dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie Izolacja nakrokwiowa-jak to jest?

    Witam.
    Po krótce jest tak....
    Jak zobaczyłem montowane wiązary przez firmę wiązar-system to szczęka opadła...Piękne,suche ,heblowane drewno-a że ma być otwarty,wysoki salon wpadł pomysł aby takiego drewna nie chować za płyta gipsową.Na tapecie jest izolacja nakrokwiowa firm Bauder http://www.bauder.pl/pl/dachy-strome...rpir-plus.html
    To załatwia możliwość innego wykończenia dolnej części wiązara,mało tego-izoluje dach tak jak chciałbym,bez wełny-po niskiej czasowo sprawności termoizolacyjnej-w najlepszym ze sposobów zaizolowania dachu.
    Sposób kosztowny,a w moim przypadku (odkryte krokwie i te piekne designerskie płytki Mitek)-dają piękne możliwości wykończenia wnętrza.
    Czy ktoś z was już zastosował taka izolację dachu?Jak to się ma w użytkowaniu?Jak wygląda sprawa mocowania,przecież to wkręty ponad 15cm (tyle ma sama izolacja PIR/PUR Plus)
    Cieśla mnie straszą,że to na łatach i kontrłatach się będzie trzymało.....
    Ehhh...
    Proszę o opinie uzżtkowników takiego dachu....
    Pozdrawiam.
    Marek.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 09-06-2016 o 22:53

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie robili to tak, że do krokwi przykręcili łaty i na łatach układali izolację nakrokwiową. A podczas okładania izolacji płytami osb przykręcali całość do krokwi wkrętami o długości przynajmniej 30cm, robota szła im szybko. Nie ma prawa się wyrwać. Trzeba przed deskowaniem zadbać o zapianowanie połączeń/zamków no ale to oczywiste. Na płyty poszła membrana i blacha. Proste i ciepłe rozwiązanie.






  3. #3

    Domyślnie

    jak chcesz mieć widoczną kratownice to i tak musisz między dać boazerie ! to nie lepiej od góry ją nabić ( odpowiednio grubą )spełni funkcję poszycia do którego będziesz nocować piankę .

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Pan Kejk mógłbyś wkleić zdjęcie ułożenia płyt w okolicy kalenicy? Ciekaw jestem jak rozwiązali połączenie dwóch płaszczyzn dachu.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Pan Kejk mógłbyś wkleić zdjęcie ułożenia płyt w okolicy kalenicy? Ciekaw jestem jak rozwiązali połączenie dwóch płaszczyzn dachu.
    Nie posiadam takich zdjęć bo nie wchodziłem na dach ale tutaj można zobaczyć jak to wygląda:
    http://www.domenergooszczedny.com.pl...i_cd_1_009.jpg

  6. #6

    Domyślnie Izolacja Nakrokwiowa - inaczej

    Witam,

    trochę mnie dziwi przedstawiony sposób montażu płyt nakrokwiowych.

    U mnie takie płyty:



    były montowane na krokwie i mocowane długimi wkrętami przez kontrłaty. Płyty mają na sobie membranę z samoprzylepnymi zakładkami więc pełnią także funkcję wstępnego krycia.



    Płyty są na pióro-wpust i przy typowym rozstawie krokwi można po nich chodzić.
    Od wewnątrz wygląda to tak:


    Co prawda mam płyty 50 mm (chodziło jedynie o obniżenie temperatury strychu w porze letniej), lecz podobnie montowane są także płyty grubości 200mm.
    Poza warstwą ocieplenia płyty te przechodzą w deski nadbitki:

    Dach jest całkowicie szczelny a w upały nagrzewa w stopniu umożliwiającym jego eksploatację jako pracowni,
    pozdrawiam,
    Zbyszek

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Należy podjąć decyzję jaki ma być sufit? Jak drewniany to najpierw ten sufit następnie można folię paroizolacyjną (może być ogrodnicza) i płyty PIR. Jak sufit ma być z płyt gipsowych to najpierw płyty lub od razu płyty PIR z wkomponowaną płytą gipsową. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    7up77

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    3

    Domyślnie Połączenie płyt GK i PIR

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Należy podjąć decyzję jaki ma być sufit? Jak drewniany to najpierw ten sufit następnie można folię paroizolacyjną (może być ogrodnicza) i płyty PIR. Jak sufit ma być z płyt gipsowych to najpierw płyty lub od razu płyty PIR z wkomponowaną płytą gipsową. Pozdrawiam.
    Planuje ocieplenie nakrokwiowe i chce ładne białe ściany miedzy widocznymi krokwiami. Czy dobrze rozumiem że na krokwie mogę przykręcić płyty GK i bezpośrednio na nie płyty PIR ? Nie trzeba jakiejś foli membrany między płyty GK a płyty PIR? Z góry dziękuje za odpowiedź

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fitos

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-453
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam!
    Chciałbym przyłączyć się do pytania. Jedna z firm dokładnie w ten sposób robi - kładzie płytę g-k ok 10mm? na to płyty PIR. Jak to zobaczyłem to zacząłem zastanawiać się co z pracą dachu. Czy taki montaż nie niesie ryzyka pęknięć płyt gk? Z czasem ich łamania pod ciężarem płyty i dachuwek ceramicznych? Czy tak się faktycznie robi i nie ma zagrożeń dla trwałości takiej konstrukcji? Pomysł wydaje się świetny - nie ma podwieszania płyt gk od wewnątrz - zabawy z wycinaniem natomiast na ile jest to trwałe i bezproblemowe rozwiązanie? W końcu cały nacisk na płytę będzie w miejscu krokwi - nie zmiażdży to płyty GK albo czy płyta nie pęknie pod wpływem lekko uginającej się płyty PIR lub ruchów dachu?
    Czy są osoby które potwierdzają twałość takiego rozwiązania przy ociepleniu nakrokwiowym?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Montaż samej płyty gipsowej przy typowych rozstawach krokwi może skutkować jej zwieszeniem nawet pod własnym ciężarem. Płyta PIR jest samonośna więc nie będzie obciążać płyty gipsowej. Tak jak pisałem wcześniej (#7) najlepiej jest zastosować płytę PIR z wkomponowaną płytą gipsową (płyta PIR stanowi wówczas stelaż dla płyty gipsowej). W przypadku gdy płyta PIR jest obustronnie laminowana folią aluminiową dodatkowa paroizolacja nie jest potrzebna choć możliwa. Ja czasami stosuję taką dodatkową paroizolację. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Odgrzewam temat. Będę ocieplał na krokwiowo dach płytami bauder pir plus 20cm i też chciałbym by były widoczne w całości krokwie. Może lepszym rozwiązanie były by płyty gipsowo-włóknowe zamiast gipsowo-kartonowe. Znalazłem płytę fermacelli g-w 10mm, chcę ją zamontować bezpośrednio na krokwie i na to płytę baudera 20cm. Może ktoś tak już montował? - jakieś opinie, sugestie?
    Ostatnio edytowane przez wesley76 ; 26-01-2020 o 18:11

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Powinno być OK. Więźba musi być dokładnie wykonana. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bejmar

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    szczecin wies
    Posty
    66

    Domyślnie

    Witam,

    To ja też podpytam doświadczonych...
    W okolicach Jeleniej góry ciężko mi znaleźć maszynę CNC do przygotowania więźby pod pir. Z CNC więźba byłaby chyba najdokładniej wykonana..

    Otrzymalem ofertę we Wrocławiu na więźbę czterostronnie strugana z obróbką CNC. Ale niestety drzewo nie jest suszone komorowo. Szukać kvh bądź BSH drewna? Czy robić na mokrym drewnie?
    Boję się że krokwie się poskręcają i może to mieć wpływ na szczelność izolacji....
    Dach jest malutki, około 100metrow tylko, dwuspadowy, więźba ma być odkryta od dołu.
    Idąc dalej, laty i kontrlaty suszone czy mokre?
    Zdaję sobie sprawę że drewno mokre może popękać ale takie wydaje mi się ładniejsze niż klejonka na mikrowczepy.

    Robić z mokrej więźby czy szukać suszarkę?
    Podzielicie się doświadczeniem?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Wystarczy jak będzie podsuszone. Sprawdź jeszcze tartak Witkowscy w Wieluniu. Kontrłata i łata jeden wymiar 4x6 cm stan obojętny (oczywiście najlepiej suszone). Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bejmar

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    szczecin wies
    Posty
    66

    Domyślnie

    Dzięki Panie Andrzeju,
    Wielki szacun dla Pańskiej wiedzy....

    Wieluń sprawdzę
    Pozdrawiam

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarekgpo

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Jedlicze
    Kod pocztowy
    38-460
    Posty
    13

    Domyślnie

    Nie chcę zakładać nowego tematu więc odgrzeję. Sporo czytałem, ale mam wątpliwości. Na dachu położona nakrokwiowo izolacja Bauder PIR Plus do samego szczytu dachu. Poddasze użytkowe + stryszek nad poddaszem.Płyty obustronnie laminowane folią aluminiową + papa. Czy jest konieczność stosowania dodatkowej paroizolacji na ruszt pod płyty gk w łazience? Jeśli zastosuję folię paroizolacyjną to zamknę przegrodę obustronnie warstwami nieprzepuszczalnymi co myślę nie jest dobre. Jeśli jej nie zastosuję to para będzie migrować przez stryszek do pozostałych pomieszczeń. Czy jest realne zagrożenie zawilgoceniem płyt gk w tych pomieszczeniach? W tych pomieszczeniach dodatkowej paroizolacjii nie stosowałem. Co radzicie? Pozdrawiam serdecznie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Pojęcie "zawilgocenie" wystąpi wówczas gdy powstanie kondensat. Para wodna jako gaz nie stanowi żadnego zagrożenia. W przypadku zastosowania izolacji nakrokwiowej PIR Bauder PLUS żadna paroizolacja od wewnątrz nie jest potrzebna a wręcz jej zastosowanie może być szkodliwe. Oczywistą jest rzeczą, że pomieszczenia takie jak łazienka, WC czy kuchnia muszą być wentylowane. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarekgpo

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Jedlicze
    Kod pocztowy
    38-460
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź Panie Andrzeju. Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony