dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Martinn

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    gdańsk
    Kod pocztowy
    80-441
    Posty
    23

    Domyślnie Osiadająca posadzka

    Witam. Mam pytanie o posadzkę. Mieszkam w domy rok i 3 miesiące. około 2 miesięcy temu zauważyłem, że posadzka na parterze osiada w niektórych narożnikach około 3-4 mm. Dalszego opadania nie zaobserwowałem. Grunt na działce jest dobrze przepuszczalny ( piach) pomimo tego do zagęszczenia powierzchni między ścianami fundamentowymi użyty został odpowiedni piasek. Na to chudziak, następnie folia i styropian 2x 5 cm, następnie wylewka 5 cm.
    Oczywiście w warstwie styropianu ułożone są instancje ogrzewania i wodne. Kierownik budowy powiedział ze nie ma się czym martwić. U sąsiada w 5 letnim domu podobne efekty w narożnikach, u kolegi również. Co może waszym zdaniem powodować takie osiadanie? Kierownik budowy bacznie czuwał nad sprawami konstrukcyjnymi i np kazał dokładać wiecej zbrojenia niż jest w projekcie wiec mam zaufanie do niego. W chudziaku dodatkowo zatopiłem siatkę jako zbrojenie.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ktosiek
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubelskie/Biłgoraj
    Posty
    675

    Domyślnie

    W narożnikach nie da się podjechać dobrze maszyną, więc nie zostało dobrze tam ubite, teraz siadło. Prawdopodobnie więcej już nie siądzie.
    Dom w rododendronach 8
    Dziennik Budowy <<<---OGLĄDAJ
    Komentarze do dziennika <<<<----pisz tutaj


  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    To nie ma nic wspólnego z "ubijaniem". Posadzkę się zaciera. Unoszenie narożników i krawędzi spowodowane jest różnicami wilgotności lub temperatury pomiędzy górną i dolną powierzchnią płyty. Górna część płyty wysycha, chłodzi się i kurczy bardziej niż wilgotniejsza, cieplejsza powierzchnia dolna. Płyty mogą stać się wklęsłe na środku. Jest to łatwo zauważalne po wykończeniu i odczekaniu kilku lub kilkunastu tygodni, gdy efekty skurczu betonu są bardziej widoczne.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Martinn

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    gdańsk
    Kod pocztowy
    80-441
    Posty
    23

    Domyślnie

    Zastanawiam mnie tylko fakt dlaczego narożnikach osiada? Na logikę narożniki powinny się unieść skoro płyty mogą uginać się w środkowej części tym bardziej ze to środek jest zastawiony meblami i używany często a nie rogi

  5. #5

    Domyślnie

    Jak pisał ktosiek najbardziej prawdopodobną przyczyną jest słabe zagęszczenie zasypki piaskowej właśnie w narożnikach gdzie ciężko podjechać zagęszczarką. W większości budów które prowadziłem badanie zagęszczenia za pomocą sondy wskazywało na słabe zagęszczenie tych miejsc. Nawet badanie zwykłym prętem zbrojeniowym można to stwierdzić. W środku pomieszczeń pręt najczęściej się da wcisnąć na max 10-15cm a w narożach wchodzi jak w masło na metr. Rozwiązaniem na to jest stosowanie 2 zagęszczarek - jednej dużej do wewnątrz a drugiej (a najlepiej skoczka ) do dogęszczenia naroży. Jeden robotnik jeździ dużą a drugi zajmuje się tylko narożami. Uważam ze zasypywanie fundamentów jest jednym z ważniejszych etapów budowy i naprawdę trzeba dopilnować zagęszczania.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Martinn

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    gdańsk
    Kod pocztowy
    80-441
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkiw Zobacz post
    Jak pisał ktosiek najbardziej prawdopodobną przyczyną jest słabe zagęszczenie zasypki piaskowej właśnie w narożnikach gdzie ciężko podjechać zagęszczarką. W większości budów które prowadziłem badanie zagęszczenia za pomocą sondy wskazywało na słabe zagęszczenie tych miejsc. Nawet badanie zwykłym prętem zbrojeniowym można to stwierdzić. W środku pomieszczeń pręt najczęściej się da wcisnąć na max 10-15cm a w narożach wchodzi jak w masło na metr. Rozwiązaniem na to jest stosowanie 2 zagęszczarek - jednej dużej do wewnątrz a drugiej (a najlepiej skoczka ) do dogęszczenia naroży. Jeden robotnik jeździ dużą a drugi zajmuje się tylko narożami. Uważam ze zasypywanie fundamentów jest jednym z ważniejszych etapów budowy i naprawdę trzeba dopilnować zagęszczania.
    Czy w obecnej sytuacji jest ryzyko ze będzie popadać dalej? Posadzki wylane w czerwcu 2014. Wprowadziłem się w styczniu 2015. Na ta chwilę nie wiedzę aby opadało dalej. CO mnie niepokoi to fakt ze nawet przebiegające dziecko wywołuje efekt dudnienia. Szczeliny dylatacyjne w wylewce trochę się powiększyły. Na piętrze o dziwo taki afekt nie występuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinn Zobacz post
    Czy w obecnej sytuacji jest ryzyko ze będzie popadać dalej? Posadzki wylane w czerwcu 2014. Wprowadziłem się w styczniu 2015. Na ta chwilę nie wiedzę aby opadało dalej. CO mnie niepokoi to fakt ze nawet przebiegające dziecko wywołuje efekt dudnienia. Szczeliny dylatacyjne w wylewce trochę się powiększyły. Na piętrze o dziwo taki afekt nie występuje.
    Efekt dudnienia jest spowodowany pustką pod chudziakiem. A jak grubo dałeś chudziaka i jak był robiony, chociaż teraz to już musztarda po obiedzie. U siebie robiłem z mikso-kreta, grubość 12-13 cm, na 80 mkw poszło 1,8 tony cementu. Pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    Potwierdzam, że osiadanie narożnika to może być efekt wysychania wylewki i niekoniecznie musi to być związane ze złym zagęszczeniem gruntu pod chudziakiem.

  9. #9

    Domyślnie

    ...małe spostrzeżenie (moja obserwacja przez lata)
    Za zapadanie się piasku pod chudziakiem odpowiada woda z deszczu zanim dom zostanie przykryty, zagęszczenue ma niewielki wpływ.
    Obserwacja poparta wieloma rozbiórkami istniejących posadzek , tarasów itp. Tam gdzie od początku nie było wody bez zagęszczania ziemia pod betonem dotyka do betonu, tam gdzie woda wpływała ziemia jest zapadnięta..

  10. #10

    Domyślnie

    Jest rozwiązanie w miarę bezinwazyjne
    Iniekcja geopolimerowa zagęszczająca grunt pod budynkiem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	74179154_1337502603094854_9209930992536518656_n.jpg
Wyświetleń:	436
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	436567Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	74179154_1337502603094854_9209930992536518656_n.jpg
Wyświetleń:	436
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	436567

  11. #11

    Domyślnie

    A w dniu dzisiejszym otrzymałam informację o przyznaniu odszkodowania z ubezpieczenia Kierownika Budowy, co prawie w pełni pokryło koszt naprawy......

  12. #12

    Question

    Cytat Napisał ReniaB1975 Zobacz post
    A w dniu dzisiejszym otrzymałam informację o przyznaniu odszkodowania z ubezpieczenia Kierownika Budowy, co prawie w pełni pokryło koszt naprawy......
    Jak zabrałeś się za ten temat? Na jakiej podstawie otryzmałeś odszkodowanie? Brałeś biegłego który wyraził opinie na temat osiadania posadzki w narożnikach?

  13. #13

    Domyślnie

    Cały temat ogarnęła firma zajmująca się iniekcją geopolimerową. OC kierownika budowy pokryło koszty zarówno badań geologicznych jak i usługi.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adolf28

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    1

    Domyślnie Posadzka

    Można więcej szczegółów na temat OC też mam problem z posadzką nowy dom jeszcze bez odbioru

  15. #15

    Domyślnie

    Witam, proszę o więcej informacji odnosnie iniekcji i ubezpeiczenia kierownika budowy. Jakie koszty iniekcji ? na jakiej powierzchni domu? Dlaczego koszt pokryty z calosci z ubezpeiczenia kierowaika budowy?

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bolec87

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Dobczyce
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, dowiedziała się Pani czegoś na temat iniekcji oraz pokrycia kosztów z oc kierownika?

  17. #17

    Domyślnie

    A jak sądzicie - czy warto profilaktycznie zrobić otwory w chudziaku i sprawdzić, czy piach się zapadł? Budynek stoi zamknięty 2 lata, ale parter dopiero teraz zaczynam wykańczać, nie ma więc jeszcze izolacji i posdzki.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A jak sądzicie - czy warto profilaktycznie zrobić otwory w chudziaku i sprawdzić, czy piach się zapadł? Budynek stoi zamknięty 2 lata, ale parter dopiero teraz zaczynam wykańczać, nie ma więc jeszcze izolacji i posdzki.
    No to tym bardziej warto wykuć kawał płyty chudziaka i sprawdzić co się dzieje. Wyślij i sprawdź prętem stalowym. Jeżeli pręt wejdzie w piach pod chudziakiem bez użycia młotka tylko wbijesz go ręką na całą grubość zasypu tzn. że zagęszczenie słabe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony