dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Dobry dach- analiza koncepcji

    Chciałbym prosić Państwa o ocenę koncepcji dachu opisanego poniżej. Najważniejszym kryterium jest jakość a w drugiej kolejności cena. W wybranych punktach opisałem dlaczego wybrałem konkretną technologię/materiał.
    Kolejne warstwy dachu patrząc „od zewnątrz”:

    1. Pokrycie zasadnicze: dachówka ceramiczna – Ciche w deszczu, trwałe, ładniejsze, mniej podatne na zmiany temperatur,
    2. Kontrłaty (wysokość 4cm) i łaty (wysokość 4cm) i wynikająca z nich szczelina- Dobra wentylacja pomiędzy pokryciem wstępnym a zasadniczym,
    3. Folia wysokoparoprzepuszczalna Sd= 0,02 położona na pokryciu wstępnym z płyt steico universal gr. 24mm- Płyta steico universal ponieważ jest otwarta dyfuzyjnie, ma wzmacniać konstrukcję dachu, dodatkowa termoizolacja, izolacja akustyczna, jest wodoszczelna, nie trzeba zostawiać szczeliny pomiędzy tą płytą a termoizolacją i jest prosta w położeniu. Folia wysokoparoprzepuszczalna zastosowana dla pewności wodoszczelności od strony zewnętrznej,
    4. Krokwie,
    5. Pomiędzy krokwiami wełna mineralna 15cm lambda 0,032,
    6. Pod krokwiami na wieszakach wełna mineralna 5cm lambda 0,032,
    7. Folia paroizolacyjna.

    Pytania:
    a) Jak we wstępie. Proszę o ogólną ocenę koncepcji,
    b) Chciałbym poznać Państwa opinie na temat płyt Steico universal bo wg opisu producenta płyta posiada wszystkie cechy na których mi zależy ale życie nas nauczyło że producenci piszą to co chcemy przeczytać i niekoniecznie musi to być prawda. Jakie jest Państwa zdanie na temat tych płyt?
    c) Zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby położyć styropian grafitowy 5cm zamiast wełny w pozycji nr „6”. Co Państwo o tym myślą?
    d) Rozważam również położenie dodatkowo warstwy termoizolacji isobooster (przeplatana folia z bąbelkami powietrza z folią aluminiową). Czy to dobry materiał i warto go wykorzystać? Jaka jest jego orientacyjna cena? W którym miejscu się konkretnie montuje taką warstwę? Wiem że pytam o podstawy ale nie zapoznałem się szczegółowo z tym materiałem.

    Dużo pytań ale mam nadzieję że podzielicie się Państwo swoją wiedzą i doświadczeniem w budownictwie co pozwoli uniknąć poważnych błędów.

    Pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bracki88

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    32-084
    Posty
    328

    Domyślnie

    Skoro piszesz, że nie trzeba szczeliny między wełną a płytą "otwartą dyfuzyjnie" to czemu tylko 15 cm wełny?

  3. #3

    Domyślnie

    Ponieważ krokwie mają wysokość 16cm

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    REEM
    - jeśli sumarycznie wełny "w dachu" masz 20cm to współczynnik przenikania ciepła tej przegrody wynosi 0,21 [W/(m2 · K)] i tym samym nie spełnia obowiązujących przepisów budowlanych.
    - warstwy dachu : to pytania do projektanta obiektu !, ale też nie wiem, dlaczego miałyby odbiegać od sprawdzonych standardów układów warstw i materiałów tej przegrody budowlanej.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 12-04-2016 o 20:15
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Która firma zatrudnia takich kretynów od marketingu?

  6. #6

    Domyślnie

    Proszę Cię, budujesz pierwszy dom, nie masz czasu się zagłębiać w każdy materiał a w dwóch założonych przez siebie tematach najważniejszą rzeczą jest ułożenie steico cośtam i folii isobooster. Naprawdę w budowie domu nie ma ważniejszych rzeczy jak dokładne zaplanowanie nowoczesnych nikomu niepotrzebnych warstw dachu. Marketingu szeptanego trzeba się nauczyć a Ty go nie umiesz i nawet się nie starasz

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał REEM Zobacz post
    Chciałbym prosić Państwa o ocenę koncepcji dachu opisanego poniżej. Najważniejszym kryterium jest jakość a w drugiej kolejności cena. W wybranych punktach opisałem dlaczego wybrałem konkretną technologię/materiał.
    Kolejne warstwy dachu patrząc „od zewnątrz”:

    1. Pokrycie zasadnicze: dachówka ceramiczna – Ciche w deszczu, trwałe, ładniejsze, mniej podatne na zmiany temperatur,
    2. Kontrłaty (wysokość 4cm) i łaty (wysokość 4cm) i wynikająca z nich szczelina- Dobra wentylacja pomiędzy pokryciem wstępnym a zasadniczym,
    3. Folia wysokoparoprzepuszczalna Sd= 0,02 położona na pokryciu wstępnym z płyt steico universal gr. 24mm- Płyta steico universal ponieważ jest otwarta dyfuzyjnie, ma wzmacniać konstrukcję dachu, dodatkowa termoizolacja, izolacja akustyczna, jest wodoszczelna, nie trzeba zostawiać szczeliny pomiędzy tą płytą a termoizolacją i jest prosta w położeniu. Folia wysokoparoprzepuszczalna zastosowana dla pewności wodoszczelności od strony zewnętrznej,
    4. Krokwie,
    5. Pomiędzy krokwiami wełna mineralna 15cm lambda 0,032,
    6. Pod krokwiami na wieszakach wełna mineralna 5cm lambda 0,032,
    7. Folia paroizolacyjna.

    Pytania:
    a) Jak we wstępie. Proszę o ogólną ocenę koncepcji,
    b) Chciałbym poznać Państwa opinie na temat płyt Steico universal bo wg opisu producenta płyta posiada wszystkie cechy na których mi zależy ale życie nas nauczyło że producenci piszą to co chcemy przeczytać i niekoniecznie musi to być prawda. Jakie jest Państwa zdanie na temat tych płyt?
    c) Zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby położyć styropian grafitowy 5cm zamiast wełny w pozycji nr „6”. Co Państwo o tym myślą?
    d) Rozważam również położenie dodatkowo warstwy termoizolacji isobooster (przeplatana folia z bąbelkami powietrza z folią aluminiową). Czy to dobry materiał i warto go wykorzystać? Jaka jest jego orientacyjna cena? W którym miejscu się konkretnie montuje taką warstwę? Wiem że pytam o podstawy ale nie zapoznałem się szczegółowo z tym materiałem.

    Dużo pytań ale mam nadzieję że podzielicie się Państwo swoją wiedzą i doświadczeniem w budownictwie co pozwoli uniknąć poważnych błędów.

    Pozdrawiam
    nie jestem specem od ocieplania i materiałoznawstwa ale tak na zdrowy rozum w punkcie 6 piszesz o 5 cm wełny a później rozważasz zamienić to (w punkcie c) na styropian grafitowy i folia - czyli stworzyć "termos" - i nad nim jeszcze umieścić wełnę......trochę bezsensu

  8. #8

    Domyślnie

    Paco patrząc od wewnątrz: folia paroizolacyjna-styropian 5cm grafitowy- wełna między krokwiami- pokrycie wstepna i folia wysokoparoprzepuszczalne. A jeśli chodzi o tą folie isobooster to własnie nie wiem gdzie sie ją kładzie dlatego na jej temat troche bardziej rozbudowałem pytanie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał REEM Zobacz post
    Paco patrząc od wewnątrz: folia paroizolacyjna-styropian 5cm grafitowy- wełna między krokwiami- pokrycie wstepna i folia wysokoparoprzepuszczalne. A jeśli chodzi o tą folie isobooster to własnie nie wiem gdzie sie ją kładzie dlatego na jej temat troche bardziej rozbudowałem pytanie
    1. Ja rozumiem co piszesz ale nie rozumiem uzasadnienia stosowania styropianu....co chcesz nim osiagnac???
    Co chcesz osiagnac mieszajac welne i styropian?

    Styropian i folia paroizolacyjna stworzą "termos" nic nie przeleci i jesli jakas para pojawi sie to bedzie sie skraplac i splywac po styropianie albo folii.

    2. Pozniej piszesz: "pokrycie wstepne i wysokoprzepuszczalna folia" - to zamierzasz klasc dwie membrany albo deski przykryc folia i na to dachowki?

    Mysle,ze wyjasnienie tego pomoze innym Ci cos doradzic...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał REEM Zobacz post
    Chciałbym prosić Państwa o ocenę koncepcji dachu opisanego poniżej. Najważniejszym kryterium jest jakość a w drugiej kolejności cena. W wybranych punktach opisałem dlaczego wybrałem konkretną technologię/materiał.
    Kolejne warstwy dachu patrząc „od zewnątrz”:

    1. Pokrycie zasadnicze: dachówka ceramiczna – Ciche w deszczu, trwałe, ładniejsze, mniej podatne na zmiany temperatur,
    2. Kontrłaty (wysokość 4cm) i łaty (wysokość 4cm) i wynikająca z nich szczelina- Dobra wentylacja pomiędzy pokryciem wstępnym a zasadniczym,
    3. Folia wysokoparoprzepuszczalna Sd= 0,02 położona na pokryciu wstępnym z płyt steico universal gr. 24mm- Płyta steico universal ponieważ jest otwarta dyfuzyjnie, ma wzmacniać konstrukcję dachu, dodatkowa termoizolacja, izolacja akustyczna, jest wodoszczelna, nie trzeba zostawiać szczeliny pomiędzy tą płytą a termoizolacją i jest prosta w położeniu. Folia wysokoparoprzepuszczalna zastosowana dla pewności wodoszczelności od strony zewnętrznej,
    4. Krokwie,
    5. Pomiędzy krokwiami wełna mineralna 15cm lambda 0,032,
    6. Pod krokwiami na wieszakach wełna mineralna 5cm lambda 0,032,
    7. Folia paroizolacyjna.

    Pytania:
    a) Jak we wstępie. Proszę o ogólną ocenę koncepcji,
    b) Chciałbym poznać Państwa opinie na temat płyt Steico universal bo wg opisu producenta płyta posiada wszystkie cechy na których mi zależy ale życie nas nauczyło że producenci piszą to co chcemy przeczytać i niekoniecznie musi to być prawda. Jakie jest Państwa zdanie na temat tych płyt?
    c) Zastanawiałem się czy nie lepiej byłoby położyć styropian grafitowy 5cm zamiast wełny w pozycji nr „6”. Co Państwo o tym myślą?
    d) Rozważam również położenie dodatkowo warstwy termoizolacji isobooster (przeplatana folia z bąbelkami powietrza z folią aluminiową). Czy to dobry materiał i warto go wykorzystać? Jaka jest jego orientacyjna cena? W którym miejscu się konkretnie montuje taką warstwę? Wiem że pytam o podstawy ale nie zapoznałem się szczegółowo z tym materiałem.

    Dużo pytań ale mam nadzieję że podzielicie się Państwo swoją wiedzą i doświadczeniem w budownictwie co pozwoli uniknąć poważnych błędów.

    Pozdrawiam
    W cenie tego dachu niejeden wybuduje stan surowy zamknięty ale zamiast tej izolacji izoboster wystarczy folię ratunkową paroszczelna połozyć w hurcie zejdzie do paru złotych za sztuke No i cienko zamiast tych 5 cm wełny dołóż te 10 koszt dużo większy nie będzie

  11. #11

    Domyślnie

    Paco o styropianie zapomnijmy.

    1. Pokrycie zasadnicze: dachówka ceramiczna,
    2. Kontrłaty i łaty wynikająca z nich szczelina. W tym miejscu chce zadbac o dobra wentylacje,
    3. Folia wysokoparoprzepuszczalna- mam ją już fizycznie i chcę mieć pewność że dach nie bedzie przeciekał,
    4. Płyty Steico m.in. dlatego że są otwarte dyfuzyjnie i dzięki temu nie trzeba stosować pustki między nimi a termoizolacją. Chcę spać spokojnie że nie będzie problemu z wilgocią pod tymi płytami.
    5. Pomiędzy krokwiami wełna mineralna 15cm lambda 0,032,
    6. Pod krokwiami na wieszakach wełna mineralna 10cm lambda 0,032,
    7. Folia paroizolacyjna żeby nie przenikałą wilgoć od wewnątrz.

    W wyniku zastosowania, której warstwy tworzę "termos"?

    Isobooster wybiłem sobie z głowy bo mogę go zastąpić bez problemów i są duże wątpliwości co do jego efektywności przez lata.
    W jaki sposób mogą "oddalić" miejsce w którym będzie dochodzić do punktu rosy? Grubsza izolacja?
    Ostatnia kwestia to płyty Steico z pozycji 4. Rozmawiałem z działem technicznym firmy no i wszystko brzmi pięknie i jeśli faktycznie mówią prawdę to zdecydowanie wolałbym zastosować je niż deski czy OSB bo wyceniono mi podobnie jak za dechy. Tylko czy faktycznie w praktyce mają taką charakterystyke jak opisują i czy wraz z upływem czasu sie znacząco nie zmieiną?
    Ostatnio edytowane przez REEM ; 14-04-2016 o 13:40

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał REEM Zobacz post
    Paco o styropianie zapomnijmy.

    1. Pokrycie zasadnicze: dachówka ceramiczna,
    2. Kontrłaty i łaty wynikająca z nich szczelina. W tym miejscu chce zadbac o dobra wentylacje,
    3. Folia wysokoparoprzepuszczalna- mam ją już fizycznie i chcę mieć pewność że dach nie bedzie przeciekał,
    4. Płyty Steico m.in. dlatego że są otwarte dyfuzyjnie i dzięki temu nie trzeba stosować pustki między nimi a termoizolacją. Chcę spać spokojnie że nie będzie problemu z wilgocią pod tymi płytami.
    5. Pomiędzy krokwiami wełna mineralna 15cm lambda 0,032,
    6. Pod krokwiami na wieszakach wełna mineralna 10cm lambda 0,032,
    7. Folia paroizolacyjna żeby nie przenikałą wilgoć od wewnątrz.

    W wyniku zastosowania, której warstwy tworzę "termos"?

    Isobooster wybiłem sobie z głowy bo mogę go zastąpić bez problemów i są duże wątpliwości co do jego efektywności przez lata.
    W jaki sposób mogą "oddalić" miejsce w którym będzie dochodzić do punktu rosy? Grubsza izolacja?
    Ostatnia kwestia to płyty Steico z pozycji 4. Rozmawiałem z działem technicznym firmy no i wszystko brzmi pięknie i jeśli faktycznie mówią prawdę to zdecydowanie wolałbym zastosować je niż deski czy OSB bo wyceniono mi podobnie jak za dechy. Tylko czy faktycznie w praktyce mają taką charakterystyke jak opisują i czy wraz z upływem czasu sie znacząco nie zmieiną?
    styropian= termos....wiec nie ma już tematu

    Co do plyt parametry ma fajne ale to nadal jest "sprawowane drewno" dla mnie nie to samo co lite drewno....na ile lat producent daje gwarancje,ze nie specznieja/sprochnieja?

    Mial ktos to w rekach?

  13. #13

    Domyślnie

    Każdą przegrodę (ścianę, strop) projektuje i wykonuje się tak by w niej nie wystąpił punkt rosy. Twoja propozycja stropu (z styropianem tez ) spełnia ten warunek.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał REEM Zobacz post
    ... Chcę spać spokojnie że nie będzie problemu z wilgocią...
    Jak chcesz spać spokojnie to zastosuj izolację nakrokwiową i żadnej szmaty na krycie wstępne. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuje za opinie. Będę miał je na uwadze. Coraz bardziej skłaniam się ku sprawdzonym technologią ale ponieważ chyba nikt tutaj realnie nie przetestował tych płyt universal to poświęce 20 zł na jedna z nich i trochę czasu żeby ją sprawdzić. Mam na to 3 miesiące. Jakieś propozycje prób żeby były miarodajne?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Nie szalej. Jak kupisz pół płyty za dychę to dychę zaoszczędzisz. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rogere

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Krakowiany
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam. Udało się zrealizować? Mam podobny zamiar ale podobnie mało informacji i opinii o tych płytach Czy one powinny być kryte membraną pod łatami?
    Ostatnio edytowane przez Rogere ; 17-05-2020 o 10:39

  18. #18

    Domyślnie

    Do tej pory miałem rzaz kontakt z płytami steico i jak na razie jestem sceptyczny, przypomina to płytę pilśniową miękka, owszem jest zaimpregnowane, ale co będzie gdy dach zacznie przeciekać i płyta jednak nasiąknie. Mimo wszystko jeżeli coś już montować pomiędzy kontrłaty, a krokwie to lepiej żeby była to deska.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony