dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 681 z 681
Pokaż wyniki od 13.601 do 13.611 z 13611

Temat: Domy z bali

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

Kod pocztowy
    81-603

Domyślnie

MałaBania - jeśli masz pkt rosy w ociepleniu, to musisz dobrze przemyśleć, co się stanie z ociepleniem, które regularnie będziesz traktował wodą.
    Mam dobrego znajomego, którego dom z bala 6cm (czyli szkielet) po ok 10-12 latach nagle stał się cały zimny - nie wiadomo od czego. Ocieplał go ponownie od zewnątrz, teraz ma ścianę 2x grubszą niż miał pierwotnie...
    Ocieplenie daj jak masz w projekcie, i się nie martw. Martw się tym, czy masz szczelne ściany - to jest ważniejsze

Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Kod pocztowy
    58-560
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

Domyślnie

Możecie powiedzieć jak wy liczycie, albo inaczej skąd dane o punkcie rosy w balu albo w ociepleniu? Coś ten punkt rosy to się pokićkał
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Maciek 3miasto

Kod pocztowy
    81-603

Domyślnie

Remiks, ja powtarzam dane zasłyszane na pewnym forum ("w naszym klimacie w balu wystąpi 12-13cm od zewnątrz"). Nic nie liczyłem, za tępy jestem na to
    Napisz proszę, jak Ty widzisz temat, a jeszcze lepiej jak masz pewne wiadomości

Dodam, że na Litwie widziałem domy stare i bardzo stare ze ścianą zewnętrzną 15cm plus jakiś rodzaj ocieplenia wewnątrz (glina, trzcina). W związku z tym dane te uznałem za wiarygodne

Kod pocztowy
    58-560
    16

Domyślnie

Co tu wyjaśniać, wystarczy sięgnąć do naukowych źródeł. W drewnie nie ma znaczenia gdzie on wystąpi chyba że będzie to na jego powierzchni. Punkt rosy a właściwie temperatura punktu rosy to taka w której para wodna w wyniku schładzania staje się przesycona i zaczyna się skraplać. Zerknij np. na wykres maksymalnej zawartości wody w powietrzu w zależności od temperatury. W temperaturze np. 30 stopni powietrze może zawierać prawie dwa razy więcej wody niż w 20 stopniach dlatego zimą jak szyby schłodzą na jej powierzchni ciepłe powietrze o sporej wilgotności to masz wodę na parapecie im będziesz miał niższą wilgotność w pomieszczeniu tym to zjawisko rzadziej wystąpi. Tak samo jest z ociepleniami i pustkami w ścianach, ocieplenie od zewnątrz i pustki wentylowane w tych miejscach nie stwarzają problemu. Problem może powstać wewnątrz jeśli w jakąś pustkę czy ocieplenie wpuścimy powietrze wilgotne o jakiejś tam temperaturze a wewnątrz tej pustki jest strefa chłodna o takiej temperaturze że spowoduje przesycenie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Maciek 3miasto

Kod pocztowy
    81-603

Domyślnie

właśnie Remiks - chodzi o to, aby pkt wystąpił w balu, a nie na jego powierzchni - pełna zgoda. i teraz pytanie - jakiej grubości ma być bal, aby pkt rosy nigdy nie wystąpił na powierzchni?
    nie wiem do jakich źródeł sięgnąć, ale jak masz jakieś pod ręką - to napisz. Potomni będą Ci wdzięczni po wsze czasy
    albo napisz mi, na Mikołajki

Kod pocztowy
    58-560
    16

Domyślnie

Cytat Napisał Maciek 3miasto Zobacz post
    właśnie Remiks - chodzi o to, aby pkt wystąpił w balu, a nie na jego powierzchni - pełna zgoda. i teraz pytanie - jakiej grubości ma być bal, aby pkt rosy nigdy nie wystąpił na powierzchni?
    nie wiem do jakich źródeł sięgnąć, ale jak masz jakieś pod ręką - to napisz. Potomni będą Ci wdzięczni po wsze czasy
    albo napisz mi, na Mikołajki
    Masz jednowarstwową ścianę drewnianą zapomnij o problemie ale jak chcesz go osłaniać od wewnątrz to trzeba by pomyśleć

Maciek 3miasto

Kod pocztowy
    81-603

Domyślnie

Ja będę miał jednowarstwową, ale potomni nie wszyscy więc dajesz - pisz dla mniej zorientowanych

Kod pocztowy
    58-560
    16

Domyślnie

Ja będę miał jednowarstwową, ale potomni nie wszyscy więc dajesz - pisz dla mniej zorientowanych
    Maciek nie ma tak łatwo trzeba wyciągać wnioski Nie ma złotej rady dla wszystkich inaczej będzie przy domu takim jak nasz z "zielonego" bala inaczej dla suszonych balików a jeszcze inaczej w murowanych a tym bardziej starych zawilgoconych. Dlatego napiszę tylko tyle że nie można zamykać powietrza o dużej wilgotności. Wentylowane pustki po zimnej stronie nie stanowią problemu niestety to samo po ciepłej stronie może przysporzyć problemów.

Maciek 3miasto

Kod pocztowy
    81-603

Domyślnie

na tym forum nie doradzamy murowańcom
    ja tylko dodam z mojego wewnętrznego przekonania - zewnętrzny bal min 15cm grubości ))
    może Czołgista zrobi jakieś wyliczenia - on jest dobry w te klocki

Kod pocztowy
    58-560
    16

Domyślnie

na tym forum nie doradzamy murowańcom
    ja tylko dodam z mojego wewnętrznego przekonania - zewnętrzny bal min 15cm grubości ))
    może Czołgista zrobi jakieś wyliczenia - on jest dobry w te klocki
    Jak dla mnie to taki bal jak piszesz to szkielecior i tak powinien być budowany.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Kominki Piotr Batura
    Kod pocztowy
    62-100
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

Domyślnie

Piotrze - bardzo dziękuję za tą wypowiedź! oszczędziła mi czerpni pod fundamentem
    Przeczytałem artykuł i podsumowując - jeśli kanały w kominie będą odizolowane (12cm cegła) to czerpać powietrze mogę spokojnie przez komin?
    Polecasz jakieś rozwiązania systemowe? boję się murowanego komina ze względu na kwaśne odczyny w dymie. może zresztą przesadzam...
    Rozwiązania systemowe to raczej stal. W cegle czy w pustaku, to kwestia Twojego wyboru (cegła stabilniejsza). Systemowy pustak kominowy + pustak wentylacyjny. Też zadziała pobór powietrza z góry. Oczywiście wykonane w odseparowany, szczelny sposób.

Strona 681 z 681

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia