dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 693
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 13859

Temat: Domy z bali

  1. #1

    Domyślnie Domy z bali

    Witam !
    Zamierzam postawić dom z bali drewnianych.
    Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?
    Jakie są wady i zalety takiej technologii w porównaniu z innymi?

    pozdrawiam
    Babis

  2. #2

    Domyślnie

    Doświadczenie mam bardzo małe (kiedyś podczas wakacji pomagałem stawiać taki dom w skansenie), ale dorwałem taki niemiecki katalog domów gotowych, a w nim rewelacyjny - moim zdaniem - sposób budowania takich domów. Otórz "bale" były sklejane z desek grub (na oko) 2 cm. przesuniętych względem siebie, tak że tworzyły się pióra i wpusty.
    Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że bale się nie wypatrzą oraz niezwykła szczelność połączeń.
    Oczywiściwe gdzieś tam pomiędzy deskami była jeszcze wełna mineralna. Bardzo mi sie to podobało.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Wyjaśnij, co masz na mysli pisząc "dom z bali"? - bale grub. 60-80 mm czy bale okrągłe?

  4. #4

    Domyślnie

    Domy z bali drewnianych właśnie o przekroju mniej więcej takim jak podałeś. O okrągłych nie słyszałem. Aktualnie przerabiam oferty firm w tym zakresie ale interesuje mnie opinia użytkownika takiego domu albo kogoś kto taki stawia.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fazi

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    6

    Domyślnie

    Mój znajomy ma taki dom, 10m x 8,5mb, w roku 2001 zapłacił 35 000 złociszy, goście mu to przywieżli, on miał mieć tylko cztery słupy albo wylewkę oraz materiał na dach (położył gonta). Bardzo dobrze to wygląda i wspaniale się w tym mieszka. No i ten zapach sosny. Od środka położył wełnę mineralną i płytę gipsową. Pól roku i chałupę postawił. Jedyny mankament - szybko się coś takiego może spalić... Ale nie bądźmy czarno widzący.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    A co to za dom: letniskowy czy caloroczy?
    Jaki ma byc charakter tej chalupy - stylizacja na drewniany dom, dworek czy tylko konstrukcja drewniana?

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fazi

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dom całoroczny, dwa pokoje, ganek, kuchnia, łazienka i poddasze do zagospodarowania. Zresztą jak zamawiasz to podajesz wymiary domu, ilość ścian grodziowych i od tego zależy cena. Czas realizacji zamówienia do 3 miesięcy. Robią to gdzieś koło Biłgoraja w Podkarpackim. Najpierw chałupę składają u siebie, potem ją rozkładają i przewożą na plac budowy - składają do 2 tygodni z pokryciem np. dachówką lub czymś innym co wybrałeś. Jak nie chcesz by oni kryli - składają dom do 7 dni. Nie wiem jak to jest teraz kiedy jest dzień krótki.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Mieszkam w przeniesionej i ocieplonej chałupie z bali gruboci 9 cm + 10 cm wełny. Sciany dzialowe, dach i krokwie - nowe. Zalety: dom ma swój styl, daje niesamowity relaks, jest bardzo ciepły (strop i strych ociepliłem trocinami z wapnem). Do ogrzewania wystarcza kominek z wkładem grzewczym, zimą nie spalę więcej niź 10 m3, a dom ma 160 m2 powierzchni. A budowanie to była największa przygoda mojego życia.
    Jędras

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Babis,
    zastanów się czy nie lepiej najpierw postawić szkieletową konstrukcję budynku, a potem obłozyć go "balami". Sadzę, iż w ten sposób możesz zaoszczędzić dużo grosza, ale co najważniejsze zbudujesz dom pełnowartościowy.
    Budowanie domu z "bali" 60 lub 80 mm, a następnie docieplanie ich od wewnątrz mija się z celem.
    Po pierwsze - i tak konstrukcję ścianek grub. min. 100 mm będziesz musiał dostawiać od środka do całej powierzchni zewnętrznych ścian. Konstrukcję tę od strony ściany będziesz musiał (przed postawieniem) pokryć folią wiatroizolacyjną, a następnie wypełnić izolacją cieplną.
    Po drugie - docieplając istniejący budynek od środka nigdy nie docieplisz go prawidłowo - w miejscach ścianek działowych i stropu powstaną miejsca bez izolacji cieplnej, opóźniacza pary i wiatroizolacji, a więc miejsca którędy do budynku będzie wpływała wilgoć, a z budynku uciekało ciepło. To tak skrótowo.

    Czyż nie lepiej zatem postawić dom szkieletowy i obłozyć go deskami? Napewno taniej wyjdzie.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Wojciech Nitka dnia 2002-02-01 22:25 ]</font>

  10. #10

    Domyślnie

    Fazzi - czy mógłbyś mi dać namiary na tego klienta spod Biłgoraja, bo ja też z podkarpackiego.
    Wojciechu - planuje ocieplać od zewnątrz. Przekrój ściany: bale(konstrukcja nośna), folia, ocieplenie, folia, elewacja z desek. Podobno konstrukcja z bala łączonego na frezy, a na narożach w różny sposób jest bardzo sztywna i wytrzymała.
    Na razie jestem na etapie wyboru i projektu i firmy która taki dom postawi - więc wszelkie uwagi mile widziane.

  11. #11

    Domyślnie

    fazi, babis

    Czy macie namiary na ten biłgoraj ?
    Jest chyba większe zainteresowanie takim budownictwem. Prosimy o kontakt !

    Dzięki

  12. #12

    Domyślnie

    Moze macie namiary na ekipe albo na cudownego ciesle, ktory chcialby sie podjac przeniesienia chalupy?
    Okolice Warszawy, Wyszkowa. Szczegolnie pytanie do Anonimo, ktory juz w takiej chalupie mieszka. Tez chetnie przezyje te przygode.

  13. #13

    Domyślnie

    mahda,
    chyba jest parę osób którym ten pomysł (z różnych względów) się bardzo podoba.

    Proponuję może się jakoś zorganizować i szukać wspólnie...?
    Razem w pewnym sensie łatwiej (można się podzielić obowiązkami) i łatwiej rozmawiać z ekipą ciesielską o kilku domach niż i jednym.
    Mój pomysł na razie (jeśli nie dostałoby się żadnych namiarów) to wyjazd w teren (im dalej od wielkich miast tym lepiej) i poszukiwania chat i cieśli. Na podstawie dotychczasowej lektury wydaje mi się, że Podlasie poszłoby na pierszy rzut...
    Co Ty i inni zainteresowani na to ?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-04-10 09:39 ]</font>

  14. #14

    Domyślnie

    Ja również myślę, że to świetny pomysł. Mam namiar na ekipę górali. Jak tylko z nimi porozmawiam, podzielę się wrażeniami.

  15. #15

    Domyślnie

    Z tymi goralami to trzeba uwazac. Maja duzo zalet, ale i troche wad. Ale jezeli sa polecani to ok

  16. #16

    Domyślnie

    Cześć!
    Widze że Wy chcecie przenosić i zapewne remontować starą chałupę z balii. Pomysł dobry jeżeli ktoś ma dużo czasu aby sobie tego przypilnować. Mój kuzyn wyremontował taką chałupę jakieś 5 lat temu i całkiem nieżle sobie mieszka. Podniósł ją jakieś 40 cm i wymienił ścianę północną i część zachodniej bo bale były kiepskie.
    Gro pracy wykonał samodzielnie i z pomocą rodziny.
    A nawiasem po ile takie domy chodzą?

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Mozna kupic juz za kilka tysiecy zl. Wszystko oczywiscie zalezy od stanu domu, rodzaju bali itd...

  18. #18

    Domyślnie

    Anonimowy,
    A możesz poradzić gdzie zacząć szukać ?

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    juz ktos o tym pisal, ze najlepiej zamiescic /przejrzec ogloszenia (jest sporo)w lokalnych gazetach na wschodzie Polski, lub po prostu sie tam przejechac.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamil63

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mam do sprzedania z przeniesieniem 2 domy z bali, jeden duży 12x10 (bal grubości 10 cm, 6 pomieszczeń), drugi 10x8 (bal 9 cm) - stoją na Podlasiu. Domy - w bardzo dobrym stanie - są do kupienia za 11 i 8 tys. zł. Koszt przeniesienia przez fachową ekipę: 15 i 13 tys. zł. + koszty transportu. Zapewniam całościową logistykę tego przedsięwzięcia.
    Kamil
    [email protected]

Strona 1 z 693

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony