dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Garaż w bryle budynku czy osobno?

    Witam,

    To mój pierwszy post na forum. Czytałem kilka podobnych postów ale nie rozwiały moich wątpliwości.

    A więc do rzeczy:
    Planujemy budowę domu i szukamy projektu. Garaż potrzebujemy dwustanowiskowy mimo, iż w chwili obecnej mamy tylko jeden samochód. Chcę oszczędzić na budowie domu dlatego myślę nad wersją bez garażu. Czytałem, że garaż w bryle trzeba też docieplać a jak będzie źle wykonany to mogą być problemy z wilgocią.

    Planuję zrobić tak, że wybuduję dom a garaż dopiero za kilka lat, ponieważ mam tyle co kupionego blaszaka. Działkę mamy dużą bo prawie 2,5tys o szerokości 22m.

    Jak myślicie czy takie rozwiązanie dobre?

    Dzięki za opinie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    było o tym tyle pisane na forum....

    Wybierasz dom z garażem dostawionym do bryły budynku.
    Podczas adaptacji architekt skreśla ci ten garaż z projektu
    Budujesz dom bez garażu
    Jak się dorobisz, dajesz do adaptacji resztę projektu, z którego architekt wykreśla dom, a zostawia garaż
    Zgłaszasz ROZBUDOWĘ DOMU a nie budowę garażu
    Budujesz garaż, tynkujesz pod kolor domu, wybijasz przygotowane przejście do domu.
    Taki garaż możesz wybudować w technologii szkieletu, nieocieplony i na punktowych fundamentach i z dachem z blachy lub papy.
    Będzie sporo tańszy od garażu w bryle domu a podatek od nieruchomości będzie jak za dom a nie za garaż.

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-06-2016 o 20:33

  3. #3

    Domyślnie

    A czy na taki szkieletowy trzeba pozwolenie?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał m104 Zobacz post
    A czy na taki szkieletowy trzeba pozwolenie?
    Na rozbudowę potrzeba PNB i nie da się zrobić tego na projekcie domu z którego wykreślono wcześniej garaż on już ostęplowany i po odbiorze budynku ma się tylko jeden egzemplarz.Projekt i od nowa plus inwentaryzacja istniejącego budynku.

    W przypadku szkieletu są jeszcze przepisy ppoż dotyczące odległości od granicy działki warto to mieć na uwadze aby zostawić odpowiednią ilość miejsca przy budowie domu,

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Na rozbudowę potrzeba PNB i nie da się zrobić tego na projekcie domu z którego wykreślono wcześniej garaż on już ostęplowany i po odbiorze budynku ma się tylko jeden egzemplarz.Projekt i od nowa plus inwentaryzacja istniejącego budynku.

    W przypadku szkieletu są jeszcze przepisy ppoż dotyczące odległości od granicy działki warto to mieć na uwadze aby zostawić odpowiednią ilość miejsca przy budowie domu,
    hmmm czyli trzeba znów architekta pozwolenia itd.... napewno z 1000 zł + garaż np blacha 3 tyś lub drewniany ok 4-5 tys. Robi się nam koszt ok 4-5 tys.

    A czy np 5 tys zł nie starczy na postawienie murów + brama 1,5 tys. i go nie wykańczać tylko póżniej?

  6. #6

    Domyślnie

    Popieram garaż dobudowany. Życie pokaże, że potrzebujecie 1-, 2- czy może 1,5-stanowiskowy, więc nie spiesz się z jego budową. Zadbaj jednak o dobre pomieszczenie techniczne w przyszłym domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał nk Zobacz post
    Popieram garaż dobudowany. Życie pokaże, że potrzebujecie 1-, 2- czy może 1,5-stanowiskowy, więc nie spiesz się z jego budową. Zadbaj jednak o dobre pomieszczenie techniczne w przyszłym domu.
    A jeżeli ktoś jest zdecydowany na garaż to nie wykańczając go jak wyjdzie z kosztami?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał m104 Zobacz post
    A jeżeli ktoś jest zdecydowany na garaż to nie wykańczając go jak wyjdzie z kosztami?
    Drzwi możesz nawet zrobić z płyt OSB ale to wszystko zależy od wielkości. Mury nie są drogie ale np dach już może być więc pytanie jak miałby być zadaszony garaż.
    Poza tym jak poszukasz w google to niektóre pracownie dają projekty garaży i koszt wykonania ale i na to trzeba poprawkę

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Drzwi możesz nawet zrobić z płyt OSB ale to wszystko zależy od wielkości. Mury nie są drogie ale np dach już może być więc pytanie jak miałby być zadaszony garaż.
    Najtaniej by było z balchodachówki. Tylko nie wiem jak by to wyglądało jeżeli u mnie w gminie w PZP na budynkach mieszkalnych jest zakaz blachy lecz na dudynkach gopodarczych juz nie więc jeżeli garaż jest z budynkiem w kupie to jak to wygląda odnośnie przepisów?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Na rozbudowę potrzeba PNB i nie da się zrobić tego na projekcie domu z którego wykreślono wcześniej garaż on już ostęplowany i po odbiorze budynku ma się tylko jeden egzemplarz.Projekt i od nowa plus inwentaryzacja istniejącego budynku.

    W przypadku szkieletu są jeszcze przepisy ppoż dotyczące odległości od granicy działki warto to mieć na uwadze aby zostawić odpowiednią ilość miejsca przy budowie domu,
    Bejaro - przecież w czasie adaptacji/projektu garażu architekt użyje dokumentacji z projektu domu na zasadzie kopiuj-wklej. Tylko włoży do nowej teczki z nowymi pieczatkami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-06-2016 o 12:14

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Poza tym jak poszukasz w google to niektóre pracownie dają projekty garaży i koszt wykonania ale i na to trzeba poprawkę
    Pracownie dają chyba tylko projekty garaży murowanych.

    A ja proponuję najtańsze wykonanie - jeśli to ma być taniej. Chociażby z kantówek drewnianych obitych OSB. Z zewnątrz 1 cm styropianu z tynkiem, żeby się nie odróżniała od domu i papa/gont bitumiczny/blacha na dachu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Pracownie dają chyba tylko projekty garaży murowanych.

    A ja proponuję najtańsze wykonanie - jeśli to ma być taniej. Chociażby z kantówek drewnianych obitych OSB. Z zewnątrz 1 cm styropianu z tynkiem, żeby się nie odróżniała od domu i papa/gont bitumiczny/blacha na dachu.
    Ok a czy to też trzeba zgłaszać jako rozbudowe? Przecież to jest czy było by tylko drewniane...

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał m104 Zobacz post
    Ok a czy to też trzeba zgłaszać jako rozbudowe? Przecież to jest czy było by tylko drewniane...
    Tak.

    Uzyskujemy pozwolenie na budowę garażu

    Kolejną ważką kwestią przy dobudowie garażu do domu jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Tą kwestię reguluje wspomniana uprzednio Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. W maju 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane która jednak nie zmienia sytuacji w kwestii dobudowy garażu do domu. Zgodnie z nowelizacją budynki do 25 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę tylko zgłoszenia do urzędu. Dotyczy to tylko budynków wolnostojących. W przypadku garaży nie będzie wymagane pozwolenie na budowę tylko w przypadku garaży wolnostojących o powierzchni zabudowy do 35 m2 tak więc w przypadku garażu dobudowanego do domu ten kazus nie będzie miał zastosowania.

  14. #14

    Domyślnie

    Moje obliczenia:
    strop nad garażem: 3500zł
    sciany: 1000zł
    brama : 1500 zł
    fundament :?
    okno : 500
    posadzka : 1000

    Razem : 6500 + fundament nie wiem ile

    I tak może już stać...

    Chyba że za bardzo optymistycznie zresztą jak narazie wszystko

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Rozbudowa domu (a o tym pisałam) wymaga pozwolenia na budowę.
    Tylko garaż jako część domu będzie zwolniony z wyższych podatków od nieruchomości.

    Posadzka - kostka brukowa na gruncie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Posadzka - kostka brukowa na gruncie.
    Co masz przez to na mysli?

    Moje wyliczenia dotyczyły wersji murowanej.

    Nie wiem jak by wyglądało cenowo pokrycie dachu (mówię tu ciągle o jednospadowym) dachówką?
    Ostatnio edytowane przez m104 ; 02-06-2016 o 14:12 Powód: x

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Po co robić zbrojoną posadzkę, skoro można położyć bruk? Na dodatek woda i stopniały śnieg wsiąkają w grunt, nie robią się kałuże na podłodze

    http://www.dom.pl/jakie-podloze-pod-garaz.html

    Chyba, że chcesz grzać wewnątrz garażu zimą? Taki garaż wówczas trzeba budować tak samo jak dom.

  18. #18
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    .
    Tylko garaż jako część domu będzie zwolniony z wyższych podatków od nieruchomości.

    .
    Zazwyczaj garaż jako inny budynek jest 10 krotnie wyżej opodatkowany , z tego powodu korzystniejsze jest aby był on w bryle budynku = jeden budynek
    Darek B

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał m104 Zobacz post
    Ok a czy to też trzeba zgłaszać jako rozbudowe? Przecież to jest czy było by tylko drewniane...
    to co, że drewniane? Na drewniane domy pozwolenia nie trzeba? :d

  20. #20

    Domyślnie

    Odświeżając temat. Mamy np taki projekt. https://www.archon.pl/projekty-domow...m7ba2351d269e8

    Dach płaski służacy jako taras dla górnych pomieszczeń. Dom na płycie. Mogę zrobić tak, że buduję dom a potem jak środki pozwolą doklejam garaż?
    Czy może być szkieletowy drewniany? Co z dachem? Też może być drewniany? Macie może jakichś szczegół rys technicznego jak wygląda fundament garażu na styku ze ścianą nośną domu?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony