dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 631 z 693
Pokaż wyniki od 12.601 do 12.620 z 13859

Temat: Domy z bali

  1. #12601

    Domyślnie

    Nasz też jeszcze rośnie ale fundamenty
    już są
    Mam dwa pytania:
    - czy ocieplacie fundamenty pod dom z bali?
    -czy sami aranżujecie wnętrze domu czy korzystacie z pomocy projektów?

  2. #12602
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A czemu nie ocieplać fundamentu? jakie to miało by przynieść korzyści?
    A szkody i owszem, szybka ucieczka ciepła( beton nie stanowi żadnej prawie zapory przed ucieczką ciepła).
    5cm XPS'a to w ~około 25 cm drewna i 2,8m betonu.

  3. #12603
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    5cm XPS'a to w ~około 25 cm drewna i 2,8m betonu.
    Teoria, pomijam beton ale w przypadku drewna się nie sprawdza. Wg tych teoretycznych danych powinienem zbankrutować po pierwszym sezonie grzewczym a tak nie jest.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #12604
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Oj tam oj dobrze wiemy że może być niezły gratis w drewnie i lambda suchego drewna jest blisko 50% lepsza niż to się przyjmuje do wyliczeń.
    Kolejna sprawa, drewno nie tworzy takich mostków termicznych- szczególnie przy stropach, ścianach szczytowych itp.
    To nie teoria jest winna, tylko czasem nikomu nie chce się dokładnie czegoś zmierzyć i opisać.
    Każdy parametr np lamba= wychodzi z empiryki i pomiarów ..

  5. #12605
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Mój architekt określał ocieplanie fundamentu budynku (wyposażonego w solidną izolację poziomą) jako równie sensowną jak kupno grzebienia łysemu. Mówił to jednak prywatnie i po cichu, bo tak w ogóle to miał układy biznesowe z lobby styropianowym i głośno mówić tego mu nie wypadało

  6. #12606
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PiotrK1985

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    obecnie Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie xps bedzie, ale mysle ze dopiero po postawieniu budynku. Jak Wy ocieplaliscie - przed czy po postawieniu budynku. Chcialem ocieplic az do bala zeby zakryc podwaline. Jest to dobry pomysl? Czy raczej godny skrytykownia. W srodku bedzie podloga na legarach wiec bedzie oddychac od srodka.

  7. #12607
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał marmur7 Zobacz post
    Mój architekt określał ocieplanie fundamentu budynku (wyposażonego w solidną izolację poziomą) jako równie sensowną jak kupno grzebienia łysemu. Mówił to jednak prywatnie i po cichu, bo tak w ogóle to miał układy biznesowe z lobby styropianowym i głośno mówić tego mu nie wypadało
    A ja sobie policzyłem, że ocieplenie fundamentów to 1/3 materiału izolacyjnego w porównaniu z ociepleniem poziomym....

  8. #12608
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    I tu pojawia się problem ! nie ma czegoś takiego jak oddychanie! to że będzie otwarte od strony "legarów" to tylko gorzej dla całego układu.
    Ponieważ blokada będzie po stronie zimnej ! 5-10cm XPS'a nie jest w stanie zatrzymać tyle energii cieplnej, aby na powierzchni XPS'a była temperatura bezpieczna. Nastąpi tam kondensacja- ponieważ zawsze para wodna (wredny gaz bez wonny, bez barwny itp) dąży do wyrównania stężeń.
    A jak wiadomo? 100% przy temperaturze +10 st - to raptem ~ około 40% przy +20 st ... i cały bigos polega na tym, aby nie dopuścić pary wodnej która skondensuje się na zimnych powierzchniach. Trudne ? wyciągnij coś teraz z lodówki, zaraz będzie całe jak wyciągnięte z pod kranu, a inne sprzęty w domu są suche .. dziwne ..? nie.
    Taka sama zasada panuje przy dobieraniu izolacji. Jeśli wpuści się parę wodną w miejsce gdzie temperatura jakby wyciska tą parę wodną z powietrza ( wykres moliera).
    Bo ilość gram w m3 powietrza jest zależna od temperatury i pojawia się tzw "punkt rosy"
    Choć to pojęcie bardzo mylące, bo mając teraz w domu +30 st i 99% ściany o temp 29,8 st będą się rosić.. a te o temp +31 nie ..
    Stąd podwalina mysi być otwarta na zewnątrz i zamknięta od wewnątrz, aby nie wpuszczać wrednego intruza (pary wodnej)... oczywiście i tak coś tam przeniknie, ale będzie to na tyle mało, że sobie jako gaz wyjdzie na zewnątrz i prosta przaśna zasada...
    Stąd użył bym wełny i przykrył ją od góry "daszkiem" przynajmniej tam gdzie nachodzi na podwalinę.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 02-10-2016 o 11:01

  9. #12609
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    Czołgista - miło Cię znowu czytać
    zbudowałeś coś? masz jakieś zdjęcia, którymi chcesz się pochwalić?

  10. #12610
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jeszcze nie zbudowałem- choć już stoi trzeba remontować

    tu jest profil poprzeczny naniesiony - jak mają wyglądać wysokości Ściana oporowa została przeprojektowana.
    Dom jest posadowiony na betonowych fundamentach -stan 1938 rok
    Blachą kryty - dzięki temu dach wygląda ...
    w środku tak ..
    oryginał 78lat
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 04-10-2016 o 16:53

  11. #12611
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PiotrK1985

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    obecnie Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    I tu pojawia się problem ...
    Stąd użył bym wełny i przykrył ją od góry "daszkiem" przynajmniej tam gdzie nachodzi na podwalinę.
    Czyli rozumiem ze do rownosci bloczkow robie xpsa. Podwaline przykrywam welna mineralna i zakrywam deska. Ale przeciez welna bedzie ciagnac wilgoc. Czy jakas folie klade na nia? Mam sporo welny pokrytej folia aluminiowa. Czy taka welne moge dac na podwaline? Taka welna bede ocieplal wszystkie sciany wewn stelazowe, dach i podlogi.

    Mamjeszcze pytanie do Piotra od kominkow. Piotrze. Zaglebilem sie w temat rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepla. To ze bede robil reku wiedzialem juz na etapie projektowania. Teraz doszedl GWC. Czy z takim systemem wymuszonej wentylacji musze robic czerpnie pod kominek? Czy nie zaburzy to pracy calego ukladu? Czy taki uklad nie wystarczy do doprowadzania powietrza do spalania? Reku ma przeplyw 200m3/h.

    A ja piwnice wymurowalem i koniec. Kilka dni deszczu spowodowalo ze nawet vitara boje sie wjechac na dzialke,, bo albo tam zostanie albo przeoram pol dzialki zeby wyjechac. Mam nadzieje ze jeszcze kilka dni ciepla bedzie, bo musze podloge zagescic i plyte zalac

  12. #12612
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrK1985 Zobacz post
    Mamjeszcze pytanie do Piotra od kominkow. Piotrze. Zaglebilem sie w temat rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepla. To ze bede robil reku wiedzialem juz na etapie projektowania. Teraz doszedl GWC. Czy z takim systemem wymuszonej wentylacji musze robic czerpnie pod kominek? Czy nie zaburzy to pracy calego ukladu? Czy taki uklad nie wystarczy do doprowadzania powietrza do spalania? Reku ma przeplyw 200m3/h.

    A ja piwnice wymurowalem i koniec. Kilka dni deszczu spowodowalo ze nawet vitara boje sie wjechac na dzialke,, bo albo tam zostanie albo przeoram pol dzialki zeby wyjechac. Mam nadzieje ze jeszcze kilka dni ciepla bedzie, bo musze podloge zagescic i plyte zalac
    Co prawda pytanie kierowane do Piotra, ale też mam wentylację mechaniczną bez GWC ale to nie ma znaczenia. W przypadku reku kominek musi być z paleniskiem szczelnym i doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnątrz. To właśnie reku może zaburzyć działanie kominka gdybyś instalował taki z poborem powietrza do spalania z pomieszczenia, czego zresztą przepisy zabraniają i co jest niebezpieczne.
    Co do zagęszczania też byłbym ostrożny w tej chwili, zależy czym zasypałeś wykop, jeśli gruntem rodzimym (a są tacy) a grunt jest plastyczny to może być mały kłopot bo namoczony w trakcie zagęszczania potrafi się uplastycznić a schnąć potrafi i kilka miesięcy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #12613

    Domyślnie

    Cytat Napisał miśkablond Zobacz post
    A co powinno się zrobić z balem w środku domu też go należy zaimpregnować a może jeszcze przeszlifować był zabezpieczony tylko fobosem zaraz po postawieniu a to już chyba z 5 lat na razie jest bielutki jakby był stawiany wczoraj
    Mozesz walic chemię, mozesz walić środki naturalne (wosk z terpentyną, oleje naturalne) albo nic nie robić. Ta trzecia opcja jest stosowana przez górali, i możesz jak Ci po latach sciemnieje szorować szczotą albo ostatecznie przeszlifować...
    W tym miejscu próbowałem pochwalić swoich wykonawców, ale jak twierdzą administratorzy forum: "Reklama na Forum jest patna."

  14. #12614
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PiotrK1985

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    obecnie Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ale podciśnienie nie będzie zasysało powietrza z czerpni do kominka? Palenisko będzie zamknięte, ale powietrze będzie pobierać z pokoju. a tak na marginesie to jak ci się ten reku sprawuje? jak możesz to podrzuć jaka firma i model, jaki metraż domu. Czy badałeś różnicę temperatur na wlocie i wylocie? bo ktoś kiedyś wspominał że do domu z bala się nie nadaje i już myślałem że będę pierwszy z taką inwestycją. Zamierzam na wszystkich balach wzdłuż zewnętrznej krawędzi dać uszczelki rozprężne 1cm. powinno pomóc w uszczelnieniu bali po latach. oczywiście temat jeszcze muszę przedyskutować z wykonawcą.

  15. #12615
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kominek zamknięty + pobieranie powietrza z zewnątrz
    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.
    § 150

  16. #12616
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PiotrK1985

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    obecnie Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ale to oznacza że wszystko ma być szczelne żeby kominek nie pobierał z pokoju a tylko i wyłącznie z dodatkowej czerpni? Przecież każdy wkład kominkowy ma wlot powietrza na przodzie w szufladzie na popiół. czy może wystarczy doprowadzić rurę z zewnątrz pod kominek?

  17. #12617

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrK1985 Zobacz post
    Przecież każdy wkład kominkowy ma wlot powietrza na przodzie w szufladzie na popiół. czy może wystarczy doprowadzić rurę z zewnątrz pod kominek?
    Otóż nie każdy bo nie każdy ma szufladę na popiół. Dobrze byłoby gdyby Piotr się odezwał bo to jego działka i jego wyjaśnienia są zawsze bardzo przystępne.

  18. #12618

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglar Zobacz post
    Mozesz walic chemię, mozesz walić środki naturalne (wosk z terpentyną, oleje naturalne) albo nic nie robić. Ta trzecia opcja jest stosowana przez górali, i możesz jak Ci po latach sciemnieje szorować szczotą albo ostatecznie przeszlifować...
    Bardzo dziękuję za podpowiedz najbardziej podoba mi się opcja trzecia i przy niej zostanę

  19. #12619

    Domyślnie

    Cytat Napisał miśkablond Zobacz post
    Bardzo dziękuję za podpowiedz najbardziej podoba mi się opcja trzecia i przy niej zostanę
    Stoję dokładnie przed tym samym dylematem, stąd jakieś rozeznanie
    Też skłaniam się ku opcji trzeciej. Wosk jednak bale trochę zżółca. Będę jeszcze testowo kładł delikatnie naturalny olej w zejściu do piwnicy, aby móc zobaczyć efekt i zachowanie. Bo właśnie jestem po szlifowaniu ścian i ten efekt który mam teraz chciałbym utrzymać jak najdłużej.
    W tym miejscu próbowałem pochwalić swoich wykonawców, ale jak twierdzą administratorzy forum: "Reklama na Forum jest patna."

  20. #12620
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PiotrK1985

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    obecnie Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał miśkablond Zobacz post
    Bardzo dziękuję za podpowiedz najbardziej podoba mi się opcja trzecia i przy niej zostanę
    miśka a z którego florentynowa ty jestes? Moze z tego pod pabianicami?

    Ja bez popielnika jeszcze nie widzialem. Ale czy oby na pewno jedno rozwiazanie (reku) tak ograniczalo wybor kominkow? Teoretycznie wyciag powietrza jest rekompensowany taka sama iloscia powietrza wciaganego. Co za tym idzie jest to zrownowazone. A rura bedzie zasysac gdy tego powietrza bedzie za malo. Taki prosty zawor kompensacyjny cisnienie. Chyba ze cos przeoczylem to prosze o poprawke.

Strona 631 z 693

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony