dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 680 z 693
Pokaż wyniki od 13.581 do 13.600 z 13859

Temat: Domy z bali

  1. #13581
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    Remiks - to kwestia korozji biologicznej bala? czy tylko estetyka?

  2. #13582
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek 3miasto Zobacz post
    Remiks - to kwestia korozji biologicznej bala? czy tylko estetyka?
    Jedno i drugie. Jeden szczyt na płn-wsch to raczej estetyka, drugi pld-zach tutaj już pierwsze, oczywiście nic tragicznego ale mnie denerwuje. Jak będziesz bardzo zainteresowany to mogę na priv fotki jak to wygląda.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	436872Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	436875Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	436873Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	436874
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 10-11-2019 o 13:04
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #13583

    Domyślnie

    Witam Szanownych Forumowiczów

    Przygotowuję papierologię pod pozwolenie na budowę domu z bali w okolicach Myślenic.
    Prosiłbym o pomoc w poleceniu Kierownika budowy dla tej inwestycji.
    Chciałbym, aby osoba ta, oczywiście poza sumiennością i fachowością, posiadała doświadczenie w kierowaniu budowami w technologii drewniane, aby była kreatywną stroną projektu,wnoszącą ciekawe propozycje i rozwiązania eliminujące przyszłe potencjalne problemy.

    z góry dziękuję za pomoc

    pozdrawiam
    IM

  4. #13584

    Domyślnie

    Ja miałem za kierownika budowy architekta który mi robił projekt ale nie był zbyt biegły z budownictwa drewnianego . Wszelkie podpowiedzi i rozwiązania uzyskałem od ekipy budującej mój dom oczywiście z bali . Ekipa modyfikowała projekt on wszystko akceptował . Wtedy jak budowałem 10 lat wstecz w okolicach Myślenic nie było żadnego specjalisty od domów drewnianych . Teraz dużo projektów domów drewnianych mają w biurze projektowym ( nie pamiętam nazwy ) obok cmentarza i kosciółka na Stradomiu w Myślenicach .

  5. #13585

    Domyślnie

    Witam

    Dziękuję za informację odnośnie Kierownika budowy z Myślenic,
    U mnie scenariusz może być podobny - doświadczona ekipa + lokalny KB bez doświadczenia w drewnie.

    pozdrawiam
    IM

  6. #13586
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Caiman
    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Puszczykowo
    Kod pocztowy
    62-040
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jedno i drugie. Jeden szczyt na płn-wsch to raczej estetyka, drugi pld-zach tutaj już pierwsze, oczywiście nic tragicznego ale mnie denerwuje. Jak będziesz bardzo zainteresowany to mogę na priv fotki jak to wygląda.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	436872Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	436875Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	436873Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	436874
    Witam,
    Nie na temat, ale bardzo ładnie masz bale spasowane
    Pozdrawiam
    Caiman

  7. #13587
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Caiman Zobacz post
    Witam,
    Nie na temat, ale bardzo ładnie masz bale spasowane
    Pozdrawiam
    Caiman
    Dzięki, robota RT. Technologia ręcznie odrysowanego bala, nie wymaga uszczelniania i można a właściwie trzeba z "zielonego" bala
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #13588
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    Czy ktoś z balowiczów ma doświadczenia, zweryfikowaną wiedzę odnośnie betonu z domieszkami opóźniającymi zamarzanie wody? dotyczy ławy fundamentowej
    Wiem, że lepiej prace betonowe mokre wykonywać powyżej 5stopni

  9. #13589
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek 3miasto Zobacz post
    Czy ktoś z balowiczów ma doświadczenia, zweryfikowaną wiedzę odnośnie betonu z domieszkami opóźniającymi zamarzanie wody? dotyczy ławy fundamentowej
    Wiem, że lepiej prace betonowe mokre wykonywać powyżej 5stopni
    Zależy ile chcesz zjechać poniżej tych plus 5. Można spokojnie do -5 czasami i -10. W ujemnych temperaturach najlepiej beton o klasę wyższy od projektowanego i gęsty z małą ilością wody, plus dodatki. Oczywiście w takich warunkach musi to być beton z gruchy, do tego kumaty kierbud. Najlepiej poszukać sprawdzonej betoniarni. Przygotować się na zabezpieczenie betonu po wylaniu (styropian, maty słomiane, folia). Da się jeszcze zejść z temperaturą ale to wymaga dodatkowych zabiegów (koszt).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #13590
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    Remiks - dzięki! Chodzi o przymrozki nocne do -2. Niżej nie powinno być, ale to pogoda - nie da się sterować
    Już zdecydowałem się na dodatki, kier bud mówi, że do -5 niepotrzebne, ale nie zaszkodzi. Krótko mówiąc - dodaje, pewnie w moim bloku w którym mieszkam ponad 10 lat też takowe były dodawane..

  11. #13591

    Domyślnie

    Co myślicie o dociepleniu poddasza użytkowego pianą natryskową? Ktoś już to zastosował? Jak się sprawuje?

  12. #13592

    Domyślnie

    Witam wszystkich,

    Bardzo proszę o pomoc w dosmażeniu kotleta, bo mam wrażenie że odgrzewany już był kilkakrotnie ale nigdy nie został
    wysmażony do końca. Chodzi mi o ocieplenie domu z płaza od środka.*
    Kupiliśmy dom do przeniesienia który już wcześniej był przeniesiony i zlepiony z dwóch różnych.Na dzień dzisiejszy po kilku zmianach projektowych względem tego co zastaliśmy, dom stoi. W związku z tym że część materiału nie nadawała się do ponownego użytku lub po prostu go brakowało, dokupywaliśmy sukcesywnie potrzebne elementy i jakoś sklejaliśmy to wszystko I tak stoi dom złożony z 7 domów ).
    Od początku było założenie że bale będą widoczne od zewnątrz a od środka idzie ocieplenie i deska lub cegła, może dwie, trzy ściany w g-k, ściany działowe* z płaza i sufity drewniane.
    W projekcie mam 15cm ocieplenia przy płazach 18cm uszczelnianych wełnianką. Tego zamierzałem się trzymać, dopóki nie zacząłem czytać tego forum i im więcej czytałem tym głupszy byłem. Na logikę, im więcej ocieplenia tym lepiej, ale o ile dobrze zrozumiałem to jeśli odetnę płaza od ciepła wewnątrz budynku to wówczas traci on swoje właściwości i jedynym ociepleniem będzie ta 15cm wełna. Jeśli dam za mało, to pojawi się punkt rosy i będzie gnić. Dodam że planowałem użyć Akupłyty Isover 0,037 W/mK.

    Kolejna sprawa to warstwy : płazy - łaty pionowe dla wentylacji(3-4cm?) - membrana paroprzepuszczalna - łaty poziome i ocieplenie- kolejne łaty pionowe i ocieplenie- folia - deska.Kolejność chyba ok ?, ale jak to jest z tą wentylacją, ma być czy nie? Jeśli tak, to czy ma znaczenie jak kręcić (w pionie, poziomie) łaty tworzące to przestrzeń wentylowaną?I skoro ma to być przestrzeń wentylowana to rozumiem że powinien tam być swobodny przepływ powietrza, Ale jak to uzyskać, skoro ściana zarówno z dołu jak i z góry jest zamknięta?

    Bardzo proszę o merytoryczne podpowiedzi, pozbawione naukowych wyliczeń i poruszania sensu zakrywania bali. Ile mogłem, przeczytałem, jednak nie mam już czasu wertować wszystkich prawie 700 stron i liczyć że uda mi się trafić na rozwikłanie zagadki. Ekipy stoją przed drzwiami i musze wiedzieć co robić dalej.
    Z góry wszystkim pomocnym bardzo dziękuję !!!
    Chciałem dodać kilka fotek ale przycisk "dodaj plik" nie działa.

  13. #13593
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    Jedyny fachowiec w temacie, którego znam to Maciek74, ale on się już nie odzywa na forum.
    Jeśli chodzi o punkt rosy do problem dotyczy bali zewnętrznych o grubości poniżej 12-13cm, więc Ciebie chyba nie dotyczy (masz 18cm). Po balach zewnętrznych obowiązkowo wiatroizolacja, potem ocieplenie, potem paroizolacja i deski /gk wewnętrzne.
    W temacie szczeliny wentylacyjnej nie pomogę, ale sam bym dał
    Pamiętaj o siatkach stalowych przeciw gryzoniom

  14. #13594

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek 3miasto Zobacz post
    Jedyny fachowiec w temacie, którego znam to Maciek74, ale on się już nie odzywa na forum.
    Jeśli chodzi o punkt rosy do problem dotyczy bali zewnętrznych o grubości poniżej 12-13cm, więc Ciebie chyba nie dotyczy (masz 18cm). Po balach zewnętrznych obowiązkowo wiatroizolacja, potem ocieplenie, potem paroizolacja i deski /gk wewnętrzne.
    W temacie szczeliny wentylacyjnej nie pomogę, ale sam bym dał
    Pamiętaj o siatkach stalowych przeciw gryzoniom
    Dzieki za podpowiedź. jesteś pewien z tym punktem rosy? byłoby super.Mój KB twierdzi że punkt rosy wystąpi i te 15cm ocieplenia musi byc, choć akurat do niego to mam raczej słabe zaufanie. W między czasie trafiłem na stwierdzenie ze 5cm wełny to jak 20cm drewna, jeśli faktycznie tak jest, to taka grubość w zupełności mi wystarczy.
    Masz na myśli siatkę przytwierdzoną do płazów od wewnętrznej strony? O takich cudach bym nie pomyślał , ale już to wyłapałem i na pewno zastosuję.

  15. #13595
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    z tym punktem rosy to mało kto jest pewien, ale tak budowali nasi przodkowie chodzi o to, aby on wystąpił wewnątrz bala, żeby nie nastąpiło skraplanie na ścianie.
    jeśli chodzi o porównanie 5cm wełny do 20cm drewna - sam spałem w domu o ścianach z drewna 20cm, znam właściciela i wiem ile kosztuje ogrzewanie (mało). Nie znam nikogo kto mieszka w domu o ścianach z wełny o grubości 5cm...
    a siatka przeciw gryzoniom - zabezpiecza przestrzeń między balem a odeskowaniem wewnętrznym. przy budowie łatwo zapomnieć, a potem skrobanie przeszkadza spać ))

  16. #13596
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Nawiązując do dyskusji o doprowadzeniu powietrza do spalania...Nie zauważyłem zarówno w swoich badaniach jak i praktyce, by ciągnięcie go kanałem znad kalenicy, stanowiło jakiś problem. Problem mógłby być przy rozpalaniu, ale wówczas mamy drzwi zwykle otwarte, czyli kanał nie uczestniczy w procesie. A lekkie rozgrzanie komina po 3-4 minutach już sobie radzi z bezwładnością kanału napowietrzającego również z drzwiami zamkniętymi. Nic nie stoi zresztą na przeszkodzie manipulować jeszcze chwilkę uchylaniem drzwi podczas rozpalania.

    Na pytanie czy lepszy kanał większy czy mniejszy, odpowiem, że większy Ale nie przesadzajmy - 160 to max.

    Tu macie dużo ciekawych pytań i odpowiedzi, szczególnie w komentarzach: http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/

  17. #13597
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    Piotrze - bardzo dziękuję za tą wypowiedź! oszczędziła mi czerpni pod fundamentem
    Przeczytałem artykuł i podsumowując - jeśli kanały w kominie będą odizolowane (12cm cegła) to czerpać powietrze mogę spokojnie przez komin?
    Polecasz jakieś rozwiązania systemowe? boję się murowanego komina ze względu na kwaśne odczyny w dymie. może zresztą przesadzam...

  18. #13598
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    Chciałem tylko przypomnieć, że nasze FORUM od dziś jest pełnoletnie
    tak, tak pierwszy wpis 4 grudzień 2001

  19. #13599

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek 3miasto Zobacz post
    z tym punktem rosy to mało kto jest pewien, ale tak budowali nasi przodkowie chodzi o to, aby on wystąpił wewnątrz bala, żeby nie nastąpiło skraplanie na ścianie.
    jeśli chodzi o porównanie 5cm wełny do 20cm drewna - sam spałem w domu o ścianach z drewna 20cm, znam właściciela i wiem ile kosztuje ogrzewanie (mało). Nie znam nikogo kto mieszka w domu o ścianach z wełny o grubości 5cm...
    a siatka przeciw gryzoniom - zabezpiecza przestrzeń między balem a odeskowaniem wewnętrznym. przy budowie łatwo zapomnieć, a potem skrobanie przeszkadza spać ))
    Tak, ale nasi przodkowie nie ocieplali ścian, co najwyżej kładli maty ze słomy które później tynkowali. W takim przypadku punkt rosy oczywiście wyjdzie w balu. O ile dobrze rozumiem, punkt rosy wystepuje na styku powietrza zimnego z ciepłym. Początkowo miałem teorię że jeśli za bardzo ocieplimy ścianę od środka to ciepłe powietrze nie dotrze do bala i pkt rosy wystąpi w ociepleniu. Ale to jest bez sensu, bo taka sama sytuacja może się zdażyć przy ociepleniu zewnętrznym, gdzie ocieplenia możemy dawać ile chcemy a problem się nie pojawia, podobnie w domach szkieletowych, gdzie zimne z ciepłym musi spotkać się w środku ocieplenia. Dlaczego fakt zaistnienia bala sprawia takie problemy???? Kompletnie tego nie czaje .
    Kurcze, nie podejrzewałem że teoretycznie tak banalna sprawa, będzie tak problematyczna.
    Z tym porównaniem grubości bala do wełny to aż mi wstyd , czasami brak logicznego myślenia.... Nadal jednak zastanawiam się jaka grubość ocieplenia jest optymalna przy tej grubości bala. Z jednej strony nie chcę klnąć widząc rachunki za ogrzewania, ale wydawać teraz na coś co jest przerostem formy nad treścią też mi się nie uśmiecha..

  20. #13600
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maciek 3miasto

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    284

    Domyślnie

    MałaBania - jeśli masz pkt rosy w ociepleniu, to musisz dobrze przemyśleć, co się stanie z ociepleniem, które regularnie będziesz traktował wodą.
    Mam dobrego znajomego, którego dom z bala 6cm (czyli szkielet) po ok 10-12 latach nagle stał się cały zimny - nie wiadomo od czego. Ocieplał go ponownie od zewnątrz, teraz ma ścianę 2x grubszą niż miał pierwotnie...
    Ocieplenie daj jak masz w projekcie, i się nie martw. Martw się tym, czy masz szczelne ściany - to jest ważniejsze

Strona 680 z 693

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony