nie wspomnę- jak je podzielisz. j.
    Ciekawe jak sobie radzą w blokach z pompami ciepła.
    Oczywiste jest ,że mozna zrobić jedną pompę na dwa budynki ,rozliczać ciepłomierzami. Pompy ciepła bardzo lubią pracę ciągłą ( bez przerwy ) .Nawet staramy się stosować bufory aby wydłużyć czas pracy. A pod budynkami można zrobić tylko pionowy wymiennik gruntowy.

  7. #7

    Domyślnie

    1/Proponuje wykonać profesjonalne OZC budynku z podziałem na dwa lokale;
    ......a/ moc cieplną w kW,
    ......b/ zapotrzebowanie na ciepło w kWh,
    2/ Mając te podstawowe dane, będzie możliwość oceny kosztów montażu
    ...... pomp ;
    .....a/ dla każdego lokalu,
    .....b/ dla całego budynku,

    3/Wszelkie plusy dodatnie i ujemne wówczas się ujawniają ;
    .....A/ miałem wspólne ogrzewanie gazowe na 1 kocioł na dwa lokale;
    .....B/ gdy ja chciałem grzać z większą mocą to drugi właściciel wówczas
    ........... był przeciwny,
    .....C/ skończyło się montażem osobnych kotłów dla każdego lokalu,
    .....D/ większe koszty ale spokój wewnętrzny i brak stresu.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 29-05-2019 o 09:49
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    Andrzeju dziękuję za odpowiedź. Właśnie przymierzam się do wykonania jakiegoś audytu.
    Jedno tylko doprecyzuję, bo mam wrażenie że nie zrozumiałeś w pełni:
    Budynek nr 2 jest podzielony na dwa lokale: dolny (50m2) ma swoją własną PC i DZ, już działa i grzeje (i ucieka mu ciepło do góry, do lokalu nr 2 ). Górny lokal (80m2) nie ma nic, i padł pomysł podpięcia się do DZ "sąsiada".

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba4 Zobacz post
    Na działce nr 2 analogiczny dom (przyklejony do tego pierwszego), ale podzielony na dwa osobne lokale
    - jeden (na dole) już ma gruntową PC z odwiertami na tej właśnie małej działce,
    - drugi (na górze 85 m2), nie ma jeszcze ogrzewania i brak możliwości wykonania kolejnych odwiertów (za ciasno).
    W obu przypadkach rekuperacja i bardzo dobra termoizolacja, ale zapotrzebowania na ciepło jeszcze nie znam.

    Opcja 1 - powietrzna PC ale.... skoro obok jest tak przewymiarowane DZ, to czy możliwa jest:
    Opcja 2 - to wykonane już DZ (280 m.) zasila dwie PC (CO+CWU) w dwóch budynkach.
    Wszystko b.dobrze zrozumiałem
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #10

    Domyślnie

    Podbijam temat, bo po roku nadal jest aktualny. Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły odnośnie sytuacji w #5 ?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba4 Zobacz post
    Podbijam temat, bo po roku nadal jest aktualny.
    Minął rok i nadal brak obliczeń matematycznych OZC budynków, lokali.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony