dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 13
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 260
  1. #241

    Domyślnie

    Dzięki za fotkę i opinię o bateriach, myślę o identycznych do siebie

  2. #242

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fat_Fabio Zobacz post
    Dzięki za fotkę i opinię o bateriach, myślę o identycznych do siebie
    Nie ma sprawy. Staram się być pomocny jak mogę

  3. #243

    Domyślnie

    Właśnie przyszła faktura z PGE, więc czas podsumować koszty eksploatacji stodoły w 2018 roku. Przez cały rok pobraliśmy z sieci 10333kWh, a wprowadziliśmy 6416kWh. Produkcja z fotowoltaiki wyniosła 8525kWh, więc bieżąca konsumpcja była niewielka: 2109kWh. To znaczy, że cały dom zużył 12442kWh - na cele bytowe i ogrzewanie. Ile z tego poszło na ogrzewanie? Tego nie wie nikt, ale wychodzi, że przynajmniej dwa razy mniej niż policzone było w OZC. Na podstawie tego wyliczyłem całkowite koszty eksploatacji, łącznie z podatkiem od nieruchomości i wywozem śmieci: 356zł/miesiąc za dom 280m2. Czy opłacało się wyprowadzać z miasta? Tak. A w dodatku do pracy dojeżdżam dwa razy szybciej niż gdy mieszkałem w mieście.

    Dołączam zdjęcia faktur z PGE dla doktoryzujących się, którzy na wszystko muszą mieć kwit:





    Przy okazji wrzucam zbiorczy wykres wybranych temperatur pod domem, czujniki w podbudowie i płycie fundamentowej:


  4. #244
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Bardzo ładny wynik, jak na taki duży dom. Gratulacje.

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Bardzo ładny wynik, jak na taki duży dom. Gratulacje.
    Dziękujemy.

  6. #246
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Wynik bardzo ładny, ale jak to się ma do wyliczeń z poprzedniej strony, gdzie pisałeś o 160 zł comiesięcznych rachunków (włącznie ze śmieciami)? Z tej faktury PGE wynika, że rocznie wydaliście 3200. Nie licząc śmieci (bo po co?) to wychodzi za elektrykę około 270 zł miesięcznie, a nie 160. Co oczywiście przy tak dużym domu i tak jest świetnym wynikiem. Piszę to nie aby krytykować, ale żeby dowiedzieć się, skąd taka różnica w wyliczeniach. Może czegoś nie doczytałem?
    Ile osób mieszka w tym domu i jaki był koszt jego postawienia (bez wykończenia, które jest sprawą indywidualną). 280 m kw. to sporo. Chodzi mi o nakłady inwestycyjne konieczne do uzyskania tak niskich rachunków/ Może być na priv.

    Czy nie myślałeś o zwiększeniu mocy PV do 10kW? Aby zmieścić się w pierwszej grupie prosumenta (80%), a jednocześnie jeszcze bardziej zbić te rachunki? Możliwe, że wyszedłbyś na zero w rozliczeniu. Jeśli falownik ma zapas mocy...?

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Wynik bardzo ładny, ale jak to się ma do wyliczeń z poprzedniej strony, gdzie pisałeś o 160 zł comiesięcznych rachunków (włącznie ze śmieciami)? Z tej faktury PGE wynika, że rocznie wydaliście 3200. to wychodzi za elektrykę około 270 zł miesięcznie, a nie 160. Co oczywiście przy tak dużym domu i tak jest świetnym wynikiem. Piszę to nie aby krytykować, ale żeby dowiedzieć się, skąd taka różnica w wyliczeniach. Może czegoś nie doczytałem?
    Wydaje mi się, że przeoczyłeś to: "Po zbilansowaniu wyszło mi, że do dnia 12 listopada za wszystkie media od początku roku zapłacimy 1410zł, czyli utrzymanie domu kosztuje razem ze śmieciami ok. 160zł miesięcznie"

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Nie licząc śmieci (bo po co?)
    Ja liczę wszystko, dodając też podatek od nieruchomości, bo porównuję koszty mieszkania w bloku do mieszkania w domu. Jest to dla mnie bardzo ważne, bo pokazuje, że życie w bloku w mieszkaniu 5 razy mniejszym kosztowało mnie 4 razy więcej. Dla innych to może mniej ważne, ale to w końcu Dziennik więc zostawiam dla potomnych. Niektórzy potrzebują takich wyliczeń, bo wahają się czy opłaca się wyprowadzić na swoje czy nie.

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Ile osób mieszka w tym domu i jaki był koszt jego postawienia (bez wykończenia, które jest sprawą indywidualną). 280 m kw. to sporo. Chodzi mi o nakłady inwestycyjne konieczne do uzyskania tak niskich rachunków/ Może być na priv.
    Dom zajmuje rodzina 2+1

    Samo postawienie domu to też sprawa indywidualna, ponieważ są inwestorzy, którzy kosztem swojego czasu zajmują się szukaniem najtańszych materiałów i wykonawców, a są i tacy, których nic nie interesuje i zostawiają wszystko generalnemu wykonawcy. Oba sposoby mają swoich zwolenników. Jest też mnóstwo budujących zachowujących równowagę między zatrudnianiem kogoś i robieniem niektórych rzeczy samodzielnie. Wydaje mi się, że jesteśmy gdzieś pomiędzy, może trochę bliżej generalnego wykonawcy. Na postawienie domu, od pierwszego wykopu do więźby mieliśmy pisemną umowę, z zapisanymi terminami, technologiami, kosztorysami i określonymi karami za ewentualne opóźnienia wykonawcy i ewentualne moje opóźnienia w płatnościach. Plus oczywiście gwarancja na kilka lat. Tak samo instalacje: fotowoltaiczna, wentylacja, ogrzewanie. Takie budowanie kosztuje trochę więcej, ale wciąż taniej niż m2 gotowego domu od dewelopera.

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Czy nie myślałeś o zwiększeniu mocy PV do 10kW? Aby zmieścić się w pierwszej grupie prosumenta (80%), a jednocześnie jeszcze bardziej zbić te rachunki? Możliwe, że wyszedłbyś na zero w rozliczeniu. Jeśli falownik ma zapas mocy...?
    Może w przyszłości dołożymy 1kWp, ale nie więcej, bo musiałbym zmieniać falownik a to jest spory koszt. Tak, żeby w okresie zimowym produkować więcej na swoje potrzeby. Falownik nie może mieć zapasu mocy, to nie jest dobra strategia. Wiem, że niektórzy tak robią, ale gdy falownik ma moc większą od mocy modułów, to jego wydajność całoroczna jest niższa i produkuje mniej energii. Wiem, że to może dziwnie brzmieć, ale to prawda. Są w Sieci poradniki, jak dobierać moc falownika do modułów.
    U nas falownik ma moc max 6100W, a roczna produkcja wyniosła 8500kWh. Gdyby falownik miał moc większą od mocy modułów na dachu to produkcja byłaby mniejsza.

  8. #248
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Wydaje mi się, że przeoczyłeś to: "Po zbilansowaniu wyszło mi, że do dnia 12 listopada za wszystkie media od początku roku zapłacimy 1410zł, czyli utrzymanie domu kosztuje razem ze śmieciami ok. 160zł miesięcznie"

    Ja liczę wszystko, dodając też podatek od nieruchomości, bo porównuję koszty mieszkania w bloku do mieszkania w domu. Jest to dla mnie bardzo ważne, bo pokazuje, że życie w bloku w mieszkaniu 5 razy mniejszym kosztowało mnie 4 razy więcej. Dla innych to może mniej ważne, ale to w końcu Dziennik więc zostawiam dla potomnych. Niektórzy potrzebują takich wyliczeń, bo wahają się czy opłaca się wyprowadzić na swoje czy nie.
    Czyli od rachunku PGE trzeba odjąć to, co wpuściliście do sieci z PV? Czy co innego tam bilansuje rachunek?
    Jeśli chodzi o koszty mieszkania a domu to dawno doszliśmy do wniosku, że (nie licząc działki) dom wychodzi taniej za m kw. Do tego ten bezcenny święty spokój, bez uciążliwych sąsiadów za ścianą, bez wiecznych remontów kolejnego mieszkania. Jeden skończy, drugi zaczyna. Nerwy puszczają już, choć oczywiste, że każdy ma do tego prawo. Sam przecież też remontowałem swoje mieszkanie.
    Jadnak wracając do rachunku - czy 160 zł miesięcznie, czy nawet 400 to dla mnie kwota do przyjęcia bez problemu. Moja lepsza połowa zakładała, że przy grzaniu prądem nawet dobrze zbudowany dom pochłonie 700 zł w rachunkach. A w końcu zamierzamy mieć PV również. No więc skoro mogę ją ucieszyć wiadomością, że zapewne wydamy co miesiąc nie więcej niż 400 zł, to będzie "happy"

  9. #249
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Witam się dziękując przy okazji
    Dziennik czytałem ponad rok temu, a teraz doczytałem resztę. Dało mi to sporo przemyśleń i kilka inspiracji przed budową mojego domu.
    Dziękuję za zdjęcia detali mocowania PV do dachu na rąbek. Mam awersję do dziurawienia dachu i początkowo odrzucałem panele, nie chciałem tego wrzucać na dach (sposoby ogrzewania wymagające kominów też odrzucam siłą rzeczy). Skoro jednak widzę, że spokojnie daje radę mocowanie klemami do rąbka, to zaczynam się zastanawiać nad taką instalacją (mały przepust na kabel w dachu chyba jakoś przeżyję).
    Fajnie wyglądają drzwi z ukrytą ościeżnicą. Też takie chcę. Cofnięte listwy przypodłogowe z podświetleniem to też ciekawy patent np. do korytarza. Aczkolwiek chyba skłaniam się do zlicowania listew ze ścianą, na pewno nie chcę tradycyjnych dokładanych do płaszczyzny ściany (więcej miejsca na odkładanie się kurzu itp.).
    Kuchnia rewelacja. Szczególnie zawiasy, jestem fanem zawiasów 180st Miałem jedynie doświadczenia z Blumami 165 jak sobie robiłem ostatnio zabudowę szafy - to jest rewelacja jak poprawiają ergonomię w stosunku do tradycyjnych zawiasów 90-110st.

    Jedno pytanie o kasety rolet: zdaje się, że ich maskownice są widoczne (zlicowane z tynkiem) i miały być malowane? Przejrzałem jeszcze raz dziennik, ale nie znalazłem zdjęcia z ostatecznym efektem. Były malowane proszkowo pod kolor elewacji?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #250

    Domyślnie

    Co to za płyta na ścianie wzdłuż schodów ? jak jest montowana do ściany ? jaka jest gruba ?
    Dom parterowy 134m2 plus 45m2 nieogrzewany garaż kubatura 436m3 , ławy , BK ,ocieplenie ścian 20cm grafit , podłoga 18cm Pir thermano wylewka anhydryt ,antresola 25cm piana Pir , styrych wentylowany , strop monolit ocieplenie stropu 35cm styro plus 15 cm wylewka styrobetonowa okna 3szybowe oknoplast , podłogówka po całości , OZC 60kwh/m2/rok , Reku Wolf CWL 400 , Pompa ciepła PW Daikin Altherma 7,5 kw klimatyzatory salon 5,5kw , sypialnia 2,5kw

  11. #251

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Jedno pytanie o kasety rolet: zdaje się, że ich maskownice są widoczne (zlicowane z tynkiem) i miały być malowane? Przejrzałem jeszcze raz dziennik, ale nie znalazłem zdjęcia z ostatecznym efektem. Były malowane proszkowo pod kolor elewacji?
    Dzięki. Cieszę się, że te wypociny komuś się czasem przydają

    Kasety czekają wciąż na malowanie, bo co parę miesięcy jest inna koncepcja co do sposobu ich wykończenia. Tak więc na razie jest zwykła pomalowana blacha


    Cytat Napisał pagu Zobacz post
    Co to za płyta na ścianie wzdłuż schodów ? jak jest montowana do ściany ? jaka jest gruba ?
    To płyta meblowa fornirowana, grubość 18mm. Mocowanie było takie:
    - jako że chcieliśmy przy okazji zasłonić mocowanie szklanej balustrady, to dobraliśmy dystanse drewniane w formie długich łat o grubości zgodnej z szybą
    - dystanse te zostały przytwierdzone do ściany na kołki rozporowe do betonu
    - następnie płyty mocowano na mocny klej do tych łat. Wszystko się trzyma, szczelin między poszczególnymi płytami nie widać. Chyba że ktoś stanie i będzie szukał - to w końcu znajdzie.
    Ostatnio edytowane przez Pan Kejk ; 28-01-2019 o 21:25

  12. #252

    Domyślnie

    To czyli gdyby nie te dystanse to można by kleić płytę bezpośrednio na ścianę ? a i jak duże były te płyty ?
    Dom parterowy 134m2 plus 45m2 nieogrzewany garaż kubatura 436m3 , ławy , BK ,ocieplenie ścian 20cm grafit , podłoga 18cm Pir thermano wylewka anhydryt ,antresola 25cm piana Pir , styrych wentylowany , strop monolit ocieplenie stropu 35cm styro plus 15 cm wylewka styrobetonowa okna 3szybowe oknoplast , podłogówka po całości , OZC 60kwh/m2/rok , Reku Wolf CWL 400 , Pompa ciepła PW Daikin Altherma 7,5 kw klimatyzatory salon 5,5kw , sypialnia 2,5kw

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał pagu Zobacz post
    To czyli gdyby nie te dystanse to można by kleić płytę bezpośrednio na ścianę ? a i jak duże były te płyty ?
    Wydaje mi się, że tak. Tym samym klejem miałem przyklejane przypodłogowe listwy aluminiowe i jedną trzeba było oderwać - odeszła z tynkiem, klej trzymał i listwa była do utylizacji.
    Jak będę w domu to pomierzę te płyty, w sensie ich szerokość.

    Edit: wymiary płyt są różne, największy kawałek ma 265x108cm
    Ostatnio edytowane przez Pan Kejk ; 29-01-2019 o 19:33

  14. #254

    Domyślnie

    Dziękuję gdyby to nie problem to wklej jakieś zdj. z bliska ... łączenia itp - pozdr.
    Dom parterowy 134m2 plus 45m2 nieogrzewany garaż kubatura 436m3 , ławy , BK ,ocieplenie ścian 20cm grafit , podłoga 18cm Pir thermano wylewka anhydryt ,antresola 25cm piana Pir , styrych wentylowany , strop monolit ocieplenie stropu 35cm styro plus 15 cm wylewka styrobetonowa okna 3szybowe oknoplast , podłogówka po całości , OZC 60kwh/m2/rok , Reku Wolf CWL 400 , Pompa ciepła PW Daikin Altherma 7,5 kw klimatyzatory salon 5,5kw , sypialnia 2,5kw

  15. #255

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że o to chodziło. Łączenia starałem się dać w osi zdjęcia.












  16. #256

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję i przepraszam za kłopot
    Dom parterowy 134m2 plus 45m2 nieogrzewany garaż kubatura 436m3 , ławy , BK ,ocieplenie ścian 20cm grafit , podłoga 18cm Pir thermano wylewka anhydryt ,antresola 25cm piana Pir , styrych wentylowany , strop monolit ocieplenie stropu 35cm styro plus 15 cm wylewka styrobetonowa okna 3szybowe oknoplast , podłogówka po całości , OZC 60kwh/m2/rok , Reku Wolf CWL 400 , Pompa ciepła PW Daikin Altherma 7,5 kw klimatyzatory salon 5,5kw , sypialnia 2,5kw

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał pagu Zobacz post
    Bardzo dziękuję i przepraszam za kłopot
    Żaden kłopot

  18. #258

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Mam nadzieję, że o to chodziło. Łączenia starałem się dać w osi zdjęcia.












    Witaj Panie Kejk,

    przeczytalem Twoj artykul z wypiekami na twarzy.
    Niestety wszystkie zdjecia zdechly :-/

    Czy bylaby szansa na kontakt prywatny / przyslanie zdjec?

    topek -> jak zawsze pozdrawiajacy

  19. #259
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Czesc

    Nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz. Mampytanie o ustawienie tych mat grzejnych do suszenia ręczników.
    Masz to czasowo (jesli tak to na ile warto? tzn kiedy juz ręcznik suchy), czy na termostat (jaka temp trzymasz) ?
    Niedługo będę montował u siebie i chciałem od praktyka dostać "gotowca" .

    Pozdrawiam
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  20. #260

    Domyślnie

    WITam

    Czy ma ktos namiary na Pana Kejka, lub posiada jego zdjecia i za jego ewentualna zgoda przeslalby zdjecia z tego swietnego dziennika?? Chcialbym sie wybudowac w tej technologii rowniez.

    pozdrawiam

Strona 13 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony