dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie ściany miedzy garażem a resztą domu.

    Witam
    Mam garaż w budynku - zajmuje 1/3 parteru w budynku bez piwnic.
    Nie chce ciągnąc tam podłogówki ani w ogóle go ogrzewać. Z tego co wyczytałem, nie należy w takiej sytuacji ocieplać go od podłoża styropianem. Należałoby jednak ocieplić ścianę miedzy garażem a domem. Niestety garaż jest wąski - jedynie 299cm bez tynków jeszcze. Każdy cm styropianu to dla mnie utrata miejsca którego i tak będzie brakować. Co mozna w tej sytuacji zrobić żeby nie tracic ciepła z domu i nie stracic miejsca w garażu? Czy np 8cm ocieplenia na tej scianie działowej bedzie wystarczające? Dla mnie to i tak za dużo...
    Do tego nad garażem jest jedna sypialnia - czy sufit też powinienem ocieplać ? U góry podłogówka.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 23-05-2016 o 12:57

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jeśli 8 cm na ścianę to za dużo to daj 6 cm szarego.
    Ja ociepliłem strop w garażu, mam podobną do Twojej sytuację. Nie izolowałem za to podłoża w garażu i był to strzał w 10
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Daj płytę PIR lambda 0,02 o połowę lepsza od grafitu.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie funkcjonalny garaż to pierwszy błąd - drugi to ocieplanie materiałami łatwopalnymi ! Garaż w budynku powinien być tak odizolowany by w razie pożaru samochodu ogień nie przedostawał się dalej .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariober Zobacz post
    Nie funkcjonalny garaż to pierwszy błąd - drugi to ocieplanie materiałami łatwopalnymi ! Garaż w budynku powinien być tak odizolowany by w razie pożaru samochodu ogień nie przedostawał się dalej .
    Garaż nie stanowi osobnej strefy pożarowej (przynajmniej w domu się z tym nie spotkałem), chyba że jest w projekcie osobna strefa.

    W użytkowaniu strat ciepła nie będziesz widział, bo nie masz porównania. Sufit ociepl minimum 10 cm, bo inaczej punkt rosy zawsze wypadnie za izolacją

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Sufit w garażu warto wyłożyć wełną mineralną. Styropian paląc się spada kroplami. Oczywiście wskazana jest czujka dymu i podręczna duża gaśnica.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    "Niestety garaż jest wąski - jedynie 299cm"
    "Nie chce ciągnąc tam podłogówki ani w ogóle go ogrzewać."

    Masz "tramwaj" o małej powierzchni podłogi i sporej powierzchni ścian ZEWNĘTRZNYCH.
    Myślałeś o tym, ze straty ciepła domu poprzez ścianę do garażu to zyski cieplne garażu?
    Ścienne ogrzewanie się samoczynnie robi.
    Tej ściany nie termoizolowałbym nadmiernie.
    Tyle tylko, aby w domu woda po ścianie nie płynęła i pieczarki na niej nie rosły.
    Wyjaśniam.
    Wilgotność względna w domu przy około 20stC powinna być około 50%.
    Dla tych warunków trzeba znaleźć punkt rosy (z tabeli).
    Dać tyle ocieplenia, aby go nie przekraczać, pamiętając, ze wtedy w garażu NIGDY nie będzie mrozu - o co właśnie Ci chodzi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    możesz podać linka do takich tabeli ?
    O to mi tylko chodzi żeby ciepło z domu nadmiernie nie uciekało przez ścianę do garażu. No i żeby w garażu zawsze było bezpieczniie powyzej tych "5 stopni nawet przy minus 20 na dworze.
    Aha ściany zewnętrzne są tylko z przodu i z tyłu bo boki to moj dom i sciana sąsiada (bliżniak). Zresztą tył też bedzie kiedyś zabudowany małą komórką.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Aaricia23

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    54-530
    Posty
    184

    Domyślnie

    Podepnę sie pod temat. Mamy podobną sytuacje - garaż nie jest ocieplany, ma jedną ścianę wspólną z resztą domu oraz oczywiście sufit z poddaszem. Czy ocieplać ścianę miedzy garażem a domem? Ocieplenie całości domu to 15cm styropianu. Od przodu garażu prawie całość to brama wjazdowa a od tyłu okno więc tego ocieplenia nie ma za wiele. Ostatnia ściana to jednocześnie ściana domku obok (coś ala bliżniak) więc też będzie ocieplone). Kierownik budowy mówi żeby dać minimalne ocieplenie, max 5cm na tą ścianę wewnetrzną, oczywiście od strony garażu i nie dawać nic na sufit. Czy to dobre podejscie ?

    Wilgotność względna w domu przy około 20stC powinna być około 50%.
    Dla tych warunków trzeba znaleźć punkt rosy (z tabeli).
    Dać tyle ocieplenia, aby go nie przekraczać, pamiętając, ze wtedy w garażu NIGDY nie będzie mrozu - o co właśnie Ci chodzi.
    Możesz mi pómoc z tą tabelką? jak to wyliczyć orientacyjnie ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Nie liczyć.
    Odczytać z tabeli.
    WSZYSTKIE znalezione powinny podawać to samo, więc wszystko jedno z której.
    Choćby tej:
    http://www.webac.pl/dbdownloads/dl_3...ktu%20rosy.pdf

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "
    Myślałeś o tym, ze straty ciepła domu poprzez ścianę do garażu to zyski cieplne garażu?
    Ścienne ogrzewanie się samoczynnie robi.
    Tej ściany nie termoizolowałbym nadmiernie.
    Tyle tylko, aby w domu woda po ścianie nie płynęła i pieczarki na niej nie rosły.

    Adam M.
    Kazdy kij ma dwa konce, ogrzewanie garazu poprzez scianę to koniecznosc zwiekszenia mocy grzejników podłogowych w pomieszczeniach sąsiadujących, co sie realizuje albo zmniejszonym rozstawem, zwiekszonym przepływem, zwiekszoną temperaturą zasilania lub wszytkimi czynnikami jednoczesnie. Zawsze będzie jednak zwiekszona temp podłogi. Trzeba rozwazyc czy nie lepiej dogrzewac garaż niz zmieniac parametry podłogówki w innych pomieszczeniach bo takie zwiekszenie Tz przy pompie ciepła to straty COP.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Zawsze jest coś za coś..

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Dla temperatury powietrza 20st i wilgotności względnej 50% temperatura punktu rosy to 9,3st.
    Jak teraz dobrać grubość styropianu? Jak się to będzie miało też do lambdy izolacji?

  14. #14

    Domyślnie

    Witajcie
    Nie chcę zaczynać nowego tematu. Chcę ocieplić ścianę między garażem a domem tylko kiedy lepiej to zrobić przed tynkami i wylewkami czy po? Teraz będę za jakiś czas robił tynki a później podłogówka i wylewki. Czy podczas robienia tynków ominąć tą ścianę od garażu zrobić wszystkie inne tynki na ścianach zrobić podłogówkę i przy okazji tynków zewnętrznych zrobić też tą ścianę wewnętrzną czy z jakiegoś powodu trzeba to zrobić w innej kolejności? Wydaje mi się że łatwiej byłoby to zrobić po wylewkach bo nie byłoby wtedy kombinowania z wysokością itp.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony