dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Jaka erbetka i zabezpieczenia

    Hej, dostałem warunki przyłącza budowlanego 7 kW, szukam teraz erbetki i nie wiem jakie ma mieć zabezpieczenia (jaki amperaż i rodzaj zabezp).
    W warunkach przyłącza napisano :
    ''Rodzaj i usytuowanie zabezpieczenia głównego: topikowe 35 A w złączu; zabezpieczenie w złączu pomiarowym:
    nadmiarowo-prądowe (przedlicznikowe) w obudowie przystosowanej do plombowania 16 A w szafce
    pomiarowej .'' Układ sieci TN-C
    A kolejna sprawa to jaki przekrój przewodu będzie odpowiedni.
    Dzięki za pomoc
    Ostatnio edytowane przez admiralbar ; 22-05-2016 o 03:07

  2. #2

    Domyślnie

    Hej, elektryk stawia i zabudowuje złącze pomiarowe obok/nad ZK, wyposaża je w odpowiednie aparaty, zgodnie z WTP wydanymi przez ZE

    Dla RB - są gotowe rozdzielnice budowlane, z właściwym wyposażeniem.
    Są również puste rozdzielnice, w których trzeba zamontować odpowiednie zabezpieczenia i gniazda wtykowe, zgodnie z PN-HD 60364-7-704:2010 (50,00 PLN)
    Dodatkowo należy pamiętać o wykonaniu uziemienia i podłączonego zgodnie z układem sieci zasilającej.

    Elektryk będzie wiedział, jaki kabel należy położyć, tym bardziej, że może on zostać wykorzystany do zasilania docelowego budynku.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz.
    Wlasnie chce kupic erbetke z olx a potem wymienic tylko bezpieczniki w zaleznosci od potrzeby.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Pogadaj z gościem, który to będzie montował (po Twojej stronie). Dobór kabla zależy również od jego długości. Masz małą moc, więc kabel będzie cienki, ale jak ma być również docelowym, to dobieraj go pod moc docelową. Napisz, co ci elektryk zaproponuje, przede wszystkim 4*... czy 5*...?
    Masz 16A przedlicznikowe, zgodnie ze sztuką powinieneś mieć słabsze w instalacji (w RB). Teoretycznie może się zdarzyć, że będzie Ci brakować mocy.

  5. #5

    Domyślnie

    Definitywnie pogadaj z elektrykiem w kwestii doboru odpowiedniego kabla. Wkopać go możesz sam lecz do podłączenia weź kogoś kto się na tym zna

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mnowak02

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-777
    Posty
    104

    Domyślnie

    Podpinam sie pod temat. Posiadam na działce już docelową skrzynkę - rozdzielnice elektryczną od operatora. Pożyczyłem erbetke od znajomego. Moc przyłączeniowa w rozdzielnicy to 16KW. Erbetka będzie umiejscowiona jakieś 2-3m od rozdzielnicy(głównej szafki) na działce. Eretka posiada 2 gniazdka 230 i 2 siłowe. Znajomy elektryk będzie mi podłączał jedno z drugim jednkaże chciałbym wiedzieć jakim przewodem, ilu żyłowym i o jakiej średnicy podpina się erbetke z rozdzielnica?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mnowak02 Zobacz post
    Podpinam sie pod temat. Posiadam na działce już docelową skrzynkę - rozdzielnice elektryczną od operatora. Pożyczyłem erbetke od znajomego. Moc przyłączeniowa w rozdzielnicy to 16KW. Erbetka będzie umiejscowiona jakieś 2-3m od rozdzielnicy(głównej szafki) na działce. Eretka posiada 2 gniazdka 230 i 2 siłowe. Znajomy elektryk będzie mi podłączał jedno z drugim jednkaże chciałbym wiedzieć jakim przewodem, ilu żyłowym i o jakiej średnicy podpina się erbetke z rozdzielnica?
    Elektryk będzie wiedział Nie ma takiej reguły że erbetkę podpina się takim x przewodem. Nie wiemy jakie gniazdo 3f ma Twoja erbetka i jakie zabezpieczenia ma zamiar zastosować elektryk i czy erbetka jest z zabezpieczeniami i miejscem na różnicówkę. Elektryk sobie poradzi chyba że to "elektryk".
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks
    Nie wiemy jakie gniazdo 3f ma Twoja erbetka i jakie zabezpieczenia ma zamiar zastosować elektryk i czy erbetka jest z zabezpieczeniami i miejscem na różnicówkę.
    A jak nie ma miejsca, to będzie dobrze?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A jak nie ma miejsca, to będzie dobrze?
    Tak będzie dobrze jeśli znajdzie się dla niej inne miejsce. Czepiasz się nie wiadomo po co, kwarantanna dokucza?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10

    Domyślnie

    Ja się czepiam ?
    To arkusz 7-704, nie ja.
    I kwarantanna nie dokucza - za dużo roboty, by zamknąć się w czterech ścianach.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ja się czepiam ?
    To arkusz 7-704, nie ja.
    I kwarantanna nie dokucza - za dużo roboty, by zamknąć się w czterech ścianach.
    To może napisz skąd masz wiedzę że jest to teren budowy lub rozbiórki I gdzie wyczytałeś w moim poście sprzeczność z tym arkuszem?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12

    Domyślnie

    Chyba w pierwszym poście autor pisze -
    dostałem warunki przyłącza budowlanego 7 kW, szukam teraz erbetki i nie wiem jakie ma mieć zabezpieczenia (jaki amperaż i rodzaj zabezp).
    W warunkach przyłącza napisano :
    To nie będzie plac budowy przypadkiem?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Chyba w pierwszym poście autor pisze - To nie będzie plac budowy przypadkiem?
    Sorki to jest z 2016 roku. Prosze czytaj ze zrozumieniem, nie mam czasu na jałowe dysputy, przeczytaj #6, dobra dla wygody zacytuję "Podpinam sie pod temat. Posiadam na działce już docelową skrzynkę - rozdzielnice elektryczną od operatora. Pożyczyłem erbetke od znajomego. Moc przyłączeniowa w rozdzielnicy to 16KW. Erbetka będzie umiejscowiona jakieś 2-3m od rozdzielnicy(głównej szafki) na działce. Eretka posiada 2 gniazdka 230 i 2 siłowe. Znajomy elektryk będzie mi podłączał jedno z drugim jednkaże chciałbym wiedzieć jakim przewodem, ilu żyłowym i o jakiej średnicy podpina się erbetke z rozdzielnica?"
    Może odpowiedz pytającemu bo prawdopodobnie masz lepszą wiedzę od mojej. Skup się na pomocy, możesz coś dodać o uziomie na placu budowy wyspie TT itd. pole do popisów spore I nie zapomnij dodać o częstotliwości testowania różnicówki.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    W obu przypadka, zarówno w poście tytułowym, jak i "podpinającym się" chodzi tylko i wyłącznie o rozdzielnicę tzw. budowlaną, nic więcej. Wpisy aktualne co do RCD, lub SELV i PELV lub separacja.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    W obu przypadka, zarówno w poście tytułowym, jak i "podpinającym się" chodzi tylko i wyłącznie o rozdzielnicę tzw. budowlaną, nic więcej. Wpisy aktualne co do RCD, lub SELV i PELV lub separacja.
    I gdzie ten plac budowy? Co chcesz udowodnić? Widziałeś gdzieś bym napisał że RCD jest zbędne? Piszesz też o separacji elektrycznej? Dyskusja z Tobą to troszkę jak wywiad z Terleckim w TV mówi tylko to co chce i co jest dla niego wygodne.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16

    Domyślnie

    Zapytaj mnowak02. Może odpowie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Zapytaj mnowak02. Może odpowie.
    O co mam pytać, przecież to Ty dyrdymałki wypisujesz a nie on. Na pytania odpowiadasz wybiórczo jak Ci wygodnie, za to czepiać się umiesz. Sorki za uszczypliwości ale nie rozumiem co Tobą kieruje.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18

    Domyślnie

    Z własnego doświadczenia: Miałem w RB (rozdzielnicy budowlanej) trójfazowy wyłącznik nadprądowy (bezpiecznik) B25 i ekipa tynkarska przed przyjazdem kazała wymienić na C (czyli zwłoczny) 20A lub więcej, bo maszyna tynkarska w czasie rozruchu rozłącza taki bezpiecznik. Zamontowałem C20, a i tak parę razy im go wywaliło, ale generalnie mogli pracować.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 19-04-2020 o 17:27
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A co to ma wspólnego z tym co cytujesz?
    Nic. Chodziło mi o cytat do całego wątku, a nie ostatni wpis. Poprawione.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony