dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 127
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anija302

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    14

    Domyślnie Niekompetentny architekt

    Witam. Na wstępie chciała bym wszystkich użytkowników tego forum serdecznie przywitać i jednocześnie prosić o radę. Na początku 2015 roku podjedliśmy z mężem decyzję o budowie własnego domu. Działkę już posiadaliśmy (ogrodzoną i częściowo uzbrojoną). Zabraliśmy się do zbierania dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia budowy. Po uzyskaniu wszystkich koniecznych dokumentów rozpoczęliśmy poszukiwania architekta. Padło na Pana o wręcz nienagannej opinii, polecanego przez bardzo wiele osób z naszego województwa. Już na pierwszej wizycie bardzo spodobały nam się rozwiązania i zmiany, które nam zaproponował we wstępnie przez nas przygotowanym projekcie naszego domu (udając się do niego dokładnie wiedzieliśmy jaki chcemy rozkład i wielkość pomieszczeń, ogrzewanie, elewacje itd.). W połowie listopada 2015 r. otrzymał od nas pierwszą część pieniędzy za wykonanie projektu i przystąpił do pracy. Zobowiązał się, iż gotowy projekt otrzymamy max. do 15 stycznia 2016 r. - wtedy też miał otrzymać drugą część wynagrodzenia. Projektu nie mamy do dziś. Co chwila wysłuchujemy wymówek typu: "popsuł mu się komputer", "miał imieniny żony", "musiał pilnie wyjechać" itp. Umowy oczywiście nie spisaliśmy. Dzisiaj wiem, że był to wielki błąd z naszej strony ale nigdy w życiu nie pomyślała bym, że nasza współpraca z tym Panem w ten sposób będzie wyglądała. Ponadto, zaklepaliśmy już ekipę do przeprowadzenia prac budowlanych, a wszystko wskazuje na to, że do tej budowy w tym roku już raczej nie dojdzie. Jeśli ktoś z Was miał podobną sytuację, to bardzo proszę o informację, jak udało się ją rozwiązać - zobowiązać architekta do wykonania projektu lub zrezygnować ze współpracy i odzyskać wpłacone wcześniej pieniądze. Będę z całego serca wdzięczna za wszelkie rady i informacje.

  2. #2

    Domyślnie

    Niepodpisanie umowy to był ogromny błąd z twojej strony.

    Masz może chociaż jakikolwiek papier? Fakturę albo potwierdzenie przelewu?

    Jak tak to możesz próbować pozwać go do sądu. Jak nie to praktycznie nie ma szans tego udowodnić i każdy w miarę ogarnięty adwokat go obroni.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja miałam przeboje z architektem, ale miałam podpisaną umowę.
    Może na początek, zamiast wysłuchiwać, dlaczego coś nie zostało zrobione, powiedz, że rezygnujesz z jego usług z powodu niewywiązywania się z ustnej umowy i prosisz o zwrot pieniędzy oraz dokumenty. Tu możesz usłyszeć, że architekt poniósł już jakieś koszty itp., to zaproponuj, że jeśli przedstawi Ci swoje opracowania oraz rachunki, kwota do zwrotu zostanie pomniejszona. Gdyby zaczęło iść na ostro, postrasz pana skargą do Okręgowej Izby Architektów i Urzędu Skarbowego.
    Masz jakąś korespondencję e-mail, która mogłaby potwierdzać ustną umowę?

    Tyle przyszło mi do głowy na początek, powodzenia i daj znać jak poszło.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anija302

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał BartStefan Zobacz post
    Niepodpisanie umowy to był ogromny błąd z twojej strony.

    Masz może chociaż jakikolwiek papier? Fakturę albo potwierdzenie przelewu?

    Jak tak to możesz próbować pozwać go do sądu. Jak nie to praktycznie nie ma szans tego udowodnić i każdy w miarę ogarnięty adwokat go obroni.
    Mam jego pisemne oświadczenie, że przyjął pieniądze za wykonanie projektu (oświadczenie z datą, podana jest kwota, zakres zadań i jego podpis).

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anija302

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Nie mam żadnej korespondencji e - mail. Tylko świadka w postaci mojego męża. Oboje jesteśmy już na granicy wytrzymałości psychicznej, a to dopiero początek.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Skoro masz oświadczenie z jego podpisem, to jesteś w domu Działaj, zanim do niego zadzwonicie, spróbujcie się opanować, żeby rozmowa była spokojna acz stanowcza.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  7. #7

    Domyślnie

    Dokładnie, zadziałałaś już coś?

    Takie sprawy najlepiej załatwiać jak najszybciej.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar qazwsxqazwsx
    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    09-876
    Posty
    5

    Domyślnie

    teraz to niestety coraz częściej zdarzają się tacy pożal się Boże fachowcy. Dawniej jak ktoś sko nczył studia, to był ktoś, teraz to właśnie wychodzą takie wynalazki

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Anija302
    - a to jest architekt ? - skąd wiesz ?
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 22-04-2016 o 08:14
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    jak zlecenie nie skończone to jak można go straszyć US ? bez sensu

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anija302

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Witam ponownie. Co do pytania Pana Łukasza Ładzińskiego odpowiadam, że tak jest to architekt ze wszystkimi możliwymi uprawnieniami, wpisem do Krajowej Izby Architektów. Ponadto, osoba bardzo polecana przez wiele osób. Myślę, że on po prostu nie potraktował nas i naszego projektu poważnie, bo z tego co się dowiedziałam na co dzień ma klientów z dużo wyższej półki. Co do pytania czy już coś zdziałałam, to owszem. Po rozmowie w dniu 15.04 na której ponownie usłyszałam, że mam mu dać jeszcze max 2-3 dni przyjęłam strategię zgodną z powiedzeniem: "Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle..." i włóczę się za nim jak cień odwiedzając go po 10 razy dziennie w biurze, wydzwaniając 30 razy dziennie, jeżdżąc z nim do urzędów i oczywiście zadając tysiące pytań (w końcu jako baba mam prawo być wścibska ). Pan zaczął wykazywać wprawdzie pierwsze objawy nerwicy ale prace nad projektem ruszyły z kopyta.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    powodzenia
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13

    Domyślnie

    Przy okazji postaraj się mailowo z nim kontaktować, tak na wszelki wypadek jakby kiedyś dowody potrzebne były.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    anna&anna

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    1

    Domyślnie

    Anija302, Twój przypadek łudząco podobny do naszego. Czy możesz mi napisać nazwisko tego architekta na maila: [email protected] bo tu chyba nie wolno po nazwisku.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar STROOMYK
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-954
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Czyli jeśli nie mogę znaleźć nazwiska architekta na liście IARP to nie jest dobrze. A co mnie omija jeśli taka pracownia (jej właściciel) nie widnieje w takim zestawieniu. Czy to oznacza, ze nie posiada on odpowiednich uprawnień i kwalifikacji?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Dokładnie to oznacza - co nie znaczy, że np. Nie może prowadzić działalności w zakresie projektowania zatrudniając projektantów z uprawnieniami lub współpracując z nimi. Jedno jest pewne, że podpisu pod projektem tej osoby nie będzie. W projektowaniu jest odpowiedzialność osobowa w danej specjalności. Pod projektem nie może podpisać się firma, pracownia ... tylko konkretna osoba - projektant z uprawnieniami i nie kto inny.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar STROOMYK
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-954
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Dziekuje Panie Łukaszu za wyjaśnienie

  18. #18

    Domyślnie

    Kochani forumowicze, pomoc pilnie potrzebna

    Podpisaliśmy umowę z architektem, wpłaciliśmy zaliczkę w wysokości 1/3 ceny końcowej.
    Budynek chcemy na płycie fundamentowej, strop parter/piętro monolityczny, strop ponad piętrem z tych lekkich. Dach w pełni odeskowany, pokryty dachówką. Ogrzewanie gazowe plus w ramach relaksu kominek z DGP.
    Przedstawiliśmy konkretną wizję rozrysowaną przez nas architektowi, miał to wszystko dopracować do obowiązujących przepisów.
    No i tak sobie czekamy już 4 miesiąc (w międzyczasie oczywiście otrzymaliśmy rysunki poglądowe w ramach wpłaconej zaliczki) ale martwią nas pytania dotyczące płyty fundamentowej zadawane przez architekta Zaczyna mnie trafiać szlag.

    Pomyśleliśmy że może ktoś z Was posiada kontakt do dobrego konstruktora (obawiamy się że współpracujący z architektem konstruktor nie grzeszy wiedzą) który nie boi się zaprojektowania płyty fundamentowej i słucha swoich zleceniodawców? Więcej szczegółów na priv.
    Pomóżcie dobrzy ludzie bo koniec roku za pasem a my chcieliśmy PNB otrzymać jeszcze w grudniu co raczej jest już nie realne

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    W wątku o płycie fundamentowej podają namiary, przeczytaj ostatnie kilkanaście strom.

    Z PF faktycznie jest problem, ale nie trać czasu i normalnie niech architekt kończy projekt a tym zrobisz projekt zamienny na PF
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    W wątku o płycie fundamentowej podają namiary
    Dziękuję, idę szukać

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony