dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38

Temat: Krokwie 14x22

  1. #1

    Domyślnie

    Własnie przywieźli mi krokwie.. wedlug projektu. ale czery glowne krokwie (dach kopertowy) maja przekroj 14x22... podklady kolejowe. Dach jest niby projektowany pod dachówkę, ale czy te krokwie nie są aby przesadzone. Proszę o radę.
    Dach kopertowy
    Kat nachylenia 35st
    bez deskowania
    pokrycie na jakie 30lat Blacha pozniej mam nadzieję dachówka ceramiczna ale dopiero za 30 lat

  2. #2

    Domyślnie

    Bez rysunku trudno to zobaczyć
    Jeśli piszesz o krokwiach kalenicowych, które zbierają obciążenia od "zwykłych" krokwi prostopadłych do okapu (te pewnie masz mniejsze, rzędu 7*20), to wcale nie są za duże.

  3. #3

    Domyślnie

    To trochę wiecej informacji. Te grube krokwie to krokwie narożne, czyli formujące dach. reszta krokwii 7x14 albo 8x18. Tylko te cztery podkłady trudno mi na dachu sobie wyobrazic, no i cieśle trochę mówią, że są przesadzone. Ale sam już nie wiem, bo z obliczeń wynika, że belka taka waży 200kg i obciąża mór jakimiś 50 kg pionowo, bez pokrycia. Ale zamieszałem, ale proszę o info, jakie macie krokwie

  4. #4

    Domyślnie

    Muszę sprawdzić w projekcie, wydaje mi się, że u mnie przekrój tych krokwi jest 15x20. Też dach czterospadowy. Ale dokładne info dam jutro.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Alanta, od kiedy to dach kopertowy ma kalenice ???

  6. #6

    Domyślnie

    Krokwie narożne mają najczęściej taką samą wysokość jak pozostałe, a grubość dwa razy większą niż kulawki(krokwie opierające się na narożnej). Kiedy krokiew narożna będzie obrabiana na trójkąt, wtedy zwykle jest kilka centymetrów wyższa, ale dziś prawie nikt już tego nie praktykuje.
    Tak więc, jeśli pozostałe krokwie mają przekrój 7x20-22, to narożna 14x22 jak najbardziej do nich pasuje.

    P.S. Widzę po uszczegółowieniu informacji, że jednak jest inaczej. W takim razie bez obliczeń i oceny klasy drewna nie radziłbym zmniejszać przekroju narożnej.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Pacul dnia 2002-07-31 11:52 ]</font>

  7. #7

    Domyślnie

    On 2002-07-31 11:42, Anonymous wrote:
    Alanta, od kiedy to dach kopertowy ma kalenice ???
    Nie wiem jak u Alanty, ale u mnie od zawsze. Popularne określenie dach kopertowy może oznaczać zarówno dach czterospadowy, w którym krokwie narożne spotykają się w jednym punkcie, jak też z częściową kalenicą.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki. Zaczynam uważać, że jednak te krokwiaki nie są złe. Co do reszty krokwi dobitych do tych t mają one wielkość 7x14, ale proszę jescze o jakies uwagi... TU SIE WAŻĄ LOSY MOJEGO DACHU !!! Pod blache wiem, że są przesadzone, ale pod dachówkę ceramiczną .. jakie są standarowe wymiary. Dodam jescze, że dach jest spory 220m2

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Dach kopertowy to dach kopertowy, a dach czterospadowy to dach czterospadowy.

  10. #10

    Domyślnie

    Mat, nie ma standardowych wymiarów-wszysko zależy od konstrukcji dachu. Często też, krokwie są przewymiarowywane ze względu na ocieplenie połaci-wtedy wszystkie nie powinny mieć mniejszej wysokości niż 20 cm.

  11. #11

    Domyślnie

    Jak zwał, tak zwał, ważne, żeby wytłumaczyć o co chodzi komuś, kto nie zna nazewnictwa budowlanego, no nie ?

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-07-31 12:05, Alanta wrote:
    Jak zwał, tak zwał, ważne, żeby wytłumaczyć o co chodzi komuś, kto nie zna nazewnictwa budowlanego, no nie ?
    I mozna mowic strop majac na mysli sciane dzialowa, wazne zeby wytlumaczyc.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam z nad morza

    Element konstrukcji dachu o którym dyskutujecie nazywa się krawężnica i rzeczywiście wymiary zalecane krawężnicy to b=14 do 16 cm h = 18 do 20 cm. Przekrój krawężnicy podyktowany jest faktem przeniesienia obciążeń z kulawek.

    Pozdrawiam Jacek


  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    Te anonimowy masz jakiś problem ? Roztrząsasz problem który akurat w tym wątku jest zupełnie nieistotny. Pokaż w którym poście choć trochę pomogłes autorowi tego wątku.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Tak, mam problem z wypowiedziami dyletantow, ktore wprowadzaja zamieszanie, sa bledne i niczego nie wnosza do sprawy !

  16. #16

    Domyślnie

    Anonimowy, podobasz mi się. W przyczynkarstwie, wątkach pobocznych oraz rozwijaniu tematu wpływu czystości języka na nośność ram statycznie niewyznaczalnych (ze szczególnym uwzglednieniem wpływu szkód górniczych) jesteś świetny. Ja na przykład bym się tak otwarcie do Alanty nie odezwał :"Ty dyletancie"... Zaimponowałeś mi.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    no to chłopie (dziewczyno ?) źle trafiłeś bo tak się składa, że to jest forum osób budujących lub chcących budować, którzy dzielą się swoimi praktycznymi doświadczeniami a nie forum architektów, wykonawców i projektantów. nikt tu od nikogo nie wymaga fachowej terminologi sorry.
    BTW a która z Twoich wypowiedzi cokolwiek wniosła do sprawy ? Bo jakoś nie mogę żadnej takiej znaleźć

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Pisanie o krokwiach kalenicowych to nie jest przejaw absolutnego braku znajomosci tematu ???

    Krytyka niedorzecznych wypowiedzi to wbrew pozorom duza pomoc !

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    Jezu chłopie masz okres czy co ? Wypowiedź Alanty nie była w żadnym wypadku niedorzeczna a jej jedyna wina to to że krokwie narożne (czy jak je tam zwać) nazwała kalenicowym. A dla każdego osobnika ze średnim IQ jest oczywiste, że chodziło jej o te krokwie, które sa na rogach dachu.
    Alanta sugeruję abyś w ramach zadośćuczynienia nie jadła nic przez tydzień i dwa razy dziennie się batożyła oraz napisała 1000 razy sprayem na scianach swojego domu KROKWIA NAROŻNA

    amen

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    A czemu ty sie mnie w ogole czepiles, co ? Sluchaj dobrych rad domoroslych fachowcow i buduj !

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony