dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie Przyłącze elektrycznie dla pompy ciepła

    Przygotowuje miejsce dla pompy ciepła powietrze-woda i zastanawiam się co potrzebuję od strony elektrycznej. Chciałbym zrobić to możliwie uniwersalnie, żeby nie okazało się za pół roku że zmienię model pompy i muszę ciągnąć inny kabel, albo za ileś tam lat jak przyjdzie zmienić urządzenie żeby nie było problemu.
    Przewód trójfazowy 5x2,5mm czy 5x4mm? Dodatkowo jednofazowy 2,5mm czy 4mm?
    Jakie zabezpieczenie dać?
    Elektryk zamontował 3x16A i przewód 5x2,5mm - nie będzie to mało?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Do jednostki wewnętrznej grzałki C.O 5x4mm2 grzałki cwu 5x2,5mm2

    jednostka zewnętrzna 5x2,5mm 2 Ale jak by miała być 1 fazowa to 4 mm 2

    pomiędzy jednostkami 5x1,5 mm

    i kabelek do czujki zewnętrznej od jednostaki wewnętrznej 2x1 mm

    jeszcze można położyć kabel od alarmu do jednostki zewnętrznej

    Generalnie im grubszy kabel tym mniej sie grzeje ( straty).

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafal.

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Na południe od Wroclawia
    Posty
    61

    Domyślnie

    Ja w ofercie na pompę ciepła Panasonic SDC 3-fazowa 9kW mam przygotować przewody zasilające:
    - przewód przyłączeniowy nr 1 - 5x2,5mm2 + zabezpieczenie S303 B16
    - przewód przyłączeniowy nr 2 - 3x2,5mm2 + zabezpieczenie S301 B16

    Zasilanie sprężarki inverter na zewnątrz jest po stronie firmy montującej pompę.

    Elektryk który robił mi instalację zastosował przewód 5x4mm2 oraz 3x2,5mm oczywiście wszystko zabezpeiczył różnicówką oraz S301 i S303

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał 80x86 Zobacz post
    Przygotowuje miejsce dla pompy ciepła powietrze-woda i zastanawiam się co potrzebuję od strony elektrycznej. Chciałbym zrobić to możliwie uniwersalnie, żeby nie okazało się za pół roku że zmienię model pompy i muszę ciągnąć inny kabel, albo za ileś tam lat jak przyjdzie zmienić urządzenie żeby nie było problemu.
    Przewód trójfazowy 5x2,5mm czy 5x4mm? Dodatkowo jednofazowy 2,5mm czy 4mm?
    Jakie zabezpieczenie dać?
    Elektryk zamontował 3x16A i przewód 5x2,5mm - nie będzie to mało?
    Pytanie podstawowe to jakiej mocy pompa oraz czy bedzie 1/3 fazowa. Najbezpieczniej dać 4mm^2 ale jak niedaleko licznika to i 2.5 bedzie OK.
    Co do bezpieczników, to juz zalezy od pompy bo czasami niektóre inwertorowe pompy mają duży prąd startowy i wtedy trzeba dać np B20.
    Ja mam osobne obwody zasilające do grzałek i pompy oraz osobne bezpieczniki

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Pytanie podstawowe to jakiej mocy pompa oraz czy bedzie 1/3 fazowa. Najbezpieczniej dać 4mm^2 ale jak niedaleko licznika to i 2.5 bedzie OK.
    Co do bezpieczników, to juz zalezy od pompy bo czasami niektóre inwertorowe pompy mają duży prąd startowy i wtedy trzeba dać np B20.
    Ja mam osobne obwody zasilające do grzałek i pompy oraz osobne bezpieczniki
    Mam kilka ofert, jedne są jednofazowe, inne trójfazowe. Rozrzut mocy od 7 do 16kW (tutaj gość ewidentnie przesadził).
    Elektryk robiąc instalację przygotował 5x2,5 i 3x2,5 z zabezpieczeniami 16A, ale czytając wcześniejsze odpowiedzi oraz chcąc rozwiać moje obawy, zmienię przewody na 4mm. Lepiej mieć zapas niż później kombinować.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał 80x86 Zobacz post
    Mam kilka ofert, jedne są jednofazowe, inne trójfazowe. Rozrzut mocy od 7 do 16kW (tutaj gość ewidentnie przesadził).
    Elektryk robiąc instalację przygotował 5x2,5 i 3x2,5 z zabezpieczeniami 16A, ale czytając wcześniejsze odpowiedzi oraz chcąc rozwiać moje obawy, zmienię przewody na 4mm. Lepiej mieć zapas niż później kombinować.
    Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś o urządzeniu może warto zapytać o ofertę firmy Viessmann? Mamy bardzo bogatą ofertę pomp ciepła z rodziny Vitocal

    Zachęcam do zapoznania się z naszymi urządzeniami TUTAJ aktualna oferta cenowa lub do zadania zapytania ofertowego TUTAJ

    W razie pytań służę pomocą!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post

    W razie pytań służę pomocą!
    No to ja mam pytanie. Zresztą podobne jak autor i zostało pominięte. Jakie zabezpieczenia, najbardziej chodzi mi o przepieciowke, model mojej pompy w stopce
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    No to ja mam pytanie. Zresztą podobne jak autor i zostało pominięte. Jakie zabezpieczenia, najbardziej chodzi mi o przepieciowke, model mojej pompy w stopce
    Cała szczegółowa dokumentacja techniczna urządzeń: TUTAJ - wystarczy wpisać model urządzeń
    Mam nadzieję, że znajdzie Pan tam wszystkie informacje, których Pan potrzebuje
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    No to ja mam pytanie. Zresztą podobne jak autor i zostało pominięte. Jakie zabezpieczenia, najbardziej chodzi mi o przepieciowke, model mojej pompy w stopce
    Przepięciówki są w klasach A,B ,C I D i dla pc warto zamontować wszystkie zgodnie z instrukcją.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Przepięciówki są w klasach A,B ,C I D i dla pc warto zamontować wszystkie zgodnie z instrukcją.
    W takim razie gdzie zamontujesz A ?
    Co do B, C i D to zgoda.
    Ja D zamontowałem bezposrednio w metalowej obudowie pompy wiec powinienem maksymalnie pozbyc się przepięć indukowanych od zwodu piorunochronu, który jest ok 1m od pompy :-/

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    W takim razie gdzie zamontujesz A ?
    Co do B, C i D to zgoda.
    Ja D zamontowałem bezposrednio w metalowej obudowie pompy wiec powinienem maksymalnie pozbyc się przepięć indukowanych od zwodu piorunochronu, który jest ok 1m od pompy :-/
    A = Montuje elektrownia na przyłączu( słupie)

  12. #12

    Domyślnie

    To nie pisz "warto zamontować wszystkie" bo montaż zabezpieczenia klasy A nie jest mozliwy przez zwyklego zjadacza chleba... Chyba że Ty pracujesz w Tauronie i montujesz takie zabezpieczenia, to można bylo by Ci to wybaczyć, w przeciwnym razie to siejesz dezinformacje na forum

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    To nie pisz "warto zamontować wszystkie" bo montaż zabezpieczenia klasy A nie jest mozliwy przez zwyklego zjadacza chleba... Chyba że Ty pracujesz w Tauronie i montujesz takie zabezpieczenia, to można bylo by Ci to wybaczyć, w przeciwnym razie to siejesz dezinformacje na forum
    Ciekawe co ma zrobić np. kobietka z klasą D .dla niej też nie jest to możliwe .( nic nie mam do kobiet , u mnie w firmie mam dziewczynę elektryka).

    Może się mylę ,ale wystarczy tego dopilnować i zlecić montaż.

    Sorrki za dezinformację ,jakoś tak wyszło.
    Wybaczysz?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ciekawe co ma zrobić np. kobietka z klasą D .dla niej też nie jest to możliwe .( nic nie mam do kobiet , u mnie w firmie mam dziewczynę elektryka).

    Może się mylę ,ale wystarczy tego dopilnować i zlecić montaż.

    Sorrki za dezinformację ,jakoś tak wyszło.
    Wybaczysz?
    Spoko.
    Tylko, że mało kto dobrze zna się na zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych a potem dziwne rzeczy z tego wychodzą.
    Ja znalazłem (i zastosowałem u siebie w domu) ciekawe zabezpieczenie przeciw przepięciom nie pochodzącym od piorunów tylko np. od zerwania N-ki lub tego typu podobnych. Zwie się to HAGER MZ212 i steruje to u mnie głównym FRX-em.

  15. #15

    Domyślnie

    BTW jeszcze nie spotkałem się aby energetyka w Polsce zalożyła komuś zabezpieczenie klasy A na jego życzenie
    W Niemczech to podobno standard

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie nie zamontowali nic zwyczajnie wpieli sie w rozdzielnie w domu i tyle. Sam zawolalem zaprzyjaznionego elektryka i zamontowałem coś takiego



    Nie wiem jednak czy jest dobrze.
    Samo B jest pod elektronikę, która jest zasilana jednofazowo, potrójne C natomiast pod sprężarkę, różnicówka nie wiem ale chyba pod 3 fazy czyli sprezarke.
    Jak uważacie coś do tego dorzucić?
    Ostatnio edytowane przez photos ; 15-05-2016 o 09:23
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    To są zwykłe zabezpieczenia nadprądowe, z ochroną przed przepięciami nie mają nic wspólnego.
    Przy okazji - są za duże, pompa ma softstart więc powinien być typ B zamiast C i w dodatku mniejszy (pewnie 16A).
    Do elektroniki (która zasila też pompy obiegowe) radziłbym mniejszy, np. 6A, maksymalnie 10A.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  18. #18

    Domyślnie

    Wydaje mi sie ze ona nie ma softstartu. Czyli co w miejsca tych zalozyc takie same tylko mniejsze?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jeśli nie ma softstartu to do sprężarki zostaw "C" tylko mniejsze, 25-amperowe zabezpieczenia często są przedlicznikowe (zależy od mocy zamówionej) więc nie byłoby żadnego stopniowania.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Żeby dobrać przewody trzeba znać jakiej wielkości pompa lub dom.

    Jak będzie przewód 5x4mm to można tym puścić prąd łącznie (chyba bo nie jestem elektrykiem) z 75A, tj. łącznie 17,25kW a to wystarczy żeby dom 400mkw grzałkami grzać.
    A jak założymy pompę ciepła inverter 16kW tj. 5kW sprężarka 3fazowa tj. jakieś 7A /fazę + grzałki 13A/fazę to daje nam jakieś maksymalnie 20A na fazę czyli przewód 3 fazowy 5x2,5mm wystarczy.
    Ale to przy bardzo dużej pompie, jednakże mniejszego przewodu też nie zalecam.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony