dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Sonda lambda w kotle na pellet - czy jest potrzebna?

    Witam wszystkich.
    Bardzo proszę o opinię osoby które miały/mają do czynienia z kotłami na pellet. Chodzi mi o to sonda lambda daje wymierny rezultat podczas spalania. Np. w kotłach Kostrzewa jest opcja sondy która kosztuje 1990zł - pytanie czy uzasadnione jest jej instalowanie? Czy kocioł bez niej jest na tyle mniej efektywny/wydajny że warto ją instalować?

  2. #2

    Domyślnie

    W naszych rodzimych konstrukcjach chyba bym sobie darował. Zobacz na windhagera - sondy lambda nie posiada. We włoskich konstrukcjach kotłów- piecyków na pellet tez brak a działaja bardzo dobrze.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    W naszych rodzimych konstrukcjach chyba bym sobie darował. Zobacz na windhagera - sondy lambda nie posiada. We włoskich konstrukcjach kotłów- piecyków na pellet tez brak a działaja bardzo dobrze.
    No i dziękuję bardzo za odpowiedź. Właśnie też mnie to zastanawiało że ani słowa o lambdzie nie ma w wielu konstrukcjach a są uznawane za kotły wysokiej klasy. Poza tym z tego co udało mi się wyczytać to sondy lubią się zepsuć i znając życie pewnie chwilę po okresie gwarancyjnym

    Jeśli ktoś ma coś do dodania i wiedzę z życia kiedy to palił bez sondy i z sondą to miło będzie jak napisze. Może wzbogaci temat o jakieś miarodajne wyniki albo chociaż subiektywne odczucia po "tuningu" pieca

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał frodzio Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Bardzo proszę o opinię osoby które miały/mają do czynienia z kotłami na pellet. Chodzi mi o to sonda lambda daje wymierny rezultat podczas spalania. Np. w kotłach Kostrzewa jest opcja sondy która kosztuje 1990zł - pytanie czy uzasadnione jest jej instalowanie? Czy kocioł bez niej jest na tyle mniej efektywny/wydajny że warto ją instalować?
    Czy kocioł opalany peletem czy czymś innym to wydaje się nie mieć znaczenia. Proponuję zastanowić się co będzie się działo, gdy dwa sygnały ze sterownika znajdą się w konflikcie. Na przykład nadzór temperatury zarząda zwiększenia mocy z kotła a sonda lambda ograniczenia nadmuchu ze względu z zbyt duże lambda. Któryś musi zostać zrealizowany kosztem któregoś. Dlatego darował bym sobie.
    MArSTER

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_mazury Zobacz post
    Czy kocioł opalany peletem czy czymś innym to wydaje się nie mieć znaczenia. Proponuję zastanowić się co będzie się działo, gdy dwa sygnały ze sterownika znajdą się w konflikcie. Na przykład nadzór temperatury zarząda zwiększenia mocy z kotła a sonda lambda ograniczenia nadmuchu ze względu z zbyt duże lambda. Któryś musi zostać zrealizowany kosztem któregoś. Dlatego darował bym sobie.
    Od tej strony na to nie patrzyłem. Fakt, że sprzeczne sygnały dawane do sterownika mogą nie pomagać ale chyba ktoś pisząc oprogramowanie do takiego sprzętu ustalił priorytety działania. Niemniej skłaniam się ku temu, że jeśli mamy czujnik temperatury spalin i inne to takie informacje powinny być wystarczające do właściwej pracy pieca.

  6. #6

    Domyślnie

    Dla ciekawości poniżej link do artykułu odrobinę powiązanego z Twoim tematem. Jak wszystkie dodatki do kotła mające usprawnić jego pracę, sporo zależy od pomysłu i umiejętności wykorzystania, patrz np. czujnik żaru w palniku który jedna z firm instaluje w swoich kotłach, aktualnie trwa ich eksploatacja co z tego wyjdzie dowiemy się od użytkowników.
    Ja sondę zainstalowałem w tradycyjnym kotle na węgiel, dzięki temu dzisiaj troszkę więcej wiem, ile mnie dzieli od poprawnego palenia, ale to już zupełnie amatorskie podejście do sprawy.

    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...vEi3_G70WRgPpA

  7. #7

    Domyślnie

    Czujnik temperatury płomienia to żadna nowość jest to z powodzeniem stosowane i innym kotle na pellet. Ale cała rzecz nie rozbija się o dodatki ale tak naprawdę cały problem leży w odpowiednim skonstruowaniu algorytmu sterującego. Bez tego te wszystkie dodatki to tylko zbędne gadżety.Obserwując rozwiązania z zachodu stosowane w kotłach można zauważyć przepaść jaka nas dzieli w zachodnich konstrukcjach widać lata doświadczeń i obserwacji urządzeń, rozwiązania tam są bardzo proste ale bardzo skuteczne. U nas jest niestety odwrotnie sterowniki bardzo skomplikowane - rozwiązania techniczne też bardzo komplikujemy i tak naprawdę nie działa to tak jak powinno.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_mazury Zobacz post
    Czy kocioł opalany peletem czy czymś innym to wydaje się nie mieć znaczenia. Proponuję zastanowić się co będzie się działo, gdy dwa sygnały ze sterownika znajdą się w konflikcie. Na przykład nadzór temperatury zarząda zwiększenia mocy z kotła a sonda lambda ograniczenia nadmuchu ze względu z zbyt duże lambda. Któryś musi zostać zrealizowany kosztem któregoś. Dlatego darował bym sobie.
    NIC
    jeżeli za duże lambda (czyli za dużo tlenu w spalinach) sterownik dodaje paliwa na sygnał o którym piszesz i lambda się zmniejsza co ten nadmiar tlenu pójdzie na spalanie dodatkowej partii paliwa.
    czy jest potrzebna widzę sens przy różnej jakości paliwa kocioł sam reguluje powietrze do spalania, jeżeli palisz takim samym pelletem, to po wyregulowaniu nie powinno być dużych zmian

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    NIC
    jeżeli za duże lambda (czyli za dużo tlenu w spalinach) sterownik dodaje paliwa na sygnał o którym piszesz i lambda się zmniejsza co ten nadmiar tlenu pójdzie na spalanie dodatkowej partii paliwa.
    czy jest potrzebna widzę sens przy różnej jakości paliwa kocioł sam reguluje powietrze do spalania, jeżeli palisz takim samym pelletem, to po wyregulowaniu nie powinno być dużych zmian
    Nie takie to proste jak piszesz. Jeśłi jesteś kimś, kto jest zwiaząny z pomysłem wprowadzenia sondy do kotła, to musze napisać, że ja bym takiego rozwiazania nie kupił.
    MArSTER

  10. #10

    Domyślnie

    Tob - dzięki za link do artykułu o lambdzie. Fakt że informacje zebrane podczas spalania z sondy mogą być przydatne, ale jak napisał Puławiak- wszystko kwestia wykorzystania otrzymanych informacji. Jak oprogramowanie będzie dobre to pewnie i wpłynie to na jakość spalania. Pytanie jak to jest w konstrukcjach za 10.000zł i czy warto dopłacić kolejne 2000zł.
    Myślę, że rozsądnie będzie kupić kocioł bez sondy a jak zajdzie uzasadniona potrzeba to przecież zawsze można moduł dokupić )

  11. #11

    Domyślnie

    Kupić dobry kocioł z dobrym algorytmem bez sondy lambda. Lepiej sobie poradzi niż te z sondą.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  12. #12

    Domyślnie

    frodzio, jeżeli Twój zapał do drenowania tematu nie osłabł, to pod tymi linkami możesz poczytać co zacne grono z tego i innego forum miało do powiedzenia o zastosowaniu sond do kontroli i sterowania spalaniem.
    Jeżeli producent kotła o którym myślisz nie zachęca w prospekcie reklamującym do zakupu tego wariantu kotła zbyt intensywnie, to może jest podpowiedź czy warto płacić te dodatkowe pieniądze.
    Sonda dobrze wpasowuje się w oczekiwania, iż mogłaby spełnić podobną rolę jak w silniku i być kluczowym elementem wprowadzającym kotły w erę pełnej automatyzacji i optymalizacji procesu spalania w domowym kotle, ale to mrzonka, spalanie paliw stałych to podobno bardzo skomplikowana sprawa a dodatkowy pomiar tylko troszkę powiększa zakres kontrolowanych, ważnych parametrów, taki zakup, niestety nie doprowadzi do oczekiwanej wzorcowo efektywnej eksploatacji a użytkownikowi chcącemu dzięki temu mieć mało absorbujące, sporadyczne kontakty ze swoim kotłem przyjdzie jednak, mimo wszystko, walczyć o wysoką jakość spalania.


    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...aqaFvSFveRHOMQ

    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...21099550,d.bGg

    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi.../page__st__200

    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...wym-czy-warto/

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tob Zobacz post
    Sonda dobrze wpasowuje się w oczekiwania, iż mogłaby spełnić podobną rolę jak w silniku i być kluczowym elementem wprowadzającym kotły w erę pełnej automatyzacji i optymalizacji procesu spalania w domowym kotle, ale to mrzonka, spalanie paliw stałych to podobno bardzo skomplikowana sprawa a dodatkowy pomiar tylko troszkę powiększa zakres kontrolowanych, ważnych parametrów, taki zakup, niestety nie doprowadzi do oczekiwanej wzorcowo efektywnej eksploatacji a użytkownikowi chcącemu dzięki temu mieć mało absorbujące, sporadyczne kontakty ze swoim kotłem przyjdzie jednak, mimo wszystko, walczyć o wysoką jakość spalania.
    Podsumowanie nieomalże doskonałe. Ale jak to w życiu bywa jest światełko w tunelu i być może sonda lambda okaże się użyteczna i przy spalaniu wegla.Ale jeszcze nie teraz. Producenci muszą najpierw zmienić konstrukcję.... no własnie......po co mam podpowiadać.
    MArSTER

  14. #14

    Domyślnie

    Hehe mój zapał raczej nie spada bo tematów do rozgryzienia mam dziesiątki ponieważ dopiero będę zaczynał budowę.
    Ewoluowałem od pieca na LPG poprzez ekogroszek i zdecydowałem, że stawiam na pellet stąd pojawił się ten temat na forum.
    Oczywiście zdań czym ogrzewać dom jest więcej niż dostępnych technologii więc o to nie pytam
    Dziękuję wszystkim za pomoc, teraz pozostanie mi wybranie producenta kociołka. I tu myślę że dokąd na żywo nie zobaczę kilku produktów to się nie zdecyduję bo na zdjęciu wszystko wygląda dobrze, nawet samochody marki Tata a potem otwierasz drzwi i klamka zostaje Ci w ręku
    Temat sondy myślę, że zgłębiłem wystarczająco żeby się z niej wyleczyć więc przyczyniliście się do zaoszczędzenia kilku zł które przeznaczę np. na lepsze okna, pewnie da to lepszy efekt
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

  15. #15

    Domyślnie

    Na żywo najlepiej u uzytkowników danego produktu.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Piotr Inwestor
    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Jadów
    Kod pocztowy
    05-280
    Posty
    9
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie bład sondy tleny (lambdy)

    Cytat Napisał frodzio Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Bardzo proszę o opinię osoby które miały/mają do czynienia z kotłami na pellet. Chodzi mi o to sonda lambda daje wymierny rezultat podczas spalania. Np. w kotłach Kostrzewa jest opcja sondy która kosztuje 1990zł - pytanie czy uzasadnione jest jej instalowanie? Czy kocioł bez niej jest na tyle mniej efektywny/wydajny że warto ją instalować?
    Posiadam piec Heiztechnika red one piec kupiony 2021 listopad już wezwałem serwis bo pojawił sie błąd sondy tlenu (lambda) na chwile obecną monter który montował kazał wyłączyć ją zobaczymy co będzie. Sam jestem ciekaw ile spali na dobę przy obecnej temp. I co zrobi serwisanj jak przyjedzie. U mnie jeszcze gwarancji jest trochę więc takie szczęści.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Inwestor Zobacz post
    ... piec kupiony 2021 listopad już wezwałem serwis bo pojawił sie błąd sondy tlenu (lambda) na chwile obecną monter który montował kazał wyłączyć ją zobaczymy co będzie. Sam jestem ciekaw ile spali na dobę przy obecnej temp. I co zrobi serwisanj jak przyjedzie.
    Znaczy się, że bufora do tego nie masz a jeśli chodzi o dobór mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło budynku – jak to oceniasz?
    Kocioł chodzi na zapalarce czy tak sobie przy obecnych temperaturach pyka na sterowniku?
    Wymiennik patrzyłeś jak wyglądał i jak wygląda a jeśli tak, to coś o tym napiszesz?
    Teraz jeśli o popiół chodzi, to tez rzecz ważna bardzo – coś o popiele napiszesz jak było a jak jest teraz?
    Ciekawość Twa marna – brak punktów odniesienia – a jeśli o komin chodzi – co było a co jest nad kominem teraz – no i jak się prezentuje przeliczenie MJ/kg zużywanego pelletu na kW/h?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony